Lato z Kresami 2023
w ramach projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Festiwal Kresowa Dusza


Znany wszystkim interesującym się polską sztuką poza granicami ohczyzny, były prezes Związku Malarzy Polskich przy ZPB na Białorusi autor wystawy, tym razem zaprezentuje reminiscencje z indywidualnego pleneru na objętym działaniami wojennymi terenie w Ukrainie, m.in Irpieniu, Buczy czy Żytomierzu, którego efektem jest cykl prac pod wspólnym tytułem "Przerwane życie".

Zapraszamy 14 lipca 2023 r. /piątek/o godz.18:00 do dolnego krużganka Domu Polonii w Pułtusku.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska - Dom Polonii w Pułtusku".

GIENADIJ PITSKO

Artysta urodzony na Białorusi. Ukończył studia w Bobrujska Art na wydziale ceramiki. Jego malarstwo jest bardzo rozpoznawalne dzięki szczególnej kolorystyce, ukazującej fascynację malarską francuskimi artystami, takimi jak Claude Monet, Amadeo Modigliani, Henri de Toulouse-Lautrec. Prace tego artysty mają wyjątkowy klimat dzięki ciepłej kolorystyce, a częstym motywem są kobiety.

Obrazy Gienadija Pitsko nie tyle chcą nam coś pokazać, co opowiedzieć. To malarstwo narracyjne, odwołujące się do warstwy emocjonalnej, skierowane do wrażliwego odbiorcy. Wszystko co odbywa się w przestrzeni obrazu ciekawi nas, intryguje, pobudza wyobraźnię. Kolorystyka płócien tego malarza jest gorąca i energetyczna. Tworzą ją intensywne czerwienie i fiolety, nakładane szerokimi pociągnięciami szpachli, co przydaje malowanym postaciom lekko zgeometryzowane formy. Sąsiadujące ze sobą plamy barwne robią momentami wrażenie mozaiki.

Od 2008r należy do Towarzystwa Polskich Plastyków przy Związku Polaków na Białorusi. Regularnie uczestniczy w plenerach malarskich w Polsce i na Białorusi. Jego obrazy znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych na całym świecie.


Wernisaż wystawy malarstwa i fotografii
"Przerwane życie"

   Gienadij Pitsko - Białoruś



Otwarcia wystawy na Dolnym Krużganku Zamkowym Domu Polonii w Pułtusku dokonał autor wystawy wraz z Krzysztofem Łachmańskim – Wiceprezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Wystawie towarzyszy film przedstawiający pobyt na Ukrainie, można go obejrzeć po zgłoszeniu w recepcji hotelowej.
Wystawa otwarta codziennie od godziny 8.00 do 20.00 . Wstęp wolny.


O wystawie „Przerwane Życie” Gennadij Pitsko w Galerii Zamkowej tak napisała Pani Wanda Pieńkos – uczestniczka wernisażu:

„"Przerwane życie" to tytuł wystawy malarza Gienadija Pitsko, pochodzącego z Białorusi, a złączonego więzami rodzinnymi także z Ukrainą. Nie było więc przypadkiem, że wyruszył w niebezpieczną podróż po ziemi poranionej wojną, by spojrzeć w oczy ludziom tam, pośród ruin i zgliszcz, w bolesnym skurczu pochylonym nad ciałami najbliższych, żegnającym poległych przy trumnach okrytych niebiesko-żółtą flagą.
Z tego doświadczenia zrodził się cykl obrazów, na który nie można patrzeć obojętnie. Wystawa Gienadija Pitsko w pułtuskim zamku to spotkanie ze sztuką, która budzi nasze uśpione sumienia. Po pierwszym szoku, wywołanym wojną, zanurzeni w codzienności, stajemy się coraz bardziej obojętni na śmierć i cierpienie, na dramat walczącego narodu. Upływający czas działa na nas jak znieczulenie.
Wystawa obrazów, zdjęć oraz krótki film artysty z pobytu na Ukrainie przypominają, że tuż obok nas toczy się krwawa wojna.
Wernisaż stał się okazją do spotkania i rozmów z tymi, których wojna dotknęła bezpośrednio. Zmusiła do opuszczenia domów, tułaczki w nieznane, napełniła lękiem, poraziła koszmarnymi obrazami. Wzruszające i poruszające to spotkanie. Uwierzcie mi. Nie ma szczęśliwych uchodźców wojennych!
Normalność... Nurtuje mnie pytanie: "Czy mogą oni jeszcze normalnie żyć?".
I powracają do mnie słowa naszego, polskiego poety, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który jak oni doświadczył wojennego porażenia:

"Jeno wyjmij mi z tych oczu
szkło bolesne - obraz dni,
które czaszki białe toczy
przez płonące łąki krwi.
Jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny,
tych lat gniewnych
czarny pył".




Film względu na ograniczenie wiekowe jest dostępny tylko w YouTube.







ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU "POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023."









PATRONAT MEDIALNY



KRESOWĄ DUSZĘ ODWIEDZIŁO 81323 OSÓB