Piąty dzień Igrzysk rozpoczął się na zielonej murawie pól golfowych, nad brzegiem Narwii. Niektózy zawodnicy wykazali się dużymi umiejętnościami i wieloletnim obyciem z tą dyscypliną, dla innych zaś to tylko rekreacyjny sposób spędzania wolnego czasu, stąd i zróżnicowane rezultaty rozgrywki. Jednak skoro w igrzyskach liczy się po pierwsze udział, toteż dzień należy zaliczyć do udanych, co widać na dołaczonej relacji fotograficznej.
CZY WIESZ, ŻE: golf to sport uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na kierowaniu małej piłki golfowej do otworów w ziemi (mających kształt cylindra o średnicy 108 mm) za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest umieszczenie piłki w dołku w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie zagościł na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro 2016.
Prawdziwe pochodzenie golfa jako dyscypliny sportowej nie jest jasne. Jedna wersja zakłada, że dyscyplina ta wywodzi się ze Szkocji, z okresu późnego średniowiecza. Sport podobny do dzisiejszego golfa opisywany był już w lutym 1297 roku w Holandii. Była to gra z kijem i piłką skórzaną. Kto uderzył piłkę mniej razy przed trafieniem do tarczy celnej z odległości kilkunastu metrów, wygrywał. Słowo "golf" pochodzi od holenderskiego słowa "kolf", co oznacza laska, maczuga, kij.
Reguły dzisiejszego golfa są takie same jak te, które wymyślono w Szkocji. Pewne jest, że sport nazywany słowem "golf" został zakazany przez Parlament Szkocji w XV wieku. Niektórzy naukowcy jednak uznają, że taki zakaz obowiązywał dla gry podobnej do shinty lub berliny, przypominającej bardziej nowoczesny hokej na trawie, niż golfa. Na początku golf uprawiany był w Szkocji i Anglii, skąd rozpowszechnił się na cały świat. Najstarsze pole golfowe na świecie to Old Links al Musselburgh Racecourse. Istnieje świadectwo, które dowodzi, że golf był uprawiany już w 1672 roku, a Maria I Stuart, królowa Szkocji, zachwycała się nim już w 1567 roku.
Okresem rozwoju gry był wiek XVIII. W 1744 r. król Anglii Jerzy II utworzył klub Gentleman of Edinburg Golfers (później przemianowany na Honourable Company of Edinburg Golfers). Stowarzyszenie to opracowało i zapisało 13 zasad gry, które stały się podstawą reguł golfa, stosowanych obecnie. W tym samym okresie emigrant ze Szkocji, David Dees, propagował golfa w Stanach Zjednoczonych, chociaż w tym czasie gra rozwijała się tam bardzo powoli i dopiero następny wiek przyniósł jej rosnące zainteresowanie.
Obecnie golf jest sportem uprawianym na całym świecie. Według badań na całym świecie w golfa gra ponad 50 mln osób i istnieją 32 tys. pól golfowych, z czego ponad połowa (27 mln graczy i 17 tys. pól) przypada na Stany Zjednoczone. W Europie istnieje ok. 6 tys. pól, na których sport ten uprawia 4,2 mln osób
Ponownie pułtuski rynek i bulwary nad Narwią zapełniły się sportowcami uczestniczącymi w XX Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych. Tym razem "uzbrojeni" byli w kijki, co oznacza, że rozegrano jedną z bardziej popularnych wśród Polonii dyscyplin - nordic walking. Sport dostępny dla każdego a przy tym świetna forma rekreacji. Jak w każdej dyscyplinie dała o sobie znać różnica w kondycji, dlatego peleton maszerujących rozciągnął się z czasem na setki metrów. Meta przywitała jednak wszystkich z równą gościnnością a satysfakcja z ukończenia marszu pozostanie na długo.
CZY WIESZ, ŻE: Nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Znany był tam pod nazwą Sauvakävely, co oznacza „marsz z kijkami”. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997.
W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Z tego powodu osoby go uprawiające angażują więcej partii mięśni, chociaż mniej intensywnie. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu.
Podczas uprawiania nordic walkingu istotna jest prawidłowa technika chodu, w tym odpowiednie ustawienie kijków. W czasie treningu kończyny trenującego powinny zachowywać się jak w trakcie chodu, czyli poruszać się naprzemiennie. Kij w czasie treningu powinno wbijać się w połowie długości między jedną a drugą stopą. Od razu po wbiciu kija, staw łokciowy powinien być prostowany, a kij puszczany od razu po odepchnięciu.
Wyrównana walka, świetne przygotowanie techniczne i wola zwycięstwa - to mogliśmy widzieć na parkiecie w trakcie polonijnych rozgrywek piłki siatkowej. Drużyny, które przyjechały na zaproszenie Wspólnoty Polskiej do Pułtuska choć zaprzyjaźnione, bo w większości występowały już na Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych, nie oddawały pola rywalom. Jeżeli dodamy do tego doping - głośny - kibiców złożonych ze sportowców innych dyscyplin i zainteresowanych rozgrywkami mieszkańców Pułtuska, to bez przesady można powiedzieć, że atmosfera była niezwykle gorąca.
W efekcie rywalizacji, wśród drużym męskich 1. miejscezajęła Litwa, 2. miejsce Czechy, 3. miejsce PKS Sokół Białoruś, zaś wśród drużyń żeńskich 1. miejsce Rejon Wileński (Litwa), 2. miejsce Gimnazjum Avizieniai (Litwa), 3. miejsce Zaolzie (Czechy) .
CZY WIESZ, ŻE: piłka siatkowa, potocznie zwana siatkówką, to sport drużynowy, w którym biorą udział dwa zespoły po 7 zawodników w każdym (rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących, libero). Na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się ze środkowym będącym w linii obrony, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.
Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był William G. Morgan – na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Young Men's Christian Associaton (YMCA) w Holyoke w Massachusetts. 9 lutego 1895 odbył się w tamtejszej sali gimnastycznej premierowy pokaz stworzonej przez niego dyscypliny, którą wówczas nazywano Minonette. W dniach 18–20 kwietnia 1947, podczas Kongresu w Paryżu, powołano do życia Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Jej pierwszym prezesem został Paul Libaud (sprawował on tę funkcję aż do 1984), a jednym z jego zastępców został Zygmunt Nowak. Wśród założycieli FIVB było 14 krajów – Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia, Jugosławia, Polska, Portugalia, Rumunia, Urugwaj, Stany Zjednoczone, Węgry i Włochy.
Do Polski siatkówka trafiła za pośrednictwem YMCA, a pierwszy mecz pokazowy miał miejsce w Warszawie w 1919. Rok później w Łodzi rozegrano turniej drużyn szkolnych. W 1929 w Warszawie rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski.
W okresie międzywojennym siatkówka była zrzeszona, razem z paroma innymi dyscyplinami, w Polskim Związku Palanta i Gier Ruchowych (od 1925), w Polskim Związku Gier Ruchowych (od 1926), w Polskim Związku Gier Sportowych (od 1928 – co uznaje się za datę oficjalnych narodzin siatkarskiego związku) i w Polskim Związku Piłki Ręcznej (od 1936).
Gdy na pułtuskim rynku dobiegał do końca rynku nordic walking, za grubymi murami górującego nad okolicą zamku - siedziby Domu Polonii Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", bezpieczni jak to tylko możliwe, w skupieniu i powadze, inni zawodnicy rozgrywali partie brydża. Czy obserwował ich duch Napoleona Bonaparte, który przecież po bitwie z Rosjanami w 1806 przechadzał się zamkowymi korytarzami obserwując wysofującego się wroga, trudno powiedzieć. Gdyby tak jednak było, zapewne spodobałaby się cesarzowi postawa sportowej rywalizacji, jaką reprezentowali polonijni brydżyści.
CZY WIESZ, ŻE: brydż (ang. bridge) to logiczna gra karciana, w której bierze udział czterech graczy tworzących dwie rywalizujące ze sobą pary. Gracze stanowiący parę siedzą naprzeciwko siebie. Każda para stara się uzyskać lepszy wynik punktowy od wyniku przeciwników. Gra składa się z dwóch odrębnych części: licytacji oraz rozgrywki. Podczas licytacji gracze deklarują wzięcie pewnej minimalnej liczby lew oraz wskazują kolor atutowy lub jego brak, a najwyższa deklaracja staje się kontraktem ostatecznym, z którego trzeba się wywiązać podczas drugiej części zwanej rozgrywką. Punkty zdobywa para, która deklarowała kontrakt i go zrealizowała albo para przeciwna, jeśli kontrakt nie został zrealizowany. Ponadto, w szczególnych przypadkach, przyznawane są dodatkowe premie punktowe. Do gry używana jest standardowa talia 52 kart. Istnieje wiele odmian brydża, ale zasadnicza istota i cele gry nie zmieniają się.
Igrzyska polonijne umożliwiają nie tylko sportową rywalizację, ale także udział w XXVI Światowym Polonijnym Sejmiku Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego - wielkiego przyjaciela polskich sportowców spoza kraju, opiekuna wszystkich dotychczasowych imprez sportowych organizowanych przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". To dzięki PKOl zawody mają wsparcie najwyższej klasy autorytetów na czele z prezesem Andrzejem Kraśnickim, ambasadorem i dr Witoldem Rybczyńskim - Szefem Komisji Współpracy z Polonią w PKOl. Opiekę i wsparcie medialne zapewnia redaktor Henryk Urbaś - niekwestionowany znawca polskiego sportu, wieloletni dziennikarz radiowy i prasowy prowadzący obecnie Magazyn Olimpijski PKOl. Komitet - co jest już tradycją - przyznaje również uczestnikom Igrzysk nagrody Fair Play - za szczególną postawę w olimpijskiej rywalizacji.
Sejmik to przede wszystkim możliwość poważnej dyskusji nad problemami i perspektywami sportu polonijnego. To tu w dotychczasowej jego historii rodziły się pomysły, które obecnie znajdują swój wyraz w nowych przedsięwzięciach, zawodach, wsparciu polonijnych klubów i zawodników. Cieszy bardzo zastępowalność pokoleń. Obok weteranów, działaczy sportowych pojawia się młode i prężne pokolenie chętne przejąć pałeczkę sportowej polonijnej sztafety.
Dyskusja z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma na celu ułatwienia pracy osobom zaangażowanym w promocję polskiego sportu i ruchu olimpijskiego w ich krajach zamieszkania, zaś spotkania z polskimi olimpijczykami - w tym roku chociażby z obecnym na inauguracji igrzysk Marianem Sypniewskim, dwukrotnym medalistą olimpijskim w szermierce, Dariuszem Goździakiem - mistrzem olimpijskim (drużynowo) z Barcelony w pięcioboju nowoczesnym i Iwoną Marcinkiewicz, brązową medalistką IO w Atlancie (drużynowo) w łucznictwie, inspirują do kontynuacji sportowych karier przynajmniej w wymiarze amatorskim.
Na ostatnim sejmikowym spotkaniu Adam Krzesiński 2-krotny medalista olimpijski w szermierce oraz sekretarz generalny PKOl Marcin Nowak - szef Polskiej Misji olimpijskiej Tokio 2020 zdradzili kulisy przygotowań i startu polskiej ekipy na ostatnich igrzyskach w Japonii. Niezwykle ciekawa to opowieść jak wielkie nakłady sił i środków są obecnie potrzebne, aby móc cieszyć oczy widzów wyśmienitymi rezultatami naszych olimpijczyków.
I tak o Sejmiku można by jeszcze długo, jednak nic nie odda tej atmosfery, dlatego należy tu być, do czego serdecznie zachęcamy w kolejnych latach.
Zdjęcia: Agata Pawłowska - © Polonijna Agencja Informacyjna
od 8:00
REJESTRACJA UCZESTNIKÓW - BIURO IGRZYSK
Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
rejestracja uczestników Biuro Igrzysk (Sala Maneż, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, ul. Szkolna 11, Pułtusk). Parking na czas rejestracji dla uczestników indywidualnych ul. Szkolna 11 (obok Zamku, przy budynku Kasztel – Dom Kresowy), autokary i busy wjeżdżają na teren Zamku.
ZOBACZ NA MAPIE
12:00
MSZA ŚWIĘTA W BAZYLICE W PUŁTUSKU
W INTENCJI POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ ORAZ UCZESTNIKÓW IGRZYSK
Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie
ul.Marii Konopnickiej 1, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
17:00
CEREMONIA OTWARCA IGRZYSK
Uroczysta Ceremonia Otwarcia XX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych „Pułtusk 2021”
Amfiteatr, Dom Polonii - Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
19:00 - 21:00
Obiadokolacja
Tawerna, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
19:00 - 21:00
WIOSKA IGRZYSK
Tawerna, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
21:00
Odprawa przedstawicieli reprezentacji poszczególnych krajów
Biuro Igrzysk, Sala Maneż, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
7:30 – 9:00
Śniadania w miejscu zamieszkania
osoby nocujące w HOSTEL POLON Instytut Łączności oraz COLORFUL APARTAMENT śniadania mają w Tawernie, Zamek – Dom Polonii w Pułtusku, pozostałe osoby w poszczególnych miejscach noclegowych
8:15
Wyjazdy autokarów spod hoteli (wg osobnego rozkładu)
9:00 – 16:00
ZAWODY
Przejazdy do hoteli i do Pułtuska na obiadokolację
17:00 - 19:00
Obiadokolacja
Tawerna, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
19:00
CEREMONIA MEDALOWA - WIOSKA IGRZYSK
19:00 - 21:00
WIOSKA IGRZYSK
Tawerna, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
od 20:00
Transporty do hoteli wg osobnego rozkładu
21:00
Odprawa przedstawicieli reprezentacji poszczególnych krajów
Biuro Igrzysk, Sala Maneż, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
7:30 – 9:00
Śniadania w miejscu zamieszkania
osoby nocujące w HOSTEL POLON Instytut Łączności oraz COLORFUL APARTAMENT śniadania mają w Tawernie, Zamek – Dom Polonii w Pułtusku, pozostałe osoby w poszczególnych miejscach noclegowych
8:15
Wyjazdy autokarów spod hoteli (wg osobnego rozkładu)
9:00 – 16:00
ZAWODY
Przejazdy do hoteli i do Pułtuska na obiadokolację
17:00 - 19:00
Obiadokolacja
Tawerna, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
18:00
SPEKTAKL
Krakowskiego Teatru Komedia pt. „Miłość w dużych miastach – czyli korpo i tradycja”
Amfiteatr – Dom Polonii, Zamek w Pułtusku
19:00
CEREMONIA MEDALOWA - WIOSKA IGRZYSK
19:00 - 21:00
WIOSKA IGRZYSK
Tawerna, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
od 20:00
Transporty do hoteli wg osobnego rozkładu
21:00
Odprawa przedstawicieli reprezentacji poszczególnych krajów
Biuro Igrzysk, Sala Maneż, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
7:30 – 9:00
Śniadania w miejscu zamieszkania
osoby nocujące w HOSTEL POLON Instytut Łączności oraz COLORFUL APARTAMENT śniadania mają w Tawernie, Zamek – Dom Polonii w Pułtusku, pozostałe osoby w poszczególnych miejscach noclegowych
7:45
Wyjazdy autokarów spod hoteli (wg osobnego rozkładu)
9:00 – 16:00
ZAWODY
Przejazdy do hoteli i do Pułtuska na obiadokolację
18:00 - 21:00
Obiadokolacja
Tawerna, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
19:00 - 21:00
WIOSKA IGRZYSK
Tawerna, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
od 20:00
Transporty do hoteli wg osobnego rozkładu
21:00
Odprawa przedstawicieli reprezentacji poszczególnych krajów
Biuro Igrzysk, Sala Maneż, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
7:00 – 9:00
Śniadania w miejscu zamieszkania
osoby nocujące w HOSTEL POLON Instytut Łączności oraz COLORFUL APARTAMENT śniadania mają w Tawernie, Zamek – Dom Polonii w Pułtusku, pozostałe osoby w poszczególnych miejscach noclegowych
7:45
Wyjazdy autokarów spod hoteli (wg osobnego rozkładu)
9:00 – 16:00
ZAWODY
(poza szachami i brydżem, które są w innych godzinach)
Przejazdy do hoteli i do Pułtuska na obiadokolację
17:00 - 19:00
Obiadokolacja
Tawerna, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
19:00
CEREMONIA MEDALOWA - WIOSKA IGRZYSK
19:00 - 21:00
WIOSKA IGRZYSK
Tawerna, Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, Dom Polonii Szkolna 11, 06-100 Pułtusk
ZOBACZ NA MAPIE
od 20:00
Transporty do hoteli wg osobnego rozkładu
7:00 – 9:00
Śniadania w miejscu zamieszkania
osoby nocujące w HOSTEL POLON Instytut Łączności oraz COLORFUL APARTAMENT śniadania mają w Tawernie, Zamek – Dom Polonii w Pułtusku, pozostałe osoby w poszczególnych miejscach noclegowych
Wyjazdy uczestników
MSZA ŚWIĘTA
dla chętnych uczestników codziennie o godz. 7.00 i 18.00
w Bazylice Pułtuskiej (na drugim końcu Rynku w Pułtusku)