III Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa
w Narciarstwie Biegowym

02-05 MARCA 2023 roku w Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej










III Międzynarodowe Polonijne
Mistrzostwa w Narciarstwie Biegowym

02-05 marca 2023 w Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej


Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z Polskim Komitetem Olimpijskim zorganizowały III Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa w Narciarstwie Biegowym, które odbywają się w dniach 02-05 marzec 2023 roku w Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej.

Mistrzostwa dedykowane są Polonii i Polakom mieszkającym za granicą. W Mistrzostwach może wziąć udział każdy w wieku od lat 10. Pięknie położone trasy narciarskie posiadają homologacje Polskiego Związku Narciarskiego, są wyasfaltowane, oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. W obiekcie Centrum Sportów Zimowych znajduje się pełne zaplecze sanitarne, stołówka oraz miejsce do wypoczynku.

W ramach Mistrzostw zrealizowany jest również program towarzyszący możliwość doszkolenia swoich umiejętności podczas treningów z instruktorem, możliwość poznania tradycji i kultury ziemi sądeckiej i ognisko integracyjne. Zakwaterowanie i wyżywienie oraz koszty przeprowadzenia dwudniowych Mistrzostw (w tym możliwość wypożyczenia sprzętu) pokrywa organizator, dojazd uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Mistrzostwa rozpoczęły się 2 marca 2023 r. w godzinach popołudniowych, w dniach 3 i 4 marca 2023 roku odbywają się zawody oraz ceremonia medalowa, 5 marca 2023 roku nastąpi zakończenie Mistrzostw.


PRODUKCJA © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


INAUGURACJA MISTRZOSTW

Inauguracja polonijnych zawodów sportowych to zawsze podniosły moment - zapalenie znicza symbolizującego olimpijskiego ducha fair play, nad którym czuwa partner Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" we wszystkich zawodach czyli Polski Komitet Olimpijski, przemówienia, prezentacje, hymny Polski, Unii Europejskiej oraz hymn Polonii.

Reprezentujący Wspólnotę Polską Sekretarz Generalny Tomasz Różniak otwierając Mistrzostwa wyraził radość i satysfakcję, że u schyłku zimy rozpoczynamy nowy sezon sportowy biegami narciarskimi w Ptaszkowej - pięknym, profesjonalnym obiekcie z homologacją FIS, położony w gościnnej Sądecczyźnie.

Składamy wielkie podziękowania dla Pana Dyrektora Centrum Sportów Zimowych Ptaszkowa Andrzeja Poręby za przygotowanie obiektu i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji zawodów. Baliśmy się, czy wystarczy śniegu, ale pogoda nam sprzyja, słońce świeci i panuje wspaniała atmosfera. Chcemy - jako organizujący już od ponad trzydziestu lat polonijne zawody - by sport łączył Polaków na całym świecie. W tym roku Wspólnota Polska przygotowała czternaście różnych międzynarodowych wydarzeń sportowych, pierwszymi z nich jest właśnie Ptaszkowa. Cieszymy się, że jesteśmy tu już drugi raz, na pięknej ziemi sądeckiej. A jest to ziemia, która uczy nas jak różne kultury mogą ze sobą współistnieć i współpracować. Historia pogranicza polsko - słowackiego, relacji polsko węgierskich, ale też tygiel kultur - żydowskiej, łemkowskiej i innych uczy, że można to wykorzystać w efektywnym współdziałaniu, co dla środowisk polonijnych jest bardzo ważnym wskazaniem. Dlatego oprócz zmagań sportowych zachęcamy żeby dotknąć tej ziemi, jej bogactwa, bo to jest piękny zakątek Polski.



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


Wywiady na narciarskiej trasie...


Adriana Gluchowskaya z Brześcia na Białorusi:

To chyba mój pierwszy raz na nartach biegowych, fajna impreza, można się spotkać, porozmawiać o tym co u kogo się dzieje, pobyć w Polsce razem, pośpiewać, pobawić się. U mnie w rodzinie w naturalny sposób rozmawiało się po polsku więc nie mam z tym problemu.



Jadwiga Juniewicz z obwodu wileńskiego na Litwie:

Na pierwszym miejscu jest integracja, spotkanie z rodakami rozsianymi po całym świecie. Utrzymujemy dobre kontakty choćby z Polakami z czeskiego Zaolzia. Od 10 lat odwiedzają nas na Litwie. Jeśli chodzi o zawody, nie walczę z rywalami, a ze swoim wynikiem. Chodzi mi o to, by poprawiać je choćby o parę sekund



Władysław Czudek, zawodnik mieszkający w Czechach, niedaleko granicy z Polską:

Impreza jest okazją do wieczornych rozmów Polaków. Częściowo już się znamy z poprzednich mistrzostw w Ptaszkowej oraz innych polonijnych zawodów. W Ptaszkowej jestem trzeci raz. Wszystko zostało zapięte na ostatni guzik. Trasy były świetnie przygotowane. Bardzo sobie cenię te zawody



Tomasz Różniak, sekretarz generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”:

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" od ponad trzydziestu lat organizuje różne imprezy sportowe dla środowisk polskich poza granicami. Sport łączy ludzi, to jest ta aktywność, która jest bardzo ważna, szczególnie dzisiaj, kiedy widzimy zmianę kulturową, dużo osób uprawia sport i chcemy poprzez sport łączyć Polaków i Polonię ze świata. Dlatego w tym roku organizujemy aż czternaście różnych imprez, a sporty zimowe są tym, co chcemy rozwijać, bo nie są one jeszcze powszechnie popularne poza takimi wyjątkami jak Czechy, Litwa czy środowiska polskie na Białorusi.



Źródło: https://rdn.pl/












PIERWSZY DZIEŃ ZAWODÓW














PIERWSZY DZIEŃ ZAWODÓW - Biegi techniką klasyczną



Kat. Juniorka młodsza ur. 2010 i mł. dyst. 2km CT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Pozniak Kamilia Litwa 0:07:16,4
2. Gurska Monika Litwa 0:08:52,8
3. Gasiancewa Austeja Litwa 0:10:10,3

Kat. Juniorka ur. 2003-2009, dyst. 2km CT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Sienkiewicz Miła Litwa 0:06:35,6
2. Bernatowicz Milena Litwa 0:07:10,9
3. Bernatowicz Amelia Litwa 0:07:28,8

Kat. Junior młodszy ur. 2010 i mł., dyst. 2km CT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Boban Rafał Litwa 0:06:21,1
2. Siemaszko Daniel Litwa 0:06:49,2
3. Kupryienka Demid Polacy z Białorusi 0:15:28,4

Kat. Junior ur. 2003-2009, dyst. 2km CT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Mincewicz Łukasz Litwa 0:05:45,8
2. Nowicki Dominik Litwa 0:06:21,4

Kat. Seniorka ur. 1983-2002, dyst. 3km CT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Kastyka Sviatlana Polacy z Białorusi 0:20:32,0
2. Kupryienka Alena Polacy z Białorusi 0:21:55,7xx
3. Sushynskaya Volha Polacy z Białorusi 0:30:10,6

Kat. Senior ur. 1983-2002, dyst. 3km CT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Aleksandrow Radosław Litwa 0:09:41,5
2. Malachow Ruslan Litwa 0:09:45,0
3. Kastyka Anatol Polacy z Białorusi 0:14:33,2

Kat. Masters ur. 1963-1982, dyst. 3km CT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Noreika Romuald Litwa 0:09:13,0
2. Wajtonis Markas Litwa 0:12:18,6
3. Mincewicz Tadeusz Litwa 0:12:39,7

Kat. Masters Kobiety ur. 1963-1982 dyst. 2km CT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Gluhowska Irena Polacy z Białorusi 0:13:23,7
2. Parkhomenka Aliona Polacy z Białorusi 0:15:31,4
3. Khnomych Tatiana Ukraina 00:16:04

Kat. Oldboys Kobiety ur. 1962 i st. Dyst. 2km CT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Juniewicz Jadwiga Litwa 0:09:00,8
2. Yurynok Alena Polacy z Białorusi 0:16:14,0

Kat. Oldboys ur. 1962 i starsze dyst. 2km CT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Czudek Władysław Czechy 0:08:36,5





Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


CEREMONIA MEDALOWA PO PIERWSZYM DNIU ZAWODÓW





Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


Program uzupełniający

Mistrzostwa to nie tylko starty w zawodach, ale też możliwość zwiedzania najpiękniejszych zakątków sądecczyzny, poznania jej bogatej kultury, lub rekreacyjnego spędzenia czasu również na nartach, ale tym razem zjazdowych. Liczna grupa naszych zwodników wybrała stok narciarski w miejscowości Ceniawa. Cieniawa-Ski to Rodzinna Stacja Narciarska z 3 wyciągami narciarskimi i trasami o zróżnicowanych poziomach trudności.



Zdjęcia: Piotr Gaborek Fotografia


MIASTECZKO GALICYJSKIE

Inną propozycją było zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego - oddziału Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu - stanowiącego wierną rekonstrukcję fragmentu zabudowy miejskiej tak, jak wyglądała przed laty. Obejmuje niewielki plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami. Ten osobliwy zespół urbanistyczny przybliża atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku.

Zachodnią pierzeję rynku zajmuje ratusz. Budynek ze smukłą wieżą i arkadowymi podcieniami jest repliką niezrealizowanej siedziby starosądeckich władz. Ratusz pełni funkcje reprezentacyjne oraz konferencyjno-hotelowe. Z ratuszem sąsiadują dwa domy mieszczańskie ze Starego Sącza. W jednym urządzono atelier fotograficzne oraz warsztat zegarmistrzowski; w drugim domu znajduje się pracownia garncarza.

Najdalej na zachód wysuniętym budynkiem jest dwór szlachecki z Łososiny Górnej. Klasycystyczna budowla jest rekonstrukcją oryginału, który uległ całkowitemu zniszczeniu w latach siedemdziesiątych XX wieku. Nieodłącznym elementem architektury wsi i małych miast była – i jest do dzisiaj – remiza strażacka. W zrekonstruowanej w Miasteczku można obejrzeć rozmaite wyposażenie: wozy, hełmy, bosaki, węże gaśnicze i sikawki.

W domach przy rynku urządzono m.in. sklepik z pamiątkami i antykwariat, pracownię rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki, zakład dentystyczny, aptekę w stylu retro, pracownię żydowskiego krawca, cukiernię i pocztę. Oddzielną ekspozycję poświęcono nieprofesjonalnym rzeźbiarzom i malarzom z Paszyna, znanego ośrodka sztuki ludowej. Zapach cynamonu i kawy przyciąga do sklepiku kolonialnego, a w zakładzie fryzjerskim można zobaczyć jak pracował dawny golibroda. Przy galicyjskim ryneczku jest też karczma z Orawki serwująca regionalne jadło.
















DRUGI DZIEŃ ZAWODÓW













DRUGI DZIEŃ ZAWODÓW - Biegi techniką dowolną

Drugi dzień rywalizacji w biegach narciarskich w Centrum Sportu w Ptaszkowej przywitał nas wspaniałą, słoneczną pogodą i to mimo, że niemal w całej Polsce aura nie rozpieszczała strasząc chmurami i marznącymi opadami deszczu ze śniegiem. Tymczasem na trasach III Międzynarodowych Polonijnych Mistrzostw w Narciarstwie Biegowym lekko zmrożony po nocy śnieg pozwalał na wykazanie się techniką, kondycją i umiejętnościami, a w oczekiwaniu na start na twarzach zawodników przybywało górskiej opalenizny.

Jakie były tego rezultaty możecie Państwo przeczytać wyniki w poszczególnych kategoriach oraz zobaczyć na zdjęciach w przygotowanym serwisie fotograficznym. Liczymy, że zachęci to wszystkich do startów w kolejnych Mistrzostwach, które najpóźniej za rok zorganizuje Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Tradycja - jeżeli można tak powiedzieć przy trzecich zawodach - musi trwać!



Kat. Juniorka młodsza ur. 2010 i mł. dyst. 2km FT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Pozniak Kamilia Litwa 0:05:38,9
2. Gurska Monika Litwa 0:06:48,8
3. Gasiancewa Austeja Litwa 0:07:03,9

Kat. Juniorka ur. 2003-2009, dyst. 2km FT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Sienkiewicz Miła Litwa 0:04:59,1
2. Bernatowicz Amelia Litwa 0:05:40,7
3. Bernatowicz Milena Litwa 0:05:51,2

Kat. Junior młodszy ur. 2010 i mł., dyst. 2km FT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Boban Rafał Litwa 0:05:07,5
2. Siemaszko Daniel Litwa 0:05:50,0

Kat. Junior ur. 2003-2009, dyst. 2km FT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. >Mincewicz Łukasz Litwa 0:04:39,8
2. Nowicki Dominik Litwa 0:05:30,9

Kat. Seniorka ur. 1983-2002, dyst. 3km FT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Kastyka Sviatlana Polacy z Białorusi 0:20:38,8
2. Sushynskaya Volha Polacy z Białorusi 0:24:50,1
3. Gluhovskaya Adriana Polacy z Białorusi 0:41:32,7

Kat. Senior ur. 1983-2002, dyst. 3km FT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Aleksandrow Radosław Litwa 0:07:57,1
2. Malachow Ruslan Litwa 0:08:21,1
3. Kastyka Anatol Polacy z Białorusi 0:13:27,1

Kat. Masters ur. 1963-1982, dyst. 3km FT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Noreika Romuald
Syjud Jan
Litwa
Polska
0:07:43,4
0:08:31,9
2. Wajtonis Markas Litwa 0:11:11,8
3. Ćmiel Leon Czechy 0:11:48,9

Kat. Masters Kobiety ur. 1963-1982 dyst. 2km FT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Gluhowska Irena Polacy z Białorusi 0:13:38,4

Kat. Oldboys Kobiety ur. 1962 i st. Dyst. 2km FT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Juniewicz Jadwiga Litwa 0:07:05,8

Kat. Oldboys ur. 1962 i starsze dyst. 2km FT

M-ce Nazwisko i Imię Kraj Wynik
1. Czudek Władysław Czechy 0:08:27,5



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


CEREMONIA MEDALOWA PO DRUGIM DNIU ZAWODÓW

Nawet najwspanialsze zawody kiedyś się kończą. Sekretarz Generalny Wspólnoty Polskiej Tomasz Różniak reprezentujący organizatora głównego Mistrzostw dziękując wszystkim zawodnikom w duchu olimpijskim stwierdził, że sam udział jest już sukcesem. " Dziękuję za przyjazd do Ptaszkowej, dziękuję za integrację i dobrą atmosferę, sprzyjała nam pogoda i tu podziękowania dla władz Gminy Grybów, że nam to zagwarantowali, podziękowania za wzorowe przygotowanie obiektu dla dyrekcji Centrum Sportu w Ptaszkowej. Było wspaniale - zapraszamy za rok!"

Najlepsi w biegach narciarskich techniką dowolną odebrali zasłużone medale i gratulacje. Co należy podkreślić w czasie całych, dwódniowych zawodów wszyscy startujący wykazali się piękną postawą sportową, walczyli w duchu fair play i mimo różnic w kondycji i poziomie przygotowania - co w przypadku zawodów polonijnych jest rzeczą normalną - sprawili, że III Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa w Narciarstwie Biegowym przeszły do historii jako wydarzenie godne naśladowania, co też mamy zamiar czynić w przyszłości.



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


INFORMACJE OGÓLNE

  • Bezpieczeństwo zdrowotne wszystkich uczestników jest najważniejsze i wszystkie procedury będą temu podporządkowane.
    W związku z powyższym Komitet Organizacyjny zastrzega sobie prawo do zmian w programie i zasadach przeprowadzania zawodów.
  • Uczestnicy muszą posiadać ubezpieczenie
  • Uczestnicy Mistrzostw będą zamieszkiwać w wielu różnych hotelach.
  • Rejestracja uczestników trwa do 24 lutego 2023 roku.
  • Liczba miejsc ograniczona
  • Wypełnienie formularza zgłoszeniowego nie oznacza zakwalifikowania do udziału w Mistrzostwach.
    Komitet Organizacyjny podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu zgłoszonych uczestników po rozpatrzeniu formularzy zgłoszeniowych.
  • Prosimy przed podjęciem decyzji o starcie w zawodach o zapoznanie się z regulaminem Mistrzostw.
    Wypełnienie zgłoszenia jest równoznaczne z jego akceptacją.


REGULAMIN ZAWODÓW
























Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej

Trasy biegowe

Specyficzne ukształtowanie terenu pozwoliło także na zlokalizowanie wokół obiektu noclegowego 2,5 km tras narciarskich i nartorolkowych. Wyasfaltowane, oświetlone trasy biegowe, zimą naśnieżane i ratrakowane uzyskały homologację FIS co pozwala na organizację imprez sportowych nie tylko rangi krajowej lecz także międzynarodowej.

Trasa została zatwierdzona jako zgodna z wymogami Narciarskiego Regulaminu Sportowego i zarejestrowana pod numerem 1/B/2017.
























WSPÓLNOTA POLSKA NA STOKACH PTASZKOWEJ WARTO BYĆ Z NAMI TEJ ZIMY...









ORGANIZATOR




PARTNER ORGANIZATORA MISTRZOSTW





PATRONAT MEDIALNY


OPRACOWANIE INFORMATYCZNE I GRAFICZNE PORTALU
© POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - patron medialny Mistrzostw

Kopiowanie całości lub części zabronione. Materiał chroniony prawem autorskim.



PORTAL MISTRZOSTW OGLĄDANO DOTYCHCZAS 59209 RAZY



facebook