II Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa
w Narciarstwie Biegowym

18-21 grudnia 2022 w Wiśle, Trasy Biegowe Istebna-Kubalonka










II Międzynarodowe Polonijne
Mistrzostwa w Narciarstwie Biegowym

18-21 grudnia 2022 w Wiśle, Trasy Biegowe Istebna-Kubalonka



Oficjalne wyniki
II Międzynarodowych Polonijnych Mistrzostw w Narciarstwie Biegowym - Wisła 2022


STYL KLASYCZNY - DZIEWCZYNKI I KOBIETY

STYL KLASYCZNY - CHŁOPCY I MĘŻCZYŹNI


Polonijni narciarze biegowi przyjechali do Wisły

Rozpoczęły się zimowe imprezy sportowe Wspólnoty Polskiej - Polonijny Festiwal Nordic Walking oraz II Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa w Narciarstwie Biegowym, Międzynarodowa liczna reprezentacja Polonii i Polaków z zagranicy, która zjechała do zasypanej śniegiem, mroźnej Wisły wzięła udział w odprawie, na której zapoznano startujących z regulaminami, terminarzem oraz atrakcjami towarzyszącymi zawodom.

Od jutra zaś pierwsze starty - nordic walking od placu Bogumiła Hoffa czyli reprezentacyjnego centrum Wisły, malowniczymi alejkami - jak sprawdziliśmy wśród potężnych zasp śniegu, którego tutaj nie brakuje. Biegi rozgrywane będą na Trasach Biegowych na Kubalonce - obecnie drugim po słynnych Jakuszycach, ośrodku narciarstwa biegowego w Polsce. Po modernizacji tutejszy ośrodek narciarstwa biegowego może poszczycić się homologacją i licencją FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). Trasy poprowadzono lasami, na wschód od samego siodła przełęczy. Wspinają się one na południowe oraz zachodnie zbocza wzniesienia o wysokości 830 m n.p.m., noszącego również nazwę Kubalonka. Ich układ tworzy istny labirynt pętli i pętelek. Długość poszczególnych, proponowanych wariantów, to 300 m; 750 m; 1400 m; 2,5 km; 5km. Trasy są w większości wymagające, wytyczono je bowiem tak, że przemierzający je narciarz musi zmierzyć się zarówno ze stromymi podbiegami, jak i zjazdami o częstych zakrętach.

Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim, znajduje się w powiecie cieszyńskim, bezpośrednio przy granicy z Czechami, blisko stąd także na Słowacją. Z doświadczenia wiemy, że skutkuje to prężną reprezentacja naszych rodaków zza południowej granicy. Pobyt tutaj stwarza wiele możliwości odpoczynku. Wystarczy opuścić miejski deptak i gwarne centrum Wisły i skierować się w stronę jednej w wielu dolin, by znaleźć spokój i ciszę. Ci, którzy wędrują szlakami i potrafią uważnie patrzeć, znajdą w Wiśle miejsca niepowtarzalne i pełne uroku W krajobrazie dominują lasy, łąki na zboczach gór i górskie potoki. Miłośnicy bliskiego kontaktu z naturą doceniają trasy spacerowe i szlaki turystyczne. Każdy zakątek Wisły ma swoją specyfikę i wart jest bliższego poznania.

Wspominaliśmy o śniegu niezbędnym przecież dla konkurencji zimowych. Czy Państwo wiecie, że odpowiedni mikroklimat sprawia, że opady śniegu są tu, w Wiśle i okolicach, zazwyczaj obfitsze, aniżeli w wielu innych rejonach Beskidu Śląskiego, a pokrywa śnieżna utrzymuje się odpowiednio dłużej.

Od jutra relacje ze sportowych rywalizacji. Trzymamy kciuki za wszystkich startujących życząc sukcesów w duchu fair play - nie możemy bowiem zapominać, że zawody odbywają się pod opieką Polskiego Komitetu Olimpijskiego - partnera Wspólnoty Polskiej we wszystkich sportowych przedsięwzięciach.





Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna


Pierwszy dzień zawodów

II Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa w Narciarstwie Biegowym podzielono na dwa dni - w pierwszym rozegrały się biegi w stylu klasycznym. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że Narty są znane człowiekowi od kilku tysięcy lat. Służyły do polowania i pokonywania odległości wszędzie tam, gdzie gruba warstwa śniegu utrudniała poruszanie się. Styl klasyczny rozwinął się z naturalnego kroku, którym w tych zamierzchłych czasach oczywiście nie biegano, tylko maszerowano przez śniegi. Kroki w stylu klasycznym są dość intuicyjne i łatwe do nauczenia.

Charakterystyczne dla stylu klasycznego jest równoległe ułożenie nart podczas jazdy. Podczas marszu (zwłaszcza na śladówkach, w głębokim śniegu) obie narty praktycznie cały czas przywierają do podłoża. Zwiększenie prędkości można uzyskać poprzez odbicie jedną nartą i poślizg na drugiej. Ręce pracują naprzemiennie - odbicie z prawej nogi zsynchronizowane jest z odbiciem lewym kijkiem. Jest to podstawowy krok naprzemianstronny. W terenie płaskim lub lekko opadającym stosuje się także jednokrok . Polega on na odbiciu się z jednej nogi, po którym następuje odepchnięcie jednocześnie dwoma kijkami i dłuższy ślizg. Bezkrok to technika stosowana przede wszystkim na zjazdach. Jak sama nazwa wskazuje, nogi nie wykonują żadnej pracy - narty jadą równo obok siebie. Intensywnie pracuje natomiast górna część ciała - dynamiczne odbicia kijkami umożliwiają znaczne przyspieszenie. To najszybszy z klasycznych kroków. Krok rozkroczny, zwany też "jodełką" stosuje się na stromych podbiegach. To jedyny w technice klasycznej krok, w którym narty ustawione są pod kątem do kierunku przemieszczania się. Niewielkie odstępstwa od równoległego prowadzenia nart występują w technice klasycznej także podczas pokonywania zakrętów. Odbicie z krawędzi narty, która znajduje się na zewnętrznej stronie łuku, umożliwia dynamiczną, płynną jazdę po łuku.

Tyle teorii, ale praktyka, to zupełnie coś innego, jednak co udowodnili startujący - nic to dla dla naszych rodaków, przecież od dawna odnosiliśmy sukcesy w narciarskich konkurencjach, można więc powiedzieć, że mamy to w genach. Na potwierdzenie tej tezy proponujemy fotorelację z malowniczej trasy w Istebnie - Kubalonce.



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna


DRUGI DZIEŃ ZAWODÓW

Drugi dzień biegów narciarskich to starty w technice łyżwowej, stylu dowolnym. Powstała stosunkowo niedawno. W technice dowolnej w przeciwieństwie do klasycznej nie biega się po trasie z torami, lecz po trasie równo wygładzonej. Wymaga większych umiejętności technicznych i kondycji niż klasyczny. Zawodnicy poruszają się w sposób podobny do jazdy na łyżwach szybkich, tyle że używają też kijków do odbijania się.

Dla zainteresowanych - trochę historii. Udokumentowane narodziny stylu dowolnego sięga 1974 roku, kiedy to fiński zawodnik Pauli Sittonen w trakcie biegu w Dolomittenlauf pokazał światu swoistą kombinację stylu klasycznego połączonego z krokiem półłyżwowym (jednostronnym). Ten charakterystyczny wtedy styl nazwano krokiem Sittonena. Już dwa lata później amerykański narciarz biegowy Billy Koch na wielkiej, zimowej imprezie jaką były Igrzyska Olimpijskie w austriackich Innsbrucku pokonał trasę charakterystycznym krokiem dwustronnym łyżwowym, nazywanym dziś dwukrokiem łyżwowym. W takich oto okolicznościach zrodził się styl łyżwowy w sporcie zawodowym.

Dominującą w tym stylu narciarstwa biegowego cechą jest kątowe ustawienie nart w stosunku do kierunku poruszania się. Dochodzi do tego symetryczna praca górnej części ciała, a mianowicie rąk. W dzisiejszych czasach, dominujące są cztery kroki tejże techniki.

A teraz nieco o krokach.

Łyżwowanie Jest to podstawowy krok w łyżwie, bez pracy rąk. Środek ciężkości ciała spoczywa dość nisko. Narciarz biegowy stosuje go najczęściej w płaskim, czy lekko opadającym szlaku.

Jednokrok Łyżwowy To już nieco bardziej zaawansowana technika. Jej założeniem jest łyżwowanie z jednoczesnym odbiciem dwoma kijkami przy każdym odbiciu narty. Nie jest to krok dla wszystkich, gdyż wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego. Jest szybki, a tym samym bardzo dynamiczny. Najbardziej efektywny na płaskich, bądź lekko rosnących ku górze trasach.

Dwukrok Łyżwowy Synchroniczny Ten krok wyróżnia się jednoczesnym odepchnięciem kijami i wspomagającym, co drugie odbicie nartą. Znajduje najczęściej zastosowanie na płaskich częściach trasy i niewielkich zjazdach. Narciarz biegowy korzystający z tego stylu porusza się w dobrym tempie i nie obciąża za bardzo organizmu.

Dwukrok Łyżwowy Asynchroniczny Swoje zastosowanie znajduje na podbiegach. Na czym więc on polega? Opiera się przede wszystkim na kroku łyżwowym z równoległym, a jednocześnie asynchronicznym pchnięciami dwoma kijami przy co drugim odbiciu. Występuje w opcji prawostronnej, kiedy odepchnięcie kijami wspomaga odbicie z prawej nogi, bądź tożsamo lewostronnym.

Jak łatwo zauważyć po powyższym opisie biegi narciarskie to nie jest taka prosta sprawa, a jednak, patrząc na naszych rodaków zaproszonych na II Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa w Narciarstwie Biegowym, radzą sobie z tym wspaniale.

Duże uznanie z naszej strony - za wytrwałość, technikę doskonaloną z roku na rok, kondycję i pasję do polonijnego sportu - szlachetnej rywalizacji w duchu fair play. Podkreślamy tem ostatni aspekt na każdym kroku, gdyż jak chyba nigdzie indziej, na zawodach w których bierze udział Polonia i Polacy z zagranicy nigdy nie zdarzają się niesportowe zachowania. Dlatego Wspólnota Polska z wielkim entuzjazmem myśli już o kolejnych sportowych zawodach.



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna


Ceremonia medalowa




Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna



O zawodach


Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z Polskim Komitetem Olimpijskim zapraszają na II Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa w Narciarstwie Biegowym, które odbędą się w dniach 18-21 grudnia 2022 w Wiśle, Trasy Biegowe na Kubalonce

Mistrzostwa dedykowane są Polonii i Polakom mieszkającym za granicą.

W Mistrzostwach może wziąć udział każdy w wieku od lat 10.

Profesjonalnie przygotowane trasy do stylu klasycznego i dowolnego, spełniające wszelkie wymogi FIS. Na trasach odbywają się zawody o randze lokalnej, krajowej i międzynarodowej.

Zakwaterowanie i wyżywienie oraz koszty przeprowadzenia Mistrzostw (w tym wypożyczenie sprzętu) pokrywa organizator, dojazd uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Mistrzostwa rozpoczynają się 19 grudnia 2022 r. w godzinach popołudniowych, w dniach 19 i 20 grudnia 2022 r. odbędą się zawody oraz ceremonia medalowa, 21 grudnia 2022 r. nastąpi zakończenie Mistrzostw.

ZAWODY - NARCIARSTWO BIEGOWE

Narciarstwo biegowe to sport zimowy, w którym uczestnicy używają nart i kijków na przygotowanych trasach narciarskich w terenie płaskim lub pagórkowatym. Wywodzące się z Norwegii narciarstwo biegowe było swego czasu bardzo skutecznym sposobem przemieszczania się po śniegu. Od czasów starożytnych poruszano się tak podczas polowań i wypraw odkrywczych, ale dopiero pod koniec XIX wieku odbyły się pierwsze zawody w narciarstwie biegowym, które zyskało status dyscypliny sportowej. Dziś sportowcy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich rywalizują w kilku konkurencjach narciarstwa biegowego, a dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna wśród miłośników sportów zimowych.

INFORMACJE OGÓLNE

  • Mistrzostwa odbywać się będą zgodnie ze wszystkimi wytycznymi zawartymi w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w ścisłym reżimie sanitarnym obowiązującym w terminie przeprowadzania Mistrzostw. Reżim sanitarny będzie przestrzegany zarówno w obiektach noclegowych, autokarach, jak i podczas zawodów oraz wszystkimi zasadami prowadzącymi do bezpiecznego pobytu w trakcie Mistrzostw. Bezpieczeństwo zdrowotne wszystkich uczestników jest najważniejsze i wszystkie procedury będą temu podporządkowane. W związku z powyższym Komitet Organizacyjny zastrzega sobie prawo do zmian w programie i zasadach przeprowadzania zawodów.

  • Rejestracja uczestników trwa do 11 grudnia 2022 r.
  • Liczba miejsc ograniczona

  • Wypełnienie formularza zgłoszeniowego nie oznacza zakwalifikowania do udziału w Mistrzostwach. Komitet Organizacyjny podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu zgłoszonych uczestników po rozpatrzeniu formularzy zgłoszeniowych.
  • Prosimy przed podjęciem decyzji o starcie w zawodach o zapoznanie się z regulaminem Mistrzostw. Wypełnienie zgłoszenia jest równoznaczne z jego akceptacją.


REGULAMIN ZAWODÓW


FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
























Istebna-Kubalonka

Trasy narciarstwa biegowego

Kubalonka jest obecnie drugim, po słynnych Jakuszycach, ośrodkiem narciarstwa biegowego w Polsce. Odpowiedni mikroklimat sprawia, że opady śniegu są tu zazwyczaj obfitsze, aniżeli w wielu innych rejonach Beskidu Śląskiego, a pokrywa śnieżna utrzymuje się odpowiednio dłużej. Trasy biegowe poprowadzono lasami, na wschód od samego siodła przełęczy. Wspinają się one na południowe oraz zachodnie zbocza wzniesienia o wysokości 830 m n.p.m., noszącego również nazwę Kubalonka. Ich układ tworzy istny labirynt pętli i pętelek. Długość poszczególnych, proponowanych wariantów, to 300 m; 750 m; 1400 m; 2,5 km; 5km. Trasy są w większości wymagające, wytyczono je bowiem tak, że przemierzający je narciarz musi zmierzyć się zarówno ze stromymi podbiegami, jak i zjazdami o częstych zakrętach. Tutejsze trasy biegowe, znajdujące się pod opieką Polskiego Związku Narciarskiego, zostały zmodernizowane i znacznie poszerzone w 2009 r.

Po modernizacji tutejszy ośrodek narciarstwa biegowego może poszczycić się homologacją i licencją FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). Amatorzy narciarstwa biegowego - które niekoniecznie musi być traktowane jako dyscyplina sportu, ale także choćby jako spacer lub rodzaj turystycznej wędrówki - mogą w rejonie Kubalonki skorzystać także z innych propozycji. Można np. na nartach biegowych udać się stąd na wędrówkę w kierunku Stecówki oraz Przysłopu pod Baranią Górą.

























WSPÓLNOTA POLSKA W ISTEBNE-KUBALONCE WARTO BYĆ Z NAMI TEJ ZIMY...










ORGANIZATOR








PARTNER



Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Celem działania Agencji jest realizacja programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej.

PARP jest zaangażowana w realizację krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć, finansowanych ze środków funduszy strukturalnych, budżetu państwa oraz programów wieloletnich Komisji Europejskiej. PARP bierze aktywny udział w tworzeniu i efektywnym wdrażaniu polityki państwa w zakresie przedsiębiorczości, innowacyjności i adaptacyjności kadr, dążąc do przekształcenia się w kluczową instytucję odpowiedzialną za tworzenie otoczenia wspierającego przedsiębiorców. Zgodnie z zasadą „Think Small First" - „MSP przede wszystkim" wszystkie działania Agencji są realizowane ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb sektora MSP.


PARP

Miasto Wisła

Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim, znajduje się w powiecie cieszyńskim. Znajduje się bezpośrednio przy granicy z Czechami, blisko stąd także na Słowacją.

Wisła jest miejscowością górską leżącą w Beskidzie Śląskim. Najniżej położonym miejscem w Wiśle jest dolina rzeki Wisły na Obłaźcu, tuż na wjeździe do miasta, na granicy z Ustroniem (392 m n.p.m.), zaś najwyżej – szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Miasto położone jest w dolinach takich jak: Jawornik, Głębce, Nowa Osada, Malinka, Czarne, Łabajów, Dziechcinka.

Wisła leży u źródeł największej polskiej rzeki. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę. Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki, w latach 1967–1973 zbudowano zaporę wodną. Zbiornik Czerniański magazynuje wodę pitną oraz pełni rolę przeciwpowodziową. Jego maksymalna pojemność to 5,06 mln m3, a powierzchnia – ok. 40 ha.

Miasto poza centrum rozciąga się na kilka dolin. Liczne domu zarówno całoroczne jak i letniskowe usytuowane są poza centrum, w dolinach, m.in. Malinka, Czarne, Gościejów, Partecznik, Głębce, Łabajów, Dziechcinka, Jawornik, Gahura oraz na stokach okolicznych gór. Położenie miasta w szeregu dolin jest wyjątkowe (nie tylko na mapie Beskidów, ale także w odniesieniu do innych miejscowości górskich w kraju). Wystarczy opuścić miejski deptak i gwarne centrum Wisły i skierować się w stronę jednej w wielu dolin, by znaleźć spokój i ciszę. Ci, którzy wędrują szlakami i potrafią uważnie patrzeć, znajdą w Wiśle miejsca niepowtarzalne i pełne uroku W krajobrazie dominują lasy, łąki na zboczach gór i górskie potoki. Miłośnicy bliskiego kontaktu z naturą doceniają trasy spacerowe i szlaki turystyczne. Każdy zakątek Wisły ma swoją specyfikę i wart jest bliższego poznania.

Wisła jest miejscowością o charakterze turystyczno–wypoczynkowym. Początki letniskowej historii miejscowości sięgają XIX wieku. Położenie, klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku w Wiśle zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku. Turyści, przyjeżdżający do Wisły, mają do dyspozycji około 100 km szlaków turystycznych. W okresie wiosenno-jesiennym są to trasy o różnej skali trudności dla turystów pieszych i rowerzystów górskich. W zimie zaś do dyspozycji fanów białego szaleństwa są piękne trasy dla narciarstwa śladowego i zjazdowego, 18 wyciągów narciarskich, w tym 7 dysponujących wyciągami krzesełkowymi. Większość ośrodków narciarskich ma oświetlone trasy, pozwalające także na jazdę wieczorną. Trasy są ratrakowane, a gdy temperatury pozwalają także sztucznie dośnieżane. Na terenie miejscowości istnieje 5 skoczni narciarskich. Miłośnicy narciarstwa biegowego mogą swoją pasję realizować na terenie Ośrodka Sportowego Jonidło, a także na profesjonalnych trasach zarządzanych przez Polski Związek Narciarski na Kubalonce. Gdy jest odpowiednia ilość śniegu na popularnych biegówkach można przemieszczać się wzdłuż rzeki Wisły a także m.in. Doliną Białej i Czarnej Wisełki. Coraz częściej na wiślańskich szlakach górskich można spotkać amatorów skiturów, którzy w ten sposób poznają uroki wiślańskich szlaków w zimie.


MIASTO WISŁA




PATRONAT MEDIALNY


OPRACOWANIE INFORMATYCZNE I GRAFICZNE PORTALU
© POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - patron medialny Mistrzostw

Kopiowanie całości lub części zabronione. Materiał chroniony prawem autorskim.



ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 57624 OSÓB



facebook