Lato z Kresami 2022
w ramach projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Festiwal Kresowa Dusza


W miniony ciepły, sierpniowy, sobotni wieczór, na Zamku - Domu Polonii w Pułtusku prowadzonym przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", ponownie dała o sobie znać "Kresowa Dusza". Koncert litewskiej "Kapeli Świętojańskiej" zakończył bieżący sezon Festiwalu, na który składał się cykl wydarzeń artystycznych pod wspólnym tytułem "Lato z Kresami 2022" - wernisaży czołowych twórców plastycznych oraz występy zespołów muzycznych pielęgnujących polskie tradycje dawnych ziem Rzeczypospolitej. Większość z nich żyje tam na co dzień, co pozwalało oprócz waloru historycznego prezentacji przekonać się jak nasza kultura rozwija się współcześnie.

Z reakcji publiczności wiemy, że nikt nie był zawiedziony tym, co zobaczył i usłyszał, dla wielu osób spotkanie z kresową tradycją znaną dotychczas jedynie z opowiadań było odkryciem wartym dalszego zainteresowania. Jak zapewniał prowadzący koncert Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku Michał Kisiel ostatni koncert nie oznacza końca projektu. Warto go kontynuować w przyszłości, jak dalekiej?... zapewne za rok, a może wcześniej? W Pułtuskim Zamku wszystko jest możliwe!

"Kapela Świętojańska" Niemenczyn

Kapela (Kapela Svientojanska) została założona w 1991 roku. Wykonuje różnorodne utwory: w repertuarze są zarówno piosenki ludowe jak i patriotyczne. Za okres jej istnienia w repertuarze zespołu były utwory, odzwierciadlające wielokulturowość. Kapela może zadowolić gusta publiczności, wykonując piosenki po polsku, litewsku, ukraińsku i tatarsku.
W repertuarze kapeli znajdziemy też popularne i znane utwory oraz piosenki żydowskie, czy cygańskie. Zespół sięga też po utwory miejscowych twórców, co podkreśla jego unikatowość. W ciągu 30 lat działalności zdołała pozyskać sympatie widzów zarówno w rejonie wileńskim, rejonach i miejscowościach typowo litewskich, jak też w Polsce.
Każdego roku kapela ma masę występów i zdobyła uznanie swą energią, kunsztem wykonawczym oraz pozytywnym nastawieniem do otaczającej rzeczywistości. Kapela stawia na wielokulturowość i dlatego w jej repertuarze jest szerokie spektrum melodii oraz utworów wielu krajów. Kapela stara się łączyć, a nie dzielić. Kierownikiem artystycznym zespołu od trzynastu lat jest Emilia Żdanowicz-Pečkienė.
Ciekawostka o zespole: Kapela Świętojańska jest swoistym ewenementem na skalę ogólnokrajową, bo w jej składzie jest dwóch radnych z różnych rejonowych Rad samorządowych.


Koncert "Kapeli Świętojańskiej" Niemenczyn
   Litwa


Zapraszamy na relację fotograficznąZdjęcia: © Krzysztof Piekarski SWP

KRESOWA DUSZAZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU "POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022."

kwota dotacji: 133 280,00 PLN

PATRONAT MEDIALNYKRESOWĄ DUSZĘ ODWIEDZIŁO 76859 OSÓB