Lato z Kresami 2022
w ramach projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Festiwal Kresowa Dusza


Sierpniowa sobota na Zamku Domu Polonii w Pułtusku to dwa, połączone koncerty w ramach Festiwalu Kresowa Dusza zorganizowana przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" (SWP) pod tytułem "Lato z Kresami 2022". Prowadzący wieczorne spotkanie Wiceprezes SWP Krzysztof Łachmański podsumowując wydarzenie powiedział: To był cudowny wieczór! Koncert zespołów „Polanie znad Dniepru”z Ukrainy i „Baruch Band” z Białorusi dostarczył niezwykłych emocji i wzruszeń. Świetny dobór repertuaru i perfekcyjne wykonanie! Dziękuje wszystkim artystom, którzy wykreowali to niezwykłe widowisko! Jesteście wspaniali! Dziękuje też wszystkim Państwu, którzy razem tworzyli tą niepowtarzalną atmosferę! I to nie koniec weekendowych wrażeń artystycznych. Zapraszam w niedzielę na godz. 19:00 do sali im. Ignacego Jana Paderewskiego w Domu Polonii w Pułtusku, na koncert patriotyczny „Dla Ciebie Polsko” w wykonaniu artystów z Ukrainy.

Dodamy, że honory gospodarza miejsca i wydarzenia pełnił oprócz Wiceprezesa SWP Krzysztofa Łachmańskiego również Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku Michał Kisiel.

Polanie znad Dniepru

W nurcie odrodzenia polskiego folkloru w Kijowie, celem ożywienia kontaktów między młodzieżą polskiego pochodzenia zamieszkującą Ukrainę, w listopadzie 2000 roku w Kijowie z inicjatywy p. Lesi Jermak powstał zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru”, który urósł do rangi zespołu reprezentacyjnego, działając przy Związku Polaków Ukrainy.
Od lat zespół współpracuje z polskimi organizacjami Ukrainy wspólnie realizuje różnorodne projekty artystyczno-rozrywkowe. Sławny zespół, który wielce przyczynia się do rozwoju i promowania polskiej kultury na Ukrainie częstokroć gościnnie koncertuje dla Polaków Ukrainy. Kierownik artystyczny, założycielka, choreograf oddany bezgranicznie zespołowi dotychczas wychowała w polskich rytmach tanecznych wiele pokoleń utalentowanej młodzieży polskiego pochodzenia. Pokaźny repertuar, który w ciągu lat działalności artystycznej zespołowi udało się nagromadzić to przede wszystkim polskie narodowe i regionalne tańce z przyśpiewkami.
Głównym celem zespołu jest ożywienie kontaktów między młodzieżą polskiego pochodzenia, promocja kultury, nawiązanie kontaktów z zespołami folklorystycznymi z całego świata.
Przez swoją działalność promują, popularyzują dobry wizerunek Polski i Polaków Ukrainy . Zespół „Polanie znad Dniepru”, zdobył liczne dyplomy, podziękowania, nagrody rangi państwowej, jest laureatem wielu ogólnoukraińskich festiwali.
Aktualnie zespół składa się z czterech grup wiekowych: młodsza (6–8 lat), średnia (8–12) oraz starsza(od 14 – 18 lat) dorośli od 20 i bez ograniczeń. Dzieci i młodzież uczestnicząc w zespole poznają pieśni i tańce, tradycje ludowe, i obrzędy a także mają możliwość uczyć się języka polskiego.
Aktywnie współpracują ze środowiskami polskimi Ukrainy – koncertując a także prowadząc działalność edukacyjną dla wszystkich miłośników, a także osób zainteresowanych polską kulturą poprzez organizację warsztatów, festiwali, szkoleń, konferencji. Za postawę obywatelską na rzecz promocji polskiej kultury Zespół Pieśni i Tańca „ Polanie znad Dniepru” dostał odznaczenie państwowe „ Zasłużony dla kultury polskiej”

Baruch Band

„Baruch-band” to zespół reprezentujący Stowarzyszenie Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego „Shomer-international”. Pod taką nazwą grupa działa od 2011 roku. Grupa wykonuje tradycyjne pieśni żydowskie oraz utwory współczesnych żydowskich autorów w języku hebrajskim, jidysz, rosyjskim i polskim. „Baruch Band” występował wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach na Białorusi, w USA, Polsce, Izraelu, Niemczech, na Łotwie i Litwie.
Zespół ma na swoim koncie 3 płyty: “To mój naród”, „Melodie Sztetlu” oraz „New Jew” z autorskimi nowoczesnymi aranżacjami.


Koncert Polan znad Dniepru i Baruch Band
   Robert Bluj - Litwa


Zapraszamy na relację fotograficznąZdjęcia: © Krzysztof Piekarski SWP

KRESOWA DUSZAZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU "POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022."

kwota dotacji: 133 280,00 PLN

PATRONAT MEDIALNYKRESOWĄ DUSZĘ ODWIEDZIŁO 76864 OSÓB