Wernisaż wystawy malarstwa "Anioły w obrazach" to kolejne wydarzenie w ramach Lata z Kresami 2022 - projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" "Festiwal Kresowa Dusza".
Giennadij Pitsko przywiózł ze sobą obrazy przedstawiające anioły. Jak mówi z kilku powodów. Najważniejszy jest ten, że ludzie lubią anioły. Inny - temat pokonuje wszystkie granice. Warto dodać, że tematyka aniołów zdominowała twórczość malarza w okresie ostatnich kilku lat. Wcześniej tworzył pejzaże, obrazy kwiatów i martwej natury. Aż zrodziła się w nim potrzebna tworzenia "czegoś innego". „Anioły” Gienadija Pitsko to prace olejne wykonane szpachelkami. Jak wspominał, zafascynował się tą techniką, kiedy przed prawie 20 laty odwiedził w Sopocie wystawę Jerzego Dudy-Gracza. - Zabrał mnie tam mój wujek, architekt. To mnie zafascynowało. Ja wtedy już kilka lat malowałem pędzlami. Ale to było zupełnie co innego. Ja byłem wtedy biedny, więc wujek kupił mi kilka takich szpachelek i farby. Zacząłem tworzyć. Po roku pierwsze obrazy pokazałem na wystawie w Grodnie – opowiada artysta. Intensywna barwa aniołów to przypuszczalnie efekt nauki w liceum, w którym Gienadij Pitsko uczył się tworzyć ceramikę. A farby wykorzystywane przy jej tworzeniu mają właśnie niesamowicie intensywne barwy.
Artysta urodzony na Białorusi. Ukończył studia w Bobrujska Art na wydziale ceramiki. Jego malarstwo jest bardzo rozpoznawalne dzięki szczególnej kolorystyce, ukazującej fascynację malarską francuskimi artystami, takimi jak Claude Monet, Amadeo Modigliani, Henri de Toulouse-Lautrec. Prace tego artysty mają wyjątkowy klimat dzięki ciepłej kolorystyce, a częstym motywem są kobiety.
Obrazy Gienadija Pitsko nie tyle chcą nam coś pokazać, co opowiedzieć. To malarstwo narracyjne, odwołujące się do warstwy emocjonalnej, skierowane do wrażliwego odbiorcy. Wszystko co odbywa się w przestrzeni obrazu ciekawi nas, intryguje, pobudza wyobraźnię. Kolorystyka płócien tego malarza jest gorąca i energetyczna. Tworzą ją intensywne czerwienie i fiolety, nakładane szerokimi pociągnięciami szpachli, co przydaje malowanym postaciom lekko zgeometryzowane formy. Sąsiadujące ze sobą plamy barwne robią momentami wrażenie mozaiki.
Od 2008r należy do Towarzystwa Polskich Plastyków przy Związku Polaków na Białorusi. Regularnie uczestniczy w plenerach malarskich w Polsce i na Białorusi. Jego obrazy znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Zdjęcia - montaż: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna
Zdjęcia: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna
ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU "POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022."
kwota dotacji: 133 280,00 PLN
PATRONAT MEDIALNY