Światowy Kongres "Kraj – Emigracja"
03-06.09.2022 ROKU, Warszawa



5 WRZEŚNIA 2022 - DZIEŃ 3



9.30   Centrum Olimpijskie

PANELE DYSKUSYJNE

Powitanie

Andrzej Kraśnicki - Prezes Polski Komitet Olimpijski
Małgorzata Kwiatkowska - Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

Wystąpienia gości honorowych

Joanna Fabisiak - Poseł na Sejm RP
Wojciech Ziemniak - Senator RP
Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego


Trzeci dzień Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja" rozpoczął się w Centrum Olimpijskim, gdzie gości - w imieniu organizatora Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - przywitał prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, historyk sztuki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Szanownych gości powitał również gospodarz miejsca, Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Małgorzata Kwiatkowska, Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Wystąpienia gości honorowych - Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Joanny Fabisiak, Poseł na Sejm RP i Wojciecha Ziemniaka, Senatora RP - były doskonałym wprowadzeniem do rozpoczynających się dzisiejszych sesji.




TRANSMISJA: © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


9.45     Panel pn
Nowa architektura stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa w świecie
po 24.02.2022 r.

ZAŁOŻENIA:

dyskusja na temat miejsca i roli Polski na arenie międzynarodowej

Eksperci:

dr Jacek Bartosiak – polski prawnik, publicysta zajmujący się geopolityką i strategią, założyciel think tanku Strategy&Future
Jacek Czaputowicz – – b. minister spraw zagranicznych
Rita Tamašunienė – była Minister Spraw Wewnętrznych, Posłanka na Sejm Republiki Litewskiej

Prowadzący:

Jakub Moroz – dziennikarz, zastępca dyrektora TVP Kultura


Pierwszy panel trzeciego dnia Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja" rozpoczęliśmy tematem "Nowa architektura stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa na świecie po 24.02.2022". Dyskusja tyczyła się miejsca i roli Polski na arenie międzynarodowej.



11.30     Panel pn
Tożsamość narodowa – wyzwania w epoce cyfrowej

ZAŁOŻENIA:

czy tożsamość narodowa w XXI wieku jest jeszcze zjawiskiem pozytywnym i potrzebnym?/ Państwo a polityka tożsamościowa i historyczna. Katolicyzm (również „kulturowy”), jako element polskiej tożsamości. Jak skutecznie budować tożsamość w świecie nowych technologii?

Eksperci:

Robert Kostro – Dyrektor Muzeum Historii Polski;
Tadeusz Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych;
prof. Rafał Wiśniewski – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury

Prowadzący:

Paweł Lisicki – Redaktor Naczelny Tygodnika „Do Rzeczy”


Drugi panel trzeciego dnia Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja" poruszał temat naszej tożsamości narodowej i wyzwań jakie stoją przed nami w epoce cyfrowej.


TRANSMISJA: © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA




13:00     Panel pn
Polski kapitał gospodarczy na świecie

ZAŁOŻENIA:

Szanse i bariery / Jak poprawić konkurencyjność polskich firm na świecie? / W jakich obszarach budować przewagę polskich przedsiębiorstw? / W jakich kierunkach prowadzić ekspansję gospodarczą? / Jak promować Polskę, jako markę gospodarczą?

Eksperci:

Paweł Dobrowolski – główny ekonomista PFR;
Grzegorz Słomkowski – Członek zarządu PAIH;
Jadwiga Emilewicz – Posłanka na Sejm;
Małgorzata Kwiatkowska – Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej;
dr Piotr Moncarz – profesor na Uniwersytecie Stanforda;

Prowadzący:

prof. Konrad Raczkowski – Dyrektor Centrum Gospodarki Światowej, UKSW


Trzeci panel trzeciego dnia Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja" poświęciliśmy zagadnieniu polskiego kapitału gospodarczego na świecie.


TRANSMISJA: © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA




15:30     Panel pn
Wyzwania dla polskiej polityki ochrony dziedzictwa narodowego

ZAŁOŻENIA:

Wyzwania dla polskiej polityki ochrony dziedzictwa narodowego – jej specyfika na Zachodzie i Wschodzie. Czy jest możliwa próba budowania wspólnoty kulturowej krajów obszaru I Rzeczypospolitej?

Eksperci:

Joanna Fabisiak – Poseł na Sejm RP
prof. Wojciech Fałkowski – Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie;
Dorota Janiszewska-Jakubiak – Dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA;
prof. Andrzej Nowak – Uniwersytet Jagielloński;
dr Iwona Korga – Prezes i Dyrektor Wykonawczy Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce;

Prowadzący:

prof. Jan Wiktor Sienkiewicz – historyk sztuki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu


To był już ostatni panel dyskusyjny w ramach Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja". Podczas tej sesji poruszaliśmy trudne i ważne tematy, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: jakie są wyzwania dla polskiej polityki ochrony dziedzictwa narodowego – jej specyfika na Zachodzie i Wschodzie. Czy jest możliwa próba budowania wspólnoty kulturowej krajów obszaru I Rzeczypospolitej?

Po panelu rozgorzała dyskusja, chętnych do zabrania było wielu. Czasu nie starczyło dla wszystkich co wskazuje na ogromną potrzebę organizowania tego typu spotkań!


TRANSMISJA: © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA





Warszawa, 6 września, 2022 r.

OŚWIADCZENIE
W sprawie dyskryminacji szkolnictwa polskiego na Litwie

Uczestnicy Światowego Kongresu „Kraj-Emigracja“, reprezentujący Rodaków z 37 krajów na 6 kontynentach wyrażają niepokój i zatroskanie działaniami władz Republiki Litewskiej skierowanymi na uszczuplanie stanu posiadania, statusu oraz funkcjonowania 8 gimnazjów z polskim językiem nauczania w rejonach wileńskim, solecznickim i trockim.

Dotyczą one: gimnazjów im. Św. Kazimierza w Miednikach, im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach, im. Św. Jana Bosko w Jałówce, im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze, im. Pawła Brzostowskiego w Turgielach, im. A. Mickiewicza w Dziewieniszkach, im. Anny Krepsztul w Butrymańcach oraz im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Działania te dotyczą też blokowania kompletowania klas w szkołach podstawowych w tych rejonach, wśród których jest również szkoła podstawowa im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach.

Niezrozumiałe i niedopuszczalne jest, by w kraju UE i NATO, w sytuacji agresji Rosji na Ukrainę były łamane prawa mniejszości narodowej do nauki w języku ojczystym- zamykanie, reorganizacja i niekompletowanie klas-wbrew woli rodziców i uczniów –rdzennych mieszkańców danych miejscowości.

Nawołujemy władze Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej oraz radnych rejonu Trockiego do podjęcia niezwłocznych kroków i zagwarantowania przestrzegania praw uczniów tych szkół do pobierania nauki w ojczystym języku w swoich szkołach.

Potępiamy wszelkie dyskryminacyjne działania władz Republiki Litewskiej, skierowane na zmianę statusu szkół z polskim językiem nauczania na Litwie.

Popieramy dążenia i prawo Rodaków na Litwie do nieskrępowanego korzystania z prawa kształcenia dzieci i młodzieży w języku ojczystym.


Przyjęto jednogłośnie przez aklamację
340 uczestników Kongresu „Kraj-Emigracja”


Podsumowanie Kongresu

Zakończyliśmy trzydniowe obrady Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja". Jego podsumowania dokonał Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", organizatora spotkania.

Prezes podziękował również wszystkim gościom, ekspertom i osobom zaangażowanym w organizację tak dużego przedsięwzięcia, podkreślił jednocześnie, że Kongres "Kraj - Emigracja" nie zaangażował nawet złotówki z budżetu przeznaczonego na Polonię. Odświeżyliśmy formułę, która powstała 32 lata temu w Rzymie kiedy to Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zorganizowało pierwsze od zakończenia II wojny światowej, oficjalne spotkanie reprezentantów całego polskiego narodu.

Informacje zwrotne jakie do nas docierały dobitnie pokazały, że spotkanie było potrzebne i musi być kontynuowane. Spotkaliśmy się w gronie ponad 350. Polaków z 34 krajów, reprezentujących 6 kontynentów: Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię i Nową Zelandię, Azję i Afrykę. To wspaniała odpowiedź na nasz apel o włączenie się w jakże potrzebną dyskusję o naszej wspólnej przyszłości i przyszłości naszej Ojczyzny.

Mamy nadzieję, że Konferencja spełniła Państwa oczekiwania i do zobaczenia na kolejnych!




Warszawa, 6 września, 2022 r.

APEL DO POLONII ŚWIATA

Na zakończenie trwającego od 3 do 6 września 2022 r. Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja" sformułowano apel do Polonii z całego świata. Każdy z polonijnych reprezentantów mógł złożyć na nim swój podpis.

Zanim jednak przystąpiono do jego odczytania i składania podpisów głos zabrał Jarosław Narkiewicz, Wiceprezes Związku Polaków na Litwie. Poruszył kwestię edukacji, najbardziej palący problem, który dotknął naszych Rodaków na Litwie. Prezes Narkiewicz zwrócił się do zgromadzonych z prośbą o wsparcie poprzez podpisanie oświadczenia poruszającego kwestię dyskryminacji szkolnictwa polskiego na Litwie. Uczestnicy Kongresu "Kraj - Emigracja", Polacy z 37 krajów na 6 kontynentach wyrazili w nim niepokój i zatroskanie działaniami władz Republiki Litewskiej skierowanymi na uszczuplanie stanu posiadania, statusu oraz funkcjonowania ośmiu gimnazjów z polskim językiem nauczania w rejonach wileńskim, solecznickim i trockim. List podpisano. Polacy ze wszystkich krajów mogą na siebie liczyć w trudnych chwilach.

Apel skierowany do Polonii świata odczytał Ks. dr Zdzisław Malczewski S.Chr, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii. Oto jego treść:

My, zebrani w Warszawie na Światowym Kongresie "Kraj-Emigracja, przedstawiciele Polaków i osób polskiego pochodzenia z całego świata, trzydzieści lat po historycznej konferencji w Rzymie, która pod patronatem Świętego Jana Pawła ll symbolicznie zjednoczyła Naród, w obliczu szczególnych wyzwań, jakie stanęły przed Polską, apelujemy:

  • o utrwalanie i umacnianie wspólnoty wszystkich Polaków i osób polskiego pochodzenia;
  • o refleksję nad zagrożeniami przed jakimi stoi nasza Ojczyzna;
  • o wzmożenie działań na rzecz kultywowania i umacniania polskiej tożsamości, języka i kultury oraz tradycji chrześcijańskiej:
  • o zjednoczenie narodowej wspólnoty w celu budowy pozytywnego wizerunku Polski za granicą i lobbingu spraw polskich w świecie,
  • o budowanie innowacyjnej polskiej gospodarki oraz konkurencyjności przemysłu poprzez wykorzystanie potencjału Polonii;
  • o wspólne zachowanie dorobku i dziedzictwa Polonii w krajach jej zamieszkania oraz kultywowanie pamięci historycznej

Przed odczytaniem apelu Ksiądz dr Zdzisław Malczewski przemawiał w sposób wyjątkowo poruszający a za swoje słowa otrzymał owacje na stojąco.

Apel podpisano.



Raz jeszcze dziękujemy wszystkim uczestnikom Kongresu
do zobaczenia na kolejnych spotkaniach w polonijnym gronie.





Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP




PROGRAM Światowego Kongresu "Kraj – Emigracja"


RELACJA Z PIERWSZEGO DNIA KONGRESU


MIEJSCE: Zamek Królewski w Warszawie    ZOBACZ NA MAPIE

14:00   Zamek Królewski

UROCZYSTA INAUGURACJA

Elżbieta Witek - Marszałek Sejmu RP
Andrzej Dera - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego

Przemówienia

Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Janusz Tomczak – Prezes Kongresie Kongresu Kanadyjskiego

Wykład inauguracyjny

Prof. Zbigniew Rau – Minister Spraw Zagranicznych


MIEJSCE: Dom Polonii w Warszawie    ZOBACZ NA MAPIE

17:00   Ogrody warszawskiego Domu Polonii im. A. Stelmachowskiego

KOLACJA POWITALNA - wystąpienia

Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Teresa Berezowska – Przewodnicząca Rady Polonii Świata

RELACJA Z DRUGIEGO DNIA KONGRESU



MIEJSCE: Katedra Św. Jana w Warszawie    ZOBACZ NA MAPIE

9.30   Katedra Św. Jana w Warszawie

MSZA ŚW. INAUGURACYJNA

Uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza
w intencji Ojczyzny i uczestników Kongresu

Oprawa muzyczna: Renata Krasowska (Litwa)


MIEJSCE: Sejm RP Warszawa    ZOBACZ NA MAPIE

12.00   Sejm RP Sala Kolumnowa

OBRADY W SEJMIE RP

Otwarcie obrad

Małgorzata Gosiewska – Wicemarszałek Sejmu RP
Jan Dziedziczak – Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Robert Tyszkiewicz – Przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą
Tadeusz Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych


Sesja pn
Polska wobec zmian we współczesnym świecie

ZAŁOŻENIA:

miejsce i znaczenie Polski w kontekście prognozowanej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej na świecie

Eksperci:

dr Marek Dietl – Szef Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie;
prof. Grzegorz Mazurek – Rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie;
prof. Paweł Pietrasieński – Dyrektor ds. Handlu Międzynarodowego, Urząd Stanu Newada, Polska
Frank Spula – Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej


Rola Polonii w budowaniu marki narodowej.
Prezentacja na bazie raportu INE „Branding Polski”

dr Artur Bartoszewicz – Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Nowej Europy wraz z zespołem


Panel dyskusyjny pn
Wspólnota Polaków w świecie – nowe wyzwania

Marek Kuchciński – Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych
Maria Ziembowicz –Dom Polski, Prezes Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Odział w Samborze
Ks. dr Zdzisław Malczewski S.Chr – Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii
Robert Tyszkiewicz – Przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą


MIEJSCE: Otrębusy. Siedziba Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”    ZOBACZ NA MAPIE

18.00   Siedziba Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”

WIZYTA W OTRĘBUSACH

Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”

RELACJA Z TRZECIEGO DNIA KONGRESU



MIEJSCE: Centrum Olimpijskie w Warszawie    ZOBACZ NA MAPIE

9.30   Centrum Olimpijskie

PANELE DYSKUSYJNE

Powitanie

Andrzej Kraśnicki - Prezes Polski Komitet Olimpijski
Małgorzata Kwiatkowska - Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

Wystąpienia gości honorowych

Henryk Kowalczyk - Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Jan Dziedziczak - Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
Joanna Fabisiak - Poseł na Sejm RP


9.45     Panel pn
Nowa architektura stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa w świecie
po 24.02.2022 r.

ZAŁOŻENIA:

dyskusja na temat miejsca i roli Polski na arenie międzynarodowej

Eksperci:

dr Jacek Bartosiak – polski prawnik, publicysta zajmujący się geopolityką i strategią, założyciel think tanku Strategy&Future
Jacek Czaputowicz – – b. minister spraw zagranicznych
Rita Tamašunienė – była Minister Spraw Wewnętrznych, Posłanka na Sejm Republiki Litewskiej

Prowadzący:

Jakub Moroz – dziennikarz, zastępca dyrektora TVP Kultura


11.30     Panel pn
Tożsamość narodowa – wyzwania w epoce cyfrowej

ZAŁOŻENIA:

czy tożsamość narodowa w XXI wieku jest jeszcze zjawiskiem pozytywnym i potrzebnym?/ Państwo a polityka tożsamościowa i historyczna. Katolicyzm (również „kulturowy”), jako element polskiej tożsamości. Jak skutecznie budować tożsamość w świecie nowych technologii?

Eksperci:

prof. Norman Davies – Uniwersytet Londyński (nagranie)
Robert Kostro – Dyrektor Muzeum Historii Polski;
Tadeusz Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych;
prof. Kazimierz Ujazdowski – Przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą;
prof. Rafał Wiśniewski – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury

Prowadzący:

Paweł Lisicki – Redaktor Naczelny Tygodnika „Do Rzeczy”


13:00     Panel pn
Polski kapitał gospodarczy na świecie

ZAŁOŻENIA:

Szanse i bariery / Jak poprawić konkurencyjność polskich firm na świecie? / W jakich obszarach budować przewagę polskich przedsiębiorstw? / W jakich kierunkach prowadzić ekspansję gospodarczą? / Jak promować Polskę, jako markę gospodarczą?

Eksperci:

Paweł Dobrowolski – główny ekonomista PFR;
Grzegorz Słomkowski – Członek zarządu PAIH;
Jadwiga Emilewicz – Posłanka na Sejm;
Małgorzata Kwiatkowska – Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej;
dr Piotr Moncarz – profesor na Uniwersytecie Stanforda;

Prowadzący:

prof. Konrad Raczkowski – Dyrektor Centrum Gospodarki Światowej, UKSW


15:30     Panel pn
Wyzwania dla polskiej polityki ochrony dziedzictwa narodowego

ZAŁOŻENIA:

Wyzwania dla polskiej polityki ochrony dziedzictwa narodowego – jej specyfika na Zachodzie i Wschodzie. Czy jest możliwa próba budowania wspólnoty kulturowej krajów obszaru I Rzeczypospolitej?

Eksperci:

prof. Wojciech Fałkowski – Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie;
Dorota Janiszewska-Jakubiak – Dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA;
prof. Andrzej Nowak – Uniwersytet Jagielloński;
dr Iwona Korga – Prezes i Dyrektor Wykonawczy Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce;

Prowadzący:

prof. Jan Wiktor Sienkiewicz – historyk sztuki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu


Podsumowanie Kongresu