Światowy Kongres "Kraj – Emigracja"
03-06.09.2022 ROKU, Warszawa



3 WRZEŚNIA 2022 - DZIEŃ 1



14:00   Zamek Królewski

UROCZYSTA INAUGURACJA

Andrzej Dera - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Prof. Arkady Rzegocki - Minister, Szef Służby Zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Joanna Fabisiak - Poseł na Sejm RP reprezentującego Marszałka Sejmu RP Elżbietę Witek
Christian Młynarek - Zastępca Szefa Kancelarii Sejmu RP reprezentujący Marszałek Sejmu RP Elżbietę Witek
Ks. Bp dr hab. Piotr Turzyński - Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Przedstawiciele organizacji polskich i polonijnych, władze krajowe Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Przemówienia

Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Janusz Tomczak – Prezes Kongresie Kongresu Kanadyjskiego

Wykład inauguracyjny

Prof. Arkady Rzegocki – Szef służby zagranicznej, politolog i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w latach 2016–2021




W sobotę, 3 września, w Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowano - organizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - Światowy Kongres "Kraj – Emigracja". Spotykamy się w gronie ponad 350. Polaków z 34 krajów, reprezentujących 6 kontynentów: Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię i Nową Zelandię, Azję i Afrykę. To wspaniała odpowiedź na nasz apel o włączenie się w jakże potrzebną dyskusję o naszej wspólnej przyszłości i przyszłości naszej Ojczyzny.

To wydarzenie bezprecedensowe, bo drugie w takiej skali i wadze problemowej w naszej historii spotkanie środowisk polonijnych i wszystkich zaangażowanych instytucjonalnie i emocjonalnie w tą tematykę. Pierwsze odbyło się w Watykanie w roku 1990, wówczas na zaproszenie Ojca Świętego Jana Pawła II, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kiedy to dyskutowano o możliwych relacjach Polaków mieszkających za granicą z Ojczyzną.


transmisja na żywo: https://fb.watch/fkLZEgWF_d/


TRANSMISJA: © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA



Dzisiejsze spotkanie otworzył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Andrzej Dera. W imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek - poseł na Sejm RP przedstawicieli środowisk polonijnych powitał zastępca szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek.

W liście skierowanym do uczestników spotkania Marszałek Sejmu zwróciła uwagę na symbolikę miejsca, w którym zorganizowano kongres. "Spotykają się Państwo na Zamku Królewskim, co niewątpliwie ma wymowę symboliczną. W jego odbudowę wielki wkład wnieśli bowiem Polacy z różnych kontynentów, dając świadectwo więzi z krajem pochodzenia przodków. Ta więź i ofiarność pozostawały zawsze charakterystyczną cechą polskiej diaspory. Ich wyrazem było też wsparcie dążeń Polaków do wolności, demokracji i suwerenności" – napisała Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu wyraziła też przekonanie, że także w przyszłości Polonia będzie "nieformalnym reprezentantem i ambasadorem Rzeczypospolitej”. "Jesteście bowiem częścią naszej narodowej wspólnoty i troska o przyszłość Polski, pozostaje także Waszym udziałem. Wspierając się wzajemnie – wspierać będziemy sprawę Polski w oczach świata" – dodała Marszałek Sejmu.

Specjalny list do organizatorów i uczestników Kongresu skierował także Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. List odczytał prowadzący spotkanie, redaktor Marek Zając.

Słowa do zgromadzonej Polonii skierował również delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który zaproponował - podczas trwania Konferencji - refleksję nad trzema zagadnieniami: ojczyzna, wspólnota, odpowiedzialność.

Gospodarz spotkania, Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" witając zgromadzonych, życzył owocnych obrad, podczas których 350 Polaków z 34 krajów wraz z politykami i ekspertami będzie rozmawiać o Polskiej Racji Stanu w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej i wspieraniu jej realizacji przez Polonię i Polaków z Zagranicy.

Głos zabrał również Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Janusz Tomczak, który od 40 lat aktywnie służy w Kanadzie na rzecz Polski i Polonii.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Arkady Rzegocki, Szef służby zagranicznej, politolog i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w latach 2016–2021.



Listy do organizatorów i uczestników skierowali Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Witek, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

LIST OD Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek


Warszawa. 3 września 2022 r.

Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Uczestnicy i Organizatorzy Światowego Kongresu „Kraj - Emigracja”

Szanowni Państwo.

serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy przybyli do Polski z tak wielu różnych miejsc na świecie - udowadniając, że Polacy i Polska w istocie są wszędzie. Spotykają się Państwu na Zamku Królewskim, co niewątpliwie ma wymowę symboliczną. W jego odbudowę wielki wkład wnieśli bowiem Polacy z różnych kontynentów, dając świadectwo więzi z krajem pochodzenia przodków.

Ta więź i ofiarność pozostawały zawsze charakterystyczną cechą polskiej diaspory. Ich wyrazem było też wsparcie dążeń Polaków do wolności, demokracji i suwerenności. Za tę pomoc, za wszystkie dokonania serdecznie dziękuję. Jestem przekonana, że także w przyszłości będziecie Państwo nieformalnymi reprezentantami i ambasadorami Rzeczypospolitej.

Jesteście bowiem częścią naszej narodowej wspólnoty i troska o przyszłość Polski, pozostaje także Waszym udziałem.

Doświadczenie nauczyło nas, że jednym z podstawowych warunków sukcesu jest umiejętność zgodnej pracy w imię wspólnego celu. Wspierając się wzajemnie - wspierać będziemy sprawę Polski w oczach świata. Budować jej obraz jako kraju integrującego wielką, światową rodzinę Polaków. Kraju zgody i zrozumienia spraw bliźnich. Kraju, którego obyczajom można zaufać.

Chciałabym, aby drugie spotkanie „ Kraj - Emigracja ", odbywające się po ponad trzech dekadach od pierwszego, rozpoczęło kolejny etap mądrej i koniecznej współpracy wszystkich Polaków. Jest to szczególnie potrzebne wobec nowych okoliczności i nowych wyzwań, będących wypadkową obecnej sytuacji międzynarodowej i ideowej transformacji cywilizacji europejskiej.

Głęboko ufam, że wspólna debata reprezentantów Polonii i Polaków z zagranicy, z udziałem Kościoła Katolickiego, wybitnych przedstawicieli życia publicznego oraz Stowarzyszenia ,. Wspólnota Polska"przyniesie wiele inspirujących wniosków, które nie tylko pozwolą sprostać nadchodzącym wyzwaniom, lecz także sprzyjać będą wykorzystaniu nowych szans i możliwości, jakie daje jedność działania. Bezpieczna Rzeczpospolita jest bowiem naszym priorytetem.

Jednocześnie musimy uczynić wszystko, aby nasi rodacy w kraju i za granicą, wszyscy Ci, dla których Polska to jedno z najważniejszych słów - byli ze swojej Ojczyzny naprawdę dumni.

Z poważaniem
Elżbieta Witek



LIST OD Prezes Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego


Warszawa. 3 września 2022 r.

Prezes Rady Ministrów
Organizatorzy i uczestnicy Kongresu "Kraj - Emigracja"

Dostojni goście, Szanowni Państwo,

dzisiejsze wydarzenie jest kontynuacją zorganizowanego w 1990 roku spotkania reprezentantów organizacji polonijnych, któremu patronował i z całego serca popierałpapież Jan PawełII. Dobre owoce tamtej inicjatywy zbieramy do dzisiaj. Są nimi przyjazne relacje z Polonią i Polakami za granicą, odbudowa zaufania, zasypanie istniejących wcześniej podziałów oraz wiele form współpracy i wzajemnej pomocy. Ufam, że dzisiaj rozpoczynające się obrady będą twórczą kontynuacją inicjatywy sprzed lat.

Kongres „Kraj - Emigracja” został zorganizowany w strategicznym momencie naszej najnowszej historii. Atak Rosji na wolny kraj, Ukrainę, zasadniczo zmienił sytuację geopolityczną całego kontynentu. W tych okolicznościach także Unia Europejska na nowo musi zdefiniować swoje cele i priorytety. Wiem, że zebrali się Państwo, by w atmosferze odpowiedzialności za naszą Ojczyznę po raz kąlejny podjąć tematy ważne dla Polski i Polaków i dyskutować o nich wspólnie z Polonią z całego świata. Razem bowiem tworzymy potencjał kulturowy i gospodarczy, który możemy wykorzystać dla wspólnego dobra, dla nowego zdefiniowania roli naszego kraju we wspólnocie międzynarodowej.

Dziękuję wszystkim gościom, którzy przyjechali tu z 35 krajów, aby dać wyraz troski i solidarności z Ojczyzną przodków. Wierzę, że razem możemy sprostać wyzwaniom stojącym przed nami uprogu XXI wieku. Problemy, które są przedmiotem obecnego spotkania - bezpieczeństwo i polityka międzynarodowa, rozwój gospodarczy i tożsamość - są tematami niezwykle aktualnymi. Jestem przekonany, że w toku dyskusji uda się Państwu wspólnie nakreślić priorytety rozwoju Polski w bliższej i dalszej perspektywie oraz określić udział i współpracę Polonii w tym przedsięwzięciu.

Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Kongresu. Dziękuję organizatorom, prelegentom i uczestnikom. Wierzę, że nasz wspólny namysł nad przyszłością może służyć nam samym, naszym dzieciom i przyszłym pokoleniom. Ko będzie świadectwo naszej odpowiedzialności i codziennego patriotyzmu.

Z wyrazami najwyższego szacunku
Mateusz Morawiecki


LIST OD MINISTRA EDUKACJI I NAUKI PRZEMYSŁAWA CZARNKA


Warszawa. 3 września 2022 r.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek
Uczestnicy i Organizatorzy Światowego Kongresu „Kraj - Emigracja”

Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowny Panie Prezesie, Szanowni Państwo,

dziękuję za zaproszenie do udziału w Światowym Kongresie"Kraj - Emigracja". Niestety, na osobiste spotkanie z Państwem oraz udział w tym. ważnym dla całego środowiska polonijnego, wydarzeniu nie pozwalają mi podjęte wcześniej zobowiązania.

Niezmierniemii miło, że potrzeba refleksji nad polską racja stanu, gospodarką, bezpieczeństwem, tożsamością kulturową, rolą Polonii w budowaniu Ojczyzny, jak również upowszechniania wspólnego dziedzictwa - skłoniła organizatorów do przygotowania tego, niezwykle doniosłego, przedsięwzięcia. Pragnę wyrazić najwyższe uznanie dla inicjatywy, która skupia dziś setki Polaków reprezentujących 6 kontynentów: Europę, Amerykę Północną. Amerykę Południową. Australię i Nową Zelandię, a także Azję i Afrykę. Nic sposób przecenić Państwa troski o przyszłość kraju, a przede wszystkim - zaangażowania na rzecz budowania narodowej jedności.

Jestem przekonany, że to wyjątkowo spotkanie ma szansę przerodzić się w prawdziwe forum wymiany myśli i doświadczeń. Głęboko wierzę w to, że kongres, w którym biorą udział eminentni przedstawiciele władz państwowych. środowiska naukowego oraz eksperci, będzie swoistą odpowiedzią na wyzwania stojące obecnie przed polską diasporą.

Pozdrawiam wszystkich uczestników dzisiejszego wydarzenia i życzę Państwu inspirujących dyskusji, jak również wszelkiej pomyślności.

Z wyrazami głębokiego szacunku
Przemysław Czarnek





Tak szczególne wydarzenie wymaga również szczególnej oprawy artystycznej. Na zakończenie tej części spotkania wystąpiło wyjątkowe trio, prezentując ciekawe aranżacje muzyki klasycznej i nie tylko.

17:00   Ogrody warszawskiego Domu Polonii im. A. Stelmachowskiego

KOLACJA POWITALNA - wystąpienia

Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Teresa Berezowska – Przewodnicząca Rady Polonii Świata




Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP





PROGRAM Światowego Kongresu "Kraj – Emigracja"


RELACJA Z PIERWSZEGO DNIA KONGRESU


MIEJSCE: Zamek Królewski w Warszawie    ZOBACZ NA MAPIE

14:00   Zamek Królewski

UROCZYSTA INAUGURACJA

Elżbieta Witek - Marszałek Sejmu RP
Andrzej Dera - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego

Przemówienia

Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Janusz Tomczak – Prezes Kongresie Kongresu Kanadyjskiego

Wykład inauguracyjny

Prof. Zbigniew Rau – Minister Spraw Zagranicznych


MIEJSCE: Dom Polonii w Warszawie    ZOBACZ NA MAPIE

17:00   Ogrody warszawskiego Domu Polonii im. A. Stelmachowskiego

KOLACJA POWITALNA - wystąpienia

Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Teresa Berezowska – Przewodnicząca Rady Polonii Świata

RELACJA Z DRUGIEGO DNIA KONGRESU



MIEJSCE: Katedra Św. Jana w Warszawie    ZOBACZ NA MAPIE

9.30   Katedra Św. Jana w Warszawie

MSZA ŚW. INAUGURACYJNA

Uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza
w intencji Ojczyzny i uczestników Kongresu

Oprawa muzyczna: Renata Krasowska (Litwa)


MIEJSCE: Sejm RP Warszawa    ZOBACZ NA MAPIE

12.00   Sejm RP Sala Kolumnowa

OBRADY W SEJMIE RP

Otwarcie obrad

Małgorzata Gosiewska – Wicemarszałek Sejmu RP
Jan Dziedziczak – Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Robert Tyszkiewicz – Przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą
Tadeusz Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych


Sesja pn
Polska wobec zmian we współczesnym świecie

ZAŁOŻENIA:

miejsce i znaczenie Polski w kontekście prognozowanej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej na świecie

Eksperci:

dr Marek Dietl – Szef Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie;
prof. Grzegorz Mazurek – Rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie;
prof. Paweł Pietrasieński – Dyrektor ds. Handlu Międzynarodowego, Urząd Stanu Newada, Polska
Frank Spula – Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej


Rola Polonii w budowaniu marki narodowej.
Prezentacja na bazie raportu INE „Branding Polski”

dr Artur Bartoszewicz – Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Nowej Europy wraz z zespołem


Panel dyskusyjny pn
Wspólnota Polaków w świecie – nowe wyzwania

Marek Kuchciński – Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych
Maria Ziembowicz –Dom Polski, Prezes Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Odział w Samborze
Ks. dr Zdzisław Malczewski S.Chr – Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii
Robert Tyszkiewicz – Przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą


MIEJSCE: Otrębusy. Siedziba Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”    ZOBACZ NA MAPIE

18.00   Siedziba Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”

WIZYTA W OTRĘBUSACH

Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”

RELACJA Z TRZECIEGO DNIA KONGRESU



MIEJSCE: Centrum Olimpijskie w Warszawie    ZOBACZ NA MAPIE

9.30   Centrum Olimpijskie

PANELE DYSKUSYJNE

Powitanie

Andrzej Kraśnicki - Prezes Polski Komitet Olimpijski
Małgorzata Kwiatkowska - Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

Wystąpienia gości honorowych

Henryk Kowalczyk - Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Jan Dziedziczak - Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
Joanna Fabisiak - Poseł na Sejm RP


9.45     Panel pn
Nowa architektura stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa w świecie
po 24.02.2022 r.

ZAŁOŻENIA:

dyskusja na temat miejsca i roli Polski na arenie międzynarodowej

Eksperci:

dr Jacek Bartosiak – polski prawnik, publicysta zajmujący się geopolityką i strategią, założyciel think tanku Strategy&Future
Jacek Czaputowicz – – b. minister spraw zagranicznych
Rita Tamašunienė – była Minister Spraw Wewnętrznych, Posłanka na Sejm Republiki Litewskiej

Prowadzący:

Jakub Moroz – dziennikarz, zastępca dyrektora TVP Kultura


11.30     Panel pn
Tożsamość narodowa – wyzwania w epoce cyfrowej

ZAŁOŻENIA:

czy tożsamość narodowa w XXI wieku jest jeszcze zjawiskiem pozytywnym i potrzebnym?/ Państwo a polityka tożsamościowa i historyczna. Katolicyzm (również „kulturowy”), jako element polskiej tożsamości. Jak skutecznie budować tożsamość w świecie nowych technologii?

Eksperci:

prof. Norman Davies – Uniwersytet Londyński (nagranie)
Robert Kostro – Dyrektor Muzeum Historii Polski;
Tadeusz Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych;
prof. Kazimierz Ujazdowski – Przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą;
prof. Rafał Wiśniewski – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury

Prowadzący:

Paweł Lisicki – Redaktor Naczelny Tygodnika „Do Rzeczy”


13:00     Panel pn
Polski kapitał gospodarczy na świecie

ZAŁOŻENIA:

Szanse i bariery / Jak poprawić konkurencyjność polskich firm na świecie? / W jakich obszarach budować przewagę polskich przedsiębiorstw? / W jakich kierunkach prowadzić ekspansję gospodarczą? / Jak promować Polskę, jako markę gospodarczą?

Eksperci:

Paweł Dobrowolski – główny ekonomista PFR;
Grzegorz Słomkowski – Członek zarządu PAIH;
Jadwiga Emilewicz – Posłanka na Sejm;
Małgorzata Kwiatkowska – Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej;
dr Piotr Moncarz – profesor na Uniwersytecie Stanforda;

Prowadzący:

prof. Konrad Raczkowski – Dyrektor Centrum Gospodarki Światowej, UKSW


15:30     Panel pn
Wyzwania dla polskiej polityki ochrony dziedzictwa narodowego

ZAŁOŻENIA:

Wyzwania dla polskiej polityki ochrony dziedzictwa narodowego – jej specyfika na Zachodzie i Wschodzie. Czy jest możliwa próba budowania wspólnoty kulturowej krajów obszaru I Rzeczypospolitej?

Eksperci:

prof. Wojciech Fałkowski – Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie;
Dorota Janiszewska-Jakubiak – Dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA;
prof. Andrzej Nowak – Uniwersytet Jagielloński;
dr Iwona Korga – Prezes i Dyrektor Wykonawczy Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce;

Prowadzący:

prof. Jan Wiktor Sienkiewicz – historyk sztuki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu


Podsumowanie Kongresu