Po raz jedenasty w ciągu minionych 33 lat mam przyjemność organizować Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu-Zdroju. Pozwala mi to podziwiać troskę, z jaką środowiska polonijne i polskie poza granicami kraju, przywiązują do wdrażania kolejnych pokoleń w nurt polskiej kultury.
Jestem też każdorazowo pełen podziwu dla zaangażowania dzieci i młodzieży w uprawianą dyscyplinę sztuki, stanowiącą jeden z filarów polskiej kultury i tradycji. Moje uznanie i podziw podziela też każdorazowo polska publiczność, nagradzając zespoły rzęsistymi brawami. Czekaliśmy na Wasz przyjazd z niecierpliwością, wiedząc jak ważne są dla Was wizyty w Polsce oraz możliwość prezentowania tu swego dorobku, a także jak dla kraju istotna jest więź z Polonią.
Staraliśmy się przygotować Wasz pobyt w Iwoniczu jak najlepiej. Będzie to dla zespołów pracowity czas, bo chcemy pokazać ich dorobek nie tylko na festiwalowej estradzie, ale też w różnych innych środowiskach województwa podkarpackiego, które oczekują Was z ciekawością.
Witam więc gorąco, życząc satysfakcji, nowych znajomości i przyjaźni, a także wielu wrażeń, którymi po powrocie do swych krajów, będziecie się dzielić z bliskimi.
16.00
ROZPOCZĘCIE FESTIWALU
ZOBACZ NA MAPIE
16.00-16.30
KOROWÓD
ZOBACZ NA MAPIE
16.30-17.00
OTWARCIE FESTIWALU
ZOBACZ NA MAPIE
17.00-18.00
KONCERT „KRAJOBRAZY FOLKLORU”
ZOBACZ NA MAPIE
14.00-16.30
KONCERT FESTIWALOWY
19.00
Koncert Kapeli PIECZARKI
20.00
Zabawa pod Gwiazdami z DJ
14.00
KONCERTY FESTIWALOWE - BRZOZÓW
14.00-16.30
KONCERT FESTIWALOWY
19.00
Koncert Kapeli SETA
14.00
KONCERTY FESTIWALOWE - CHORKÓWKA
17.00
KONCERT „KRAJOBRAZY FOLKLORU”
9.00- 12.00
PRÓBY KONCERTU „IWONICKA BAJKA LEŚNA”
18.00 – 20.30
KONCERT GALOWY „IWONICKA BAJKA LEŚNA”
ZOBACZ NA MAPIE
Kierownik: Magdalena Kaczan
Choreograf: Iwona Szczepański
Kierownik muzyczny: Iwona Szczepański
Zespół Tańca Ludowego „Krakusy Polish Folk Dance Association” działa od 2001 roku, a więc już prawie 25 lat. Obecnie liczy ponad 60 tancerzy. „Krakusy” to polsko-kanadyjskie stowarzyszenie taneczne młodzieży, którego misją jest pielęgnowanie i promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego poprzez śpiew i taniec – zarówno w kraju, jak i za granicą. Dążymy do zapewnienia wysokiego poziomu nauczania, rozwijania zaangażowania oraz pasji, a także do pogłębiania miłości i szacunku do kultury polskiej wśród dzieci, młodzieży oraz ich rodzin.
Staramy się tworzyć przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą się rozwijać, nawiązywać przyjaźnie, uczyć wzajemnego szacunku, współpracy i zaangażowania. Działalność zespołu przyczynia się również do wzmacniania ich kondycji fizycznej, emocjonalnej i psychicznej. W okresie minionych lat udało nam się zbudować silne więzi między tancerzami i ich rodzinami, które trwają często znacznie dłużej niż sama aktywność w zespole. Mamy ogromne szczęście, że możemy prezentować polską kulturę zarówno na lokalnych, jak i międzynarodowych scenach, co pozwala nam również docenić piękno innych kultur i tradycji.
Zespół „Krakusy” wielokrotnie brał udział w lokalnych festiwalach, takich jak Lilac Festival lub Heritage Days i innych wydarzeniach kulturalnych na scenach w Calgary. Mieliśmy również zaszczyt już 6 razy reprezentować Polonię kanadyjską na Polonijnym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu-Zdroju.
W tym roku również przyjeżdżamy tu z nadzieją na dalsze budowanie międzynarodowych więzi oraz promowanie polskiej kultury i tradycji. Dzieci w wieku od 7 do 15 lat, należące do dwóch grup wiekowych zespołu „Krakusy”, połączą swoje siły, by wspólnie wystąpić na scenach w Polsce. Dla wielu z nich będzie to pierwszy w życiu występ za granicą w ojczyźnie ich ojców i matek - w Polsce. Będzie to wyjątkowe i niezapomniane przeżycie zarówno artystyczne, jak i osobiste.
Kierownik: Anna Wesołowska – Kulbińska
Choreografowie: Jakub Namaczyński, Justyna Paprocki, Anna Wesołowska – Kulbińska, Sandro Barbossa
Polska Szkoła Tańca „Sokół” została założona w 1973 roku w Winnipeg w Kanadzie przez Anna Marię Kulaś i działa pod skrzydłami Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Winnipeg. W 2023 roku obchodziliśmy swoje 50-lecie, podczas którego celebrowana była ciągłość istnienia pod wspaniałym okiem znakomitych choreografów, instruktorów i rodziców. Polska Szkoła Tańca „Sokół” kultywuje tradycje, obyczaje i obrzędy polskie. Krzewi wśród młodej Polonii Winnipegu miłość do kraju ojczystego i kultury polskiej.
Występy dla środowisk i organizacji polskich oraz kontakt z językiem ojczystym jest dla nas sprawą nadrzędną. Staramy się, aby nasza szkoła była silnym ośrodkiem polskości na ziemi kanadyjskiej.
Działamy w czterech grupach wiekowych, skupiających ponad 70 tancerzy w wieku od 3 do 18 lat. Zajęcia odbywają się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Winnipeg, podczas których nasi tancerze doskonalą swoje umiejętności z zakresu śpiewu oraz techniki tanecznej.
Wyjazd na 11 Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych do Iwonicza–Zdroju w lipcu 2025 roku, jest dla naszych tancerzy trzecim tego typu wyjazdem, ponieważ nasi tancerze uczestniczyli już w festiwalach iwonickich w 2015 i 2018 roku. Tym razem do Iwonicza–Zdroju przyjeżdżają tancerz z grupy juniorów (instruktorka Justyna Paprocki) oraz klasy 3 (instruktorka Michelle Mielniczek-Loboz) Są oni wszyscy bardzo podekscytowani szansą na spotkanie innych zespołów ludowych, które tak jak nasza szkoła kochają polski taniec, kulturę i wszystko to co kojarzy nam się z krajem naszych przodków.
Kierownik: Yelena Rogovskaya
Choreograf: Azgul Kinakhova
Zespół Polskiego Tańca Ludowego „Kujawiaczek” działający przy Stowarzyszeniu „POLACY” w Astanie w Kazachstanie powstał w 2006 roku. Do zespołu uczęszczają dzieci i młodzież polskiego pochodzenia. Repertuar zespołu obejmuje polskie tańce ludowe, folklorystyczne i obrzędowe. Pod kierunkiem choreografa pani Ajgul Kinakhovej tancerze zespołu wykonują różne polskie tańce, takie jak: „Polonez” „Krakowiak”, „Trojak Śląski” „Warszawska polka”. Zespół prezentuje też „Łowiczankę” – taniec, który charakteryzuje się specyficznymi ruchami, muzyką i strojami...
kaszubski taniec komiczny „Randka” oraz taniec stylizowany „Koło Jana”. Każdemu tańcowi towarzyszy tradycyjna muzyka i kostiumy. Stroje zespołu, wykonane z uwzględnieniem cech historycznych i kulturowych odzwierciedlają bogate dziedzictwo polskiej kultury.
Zespół Polskiego Tańca Ludowego „Kujawiaczek” jest aktywnym uczestnikiem koncertów miejskich oraz imprez organizowanych przez Zgromadzenie Narodu Kazachstanu. Bierze aktywny udział w różnych wydarzeniach kulturalnych i festiwalach poświęconych wielonarodowości Kazachstanu, mających na celu wzmocnienie więzi międzynarodowych. Bierze również udział w międzynarodowych i republikańskich festiwalach i konkursach. „Kujawiaczek” jest wielokrotnym ich laureatem.
Zespół odgrywa w swym środowisku ważną rolę w zachowaniu i popularyzacji tradycji i kultury narodu polskiego. Pomaga zachować i przekazać młodemu pokoleniu polskie tradycje. Promuje wymianę kulturalną i wzajemne zrozumienie między narodami. Przyczynia się do różnorodności życia kulturalnego Kazachstanu.
Kierownik: Tatjana Moliejiene
Choreograf: Tatjana Moliejiene
Instruktor tańca: Erwin Mieczkowski
Młodzieżowo-dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Przyjaźń” został założony w 2010 roku przez Tatjanę Sinkiewicz (Moliejienė) w Mejszagole. Działa przy Mejszagolskim Oddziale Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Niemenczynie oraz przy gimnazjum im. ks. J. Obrembskiego w Mejszagole. Na repertuar składają się polskie, litewskie, łotewskie i ukraińskie tańce ludowe. Zespół jest środowiskiem kształtującym i utrwalającym więzi oraz postawy społeczne i patriotyczne. Uczestniczył w licznych koncertach, festiwalach, konkursach i uroczystościach, na których wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia.
Zespół liczy około 76 osób w wieku od 5 do 24 lat, podzielonych na 4 grupy taneczne. Są to uczniowie z Gimnazjum ks. J. Obrembskiego oraz z litewskiego Gimnazjum ks. Olgierda w Mejszagole, z Gimnazjum Jana - Pawła II, a także Podbrzeskiego Gimnazjum św. Stanislawa Kostki. Są też w starszej grupie studenci – weterani.
W 2022 roku zespół brał udział w Międzynarodowym Festiwalu pod nazwą „Narody Świata” we Francji, a w 2023 roku w Międzynarodowym Festiwalu w Herceg Nowi (Montenegro). Zespół odwiedził też w 2024 roku Włochy, gdzie uczestniczył w XII Międzynarodowym Festiwalu „Mirelandija”. W tym roku zespół brał już udział w jubileuszowym święcie – 100 letnim Dniu Święta Tańca na Litwie. Zespół „Przyjaźń” oraz w programie Dnia Tańca „Mosty Wieków” , gdzie był jedynym reprezentantem Polaków. Zarządzeniem Ministra Kultury, w uznaniu zasług, zespołowi przyznano kategorię Pierwszą.
Zespół ciągle poszukuje nowych form działalności i rozwoju, doskonali umiejętności i talenty uczestników, o czym świadczą przeróżne projekty, realizowane przez „Przyjaźń”. Dzięki nim młodzież ma możliwość poznania nie tylko najbliższych okolic, ale również zwiedzenia pięknych zakątków Litwy, Polski i innych krajów.
Kierownik zespołu: Wioleta Cereszka
Kierownik muzyczny: Krzysztof Stankiewicz
Choreograf: Irena Brazis
Zespół Pieśni i Tańca ,,Rudomianka“ został założony w 1989 roku i działa przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie. Zespół znany jest na Litwie ze swojej wieloletniej historii i tradycji, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Obecnie ,,Rudomianka“ liczy ponad 160 członków. Jest to zespół wielopokoleniowy, bo członkami zespołu są dzieci, rodzice i ich dziadkowie. To oni przez wszystkie lata naszej działalności dbają o tradycje i krzewią polską kulturę na Litwie, a także poza jej granicami
W składzie zespołu działają: chór, 2 kapele (mała i dorosła) oraz 5 grup tanecznych: grupa najmłodsza, dzieci, nastolatkowie, młodzież i dorośli.
Zalążek repertuaru stanowiły piosenki zbierane po domach, śpiewane przez dziadków i rodziców. Z biegiem lat repertuar znacznie się wzbogacił i obecnie „Rudomianka” w swym repertuarze ma wiele pieśni i tańców litewskich, polskich oraz różnych, innych narodów.
Kierownik zespołu: Monica Cehaniuc
Zespół „Kaczykanka” to zespół młody. Powstał w maju 2022 roku. Pierwszy skład liczył zaledwie 4 pary. Z czasem dołączało do nich coraz więcej dzieci, zarówno tych polskiego pochodzenia, jak i dzieci rumuńskich, zachwyconych polskimi zwyczajami, tańcami i piosenkami, które teraz z pasją poznają. Obecnie zespół liczy 38 dzieci w wieku od 5 do 15 lat.
Spotykamy się raz w tygodniu – w soboty – aby uczyć się, ćwiczyć i wspólnie spędzać czas.
W repertuarze zespołu znajdują się takie piosenki jak: „Słoneczko” (opowieść o wsi Kaczyka), „Moja Ojczyzna - moja Polska”,...
Kierownictwo: Lesia Jermak, Eugeniusz Morgulec
Choreograf: Lesia Jermak
Instruktor: Karolina Miliena Jermak
W nurcie odrodzenia polskiego folkloru w Kijowie, w listopadzie 2000 roku z inicjatywy Lesi Jermak powstał Zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru”. Od ponad dwóch dekad działa przy Związku Polaków Ukrainy, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych zespołów polskich w Ukrainie.
„Polanie znad Dniepru” to nie tylko grupa artystyczna – to wielopokoleniowa wspólnota oparta na pasji, przyjaźni i wspólnym dziedzictwie. Zespół wychował już kilka pokoleń młodzieży polskiego pochodzenia, przekazując im miłość do polskiej kultury, tańca, pieśni i wartości wspólnotowych.
W repertuarze znajdują się polskie tańce narodowe i regionalne oraz ludowe pieśni. Barwne kostiumy prezentowane są z ogromnym pietyzmem i autentycznym zaangażowaniem.
Dzieci i młodzież uczą się w zespole nie tylko kroków tanecznych. Prowadzimy również lekcje języka polskiego, historii, kultury i otwartości na świat. Zespół aktywnie współpracuje z organizacjami polonijnymi, bierze udział w warsztatach, konferencjach, festiwalach i projektach edukacyjnych. Za aktywną postawę obywatelską na rzecz promocji polskiej kultury Zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru” w 2018 roku wyróżniony został Honorową Odznaką „ Zasłużony dla kultury polskiej”.
W Iwoniczu zespół gości już po raz piąty. Dla najmłodszych to pierwsza artystyczna podróż do Polski — pełna emocji, scenicznego stresu i wielkiej radości. Dla starszych to spotkanie z przyjaciółmi, z publicznością, z miejscem, które już stało się częścią wspólnej historii zespołu.
„Polanie znad Dniepru” to zespół, który łączy pokolenia, granice i serca.
Z każdym występem przypomina, że kultura to nie tylko taniec – to więź, dziedzictwo i żywa pamięć. Zapraszamy do kibicowania naszym artystom podczas festiwalu, a jeśli spotkacie nas na korytarzu – uśmiechnijcie się. Jesteśmy tu z miłości do Polski, z sercem pełnym muzyki i z ogromną wdzięcznością za każde spotkanie.
Po siedmiu latach znów w Iwoniczu-Zdroju zabrzmi wielojęzyczny gwar, przybywających tu z różnych stron świata, polonijnych dzieci i młodzieży, dając znać o rozpoczęciu kolejnego, 11. Polonijnego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych.
Długa przerwa w organizacji imprezy, tak ważnej dla wychowania nowego pokolenia, mających polskie korzenie młodych obywateli różnych krajów, nie wynikała z winy jej organizatorów. Spowodowana była wieloma, niezależnymi od nich czynnikami: najpierw pandemią koronawirusa, potem wybuchem wojny w Ukrainie, wreszcie brakiem środków na jej organizację lub niestety spóźnionymi decyzjami w tym względzie.
Mimo wcześniej występujących różnych problemów organizacyjnych, festiwal ten był konsekwentnie organizowany co trzy lata od 1992 do 2018 roku. Powstał on z inicjatywy organizatorów rzeszowskiego światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych: Mariusza Grudnia – wiceprezesa Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i dyrektora Domu Polonii, Lesława Waisa – dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz nieżyjącego już Ryszarda Sudyki – dyrektora Krośnieńskiego Domu Kultury.
Pomysł ich okazał się trafiony. Potwierdzeniem tego są liczby obrazujące zainteresowanie tą imprezą wielu środowisk polonijnych i polskich poza granicami kraju. W dziesięciu organizowanych do roku 2018 festiwalach wzięło udział – licząc festiwal do festiwalu –122 zespoły skupiające w sumie prawie 4200 osób. Przyjeżdżały one na Podkarpacie z 15 krajów – najczęściej z Białorusi, Czech, Litwy, Kanady, Ukrainy i USA. Jednymi z najczęstszych bywalców w Iwoniczu były dotąd zespoły: „Zgoda” z Litwy, „Biały Orzeł” i „Lechowia” z Kanady, „Karolinka” z Białorusi, ”Wesołe Ludki” z USA.
W czasie zaistniałej w organizacji festiwali przerwy, polonijni animatorzy ruchu artystycznego często kierowali pod adresem „Wspólnoty Polskiej” w Rzeszowie postulaty jego wznowienia. Podkreślali oni znaczenie tego artystycznego wydarzenia dla wychowania młodego pokolenia i dla motywowania dzieci i młodzieży do rozwijania zainteresowań polską kulturą i sztuką. Twierdzili, że festiwal ten wpływa na rozwój ich zainteresowań i talentów, sprzyja integracji chcących rozwijać się artystycznie młodych ludzi z odległych od siebie krajów, umożliwia im nawiązywanie kontaktów i współpracy. Dla wielu przyjazd do Iwonicza jest pierwszym zetknięciem się z realną Polską, a wrażenia stąd wywiezione determinują najczęściej ich przyszły stosunek do kraju swych przodków na całe życie. Po latach uczestników iwonickich spotkań widzimy często na festiwalu w Rzeszowie oraz na innych wydarzeniach kulturalnych, organizowanych w Polsce z udziałem Polonii i Polaków z zagranicy. Świadczy to o tym, że nie są to tylko chwilowe ich ekscytacje, ale trwała i emocjonalna więź z polską kulturą, wyrosła na jej barwnym i atrakcyjnym elemencie jakim jest folklor. Dla kadry artystycznej zespołów, festiwal jest czynnikiem motywującym do wytężonej pracy, okazją do zweryfikowania swych umiejętności, konfrontacji swej pracy z innymi oraz nowych inspiracji.
Festiwal w Iwoniczu ma też istotne znaczenie tak dla widzów oglądających poszczególne koncerty, jak też i dla mieszkańców wielu miast oraz gmin województwa podkarpackiego. Zespoły odwiedzając je spotkają się tam z polskimi zespołami i poznają mieszkańców tych miejscowości, którzy zawsze z wielkim zaciekawieniem i bardzo gościnnie przyjmują swych rodaków. Dzięki temu Polonia przestaje dla miejscowej ludności być czymś odległym i mitycznym.
Nie można tego wszystkiego przecenić. Dlatego też należałoby dbać o ciągłość tej imprezy i jej kontynuację w następnych latach. Determinacja w tym zakresie występuje tak wśród lokalnych działaczy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz organizujących imprezy festiwalowe instytucji, jak i władz województwa podkarpackiego oraz samego Iwonicza-Zdroju. Wymaga ona jednak rozumnego wsparcia i konkretnej pomocy ze strony władz centralnych.
Od 33 lat głównym organizatorem festiwalu jest Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z jego wiceprezesem Mariuszem Grudniem. Każdorazowo wspierany jest on przez Zarząd Województwa Podkarpackiego oraz władze Iwonicza-Zdroju. Ważnymi partnerami były zawsze Krośnieński Dom Kultury, przekształcony z czasem w Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. W organizację festiwali zaangażowanych było każdorazowo wiele osób. Nie sposób wszystkich wymienić. Warto jednak wspomnieć te najbardziej dotąd zaangażowane, jakimi byli: pracownicy biura organizacyjnego – Wiesława Czarnota. Piotr Kowalski i Grażyna Walat z rzeszowskiego Domu Polonii oraz choreografki: Janina Wojturska i Alina Kościółek-Rusin. Bardzo pomocną była zawsze kadra Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju z jego dyrektorką Dorotą Świstak.
Aktywnymi i pomocnymi osobami w trakcie kolejnych festiwalach byli też kierownicy i choreografowie poszczególnych zespołów, aktywnie wspierający kadrę festiwalową.
Wierzę, że i tegoroczny festiwal stanie się, tak jak poprzednie, ważnym wydarzeniem kulturalnym i społecznym, zarówno dla jego uczestników, jak i dla mieszkańców Iwonicza i województwa podkarpackiego, a także przebywających tu kuracjuszy, którzy wrażenia z festiwalowych koncertów zawiozą do swych bliskich na terenie całego kraju.
Lesław Wais
Już po raz jedenasty spotykamy się w miejscu, które przez tydzień stanie się sercem polskiego folkloru, aby wspólnie celebrować, przekazywane z pokolenia na pokolenie, bogactwo polskiej tradycji i kultury.
Niezwykłe wydarzenie, jakim jest kolejny już, 11. Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu-Zdroju, organizowany przez Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, to nie tylko przegląd artystycznych dokonań polonijnych zespołów dziecięcych z różnych stron świata, ale przede wszystkim przestrzeń do budowania więzi między młodymi Polakami z kraju i z zagranicy. Wasze występy to symbol polskiego dziedzictwa i dowód na to, że kultura ludowa jest piękna i nie zna granic.
Cieszę się, że kolejny rok możemy z dumą i wzruszeniem oglądać dokonania młodych artystów z całego świata. Dziękuję organizatorom za tę piękną inicjatywę. Za pasję i zaangażowanie w podtrzymywanie tradycji jakim jest realizacja tego wyjątkowego wydarzenia. Dzięki Waszej wytrwałości możemy być częścią Festiwalu, który stał się jednym z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu polonijnym.
Uczestnikom i Ich Bliskim życzę niezapomnianych wrażeń, artystycznych sukcesów i wspaniałego pobytu na pięknym Podkarpaciu. Niech Festiwal będzie dla Was źródłem inspiracji i radości. Jestem pewien, że jeszcze nie raz usłyszymy o Waszych artystycznych dokonaniach!
Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami
Dariusz Piotr Bonisławski
Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Spotkanie dziecięcych zespołów polonijnych w Iwoniczu-Zdroju to wyjątkowe zjawisko kulturowe, łączące młode pokolenia Polaków z różnych zakątków świata. W malowniczym uzdrowisku spotykają się dzieci i młodzież o polskich korzeniach, by poprzez taniec, śpiew i tradycyjny strój budować więź z ojczyzną przodków. Ich obecność w sercu Podkarpacia to nie tylko przejaw przywiązania do polskości, ale także cenny wkład w pielęgnowanie dziedzictwa narodowego.
Jako organizatorzy z dumą wspieramy te działania i z radością patrzymy, jak – po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią i wojna – powraca do życia nasza inicjatywa oparta na szacunku dla tradycji i tożsamości narodowej u młodego pokolenia. Wierzymy, że te spotkania na trwale zapiszą się w sercach uczestników jako piękne i budujące doświadczenie.
prof. Aleksander Bobko
Prezes Wspólnoty Polskiej Odział w Rzeszowie
Z radością witam wszystkich uczestników XI Polonijnego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, który po raz kolejny odbywa się w sercu Podkarpacia – w gościnnym Iwoniczu-Zdroju.
To niezwykłe wydarzenie jest pięknym świadectwem żywego przywiązania do polskich tradycji, kultury i języka. Dzięki Wam – młodym artystom z różnych stron świata – możemy z dumą obserwować, jak bogactwo naszej kultury narodowej jest przekazywane kolejnym pokoleniom, pielęgnowane z pasją i sercem. Wasze barwne, autentyczne występy nie tylko zachwycają publiczność, ale również przypominają o tym, jak silna jest więź łącząca Polonię z ojczyzną przodków.
Podkarpacie to region otwarty i dynamiczny, a zarazem głęboko zakorzeniony w tradycji. Wierzymy, że nowoczesność może iść w parze z szacunkiem dla przeszłości, z której czerpiemy siłę i inspirację. Dlatego z dumą i wdzięcznością gościmy Festiwal, który łączy pokolenia, kultury i serca.
Życzę Wam twórczych przeżyć, wzruszeń, niezapomnianych wspomnień oraz chwil radości, które pozostaną na długo w Waszej pamięci. Niech pobyt na Podkarpaciu umocni w Was poczucie tożsamości i sprawi, że Polska będzie zawsze bliska Waszym sercom.
Władysław Ortyl
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Z ogromną radością i wzruszeniem witam Was w Iwoniczu-Zdroju, miejscu gdzie tradycja spotyka się z pięknem przyrody, a historia harmonijnie splata się z przyszłością. Po siedmiu latach oczekiwania znów mamy zaszczyt i przywilej być gospodarzami wyjątkowego wydarzenia, 11. Polonijnego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych.
To nie tylko festiwal. To prawdziwe święto polskości, barw i dźwięków, które ożywia nasze uzdrowisko i tchnie w jego ulice energię dziecięcej radości, dumy z narodowego dziedzictwa i niezwykłego ducha wspólnoty.
Przez cały tydzień Iwonicz-Zdrój stanie się dla Was drugim domem, pełnym gościnności, wzruszeń i wspólnych przeżyć. W barwnym korowodzie strojów ludowych, w rytmie mazura, krakowiaka czy kujawiaka, w śmiechu dzieci i oklaskach wzruszonej publiczności, znów zabrzmi tu serce Polski.
Dziękuję wszystkim zespołom, opiekunom, organizatorom i rodzinom za trud włożony w pielęgnowanie tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. To dzięki Wam folklor żyje i inspiruje, łączy kontynenty i przypomina, kim jesteśmy, niezależnie od tego, gdzie rzucił nas los.
Niech ten festiwal będzie okazją nie tylko do prezentacji bogactwa polskiego folkloru, ale także do odkrycia uroków naszej gminy, jej malowniczych pejzaży, leczniczego klimatu i wyjątkowej atmosfery.
Z serca zapraszam Was wszystkich do wspólnego świętowania, do poznawania siebie nawzajem, do czerpania z tego spotkania radości i dumy. Niech Iwonicz-Zdrój rozbrzmiewa w tych dniach muzyką, śmiechem i pięknem naszej polskiej kultury!
Niech ten czas pozostanie w naszych sercach na długo.
Grzegorz Nieradka
Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój
Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych i najpiękniejszych uzdrowisk w Polsce, które od wieków zachwyca nie tylko leczniczym mikroklimatem, lecz także niepowtarzalną atmosferą, bogactwem historii i wyjątkowym położeniem wśród wzgórz Beskidu Niskiego. To miejsce, gdzie natura łączy się z tradycją, a cisza i spokój harmonizują z nowoczesnością i rozwojem.
Od momentu swojego powstania, Iwonicz-Zdrój słynął z dobroczynnych wód mineralnych i leczniczych borowin. Już w XIX wieku przyciągał kuracjuszy z całej Europy, w tym wybitne osobistości ze świata kultury i nauki. Dziś, dzięki konsekwentnej pracy wielu pokoleń mieszkańców oraz świadomej polityce samorządowej, uzdrowisko to odzyskuje swój dawny blask i zyskuje nową energię.
W ostatnim czasie Iwonicz-Zdrój przechodzi dynamiczną metamorfozę. Odnowiono i zmodernizowano wiele przestrzeni publicznych, zrewitalizowano tereny rekreacyjne i parki zdrojowe, wprowadzono nowe rozwiązania ekologiczne i inwestycje infrastrukturalne, które podnoszą komfort życia mieszkańców i atrakcyjność dla odwiedzających. Przede wszystkim jednak udało się tchnąć nową energię w nasz największy kapitał – mieszkańców – poprzez dbałość o dzieci, młodzież, rodziny i seniorów.
Wyjątkową społeczność otwartą na przybyszów, pełną gościnności i zaangażowania. Kultura i tradycja mają tu swoje stałe miejsce – w kalendarzu nie brakuje wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów, imprez plenerowych i rekonstrukcji historycznych, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów z całej Polski i zza granicy.
Iwonicz-Zdrój zaprasza do spacerów po malowniczych trasach, odpoczynku w cieniu wiekowych drzew, skorzystania z oferty lecznictwa uzdrowiskowego, ale także do aktywnego wypoczynku – rowerowych wypraw, wędrówek po górach i zimowych przygód. To miejsce, gdzie można odzyskać równowagę, odetchnąć pełną piersią i poczuć prawdziwą bliskość natury.
Zmiany, jakie dokonały się w Iwoniczu-Zdroju, są świadectwem troski o dziedzictwo, a zarazem otwartości na przyszłość. To uzdrowisko z duszą, które nie zatrzymało się w miejscu – przeciwnie, z każdym rokiem staje się coraz bardziej nowoczesne, a jednocześnie zachowuje swój niepowtarzalny klimat.
Odwiedź Iwonicz-Zdrój – miejsce, które leczy, inspiruje i zachwyca. Tu historia spotyka się z przyszłością, a każdy gość jest mile widziany.
- Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
- Zarząd Województwa Podkarpackiego
- Urząd Miasta i Gminy Iwonicz-Zdrój
17 lipca (czwartek)
- przyjazd zespołów i zakwaterowanie,
18 lipca (piątek)
- uroczyste otwarcie festiwalu, poprzedzone korowodem oraz koncert inauguracyjny,
19-20 lipca (sobota, niedziela)
- koncerty zespołów w Iwoniczu i innych miejscowościach festiwalowych,
21 lipca (poniedziałek)
- próby do koncertu galowego,
- koncert w Krośnie „Krajobrazy Folkloru”,
22 lipca (wtorek)
- koncert galowy „ IWONICKA BAJKA LEŚNA”
23 lipca (środa)
- wyjazd zespołów.
IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
kiermasz sztuki ludowej i twórczości nieprofesjonalnej, zwiedzanie obiektów muzealnych, wycieczki turystyczne, występy polskich zespołów artystycznych, spotkania z organizatorami festiwalu i organizatorami koncertów.
Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
35-064 Rzeszów, Rynek 19
tel./fax +48 17 862-14-51
tel. +48 17 862-01-74
www.wspolnota-polska.rzeszow.pl
e-mail:
wspolnota@wspolnota-polska.rzeszow.pl
mgrudzien@wspolnota-polska.rzeszow.pl
pkowalski@wspolnota-polska.rzeszow.pl
( informacje finansowe, transport)
nina-woj@wp.pl (sprawy artystyczne)
KARTA ZGŁOSZENIOWA NA FESTIWAL
SANATORIUM "ŚWIERKOWY ZDRÓJ MEDICAL SPA"
38-440 Iwonicz Zdrój, ul. Kulczyńskiego 7
(od 17 do 23 lipca 2025)
35-064 Rzeszów, Rynek 19
tel./fax +48 17 862-14-51; tel. +48 17 862-01-74
www.wspolnota-polska.rzeszow.pl
E-MAIL
wspolnota@wspolnota-polska.rzeszow.pl
mgrudzien@wspolnota-polska.rzeszow.pl - Dyrektor Festiwalu
pkowalski@wspolnota-polska.rzeszow.pl - informacje finansowe, transport
nina-woj@wp.pl - sprawy artystyczne