XX Międzynarodowe Biegi Ireny Szewińskiej
Biegnijmy dalej razem!    8-10 maja 2023 - Pułtusk

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, Samorząd Gminy Pułtusk i Młodzieżowy Klub Sportowy w Pułtusku to organizatorzy dwudziestych już, jubileuszowych Międzynarodowych Biegów Ireny Szewińskiej. Jak na Jubileusz przystało w zawodach wzięło udział 1087 zawodników z Polski oraz z Białorusi, Kazachstanu, Litwy, Ukrainy, Turcji i Węgier. Jest to drugi wynik w 20 – letniej historii biegów, najwięcej 1122 uczestników było w 2016 roku.

Na zawody przybyli dostojni goście (w kolejności powitania).

  • mąż patronki biegów i patronki Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Pułtusku Sławomir Janusz Szewiński,
  • polscy olimpijczycy i sportowcy będący tak jak Patronka wzorem dla młodych sportowców biorących udział w Biegach Ireny Szewińskiej Bogusław Mamiński, lekkoatleta wicemistrz świata w biegach na średnich i długich dystansach oraz Paweł Wiesiołek, Pułtuszczanin, który pierwsze treningi rozpoczął w MKS Pułtusk, olimpijczyk, lekkoatleta, wieloboista, brązowy medalista halowych mistrzostw Europy, Rafał Horbowicz, lekkoatleta, złoty medalista Halowych Mistrzostw Polski w Wieloboju w Toruniu w 2023 r.
  • Leszek Fidusiewicz, jeden z najlepszych fotografów sportowych, legenda w środowisku relacjonującym zmagania naszych zawodników
  • wicekurator oświaty Dorota Skrzypek oraz dyrektor Delegatury w Ciechanowie Elżbieta Bąkowska - to okazja do przekazania podziękowań Mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty, który obejmuje swoim patronatem te zawody od lat.
  • Andrzej Grabowski właściciel firmy Polmlek od zawsze wspierający Biegi Ireny Szewińskiej,
  • przedstawiciele Polskiego Związku Łyżwiarskiego i władz Elbląga a okazja ku była szczególna, bowiem Burmistrz i Samorząd Miasta Pułtusk nadali oficjalnie nazwę ulicy im. Heleny Pilejczyk. Z tego też powodu przybyła na Biegi Joanna Rościszewska–Kusowska przyjaciółka Heleny Pilejczyk,
  • współorganizatorzy zawodów Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk, zastępca Burmistrza Miasta Pułtusk Mateusz Miłoszewski, Ireneusz Purgacz Przewodniczący Rady Miejskiej w Pułtusku wraz z Radnymi,
  • przedstawiciele Młodzieżowego Klubu Sportowego w Pułtusku, jednocześnie trenerzy lekkoatletyki prezes Andrzej Krawczak, wiceprezes Sławomir Krysiak który od początku jest sędzią głównym zawodów,
  • Paweł Antośkiewicz - Komendant Powiatowy Policji w Pułtusku, dzięki któremu zapewniona jest stosowna ochrona i organizacja Biegów,
  • szefowie nauczycielskich związków zawodowych: Jolanta Siejbik - przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty Ziemi Pułtuskiej oraz Maria Korbal - prezes Powiatowego Oddziału ZNP w Pułtusku,
  • rodzice pracujących w Radzie Rodziców Szkoły im. Ireny Szewińskiej na czele z przewodniczącym Zarządu Panem Cezarym Bulwickim,
  • dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marta Tyśkiewicz-Wymysłowska,
  • prezes PPUK w Pułtusku Kamil Szczepański,
  • prezesi pułtuskich klubów sportowych,
  • Dyrektor Domu Polonii Stowarzyszenia "Wspólnota Polska":" w Pułtusku Michał Kisiel
  • media polskie i polonijne


Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


Dziękuję, że jesteście!

Dziękuję, że jesteście! - powiedział zwracając się do zawodników i gości Krzysztof Łachmański, Wiceprezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prowadzący uroczystość otwarcia jubileuszowych Biegów - Dziękuję, za przygotowanie techniczne i organizacyjne Biegów pracownikom mojej szkoły, pracownikom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Pułtuskiemu Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych oraz kierownikowi administracyjno-gospodarczemu Szkoły Panu Krzysztofowi Piekarskiemu a nade wszystko Panu Sławomirowi Krysiakowi.

Szanowni Państwo, kochane dzieci, droga młodzieży. - kontynuował Krzysztof Łachmański - Zdaję sobie sprawę, że przyjechaliście na zawody. Ale Jubileusz XX-lecia to spora część naszej historii, dlatego też chcę przekazać kilka zdań. Inicjatywa biegów zrodziła się podczas spotkania w Polskim Komitecie Olimpijskim Pani Ireny Szewińskiej, ówczesnego Burmistrza Miasta Pułtusk Wojciecha Dębskiego, przy moim udziale – dyrektora szkoły im. I. Szewińskiej dwadzieścia jeden lat temu. Na początku były to zawody lokalne, bez dofinansowania. Rozrastały się z roku na rok uzyskując obecnie także zasięg międzynarodowy, wpisując się w kalendarz ważnych imprez sportowych w regionie i ważnych dla „Wspólnoty Polskiej”.

Wiceprezes Wspólnoty Polskiej zaprosił również na wystawę poświęconą historii Biegów Ireny Szewińskiej, któa jest dostępna dla publiczności w Pułtusku na ulicy Słowackiego. Zdjęcia tam prezentowane pochodzą z prywatnych archiwów p. Janusza Szewińskiego i p. Leszka Fidusiewicza i zasobów Szkoły Podstawowej nr 4 im. I. Szewińskiej w Pułtusku.

Uroczystość otwarcia Biegów dopełniły wystąpienia Janusza Szewińskiego, Bogusława Mamińskiego, Pana Pawła Wiesiołka, Pana Rafała Horbowicza i Pana Sławomira Krysiaka.

Dalej biegnijmy razem

Później całą impreza sportowa należała już do zawodników. Podzieleni na kategorie wiekowe i uzależnione od tego dystanse do pokonania rozpoczęli sportowe zmagania. Nasza nieodżałowana Patronka Irena Szewińska inaugurując pierwsze zawody zachęcała "Dalej biegnijmy razem!". I to piękne przesłanie realizowane jest w Pułtusku od dwudziestu lat.

Jak było w tym roku? - zachęcamy do fotogalerii.



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


CEREMONIA MEDALOWA



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


KATEGORIA OPEN

Nowością tegorocznych zawodów była nowa kategoria Biegi OPEN - nie tylko doskonała okazja do sportowej rywalizacji, ale również do wspomnień i przeżycia niezapomnianej atmosfery. Irena Szewińska była niedoścignionym wzorem i wielokrotną mistrzynią olimpijską znaną na całym świecie. Jest dla nas ważną postacią, która zawsze pozostanie w naszej pamięci. Dlatego właśnie, chcemy kontynuować i rozwijać tradycję Międzynarodowych Biegów Ireny Szewińskiej, aby uczcić jej pamięć oraz przyczynić się do promowania sportu i zdrowego stylu życia w jak najszerszej skali, dostępnej dla wszystkich.



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


Wyniki Międzynarodowych Biegów Ireny Szewińskiej dostępne są na stronie internetowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku.


WYNIKI XX EDYCJI BIEGÓW


WYSTAWA Z OKAZJI JUBILEUSZOWYCH
XX MIĘDZYNARODOWYCH BIEGÓW IRENY SZEWIŃSKIEJ



Zdjęcia: Krzysztof Piekarski © SWP




Zdjęcia: © Leszek Fidusiewicz, © Krzysztof Piekarski © SWP


ORGANIZATORZY BIEGÓW

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”,
Burmistrz Miasta Pułtusk,
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku,
Młodzieżowy Klub Sportowy w Pułtusku




Zadanie zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki
oraz firmy Polmlek.





REGULAMIN







REGULAMIN
XX MIĘDZYNARODOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH IRENY SZEWIŃSKIEJ

1. Organizatorzy:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku
  • Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”
  • Młodzieżowy Klub Sportowy w Pułtusku
  • Burmistrz Miasta Pułtusk

SPONSORZY: Grupa POLMLEK (sponsor generalny)

2. Termin i miejsce:

  • 9.05.2023 r. Pułtusk - Rynek. Początek biegów godzina 11.00. Sekretariat czynny od godziny 9.00.
  • Zawody odbędą się w Pułtusku. Start / meta – park zamkowy Domu Polonii w Pułtusku. Parking dla pojazdów (również autokarów) zabezpieczony zostanie na terenie Domu Polonii i ew. Rynku.

3. Cel:

  • Popularyzacja biegania i aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
  • Popularyzacja idei olimpijskiej - spotkania z olimpijczykami.
  • Upamiętnienie Patronki Biegów – p. Ireny Szewińskiej.
  • Włączanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do sportu masowego.

4. Warunki organizacyjne w okresie funkcjonującego stanu epidemicznego w Polsce:

  • Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi

5. Program zawodów:

Biegi rozgrywane będą w następującej kolejności:

  • dziewczęta - rocznik 2014 i młodsze - 300m.
  • chłopcy - rocznik 2014 i młodsi - 500m.
  • dziewczęta - rocznik 2012 - 2013 - 700m.
  • chłopcy - rocznik 2012 - 2013 - 900m.
  • dziewczęta - rocznik 2010 - 2011 - 900m.
  • chłopcy - rocznik 2010 – 2011 -1100m.
  • dziewczęta-rocznik 2008 - 2009 -1100m.
  • chłopcy - rocznik 2008 - 2009 -1500m.
  • pozostali zawodnicy – uczniowie i studenci (w tym uczniowie i studenci „polonijni”) - OPEN - 5000m

Biegi rozegrane będą również w kategorii osób niepełnosprawnych (start integracyjnie z zawodnikami pełnosprawnymi; oddzielna klasyfikacja medalowa):

  • dziewczęta (niepełnosprawność intelektualna umiarkowana i lekka) – rocznik 2007 i młodsze - 500 m
  • chłopcy (niepełnosprawność intelektualna umiarkowana i lekka) – rocznik 2007 i młodsi - 700 m

6. Zgłoszenia:

Uprawnionymi do zgłaszania uczestników są kluby sportowe lub bezpośrednio szkoły

Zgłoszenia należy dokonać na formularzu znajdującym się na stronie internetowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 (www.psp4pultusk.edu.pl).
W celu zgłoszenia należy postępować zgodnie ze wskazówkami na stronie internetowej.
Formularze należy wypełnić do 5 maja 2023 r. godz. 16:00

Ewentualne zmiany w zgłoszeniach w dniu zawodów do godziny 9.30 przy stanowisku komputerowym. Zmian dokonać należy przed weryfikacją.

7. Weryfikacja:

  • W dniu zawodów od godziny. 9.30 do 10.00
  • Kierownik ekipy odbiera w sekretariacie imprezy numery i karty startowe dla całej ekipy. Dokonuje ewentualnych zmian przy stanowisku komputerowym i zgłasza się do weryfikacji z kartą zgłoszeniową (oryginałem) oraz badaniami lekarskimi całej ekipy.

Uwaga! Każda ekipa musi zabezpieczyć we własnym zakresie agrafki do przypięcia podwójnego numeru startowego (z przodu i z tyłu).

8. Nagrody i punktacja:

Trzy pierwsze miejsca indywidualnie w każdym biegu nagrodzone będą dyplomem.

 Prowadzone będą drużynowe klasyfikacje:

  • Na najlepszą szkołę podstawową - puchar Burmistrza Pułtuska
  • Na najlepszy klub sportowy - puchar IRENY SZEWIŃSKIEJ
  • Na najliczniej reprezentowany ośrodek szkolno – wychowawczy (w przypadku zgłoszenia zawodników z co najmniej trzech ośrodków).

Do punktacji uwzględniane będzie pierwszych 30 osób w każdym biegu, według zasady:

Lokata

1

2

3

4-5

6-7

8-10

11-15

16-20

21-25

26-30

Punkty

15

12

10

8

6

5

4

3

2

1

9. Trasa

  • Start do każdego biegu odbędzie się z okolic plaży miejskiej. Trasa początkowa prowadzi po drodze o nawierzchni naturalnej, a w części końcowej po kostce brukowej na Rynku, gdzie zlokalizowano metę.

10. Ubezpieczenie:

Obowiązek ubezpieczenia spoczywa na zgłaszających.

11. Inne postanowienia:

Start do kolejnych biegów odbywać się będzie bezpośrednio po zakończeniu biegu poprzedniego (średnio co 10 minut). Przed biegiem zawodnicy zbierają się w miejscach wskazanych przez sędziów (w okolicach fontanny na Rynku), w których oznakowane zostaną ich karty startowe, a następnie będą przeprowadzeni na linię startu.

Koszty dojazdu pokrywają jednostki delegujące.

12. Patronat:

Patronat nad zawodami sprawują:

  • Mazowiecki Kurator Oświaty
  • Burmistrz Miasta Pułtusk
  • Patronat medialny (lokalnie) –„Tygodnik Pułtuski”. (www.pultuszczak.pl)
  • Patronat medialny (lokalnie) –„Pułtuska Gazeta Powiatowa”. (www.pultusk24.pl)
  • Patronat medialny (Internet) – Portal WPU24.pl (www.wpu24.pl)
  • Patronat medialny (Internet) – Pułtusk News (https://pultusk.news/)
  • Polonijna Agencja Informacyjna (pai.media.pl)
  • Katolickie Radio Diecezji Płockiej (krdp.fm)

Patronat sportowy nad zawodami sprawują:

  • Polski Komitet Olimpijski
  • Polski Związek Lekkiej Atletyki

13. Przetwarzanie danych osobowych:

  • Dane osobowe dzieci/uczniów przekazywane są przez rodziców/prawnych opiekunów dobrowolnie.
  • Zgłaszający przekazują dane osobowe pozwalające na sklasyfikowanie uczestnika zawodów w odpowiedniej grupie wiekowej.
  • Administratorem danych osobowych jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej z siedzibą w Pułtusku (06-100) przy ul. New Britain 1 reprezentowana przez Dyrektora Szkoły. Kontakt z administratorem możliwy jest w siedzibie szkoły w godz. 8.00-16.00 lub pod nr telefonu: 23 692 1095.
  • Zbieranie danych osobowych odbywa się na podstawie złożonego oświadczenia z klauzulami informacyjnymi stanowiącymi Załącznik nr 1 do Regulaminu.









IRENA SZEWIŃSKA

Irena Szewińska to najwybitniejsza polska lekkoatletka, jedna z najlepszych biegaczek na 200 m i 400 m w historii lekkoatletyki. Zdobyła siedem medali igrzysk olimpijskich (w tym 3 złote) oraz dziesięć medali Mistrzostw Europy. Wielokrotna reprezentantka Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy. W ciągu 14 lat (1965-1979) zdobyła 24 medale Mistrzostw Polski.

Karierę sportową zakończyła w 1980 r. I to właśnie wówczas rozpoczęła działalność w wielu organizacjach. W latach 1980 – 2009 r. zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 1984 r. została wybrana do Komitetu Kobiecego International Association of Athletics Federations (IAAF), w 1995 r. do Rady European Athletics Association.

W latach 2005 – 2009 r. oraz od 2011 r. zasiada w Radzie IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych). Jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Pracowała w Komisji Koordynacyjnej sprawdzającej stan przygotowań do igrzysk olimpijskich w Atenach (2004), Londynie (2012) oraz Tokio (2020).

W 1998 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 r. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


WIĘCEJ O IRENIE SZEWIŃSKIEJ








Współorganizatorem Biegów jest
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.







PATRONAT MEDIALNY
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów