Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, Samorząd Gminy Pułtusk i Młodzieżowy Klub Sportowy w Pułtusku to organizatorzy dwudziestych już, jubileuszowych Międzynarodowych Biegów Ireny Szewińskiej. Jak na Jubileusz przystało w zawodach wzięło udział 1087 zawodników z Polski oraz z Białorusi, Kazachstanu, Litwy, Ukrainy, Turcji i Węgier. Jest to drugi wynik w 20 – letniej historii biegów, najwięcej 1122 uczestników było w 2016 roku.
Na zawody przybyli dostojni goście (w kolejności powitania).
Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP
Dziękuję, że jesteście! - powiedział zwracając się do zawodników i gości Krzysztof Łachmański, Wiceprezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prowadzący uroczystość otwarcia jubileuszowych Biegów - Dziękuję, za przygotowanie techniczne i organizacyjne Biegów pracownikom mojej szkoły, pracownikom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Pułtuskiemu Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych oraz kierownikowi administracyjno-gospodarczemu Szkoły Panu Krzysztofowi Piekarskiemu a nade wszystko Panu Sławomirowi Krysiakowi.
Szanowni Państwo, kochane dzieci, droga młodzieży. - kontynuował Krzysztof Łachmański - Zdaję sobie sprawę, że przyjechaliście na zawody. Ale Jubileusz XX-lecia to spora część naszej historii, dlatego też chcę przekazać kilka zdań. Inicjatywa biegów zrodziła się podczas spotkania w Polskim Komitecie Olimpijskim Pani Ireny Szewińskiej, ówczesnego Burmistrza Miasta Pułtusk Wojciecha Dębskiego, przy moim udziale – dyrektora szkoły im. I. Szewińskiej dwadzieścia jeden lat temu. Na początku były to zawody lokalne, bez dofinansowania. Rozrastały się z roku na rok uzyskując obecnie także zasięg międzynarodowy, wpisując się w kalendarz ważnych imprez sportowych w regionie i ważnych dla „Wspólnoty Polskiej”.
Wiceprezes Wspólnoty Polskiej zaprosił również na wystawę poświęconą historii Biegów Ireny Szewińskiej, któa jest dostępna dla publiczności w Pułtusku na ulicy Słowackiego. Zdjęcia tam prezentowane pochodzą z prywatnych archiwów p. Janusza Szewińskiego i p. Leszka Fidusiewicza i zasobów Szkoły Podstawowej nr 4 im. I. Szewińskiej w Pułtusku.
Uroczystość otwarcia Biegów dopełniły wystąpienia Janusza Szewińskiego, Bogusława Mamińskiego, Pana Pawła Wiesiołka, Pana Rafała Horbowicza i Pana Sławomira Krysiaka.
Później całą impreza sportowa należała już do zawodników. Podzieleni na kategorie wiekowe i uzależnione od tego dystanse do pokonania rozpoczęli sportowe zmagania. Nasza nieodżałowana Patronka Irena Szewińska inaugurując pierwsze zawody zachęcała "Dalej biegnijmy razem!". I to piękne przesłanie realizowane jest w Pułtusku od dwudziestu lat.
Jak było w tym roku? - zachęcamy do fotogalerii.
Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP
Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP
Nowością tegorocznych zawodów była nowa kategoria Biegi OPEN - nie tylko doskonała okazja do sportowej rywalizacji, ale również do wspomnień i przeżycia niezapomnianej atmosfery. Irena Szewińska była niedoścignionym wzorem i wielokrotną mistrzynią olimpijską znaną na całym świecie. Jest dla nas ważną postacią, która zawsze pozostanie w naszej pamięci. Dlatego właśnie, chcemy kontynuować i rozwijać tradycję Międzynarodowych Biegów Ireny Szewińskiej, aby uczcić jej pamięć oraz przyczynić się do promowania sportu i zdrowego stylu życia w jak najszerszej skali, dostępnej dla wszystkich.
Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP
Wyniki Międzynarodowych Biegów Ireny Szewińskiej dostępne są na stronie internetowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku.
Zdjęcia: Krzysztof Piekarski © SWP
Zdjęcia: © Leszek Fidusiewicz, © Krzysztof Piekarski © SWP
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”,
Burmistrz Miasta Pułtusk,
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku,
Młodzieżowy Klub Sportowy w Pułtusku
Zadanie zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki
oraz firmy Polmlek.
1. Organizatorzy:
SPONSORZY: Grupa POLMLEK (sponsor generalny)
2. Termin i miejsce:
3. Cel:
4. Warunki organizacyjne w okresie funkcjonującego stanu epidemicznego w Polsce:
5. Program zawodów:
Biegi rozgrywane będą w następującej kolejności:
Biegi rozegrane będą również w kategorii osób niepełnosprawnych (start integracyjnie z zawodnikami pełnosprawnymi; oddzielna klasyfikacja medalowa):
6. Zgłoszenia:
Uprawnionymi do zgłaszania uczestników są kluby sportowe lub bezpośrednio szkoły
Zgłoszenia należy dokonać na formularzu znajdującym się na stronie internetowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 (www.psp4pultusk.edu.pl).
W celu zgłoszenia należy postępować zgodnie ze wskazówkami na stronie internetowej.
Formularze należy wypełnić do 5 maja 2023 r. godz. 16:00
Ewentualne zmiany w zgłoszeniach w dniu zawodów do godziny 9.30 przy stanowisku komputerowym. Zmian dokonać należy przed weryfikacją.
7. Weryfikacja:
Uwaga! Każda ekipa musi zabezpieczyć we własnym zakresie agrafki do przypięcia podwójnego numeru startowego (z przodu i z tyłu).
8. Nagrody i punktacja:
Trzy pierwsze miejsca indywidualnie w każdym biegu nagrodzone będą dyplomem.
Prowadzone będą drużynowe klasyfikacje:
Do punktacji uwzględniane będzie pierwszych 30 osób w każdym biegu, według zasady:
Lokata |
1 |
2 |
3 |
4-5 |
6-7 |
8-10 |
11-15 |
16-20 |
21-25 |
26-30 |
Punkty |
15 |
12 |
10 |
8 |
6 |
5 |
4 |
3 |
2 |
1 |
9. Trasa
10. Ubezpieczenie:
Obowiązek ubezpieczenia spoczywa na zgłaszających.
11. Inne postanowienia:
Start do kolejnych biegów odbywać się będzie bezpośrednio po zakończeniu biegu poprzedniego (średnio co 10 minut). Przed biegiem zawodnicy zbierają się w miejscach wskazanych przez sędziów (w okolicach fontanny na Rynku), w których oznakowane zostaną ich karty startowe, a następnie będą przeprowadzeni na linię startu.
Koszty dojazdu pokrywają jednostki delegujące.
12. Patronat:
Patronat nad zawodami sprawują:
Patronat sportowy nad zawodami sprawują:
13. Przetwarzanie danych osobowych:
Irena Szewińska to najwybitniejsza polska lekkoatletka, jedna z najlepszych biegaczek na 200 m i 400 m w historii lekkoatletyki. Zdobyła siedem medali igrzysk olimpijskich (w tym 3 złote) oraz dziesięć medali Mistrzostw Europy. Wielokrotna reprezentantka Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy. W ciągu 14 lat (1965-1979) zdobyła 24 medale Mistrzostw Polski.
Karierę sportową zakończyła w 1980 r. I to właśnie wówczas rozpoczęła działalność w wielu organizacjach. W latach 1980 – 2009 r. zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 1984 r. została wybrana do Komitetu Kobiecego International Association of Athletics Federations (IAAF), w 1995 r. do Rady European Athletics Association.
W latach 2005 – 2009 r. oraz od 2011 r. zasiada w Radzie IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych). Jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Pracowała w Komisji Koordynacyjnej sprawdzającej stan przygotowań do igrzysk olimpijskich w Atenach (2004), Londynie (2012) oraz Tokio (2020).
W 1998 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 r. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.