XXI Międzynarodowe Biegi Ireny Szewińskiej
Biegnijmy dalej razem!  24.09.2024 - Pułtusk

Są w polskiej historii postaci, które niezmiennie inspirują kolejne pokolenia do szlachetnej sportowej rywalizacji. Należy do nich niezapomniana lekkoatletka, siedmiokrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich śp. Irena Szewińska. To Jej dedykowane są coroczne Międzynarodowe Biegi w Pułtusku.

W zawodach rozegranych na pułtuskich błoniach, ze startem i metą na rynku, objętych patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty wzięło udział ponad 1118 zawodników, w tym 172 młodych Polaków z Litwy, Węgier, Kazachstanu, Ukrainy, Irlandii, Czech, Białorusi i in.

Gościem Honorowym zawodów był mąż śp. Patronki biegów i Patronki pułtuskiej „Czwórki” p. Janusz Sławomir Szewiński.

Zawody uświetnili swoją obecnością dostojni goście: Tomasz Majewski – wiceprezes PZLA, dwukrotny Złoty Medalista Igrzysk Olimpijskich, Jerzy Pietrzyk – wiceprezes Warszawsko – Mazowieckiej Rady Olimpijskiej PKOl, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich, Bohdan Bułakowski – Olimpijczyk (chód sportowy na 20 km), Paweł Wiesiołek – nasz ziomek, który pierwsze treningi rozpoczął w MKS Pułtusk, olimpijczyk, lekkoatleta i wieloboista oraz lekkoatleta Rafał Horbowicz.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonali polscy olimpijczycy oraz Marzena Cendrowska – pełniąca obowiązki Burmistrza Miasta Pułtusk, Tomasz Różniak – Przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Sławomir Krysiak – Prezes MKS Pułtusk i Sędzia Główny zawodów, a także dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku Krzysztof Łachmański. W ceremonii wziął udział także ambasador ad personam dr Witold Rybczyński, wieloletni działacz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


WIĘCEJ O ZAWODACH W 2024 ROKU

PUŁTUSK
MIĘDZYNARODOWE BIEGI IRENY SZEWIŃSKIEJ



Czym są Międzynarodowe Biegi Ireny Szewińskiej

Biegi to coroczne święto lekkiej atletyki odbywające się w Pułtusku, mieście w którym znajduje się Dom Polonii - Zamek Pułtusk będący oddziałem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska",. Biegi dostępne dla każdego, któremu bliskie są idee olimpijskie i popularyzacja sportu i umacnianie więzi Poloniię i Polaków zamieszkałych poza granicami kraju z ojczyzną.

Wydarzenie na stałe weszło do sportowego kalendarza Mazowsza i jego ranga ciągle rośnie. Impreza cieszy się nie słabnącą popularnością od początku jej istnienia, a imię najwspanialszej w historii polskiego sportu lekkoatletki Ireny Szewińskiej zobowiązuje do szlachetnej rywalizacji w duchu fair play. Potwierdza to liczba organizacji i zawodników zgłaszanych do biegu. W ostatnich latach liczba zainteresowanych przekroczyła 1000.

Wspólorganizatorem Biegów jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", które przez wiele lat wspierała w organizacji sportowych wydarzeń nieoceniona Pani Irena. Dopóki pozwalało jej zdrowie była obecna wśród nas, kibicowała zawodnikom i wręczała puchary, medale oraz rozdawała autografy na każdych biegach do 2018 r. Wykazała tak wiele życzliwości i zrozumienia dla roli sportu polonijnego i łączenia go bezpośrednio z Polską, co wyrażone zostało w myśli przewodniej, którą SWP kieruje się do dzisiaj w relacji z Polonią - "Łączy nas sport".

Mówiąc o Pułtusku, miejscu rozgrywania zawodów należy dodać, że 20 września 2014 r. Irena Szewińska odebrała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pułtuska z rąk ówczesnego burmistrza Wojciecha Dębskiego, tak więc można powiedzieć, że Biegi Szewińskiej są organizowane niemalże u niej w domu.

Celem przedsięwzięcia jest

  • Popularyzacja sportu (szczególnie lekkiej atletyki), biegania i aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
  • Popularyzacja idei olimpijskiej - spotkania z olimpijczykami.
  • Włączanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do sportu masowego.

Do kogo kierowane SĄ MIĘDZYNARODOWE BIEGI?

Patronem tytularnym Biegów jest śp. Irena Szewińska (Patron Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z klasami sportowymi w Pułtusku), która była obecna, kibicowała zawodnikom i wręczała puchary, medale oraz rozdawała autografy na każdych biegach do 2018 r.

Od 2012r. Biegi mają charakter międzynarodowy; od 2013 – integracyjny (dla zawodników niepełnosprawnych prowadzona jest oddzielna klasyfikacja); zawody swoim zasięgiem w Polsce obejmuje woj. mazowieckie, częściowo warmińsko – mazurskie oraz podlaskie. W Biegach bierze także udział młodzież z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Kazachstanu, Węgier i innych krajów. Ogółem każdego roku w zawodach bierze udział ok. 1000 zawodników i zawodniczek. Wyjątkiem był rok 2020, kiedy to z powodu ograniczeń pandemicznych liczba uczestników musiała być mniejsza.








IRENA SZEWIŃSKA

Irena Szewińska to najwybitniejsza polska lekkoatletka, jedna z najlepszych biegaczek na 200 m i 400 m w historii lekkoatletyki. Zdobyła siedem medali igrzysk olimpijskich (w tym 3 złote) oraz dziesięć medali Mistrzostw Europy. Wielokrotna reprezentantka Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy. W ciągu 14 lat (1965-1979) zdobyła 24 medale Mistrzostw Polski.

Karierę sportową zakończyła w 1980 r. I to właśnie wówczas rozpoczęła działalność w wielu organizacjach. W latach 1980 – 2009 r. zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 1984 r. została wybrana do Komitetu Kobiecego International Association of Athletics Federations (IAAF), w 1995 r. do Rady European Athletics Association.

W latach 2005 – 2009 r. oraz od 2011 r. zasiada w Radzie IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych). Jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Pracowała w Komisji Koordynacyjnej sprawdzającej stan przygotowań do igrzysk olimpijskich w Atenach (2004), Londynie (2012) oraz Tokio (2020).

W 1998 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 r. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


WIĘCEJ O IRENIE SZEWIŃSKIEJ








Współorganizatorem Biegów jest
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.



PATRONAT MEDIALNY
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA