XX MIĘDZYNARODOWE BIEGI IRENY SZEWIŃSKIEJ

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, Samorząd Gminy Pułtusk i Młodzieżowy Klub Sportowy w Pułtusku to organizatorzy dwudziestych już, jubileuszowych Międzynarodowych Biegów Ireny Szewińskiej. Jak na Jubileusz przystało w zawodach wzięło udział 1087 zawodników z Polski oraz z Białorusi, Kazachstanu, Litwy, Ukrainy, Turcji i Węgier. Jest to drugi wynik w 20 – letniej historii biegów, najwięcej 1122 uczestników było w 2016 roku.

Postać wybitnej sportsmenki, symbolu polskich osiągnięć olimpijskich patronuje nam od początku organizacji zawodów. Przez wiele lat Pani Irena czyniła to osobiście co przyczyniło się do niebywałej popularności biegów, obecnie zaś my chcemy uczcić Jej pamięć, organizując dwudzieste, jubileuszowe zawody.

Tegoroczne biegi to również okazja do popularyzacji biegania i aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży szkolnej, idei olimpijskiej poprzez spotkania z polskimi olimpijczykami, ale też - co bardzo istotne - włączanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do sportu masowego.


WIĘCEJ O ZAWODACH W 2023 ROKU


Czym są Międzynarodowe Biegi Ireny Szewińskiej

Biegi to coroczne święto lekkiej atletyki odbywające się w Pułtusku, mieście w którym znajduje się Dom Polonii - Zamek Pułtusk będący oddziałem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska",. Biegi dostępne dla każdego, któremu bliskie są idee olimpijskie i popularyzacja sportu i umacnianie więzi Poloniię i Polaków zamieszkałych poza granicami kraju z ojczyzną.

Wydarzenie na stałe weszło do sportowego kalendarza Mazowsza i jego ranga ciągle rośnie. Impreza cieszy się nie słabnącą popularnością od początku jej istnienia, a imię najwspanialszej w historii polskiego sportu lekkoatletki Ireny Szewińskiej zobowiązuje do szlachetnej rywalizacji w duchu fair play. Potwierdza to liczba organizacji i zawodników zgłaszanych do biegu. W ostatnich latach liczba zainteresowanych przekroczyła 1000.

Wspólorganizatorem Biegów jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", które przez wiele lat wspierała w organizacji sportowych wydarzeń nieoceniona Pani Irena. Dopóki pozwalało jej zdrowie była obecna wśród nas, kibicowała zawodnikom i wręczała puchary, medale oraz rozdawała autografy na każdych biegach do 2018 r. Wykazała tak wiele życzliwości i zrozumienia dla roli sportu polonijnego i łączenia go bezpośrednio z Polską, co wyrażone zostało w myśli przewodniej, którą SWP kieruje się do dzisiaj w relacji z Polonią - "Łączy nas sport".

Mówiąc o Pułtusku, miejscu rozgrywania zawodów należy dodać, że 20 września 2014 r. Irena Szewińska odebrała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pułtuska z rąk ówczesnego burmistrza Wojciecha Dębskiego, tak więc można powiedzieć, że Biegi Szewińskiej są organizowane niemalże u niej w domu.

Celem przedsięwzięcia jest

  • Popularyzacja sportu (szczególnie lekkiej atletyki), biegania i aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
  • Popularyzacja idei olimpijskiej - spotkania z olimpijczykami.
  • Włączanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do sportu masowego.

Do kogo kierowane SĄ MIĘDZYNARODOWE BIEGI?

Dzieci i młodzież szkolna; XVIII edycja biegów obejmuje kategorie wiekowe od rocznika 2005 do 2012 i młodszych; zawodnicy niepełnosprawni – rocznik 2008 – 2005 i młodsi. Kategorie wiekowe z podziałem na rocznik i płeć podano w regulaminie. Przewiduje się udział ok. 1000 os.

Patronem tytularnym Biegów jest śp. Irena Szewińska (Patron Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z klasami sportowymi w Pułtusku), która była obecna, kibicowała zawodnikom i wręczała puchary, medale oraz rozdawała autografy na każdych biegach do 2018 r.

Od 2012r. Biegi mają charakter międzynarodowy; od 2013 – integracyjny (dla zawodników niepełnosprawnych prowadzona jest oddzielna klasyfikacja); zawody swoim zasięgiem w Polsce obejmuje woj. mazowieckie, częściowo warmińsko – mazurskie oraz podlaskie. W Biegach bierze także udział młodzież z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Kazachstanu, Węgier i innych krajów. Ogółem każdego roku w zawodach bierze udział ok. 1000 zawodników i zawodniczek. Wyjątkiem był rok 2020, kiedy to z powodu ograniczeń pandemicznych liczba uczestników musiała być mniejsza.

PUŁTUSK
MIĘDZYNARODOWE BIEGI IRENY SZEWIŃSKIEJ

IRENA SZEWIŃSKA

Irena Szewińska to najwybitniejsza polska lekkoatletka, jedna z najlepszych biegaczek na 200 m i 400 m w historii lekkoatletyki. Zdobyła siedem medali igrzysk olimpijskich (w tym 3 złote) oraz dziesięć medali Mistrzostw Europy. Wielokrotna reprezentantka Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy. W ciągu 14 lat (1965-1979) zdobyła 24 medale Mistrzostw Polski.

Karierę sportową zakończyła w 1980 r. I to właśnie wówczas rozpoczęła działalność w wielu organizacjach. W latach 1980 – 2009 r. zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 1984 r. została wybrana do Komitetu Kobiecego International Association of Athletics Federations (IAAF), w 1995 r. do Rady European Athletics Association.

W latach 2005 – 2009 r. oraz od 2011 r. zasiada w Radzie IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych). Jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Pracowała w Komisji Koordynacyjnej sprawdzającej stan przygotowań do igrzysk olimpijskich w Atenach (2004), Londynie (2012) oraz Tokio (2020).

W 1998 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 r. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


WIĘCEJ O IRENIE SZEWIŃSKIEJ
Współorganizatorem Biegów jest
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.PATRONAT MEDIALNY
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNAProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów