"Lato z Polską"

program dla dzieci i młodzieży
ze środowisk polskich i polonijnych
realizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"














30.08.2022 "Lato z Polską" w Górnośląskim Oddziale "Wspólnoty Polskiej" Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Z Berlina, w czwartek 8 września, na zaproszenie Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", przyjechała grupa młodzieży polskiego pochodzenia z Polsko-Niemieckiej Szkoły Europejskiej Katharina-Heinroth-GS, która uczestniczy w akcji "Lato z Polską". Jednym z celów ich pobytu jest doskonalenie sztuki tańca, ale rzecz jasna nie tylko to wypełnia program pobytu. Przewidziano intensywny i urozmaicony program, zawierający zarówno wycieczki krajoznawcze jak i lekcje języka polskiego i historii oraz warsztaty tańca i gry scenicznej. W czasie pobytu w Polsce grupa mieszka w Centrum Wspinaczkowym w Bytomiu. Bezpośrednią opiekę nad grupą w imieniu Wspólnoty Polskiej sprawuje sprawuje Skarbnik Oddziału Alicja Brzan-Kłoś.

Już w pierwszym dniu rozpoczęła się edukacja historyczna naszych podopiecznych. Zwiedzano Muzeum Górnośląskim w Bytomiu ze szczególnym uwzględnieniem Działu Etnografii. Należy wiedzieć, że posiada on największą na Śląsku kolekcję, na którą składają się eksponaty związane z kulturą materialną i duchową, jak i archiwalne fotografie dokumentujące obraz kultury ludowej: chłopskiej i robotniczej Górnego Śląska XIX i XX wieku i jego pogranicza. Gromadzi również obiekty dotyczące kultury ludności, która przybyła na te tereny po 1945 roku ze wschodnich ziem II Rzeczpospolitej. Wśród ponad 20 tysięcy muzealiów etnograficznych znajduje się między innymi bogata kolekcja strojów ludowych ze wszystkich subregionów Górnego Śląska oraz zbiór tkanin, haftów, koronek czy srebrnych ozdób kobiecego stroju cieszyńskiego. Osobne kolekcje stanowią dziewiętnastowieczna drewniana rzeźba sakralna, ze śląskimi wyobrażeniami Chrystusa Frasobliwego, czy malarstwo na płótnie, szkle, desce i papierze, ukazujące ludowe wyobrażenia ikonograficzne. Miejscowe obrzędy i zwyczaje ilustruje plastyka obrzędowa. Są to szopki, gwiazdy, maski, stroje kolędnicze, kroszonki, wieńce dożynkowe. Dział kolekcjonuje zabytki związane z rolnictwem, hodowlą, górnictwem, a także rzemiosłem: kowalstwem, plecionkarstwem, bednarstwem, szewstwem, kołodziejstwem i rymarstwem. Wśród nich znaleźć można unikatowe narzędzia rzemieślnicze, a także wyroby, na przykład ceramiczne: garnki, misy, dzbanki wykonane na kole garncarskim, fabrycznie zdobione fajanse i porcelanę. Jak więc łatwo się domyśleć, była to niezwykle wartościowa wycieczka dająca kompleksowy wgląd w historyczne przejawy polskości na Śląsku.

Po takiej dawce wiedzy nie mogło obyć się bez słodkiego poczęstunku i chwili zabawy w czasie zajęć integracyjnych w bytomskiej Szkole Podstawowej nr 51

Uczestnicy śląskiego "Lata z Polską" wzięli też udział w familijnym spektaklu tanecznym pod tytułem "Bleee..." w reżyserii Mirosława Neinerta wystawionym w Chorzowskim Centrum Kultury. Spektakl mówiący o zwątpieniu i wierze, przełamywaniu kompleksów i odnajdywaniu piękna w sobie, ale też o przyjaźni, ekologii oraz ochronie naszej planety prowokował do wyciągania wniosków, że w kontaktach ważne są wartości wewnętrzne, pozytywne cechy niewidoczne na zewnątrz a odrzuconych i wykluczonych należy objąć szczególną opieką. Tym samym był to bardzo wartościowy i pouczający wieczór w przybytku Melpomeny.

Kolejny dzień to udział w Festynie Organizacji Pozarzadowych. Koncerty, spektakle, warsztaty, tak w skrócie można opisać jego program. Dla najmłodszych - śląskie gry i zabawy, pokazy akrobatyczne oraz gra miejska.

"Lato z Polską" to również zdobywanie wiedzy o ojczyźnie przodków, stąd zorganizowana lekcja historyczna w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W zakresie działania Muzeum znajduje się ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego, dotyczących dziejów Powstań Śląskich. Za pomocą elementów multimedialnych oraz ścieżki filmowej, zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku na początku XX wieku. Scenografia nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dostępne są stanowiska multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie wiedzy. Takie prezentowanie materiałów historycznych daje możliwość zaprezentowania ich w sposób nowoczesny, kompleksowy i interesujący, a tego wymaga edukacja młodzieży. Mamy nadzieję, że nasi podopieczni z przyjemnością będą wspominali ten fragment wakacyjnego pobytu.

To jeszcze nie koniec pobytu niemieckiej młodzieży polskiego pochodzenia, ale z przyjemnością przedstawiamy fotorelację z dotychczasowych wydarzeń.



Jeszcze tylko ostatnie spotkania taneczne, spotkanie z władzami miasta - wiceprezydentem Miasta Bytom Adamem Frasem, naczelnikiem Wydziału ds. Współpracy Zagranicznej Stanisławem Kormanem i Senator RP Haliną Biedą i... niestety "Lato z Polską" dla berlińskiej młodzieży z Polsko-Niemieckiej Szkoły Europejskiej Katharina-Heinroth-GS dobiegło końca. Pozostały wspomnienia, wiedza wyniesiona z lekcji historycznych, przyjaźnie. Liczymy, że będą procentowały w kolejnych latach. Cóż, pożegnania są zawsze najtrudniejsze.

Przybyli do kraju przodków, aby doskonalić sztukę tańca, jednak mieli również okazję poznać kulturę Śląska, zwiedzić ważne dla naszej historii miejsca, oglądać spektakle teatralne, muzea i - jak wiek nakazuje - pobawić się z rówieśnikami z Polski. Grupa przyjechała na zaproszenie na zaproszenie Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" a opiekę nad nimi sprawowała niezawodnie Skarbnik Oddziału Alicja Brzan-Kłoś.




W BERLINIE JUŻ SĄ EFEKTY POBYTU NA "LECIE Z POLSKĄ"

Długo nie trzeba było czekać na efekty pobytu młodzieży polskiej z Berlina, która w ramach akcji Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - "Lato z Polską", szlifowała umiejętności taneczne w Zespole Śląsk oraz Państwowej Szkole Baletowej w Bytomiu, na zgrupowaniu zorganizowanym przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia, pod opieką Skarbnika Oddziału Alicji Brzan-Kłoś. Brawurowy występ na Festynie „Zabawa bez granic” - ulubionej polonijnej imprezie plenerowej berlińskiej Polonii - był tego najdobitniejszym przykładem.

Dla przypomnienia uczestnicy "Lata z Polską" z Polsko-Niemieckiej Szkoły Europejskiej Katharina-Heinroth-GS przybyli do kraju przodków, aby doskonalić sztukę tańca, jednak mieli również okazję poznać kulturę Śląska, zwiedzić ważne dla naszej historii miejsca, oglądać spektakle teatralne, muzea i - jak wiek nakazuje - pobawić się z rówieśnikami z Polski. Jak widać był to pożyteczny wyjazd, bo oprócz pięknych wspomnień pozostały również nowe umiejętności, którymi można pochwalić się przez rodakami.

O pobycie młodzieży pisaliśmy w trzech artykułach

Pierwsza część pobytu w ramach "Lata z Polską"
Druga część pobytu w ramach "Lata z Polską"
Koncert w Berlinie

RELACJA Z BERLIŃSKIEGO WYSTĘPU



MISJA "LATA Z POLSKĄ"

Realizując "Lato z Polską" chcemy pobudzić zainteresowanie opinii publicznej, wzmocnić poczucie narodowej solidarności i współodpowiedzialności za najmłodsze pokolenie Rodaków żyjących poza granicami Polski. Czynimy to z przekonaniem, że świadczona pomoc i troska o tożsamość uczestników pobytów jest naszym wspólnym, moralnym i patriotycznym obowiązkiem. Dzieci poprzez kontakty z rówieśnikami z kraju, w naturalny sposób uczą się języka, nawiązują więzi pokoleniowe i poznają warunki życia we współczesnej Polsce.


Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów








"Lato z Polską" 2022




LATO Z POLSKĄ - PRZEGLĄD WYDARZEŃ




PATRONAT MEDIALNY




Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów