11-15 grudnia odbyła się wizyta studyjna w ramach projektu pt. "Budowa wolontariatu wśród Polonii i na rzecz Polonii i organizacji polonijnych”. Głównym celem przyjazdu najbardziej zaangażowanych w wolontariat przedstawicieli organizacji polonijnych była inicjacja nowych ośrodków wolontariatu polonijnego poza graniami Polski. Ośrodki te w przyszłości nawiążą współpracę ze Stowarzyszeniem i wspólnie będą aplikować i realizować projekty na rzecz POLONII. Dodatkowo celem wizyty była integracja, wymiana doświadczeń, wzajemne wsparcie oraz szukanie rozwiązań dla wyzwań wynikających ze zmieniającej się rzeczywistości, tj. wojna i kryzys humanitarny. Formuła spotkań zakładała część warsztatową, spotkania z zaproszonymi gośćmi, a także równie potrzebne rozmowy w kuluarach przy kawie czy herbacie o wolontariacie i potrzebach różnych środowisk.
Wolontariusze w ramach części praktycznej dotyczącej nabywania umiejętności organizacji wolontariatu mogli uczestniczyć w wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska pt. „Kraj Emigracja-Next Generation”.
Uroczyste przywitanie przybyłych gości- wspólna kolacja i koncert słowno-muzyczny #Osiecka w reżyserii Łukasza Fijała, w wykonaniu artystów z Teatru Szczęście. Na scenariusz koncertu składały się piosenki, fragmenty dramatów i prozy Agnieszki Osieckiej. Na scenie byli Ona, On i pianista. Twórcy zabrali widza w emocjonalną, zaskakującą podróż poprzez uczucia, charaktery, tęsknoty i marzenia w opowieści o młodej artystce, której marzenia zderzają się z brutalną rzeczywistością.
ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Zwiedzanie miasta- zapoznanie się z projektami realizowanymi na rzecz wolontariatu przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska.
Celem budowania (dodajmy - pozytywnego) wizerunku państwa w szeroko rozumianych obszarach gospodarki, kultury i polityki (społeczeństwa) jest zwiększenie jego znaczenia na arenie międzynarodowej, a co za tym idzie osiągnięcie wymiernych korzyści w wybranych obszarach. W dyskursie publicznym proces ten często określany jest - z angielska - jako branding państwa. Kultura jest również istotnym aspektem budowania brandingu państwa. Korzystanie z dorobku kulturowego w budowaniu wizerunku sięga do najgłębszych wymiarów przynależności i identyfikacji wspólnoty. Wydarzenia takie jak odbywająca się w Warszawie konferencja była swoistym ukoronowaniem pracy wielu środowisk polonijnych, okazją do wyłonienia liderów przyszłych działań, omówienia najbardziej skutecznych form promocji naszego kraju. Jednak to tylko zwieńczenie aktywności, którą w naszej historii dumnie określaliśmy w dobie pozytywizmu "pracą u podstaw". Należy przy tym podkreślić, że ten rodzaj służby społeczeństwu z myślą o dobru wspólnym, nie nastawionej na poklask i zaszczyty był unikalnym zjawiskiem nie tylko w skali Europy, ale i świata. Z takich kart historii możemy być dumni. Codzienne świadczenie o polskości jest bezspornie naszą powinnością, współczesnym patriotyzmem.
ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Panel dyskusyjny "Działania aktywizacyjne a budowanie tożsamości polonijnej" poprowadzony przez Marlenę Marchel-Wąsik oraz Alinę Czirkową, w założeniu miał pobudzić uczestników do opracowania praktycznych i skutecznych rozwiązań podtrzymujących i rozwijających polskość na obczyźnie. Ten obowiązek bowiem w coraz większej mierze spoczywać zależy na młodym pokoleniu naszych rodaków i od nich zależy, czy polska diaspora przetrwa w dotychczasowej tożsamości i więzi z ojczyzną.
ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, w których pracowali nad następującymi tematami:
Niejako uzupełnieniem były warsztaty "Wolontariat jako element budowania wspólnoty polonijnej", bowiem właśnie w formule bezinteresownego działania odbywa się większość polonijnych przedsięwzięć.
ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Temat spotkania był na tyle szeroki, że zaznaczymy jedynie kluczowe wątki, a są nimi bezspornie - wpływające na pozycję Polski w świecie - kondycja społeczeństwa wraz z organizacją państwa, dyplomatyczne stosunki bilateralne z partnerami europejskimi oraz pozaeuropejskimi służące przede wszystkim podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego i prawidłowej współpracy gospodarczej, udział Polski w strukturach obronnych jakim jest Pakt Północnoatlantycki oraz dopełniające je porozumienia z USA oraz innymi państwami i wreszcie nasze członkostwo - od 1 maja 2004 r. - w Unii Europejskiej, kluczowej na "starym kontynencie" unii gospodarczej i politycznej.
Wzrost gospodarczy, który Polska odnotowała po przystąpieniu do Unii, nie tylko przyczynił się do poprawy jakości życia obywateli, ale również umocnił pozycję Polski jako jednego z liderów gospodarczych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dynamiczny rozwój sektora eksportowego, zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rynku europejskim oraz przyciągnięcie znaczących inwestycji zagranicznych to tylko niektóre z osiągnięć, które przyczyniły się do tej zmiany. Wzmocnienie gospodarcze Polski miało bezpośredni wpływ na jej pozycję międzynarodową, podnosząc jej rangę i wpływ w międzynarodowych organizacjach gospodarczych i politycznych.
Angażowanie się Polski w działania na rzecz bezpieczeństwa i stabilności w Europie oraz aktywny udział w misjach pokojowych i humanitarnych pod egidą Unii Europejskiej, NATO i ONZ, to kolejne aspekty, które przyczyniły się do wzrostu jej międzynarodowego prestiżu. Współpraca w ramach polityki zagranicznej i obronnej UE, Sojuszu Północnoatlantyckiego, pozwoliła na budowanie silnych sojuszy i partnerstw, które są kluczowe w kontekście obecnych i przyszłych wyzwań geopolitycznych. To właśnie te działania podkreślają rolę Polski jako aktywnego i odpowiedzialnego członka wspólnoty międzynarodowej, gotowego do współpracy na rzecz wspólnych celów i wartości.
Całość powyższych zagadnień realizowana jest w ramach tzw. polityki zagranicznej, do zadań której należą uzyskanie gwarancji bezpieczeństwa poprzez uczestnictwo w nowym systemie bezpieczeństwa, zapewnienie wsparcia dla przemian rynkowych oraz budowanie prestiżu Polski i Polaków, jako narodu, który pierwszy wyłamał się z bloku wschodniego.
Przy tej okazji nie sposób pominąć polskiej kultury i wkładu w dorobek cywilizacyjny. Chociaż najbardziej współcześnie znanymi za granicą są św. Jan Paweł II i Lech Wałęsa, to lista ta jest bardzo długa - od Mikołaja Kopernika, Tadeusza Kościuszkę, Kazimierza Pułaskiego, przez polskich noblistów Marię Curie-Skłodowską, Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską, Olgę Tokarczuk (wymieniamy tylko niektórych), artystów i twórców w dziedzinie literatury, malarstwa, rzeźby, kina, teatru, muzyki, sportowców, lekarzy, inżynierów... i tak niema bez końca. Ten historyczny pochód wybitnych postaci ma równie duże znaczenie w opisie pozycji Polski w świecie, jak współczesne dokonania gospodarcze czy polityczne.
Uroczysta kolacja i podsumowanie – 4 dniowej wizyty studyjnej.
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zaprasza organizacje polonijne i Polonię do włączenia się w działania wolontariackie „Budowa wolontariatu wśród Polonii i na rzecz Polonii i organizacji polonijnych”, dofinansowane w ramach zadania publicznego z zakresu opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.
POBIERZ WYDAWNICTWO PROJEKTOWE PDF
– z wykształcenia nauczyciel, certyfikowany trener rozwojowy i coach. Od wielu lat angażuje się jako działacz społeczny na rzecz Polaków na Ukrainie. W sposób szczególny przyczynia się do rozwoju i kultywowania na tych terenach języka polskiego oraz szeroko pojętej kultury. Współpracuje również z różnymi organizacjami polskimi. W 2012 roku współzałożyła Polsko-Ukraińską Młodzieżową Organizację „Młody Stanisławów”, a w 2019 – Sobotnią Szkołę Języka Polskiego w Tłumaczu. Obecnie jest dyrektorem Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie. W 2023 roku Alina Czirkowa otrzymała odznaczenie honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Pisze i realizuje różnorodne projekty kulturowe, edukacyjne i charytatywne. Jest inicjatorką i realizatorką takich cyklicznych wydarzeń jak Dramowa Akademia Liderów „Patrz w dal” czy szkolenia dla nauczycieli „Z polskim na Ty” oraz „Budowanie marki organizacji”. W swojej pracy skupia się na inicjatywach ukierunkowanych na rozwój umiejętności interpersonalnych i organizacyjnych wśród młodzieży. Swoim przykładem motywuje młodych ludzi do odpowiedzialnego podejmowania wyzwań społecznych oraz realizacji własnych pomysłów, służących zarówno społeczności polskiej na Ukrainie, jak i wzmocnieniu przyjaźni między narodami. Ważnym elementem tych działań jest integracja międzypokoleniowa i zachęta do komunikacji młodzieży z seniorami. W życiu Aliny Czirkowej są trzy miłości. To rodzina, praca i przyjaciele, którzy ją otaczają i wspierają nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Są również siłą napędową do dalszego rozwoju oraz inspiracją do nowych pomysłów. Kolejną pasją są zwierzęta, na rzecz których też działa. Niesienie pomocy i dobra w ten świat to główny cel jej pracy.
– z wykształcenia nauczyciel, szkoleniowiec doradca zawodowy i coach, prywatnie osoba angażująca się w życie społeczne i zajmująca się wolontariatem. Od niemal 25 lat związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych, posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w działalności na rzecz lokalnej społeczności poprzez realizację działań aktywizujących, integracyjnych, edukacyjnych, jak również wolontariatu. Od 2016 r. czynnie działa jako koordynator wolontariuszy, m.in. w ramach rządowego programu Korpus Seniora czy organizacji asystentury dla osób wykluczonych społecznie. Podczas organizacji dziesiątek wydarzeń wolontarystycznych, wielu z nich międzynarodowych, rozwinęła się jako członek wielu zespołów projektowych, zdobyła doświadczenie administracyjne i logistyczne, pracowała nad budżetami projektów (poszukując źródeł finansowania) oraz dokumentacją. Wielokrotnie uczestniczyła w organizacji misji gospodarczych i kulturalnych w ramach programów transgranicznych Interreg. Zdobyte doświadczenie i wiedzę na temat organizacji i roli wolontariatu w budowaniu własnej ścieżki zawodowej oraz kształtowaniu właściwych postaw społecznych przedstawi podczas spotkań.
Dofinansowanie ze środków budżetu Państwa
Dotacja docelowa na dofinansowanie realizacji zadania publicznego
z zakresu opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą
Dofinansowanie 170 000,00 zł
Całkowita wartość 179 450,00 zł
Data podpisania umowy lipiec 2024 r.