Polonijny Festiwal Nordic Walking

18-21 grudnia 2022 w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa









Polonijny Festiwal Nordic Walking

18-21 grudnia 2022 w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa



Oficjalne wyniki Polonijnego Festiwalu Nordic Walking - Wisła 2022


WYNIKI NA DYSTANSIE 4.6 KM

WYNIKI NA DYSTANSIE 6,9 KM

WYNIKI SZTAFETY


Polonia i Polacy z zagranicy przyjechali do Wisły

Rozpoczęły się zimowe imprezy sportowe Wspólnoty Polskiej - Polonijny Festiwal Nordic Walking oraz II Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa w Narciarstwie Biegowym, Międzynarodowa liczna reprezentacja Polonii i Polaków z zagranicy, która zjechała do zasypanej śniegiem, mroźnej Wisły wzięła udział w odprawie, na której zapoznano startujących z regulaminami, terminarzem oraz atrakcjami towarzyszącymi zawodom.

Od jutra zaś pierwsze starty - nordic walking od placu Bogumiła Hoffa czyli reprezentacyjnego centrum Wisły, malowniczymi alejkami - jak sprawdziliśmy wśród potężnych zasp śniegu, którego tutaj nie brakuje. Biegi rozgrywane będą na Trasach Biegowych na Kubalonce - obecnie drugim po słynnych Jakuszycach, ośrodku narciarstwa biegowego w Polsce. Po modernizacji tutejszy ośrodek narciarstwa biegowego może poszczycić się homologacją i licencją FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). Trasy poprowadzono lasami, na wschód od samego siodła przełęczy. Wspinają się one na południowe oraz zachodnie zbocza wzniesienia o wysokości 830 m n.p.m., noszącego również nazwę Kubalonka. Ich układ tworzy istny labirynt pętli i pętelek. Długość poszczególnych, proponowanych wariantów, to 300 m; 750 m; 1400 m; 2,5 km; 5km. Trasy są w większości wymagające, wytyczono je bowiem tak, że przemierzający je narciarz musi zmierzyć się zarówno ze stromymi podbiegami, jak i zjazdami o częstych zakrętach.

Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim, znajduje się w powiecie cieszyńskim, bezpośrednio przy granicy z Czechami, blisko stąd także na Słowacją. Z doświadczenia wiemy, że skutkuje to prężną reprezentacja naszych rodaków zza południowej granicy. Pobyt tutaj stwarza wiele możliwości odpoczynku. Wystarczy opuścić miejski deptak i gwarne centrum Wisły i skierować się w stronę jednej w wielu dolin, by znaleźć spokój i ciszę. Ci, którzy wędrują szlakami i potrafią uważnie patrzeć, znajdą w Wiśle miejsca niepowtarzalne i pełne uroku W krajobrazie dominują lasy, łąki na zboczach gór i górskie potoki. Miłośnicy bliskiego kontaktu z naturą doceniają trasy spacerowe i szlaki turystyczne. Każdy zakątek Wisły ma swoją specyfikę i wart jest bliższego poznania.

Wspominaliśmy o śniegu niezbędnym przecież dla konkurencji zimowych. Czy Państwo wiecie, że odpowiedni mikroklimat sprawia, że opady śniegu są tu, w Wiśle i okolicach, zazwyczaj obfitsze, aniżeli w wielu innych rejonach Beskidu Śląskiego, a pokrywa śnieżna utrzymuje się odpowiednio dłużej.

Od jutra relacje ze sportowych rywalizacji. Trzymamy kciuki za wszystkich startujących życząc sukcesów w duchu fair play - nie możemy bowiem zapominać, że zawody odbywają się pod opieką Polskiego Komitetu Olimpijskiego - partnera Wspólnoty Polskiej we wszystkich sportowych przedsięwzięciach.





Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna


Pierwszy dzień zawodów

Mroźna, słoneczna pogoda przywitała zawodników na starcie indywidualnych zawodów nordic walking. Wraz ze zbliżającą się inauguracją, rozgrzewką, i serwowaną ciepłą herbatą z malinowym sokiem aura stawała się coraz łaskawsza - zaledwie minut dwa stanowiło idealny klimat do rywalizacji, oczywiście w duchu fair play, co solennie przyrzekali wszyscy przybyli ze świata Polonusi.

W imieniu organizatorów przywitali obecnych Sekretarz Generalny Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - organizatora zawodów - Tomasz Różniak i Członek Zarządu Sebastian Jaworowski. W mieniu społeczności gościnnego Miasta Wisła Burmistrz Tomasz Bujok a Parlamentu RP Poseł Przemysław Drabek, występujący w podwójnej roli reprezentanta dwóch sejmowych Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Podkreślano jak istotne są takie spotkania Polonii i Polaków z zagranicy skupione wokół sportu, szlachetnej rywalizacji dostępnej dla całych rodzin, walor miejsca graniczącego za pobliską granicą z dużą diasporą polską która pozostała na terenie historycznego Zaolzia, podtrzymywania łączności z ojczyzną przodków, sposobność do bliższego poznania rodzimej kultury i historycznych miejsc znanych dotychczas wyłącznie z opowieści. Nie bez przyczyny imprezę nazwano festiwalem, bowiem łączy różne aspekty zabawy, nauki i nawiązywania osobistych relacji a wszystko w przyjaznej atmosferze nie pozbawionej szczypty emocji rywalizacji. Wyprzedzając wyniki możemy konkludować, że jak przystało na przedsięwzięcie któremu patronuje Polski Komitet Olimpijski - sprawdzony partner Wspólnoty Polskiej - liczył się udział, a wynik mógł być przyjemnym dodatkiem do samego faktu uczestnictwa.

Zachęcamy do zobaczenia relacji fotograficznej z pierwszych startów i ceremonii medalowej. Dodamy, że jutro czekają nas zawody sztafetowe, więc jeszcze wiele emocji przed nami.



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna


Ceremonia medalowa



Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna


Drugi dzień zawodów

W drugim dniu Polonijnego Festiwalu Nordic Walking na alejkach Wisły królowała sztafeta. Wspominaliśmy już, że ta dyscyplina dostępna jest dla wszystkich, ale w przypadku sztafety liczy się oprócz dobrych chęci strategia - kto startuje na pierwszym okrążeniu, kto na drugim a na kogo spoczywa odpowiedzialność za finał. Do tego przygotowanie kondycyjne - nie mamy oczywiście pewności, ale można przypuszczać, że przynajmniej niektórzy zawodnicy mają kijki w rękach nie tylko przy okazji polonijnych zawodów. Świadczą o tym imponujące czasy okrążeń i dynamiczne finisze. Rozumiemy, że górskie powietrze uskrzydla - to na marginesie oficjalne motto Miasta Wisłą - uskrzydla - ale tajemnica raczej tkwi w systematycznym treningu, z czego bardzo się cieszymy, bo założeniem zawodów organizowanych przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" jest promocja zdrowego trybu życia, w którym sport stanowi jego nieodzowny element.

Zachęcamy do zobaczenia fotorelacji z dzisiejszej rywalizacji - liczymy, że zachęci wszystkich, którzy dotychczas nie spróbowali swoich sił do udziału w kolejnej edycji Festiwalu, który - oczywiście - już za rok.





Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna



O Festiwalu

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z Polskim Komitetem Olimpijskim zapraszają na Polonijny Festiwal Nordic Walking, który odbędzie się w dniach 19-20 grudnia 2022 w Wiśle, na Placu Bogumiła Hoffa. Festiwal dedykowany jest Polonii i Polakom mieszkającym za granicą.

W Festiwalu może wziąć udział każdy w wieku od lat 6.

Zakwaterowanie i wyżywienie oraz koszty przeprowadzenia dwudniowego Festiwalu (w tym wypożyczenie sprzętu) pokrywa organizator, dojazd uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Festiwal rozpoczyna się 19 grudnia 2022 r. w godzinach popołudniowych, w dniach 19 i 20 grudnia 2022 r. odbędą się zawody oraz ceremonia medalowa, 21 grudnia 2022 r. nastąpi zakończenie Festiwalu.

ZAWODY - NORDIC WALKING

Nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Znany był tam pod nazwą Sauvakävely, co oznacza „marsz z kijkami”. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997.

W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Z tego powodu osoby go uprawiające angażują więcej partii mięśni, chociaż mniej intensywnie. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu.

Podczas uprawiania nordic walkingu istotna jest prawidłowa technika chodu, w tym odpowiednie ustawienie kijków. W czasie zawodów kończyny powinny zachowywać się jak w trakcie chodu, czyli poruszać się naprzemiennie. Kij w czasie treningu powinno wbijać się w połowie długości między jedną a drugą stopą. Od razu po wbiciu kija, staw łokciowy powinien być prostowany, a kij puszczany od razu po odepchnięciu.

INFORMACJE OGÓLNE

  • Festiwal odbywać się będzie zgodnie ze wszystkimi wytycznymi zawartymi w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w ścisłym reżimie sanitarnym obowiązującym w terminie przeprowadzania Mistrzostw. Reżim sanitarny będzie przestrzegany zarówno w obiektach noclegowych, autokarach, jak i podczas zawodów oraz wszystkimi zasadami prowadzącymi do bezpiecznego pobytu w trakcie Mistrzostw. Bezpieczeństwo zdrowotne wszystkich uczestników jest najważniejsze i wszystkie procedury będą temu podporządkowane. W związku z powyższym Komitet Organizacyjny zastrzega sobie prawo do zmian w programie i zasadach przeprowadzania zawodów.

  • Rejestracja uczestników trwa do 11 grudnia 2022 r.
  • Liczba miejsc ograniczona

  • Wypełnienie formularza zgłoszeniowego nie oznacza zakwalifikowania do udziału w Festiwalu. Komitet Organizacyjny podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu zgłoszonych uczestników po rozpatrzeniu formularzy zgłoszeniowych.
  • Prosimy przed podjęciem decyzji o starcie w zawodach o zapoznanie się z regulaminem Festiwalu. Wypełnienie zgłoszenia jest równoznaczne z jego akceptacją.


REGULAMIN ZAWODÓW


FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
























Wisła - zimowa perła Polski

Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim, znajduje się w powiecie cieszyńskim. Znajduje się bezpośrednio przy granicy z Czechami, blisko stąd także na Słowacją. Wisła jest miejscowością górską leżącą w Beskidzie Śląskim. Najniżej położonym miejscem w Wiśle jest dolina rzeki Wisły na Obłaźcu, tuż na wjeździe do miasta, na granicy z Ustroniem (392 m n.p.m.), zaś najwyżej – szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Miasto położone jest w dolinach takich jak: Jawornik, Głębce, Nowa Osada, Malinka, Czarne, Łabajów, Dziechcinka. Wisła leży też u źródeł największej polskiej rzeki. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę.

Podobnie jak Wisła całe Województwo Śląskie obfituje w atrakcje turystyczne. To tutaj w Częstochowie, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, „bije serce narodu". Sanktuarium z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny odwiedza corocznie blisko pięć milionów pielgrzymów z całego świata. Pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej są wymarzonymi miejscami do uprawiania turystyki aktywnej, zarówno zimą, jak i latem. Zamek Książąt Pszczyńskich z urokliwym zespołem pałacowo-parkowym w Pszczynie, średniowieczne ruiny zamków obronnych na „Szlaku Orlich Gniazd" są najsłynniejszymi obiektami z długiej listy zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne lub reprezentacyjne.

























WSPÓLNOTA POLSKA W WIŚLE WARTO BYĆ Z NAMI TEJ ZIMY...










ORGANIZATOR








PARTNER



Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Celem działania Agencji jest realizacja programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej.

PARP jest zaangażowana w realizację krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć, finansowanych ze środków funduszy strukturalnych, budżetu państwa oraz programów wieloletnich Komisji Europejskiej. PARP bierze aktywny udział w tworzeniu i efektywnym wdrażaniu polityki państwa w zakresie przedsiębiorczości, innowacyjności i adaptacyjności kadr, dążąc do przekształcenia się w kluczową instytucję odpowiedzialną za tworzenie otoczenia wspierającego przedsiębiorców. Zgodnie z zasadą „Think Small First" - „MSP przede wszystkim" wszystkie działania Agencji są realizowane ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb sektora MSP.


PARP

Miasto Wisła

Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim, znajduje się w powiecie cieszyńskim. Znajduje się bezpośrednio przy granicy z Czechami, blisko stąd także na Słowacją.

Wisła jest miejscowością górską leżącą w Beskidzie Śląskim. Najniżej położonym miejscem w Wiśle jest dolina rzeki Wisły na Obłaźcu, tuż na wjeździe do miasta, na granicy z Ustroniem (392 m n.p.m.), zaś najwyżej – szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Miasto położone jest w dolinach takich jak: Jawornik, Głębce, Nowa Osada, Malinka, Czarne, Łabajów, Dziechcinka.

Wisła leży u źródeł największej polskiej rzeki. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę. Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki, w latach 1967–1973 zbudowano zaporę wodną. Zbiornik Czerniański magazynuje wodę pitną oraz pełni rolę przeciwpowodziową. Jego maksymalna pojemność to 5,06 mln m3, a powierzchnia – ok. 40 ha.

Miasto poza centrum rozciąga się na kilka dolin. Liczne domu zarówno całoroczne jak i letniskowe usytuowane są poza centrum, w dolinach, m.in. Malinka, Czarne, Gościejów, Partecznik, Głębce, Łabajów, Dziechcinka, Jawornik, Gahura oraz na stokach okolicznych gór. Położenie miasta w szeregu dolin jest wyjątkowe (nie tylko na mapie Beskidów, ale także w odniesieniu do innych miejscowości górskich w kraju). Wystarczy opuścić miejski deptak i gwarne centrum Wisły i skierować się w stronę jednej w wielu dolin, by znaleźć spokój i ciszę. Ci, którzy wędrują szlakami i potrafią uważnie patrzeć, znajdą w Wiśle miejsca niepowtarzalne i pełne uroku W krajobrazie dominują lasy, łąki na zboczach gór i górskie potoki. Miłośnicy bliskiego kontaktu z naturą doceniają trasy spacerowe i szlaki turystyczne. Każdy zakątek Wisły ma swoją specyfikę i wart jest bliższego poznania.

Wisła jest miejscowością o charakterze turystyczno–wypoczynkowym. Początki letniskowej historii miejscowości sięgają XIX wieku. Położenie, klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku w Wiśle zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku. Turyści, przyjeżdżający do Wisły, mają do dyspozycji około 100 km szlaków turystycznych. W okresie wiosenno-jesiennym są to trasy o różnej skali trudności dla turystów pieszych i rowerzystów górskich. W zimie zaś do dyspozycji fanów białego szaleństwa są piękne trasy dla narciarstwa śladowego i zjazdowego, 18 wyciągów narciarskich, w tym 7 dysponujących wyciągami krzesełkowymi. Większość ośrodków narciarskich ma oświetlone trasy, pozwalające także na jazdę wieczorną. Trasy są ratrakowane, a gdy temperatury pozwalają także sztucznie dośnieżane. Na terenie miejscowości istnieje 5 skoczni narciarskich. Miłośnicy narciarstwa biegowego mogą swoją pasję realizować na terenie Ośrodka Sportowego Jonidło, a także na profesjonalnych trasach zarządzanych przez Polski Związek Narciarski na Kubalonce. Gdy jest odpowiednia ilość śniegu na popularnych biegówkach można przemieszczać się wzdłuż rzeki Wisły a także m.in. Doliną Białej i Czarnej Wisełki. Coraz częściej na wiślańskich szlakach górskich można spotkać amatorów skiturów, którzy w ten sposób poznają uroki wiślańskich szlaków w zimie.


MIASTO WISŁA




PATRONAT MEDIALNY


OPRACOWANIE INFORMATYCZNE I GRAFICZNE PORTALU
© POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - patron medialny Mistrzostw

Kopiowanie całości lub części zabronione. Materiał chroniony prawem autorskim.



ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 9850 OSÓB



facebook