KLUB REPATRIANTA

STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"



28.09.2021 Po wiedzę! Podróże z Janem Sobieskim
bezpłatne lekcje online

Klub Repatrianta Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” we współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza uczniów klas III−VI na zajęcia online w formie gry fabularnej – wspólnie udamy się śladami niezwykłej podróży Jana Sobieskiego! Spotkania będą okazją do poszerzenia słownictwa dotyczącego kultury staropolskiej, podróżowania i edukacji oraz nazewnictwa przyrodniczego. Zastanowimy się też, jak poznawanie innych kultur wzbogaca naszą.

Dziś podróżujemy w pośpiechu. Obrazy z pałacu nakładają się na wspomnienia z zamku, mieszają się z wrażeniami z kolejnego muzeum. Wszystko jest warte zobaczenia, a harmonogram wycieczki napięty. Wędrówka Jana Sobieskiego po Europie trwała dwa lata. Razem z bratem i kompanami podróży mieli czas, by dokładniej przyjrzeć się obcym krajom. Jakie przygody przeżywali i jakie nauki wyciągnęli? – przekonamy się, towarzysząc przyszłemu królowi w wyprawie po wiedzę!

Zapraszamy:

  • szkoły polonijne,
  • rodziny repatriantów,
  • klasy, do których uczęszczają dzieci z innych krajów, szczególnie Ukrainy.

Tematy


Czego Jaś się nie nauczy…
Jan Sobieski przez całe życie interesował się nowinkami naukowymi, a kiedy tylko mógł, sięgał po książkę. Czy tego nauczył się w domowym zaciszu w Żółkwi, czy też może w Krakowie? Razem z Jasiem i Marasiem, jak czule nazywał synów Jakub Sobieski, zmierzymy się z surowymi nauczycielami XVII-wiecznymi, przekonamy się, że łacina wcale nie jest językiem martwym oraz dowiemy, dlaczego w podróż warto zabrać ze sobą wannę. I tak, będzie praca domowa!


Listy z podróży
Podróżowanie po XVII-wiecznej Europie z pewnością było ekscytujące, ale i niebezpieczne. Na drogach grasowali zbójcy, w nieprzebytych lasach łatwo było się zgubić, a karczmarze nieraz zawyżali ceny dla gości z dalekich krain. Jeśli uda się nam wyjść cało z opresji, trzeba będzie, zgodnie z nakazem ojca, wszystko opisać w listach. Tylko jak to zręcznie ująć, by rodzice z przyjemnością czytali nasze opowieści przy kominku w Żółkwi albo z dumą pokazywali co lepsze fragmenty sąsiadom?


Kogo dziwi wielbłąd?
Podróżnicy zwykle zwracają uwagę na to, co w jakiś sposób zaskakuje. Mogą to być budowle niezwykłych rozmiarów, stroje i zwyczaje innych ludów, rzeczy piękne i kosztowne, jak również przyroda i krajobrazy. Co wprawiało w zdumienie wędrowców z Rzeczypospolitej? Jakie rośliny i zwierzęta po raz pierwszy zobaczyli w Amsterdamie? A czy dla Was wielbłąd jest zwierzęciem egzotycznym? Przybliżymy nieznane jeszcze w tamtym czasie pojęcia gatunków obcych oraz inwazyjnych, które dzisiaj mają ogromne znaczenie.


Czy Król Słońce olśniewa?
Francja Ludwika XIV była potęgą, a Król Słońce wyznaczał trendy w całej Europie. Czy tak było również w czasie, gdy młodzi Sobiescy przybyli do Paryża? Z pewnością znaleźli w kraju nad Sekwaną wiele rzeczy godnych uwagi, między innymi taniec…


W Wilanowie króla Jana III
Spotkanie z dawnymi towarzyszami zagranicznych wojaży z pewnością ucieszy króla. Nie jest on już niesfornym Jasiem, ale poczucie humoru, zamiłowanie do tańca i gry w karty nie opuściły Jego Wysokości. Zapowiada się dzień pełen atrakcji i nasza pomoc z pewnością się przyda. Przy okazji zwiedzimy królewską rezydencję, sprawdzimy, czy słusznie nazywają Wilanów „małym Wersalem”, a może odkryjemy w pałacu wpływy innych kultur…



Można zamówić wybrane tematy lekcji online bądź skorzystać z całego cyklu. Zajęcia pozwalają na realizację założeń podstawy programowej dla szkół polonijnych z zakresu tworzenia wypowiedzi (zarówno mówienia, jak i pisania), wiedzy o Polsce, w tym przybliżenia postaci Jana Sobieskiego, kwestii związanych ze szkodliwością stereotypów, tożsamością i wielokulturowością, a także znajomości przyrody polskiej.


Koszt: darmowe

Czas trwania: około 45 minut

Zgłoszenia: prosimy przesyłać na adres klubrepatrianta@swp.org.pl wpisując imię, nazwisko, kraj, miasto, temat.
Po zebraniu grupy poinformujemy o terminach zajęć.


W zajęciach można wziąć udział za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do internetu.


Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU




Ilustracja: Eneasz przybywający z przyjaciółmi na statku do Italii, Galeria Południowa, fot. W. Holnicki




WITRYNA INTERNETOWA KLUBU REPATRIANTA


Klub Repatrianta Stowarzyszenia "Wspólnota polska" to miejsce, gdzie Repatrianci mogą spotykać się we własnym gronie, brać udział w życiu kulturalnym, zasięgnąć porad specjalistów: prawnika, psychologa, doradcy zawodowego. Zapraszamy również na lekcje języka polskiego, poznanie historii i kultury polskiej.









Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów