Klub Repatrianta Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w ramach Forum Polonijnych Przedstawicieli Kultury i Ruchu Artystycznego, które odbędzie się w dniach 18-19 grudnia 2020 roku w Domu POLONII w Pułtusku pod hasłem "Wspólnota Wartości", zaprasza na wernisaż Michała Jackowskiego, czołowego współczesnego polskiego rzeźbiarza, odnoszącego sukcesy na całym świecie.
Komisarz wystawy: prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, historyk sztuki, Przewodniczący Komisji Kultury Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".
W trakcie Kongresu 18 grudnia odbędzie również spotkanie z artystą, które będzie transmitowane w naszych portalach i mediach społecznościowych.
Artysta rzeźbiarz, urodzony 14 września 1978 roku w Białymstoku. W 2003 roku ukończył studia z dyplomem magistra sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od pond 15 lat w swojej białostockiej pracowni tworzy w zakresie małych form rzeźbiarskich jak również realizuje rozwiązania pomnikowe, wnętrza sakralne oraz wykonuje realizacje dla przestrzeni urbanistycznych.
Białostocki rzeźbiarz często podkreśla, iż inspiracją do pracy jest dla niego rodzina i relacje w rodzące się w niej. A jest ich wiele, gdyż wraz ze swoją żoną i siedmiorgiem dzieci tworzą unikalną kolekcję osobowości.
W 2017 roku jego cykl prac pt. ”Antique Games” został zaprezentowany na Międzynarodowym Biennale Sztuki we Florencji i wyróżniono go dwoma nagrodami. W 2018 roku prace artysty gościły na wystawach i pokazach sztuki w Londynie, Zurychu, Como, oraz Bazylei na ArtBaselWeek. W 2019 roku zdobyły dwie nagrody w Rzymie, podczas pokazu Artrooms Roma, gdzie Jackowski zakwalifikował się jako jeden z 40 artystów wybranych przez międzynarodowe jury z ponad 1000 aplikujących. Rok 2019 przyniósł jeszcze dwie nagrody na międzynarodowej wystawie w Londynie, gdzie Jackowski został uhonorowany nagrodą instytucji Artlove.uk oraz Vastari i zaproszony do współpracy przez słynną międzynarodową galerię Continiego - Cris Contini Contemporary.
Od 2020 roku galeria ta rozpoczęła z artystą współpracę w Anglii, we Włoszech, we Francji, w Niemczech oraz w Szwajcarii. W listopadzie 2019 roku odbyła się wielka wystawa prac Jackowskiego w Operze i Filharmonii Podlaskiej pod patronatem Sułtanatu Omanu, na którą to państwo wydelegowało oficjalnych przedstawicieli. Artysta przygotowuje do przestrzeni publicznych Maskatu, stolicy Oman, trzy duże projekty.
W 2019 roku prace Michała Jackowskiego, jako jednego z nielicznych Polaków, zaprezentowane zostały w Miami na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Scope podczas ArtBasel Miami Week i zostały zakupione do amerykańskich i meksykańskich prywatnych kolekcji.
Od 2020 roku Michał Jackowski współpracuje w Polsce z Artutito-Exquisite Art Gallery prowadzoną przez Jakuba Fijewskiego, która eksponuje prace artysty w apartamentach przy ul. Złotej 44, w Hotelu Europejskim oraz w Hali Koszyki w Warszawie.
Klub Repatrianta Stowarzyszenia "Wspólnota polska" to miejsce, gdzie Repatrianci mogą spotykać się we własnym gronie, brać udział w życiu kulturalnym, zasięgnąć porad specjalistów: prawnika, psychologa, doradcy zawodowego. Zapraszamy również na lekcje języka polskiego, poznanie historii i kultury polskiej.
WITRYNA INTERNETOWA KLUBU REPATRIANTA
Klub Repatrianta Stowarzyszenia "Wspólnota polska" to miejsce, gdzie Repatrianci mogą spotykać się we własnym gronie, brać udział w życiu kulturalnym, zasięgnąć porad specjalistów: prawnika, psychologa, doradcy zawodowego. Zapraszamy również na lekcje języka polskiego, poznanie historii i kultury polskiej.
Tatiana Čepukoit
Uprzejmie informujemy, że w związku z aktualnie obowiązującymi przepisami związanymi ze stanem epidemii na terenie Polski, prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się na konsultacje z prawnikiem, doradcą zawodowym, psychologiem z dopiskiem „rejestracja na konsultację …. (proszę o podanie do kogo)” oraz „rejestracja na lekcje jęz. polskiego”
mailowo: klubrepatrianta@swp.org.pl
telefonicznie: +48 660 416 792 (w godz. 9.00-17.00 pn-pt)
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy
Polonii i Polakom za granicą.