CENTRUM POMOCY HUMANITARNEJ
STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"















POMOC HUMANITARNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"

Doświadczenia "Wspólnoty Polskiej" w obszarze realizacji programów i projektów humanitarnych dla Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz doświadczenie partnerskich fundacji w zakresie pomocy humanitarnej i solidarnościowej.

DOTYCHCZASOWE DOŚWIADCZENIA



MISJA MEDYCZNA TOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"


Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, podczas długoletniej współpracy z organizacjami polskimi i polonijnymi, realizuje zadania i koordynuje przedsięwzięcia obejmujące różne formy pomocy charytatywnej i socjalnej.

Przez wiele lat Stowarzyszenie dofinansowywało „Misję medyczną” na Ukrainie i w Gruzji. W ciągu czterech lat, podczas pobytu lekarzy specjalistów z polskich placówek medycznych na Ukrainie (obwody tarnopolski, rówieński, lwowski, winnicki) i w Gruzji, we współpracy z tamtejszymi placówkami medycznymi, organizacjami polskimi oraz ośrodkami Caritas, skonsultowano ok. 1500 pacjentów – osób polskiego pochodzenia.

W Gruzji zespół lekarzy z Polski wspierał również lekarzy gruzińskich podczas zabiegów operacyjnych. Zespół diagnostyczny natomiast przeprowadził badania medyczne w zakresie pediatrii, ortopedii, onkologii, chirurgii, chorób wewnętrznych, kardiologii, okulistyki, laryngologii oraz badania diagnostyczne z zakresu spirometrii, EKG, poziomu cukru, ciśnienia tętniczego oraz ultrasonografii. Ponadto zespół „Misji medycznej" określił indywidualne programy leczenia dla diagnozowanych pacjentów (200 osób).


W 2019 roku, dzięki dofinansowaniu z Senatu RP, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” kontynuowało program wsparcia działań medycznych dla środowisk polskich i polonijnych pod nazwą „Misja medyczna”. W skład jej Rady Programowej wchodzą m.in. prof. dr hab. n. med. Mariusz Frączek oraz prof. nadzw. dr hab. n. med. Michał Tenderenda.

Celem projektu była pomoc medyczna dla Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą, udzielana w ramach kilku form wsparcia:

  1. Dofinansowanie zakupu materiałów medycznych i lekarstw na Litwie, Ukrainie, w Mołdawii, Gruzji, Rosji oraz Kazachstanie;
  2. Stypendia dla studentów medycyny;
  3. Wsparcie finansowe podmiotów świadczących pomoc charytatywną osobom polskiego pochodzenia, m. in. Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, Dom Polski w Bielcach, Ośrodek Socjalny Rejonu Solecznickiego;
  4. Konsultacje medyczne (lekarze, psycholodzy, logopedzi) prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie;
  5. Wsparcie merytoryczne aktywnej młodzieży studiującej kierunki medyczne;
  6. Medyczne staże zawodowe lekarskie oraz pielęgniarskie;
  7. Konsultacje wysokiej klasy specjalistów w szczególnie ciężkich przypadkach.

W sumie w 2019 r. pomoc dotarła do 1239 osób za pośrednictwem organizacji polonijnych, takich jak: Caritas-Spes Charków na Ukrainie, Organizacja Pożytku Publicznego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, Rzymskokatolicka parafia w Stawropolu, Wspólnota Bożego Miłosierdzia na Litwie, Stowarzyszenie Polaków Obwodu Akmolińskiego Republiki Kazachstanu, Centrum św. Kamila w Tbilisi, Dom Polski w Bielcach i inne. Przy realizacji programu współpracowano także z Federacją Organizacji Polskich na Ukrainie, Związkiem Polaków na Litwie.


Wsparcie finansowe
Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie



Wsparcie finansowe
Centrum Usług Socjalnych w Solecznikach na Litwie



Wsparcie finansowe
Centrum Dziennego Pobytu Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie na Litwie



Konferencja w Warszawie

Konferencja prasowa w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na temat wsparcia działań medycznych dla środowisk polskich i polonijnych „Misja medyczna”.



Przekazanie środków i sprzętu medycznego



Wizyta w „Domu Bożego Miłosierdzia Caritas” w Gródku Podolskim na Ukrainie

Wiceprezes Krzysztof Łachmański z Dyrektor Biura Zarządu Tatianą Čepukoit odwiedzili „Dom Bożego Miłosierdzia Caritas” w Gródku Podolskim na Ukrainie. „Wspólnota Polska” przekazała wsparcie finansowe na zakup materiałów medycznych i lekarstw.



Dom Polski w Bielcach - środki medyczne



Zapomogi dla kombatantów

Podczas wizyty w Grodnie Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Tatiana Čepukoit przekazała zapomogi na zakup lekarstw dla 25 kombatantów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi.