CENTRUM POMOCY HUMANITARNEJ
STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"















POMOC HUMANITARNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"

Doświadczenia "Wspólnoty Polskiej" w obszarze realizacji programów i projektów humanitarnych dla Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz doświadczenie partnerskich fundacji w zakresie pomocy humanitarnej i solidarnościowej.

DOTYCHCZASOWE DOŚWIADCZENIA



MISJA MEDYCZNA TOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"


Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, podczas długoletniej współpracy z organizacjami polskimi i polonijnymi, realizuje zadania i koordynuje przedsięwzięcia obejmujące różne formy pomocy charytatywnej i socjalnej.

Przez wiele lat Stowarzyszenie dofinansowywało „Misję medyczną” na Ukrainie i w Gruzji. W ciągu czterech lat, podczas pobytu lekarzy specjalistów z polskich placówek medycznych na Ukrainie (obwody tarnopolski, rówieński, lwowski, winnicki) i w Gruzji, we współpracy z tamtejszymi placówkami medycznymi, organizacjami polskimi oraz ośrodkami Caritas, skonsultowano ok. 1500 pacjentów – osób polskiego pochodzenia.

W Gruzji zespół lekarzy z Polski wspierał również lekarzy gruzińskich podczas zabiegów operacyjnych. Zespół diagnostyczny natomiast przeprowadził badania medyczne w zakresie pediatrii, ortopedii, onkologii, chirurgii, chorób wewnętrznych, kardiologii, okulistyki, laryngologii oraz badania diagnostyczne z zakresu spirometrii, EKG, poziomu cukru, ciśnienia tętniczego oraz ultrasonografii. Ponadto zespół „Misji medycznej" określił indywidualne programy leczenia dla diagnozowanych pacjentów (200 osób).


W 2019 roku, dzięki dofinansowaniu z Senatu RP, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” kontynuowało program wsparcia działań medycznych dla środowisk polskich i polonijnych pod nazwą „Misja medyczna”. W skład jej Rady Programowej wchodzą m.in. prof. dr hab. n. med. Mariusz Frączek oraz prof. nadzw. dr hab. n. med. Michał Tenderenda.

Celem projektu była pomoc medyczna dla Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą, udzielana w ramach kilku form wsparcia:

  1. Dofinansowanie zakupu materiałów medycznych i lekarstw na Litwie, Ukrainie, w Mołdawii, Gruzji, Rosji oraz Kazachstanie;
  2. Stypendia dla studentów medycyny;
  3. Wsparcie finansowe podmiotów świadczących pomoc charytatywną osobom polskiego pochodzenia, m. in. Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, Dom Polski w Bielcach, Ośrodek Socjalny Rejonu Solecznickiego;
  4. Konsultacje medyczne (lekarze, psycholodzy, logopedzi) prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie;
  5. Wsparcie merytoryczne aktywnej młodzieży studiującej kierunki medyczne;
  6. Medyczne staże zawodowe lekarskie oraz pielęgniarskie;
  7. Konsultacje wysokiej klasy specjalistów w szczególnie ciężkich przypadkach.

W sumie w 2019 r. pomoc dotarła do 1239 osób za pośrednictwem organizacji polonijnych, takich jak: Caritas-Spes Charków na Ukrainie, Organizacja Pożytku Publicznego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, Rzymskokatolicka parafia w Stawropolu, Wspólnota Bożego Miłosierdzia na Litwie, Stowarzyszenie Polaków Obwodu Akmolińskiego Republiki Kazachstanu, Centrum św. Kamila w Tbilisi, Dom Polski w Bielcach i inne. Przy realizacji programu współpracowano także z Federacją Organizacji Polskich na Ukrainie, Związkiem Polaków na Litwie.


Wsparcie finansowe
Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie



Wsparcie finansowe
Centrum Usług Socjalnych w Solecznikach na Litwie



Wsparcie finansowe
Centrum Dziennego Pobytu Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie na Litwie



Konferencja w Warszawie

Konferencja prasowa w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na temat wsparcia działań medycznych dla środowisk polskich i polonijnych „Misja medyczna”.



Przekazanie środków i sprzętu medycznego



Wizyta w „Domu Bożego Miłosierdzia Caritas” w Gródku Podolskim na Ukrainie

Wiceprezes Krzysztof Łachmański z Dyrektor Biura Zarządu Tatianą Čepukoit odwiedzili „Dom Bożego Miłosierdzia Caritas” w Gródku Podolskim na Ukrainie. „Wspólnota Polska” przekazała wsparcie finansowe na zakup materiałów medycznych i lekarstw.



Dom Polski w Bielcach - środki medyczne



Zapomogi dla kombatantów

Podczas wizyty w Grodnie Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Tatiana Čepukoit przekazała zapomogi na zakup lekarstw dla 25 kombatantów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi.









Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów