CENTRUM POMOCY HUMANITARNEJ
STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"















POMOC HUMANITARNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"

Doświadczenia "Wspólnoty Polskiej" w obszarze realizacji programów i projektów humanitarnych dla Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz doświadczenie partnerskich fundacji w zakresie pomocy humanitarnej i solidarnościowej.

DOTYCHCZASOWE DOŚWIADCZENIA



Projekt
STAŻE MEDYCZNE realizowane przez Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Lublinie


Począwszy od roku 1994 przez 25 lat -z tej formy pomocy skorzystało w Lublinie ponad 600 medyków ze Wschodu. O potrzebie realizacji takiego projektu zdaje się świadczyć wymownie fakt, że przez kilka lat, kiedy na ten cel nie było dofinansowania grupa lekarzy z Mińska przyjeżdżała do Lublina na koszt własny.

Dla przykładu 2018 r. dzięki wsparciu Senatu RP gościliśmy w Lublinie 24 lekarzy z Białorusi , Ukrainy, Mołdawii i Kazachstanu. Uczestnicy odbywali staże w kilku terminach od 14 października do 7 grudnia.

Podobnie jak w latach ubiegłych, dzięki wsparciu i opiece pracowników Katedry Onkologii i Środowiskowej Opieki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, 18 chirurgów onkologów, urologów, endoskopistów, endokrynologów, odbyło staż w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (prof. Andrzej Stanisławek, dr Anna Irzmańska-Hudziak, dr Mieczysław Kowalczyk, dr Krzysztof Paprota, Marzena Janczaruk, Aneta Góźdź-Pawłasek, Barbara Peksa, Lucyna Kotasz, Agnieszka Markowska i inni).

Pozostali lekarze zostali przyjęci przez kierowników Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii UM w Lublinie (prof. Tomasz Zubilewicz, dr Jakub Kęsik i inni) oraz Poradni Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej –Centrum Kliniczne UM w Lublinie (dr Beata Petkowicz i inni).



Wszyscy uczestnicy uzyskali stosowne certyfikaty i zaświadczenia, które wręczył prof. Andrzej Stanisławek Senator RP (Kierownik Katedry Onkologii i Środowiskowej Opieki Medycznej UM oraz Lekarz Kierujący Oddziałem Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej).



Wykłady podczas spotkań wieczornych głosili: Anna Goździewska, Kazimierz Przybyłko, Czesław Mazurek . W spotkaniach integracyjnych wzięli udział: Wiesław Greszaty, prof. Kazimierz Głowniak, Krystyna Głowniak, dr Leo Popek, Kinga Śladecka.

Program uzupełniały wyjazdy krajoznawcze do Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Kozłówki (muzeum Zamoyskich), Sandomierza, Woli Okrzejskiej (Muzeum H. Sienkiewicza) i Zamościa. W dniu lekarze ze Wschodu wzięli udział w koncercie z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.



Zdjęcia ze staży medycznych







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów