CENTRUM POMOCY HUMANITARNEJ
STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"















POMOC HUMANITARNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"

Doświadczenia "Wspólnoty Polskiej" w obszarze realizacji programów i projektów humanitarnych dla Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz doświadczenie partnerskich fundacji w zakresie pomocy humanitarnej i solidarnościowej.

DOTYCHCZASOWE DOŚWIADCZENIA



Pomoc charytatywna i socjalna dla środowisk polskich i polonijnych za granicą
na Ukrainie, w Armenii, Kazachstanie i Rumunii


Wsparcie ubogich środowisk polonijnych na Wschodzie, gdzie sytuacja ekonomiczna wielu osób jest szczególnie trudna i dużo Polaków żyje w ubóstwie zostało zorganizowane w ramach zadania „Pomoc charytatywna i socjalna dla środowisk polskich i polonijnych za granicą”.

Pomoc charytatywna w postaci paczek z żywnością i rzeczami oraz zapomóg indywidualnych przekazana została do rodzin pochodzenia polskiego, będących w trudnej sytuacji materialnej, emerytów, rencistów oraz kombatantów na Ukrainie, w Armenii, Kazachstanie i Rumunii.

Pomoc otrzymało ponad 1000 osób. Wsparcie przekazywane było po przez polskie organizacje społeczne i parafie katolickie: Federację Organizacji Polskich na Ukrainie, Parafię Bożego Miłosierdzia w Żytomierzu, Parafię Matki Bożej Różańcowej w Szaróweczce, Parafię Św. Stanisława w Romanowie, Centrum Kultury Polskiej „Więź” w Ałmaty, Zwiazek Polaków w Rumunii, Związek Polaków w Armenii, Stowarzyszenie Polaków Obwodu Akmolińskiego w Kokszetau.



Zdjęcia: Związek Polaków w Rumunii, Stowarzyszenie Polaków Obwodu Akmolińskiego w Kokszetau

Pomoc była organizowana przy okazji większych wydarzeń - Bożego Narodzenia oraz przedsięwzięć okolicznościowych. Organizacją dożywiania najbiedniejszych mieszkańców Grodna zajmuje się Katolickie Charytatywne Stowarzyszenie Caritas w Grodnie. Przygotowywane posiłki wydawane były osobom starszym, samotnym, bezdomnym, w tym, osobom polskiego pochodzenia. Pomoc otrzymało ponad 200 osób.



Realizacja pomocy charytatywnej przyczyniła się do polepszenia sytuacji materialnej osób pochodzenia polskiego oraz zapewnienia im podstawowych potrzeb. Pomoc stanowiła również wsparcie mentalne, podniesienie samooceny oraz podwyższenie pozycji polskiej grupy narodowościowej w oczach przedstawicieli innych grup narodowościowych kraju zamieszkania, jak również do budowania prestiżu i szacunku do Polski jako państwa, które nie pozostawia swoich obywateli i rodaków bez pomocy i opieki.