SOS Białoruś - CENTRUM POMOCY HUMANITARNEJ
DZIAŁALNOŚĆ W 2022 ROKU

Projekt powstał w 2021 roku w partnerstwie z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Fundacją „Wolność i Demokracja” jako reakcja na doraźną potrzebę pomocy dla osób polskiego pochodzenia. I w roku 2022 jest kontynuowany. Wymaga tego bieżąca na Białorusi i nieustające represje wobec polskiego środowiska. Głównym celem projektu jest realizacja w Centrum Pomocy Humanitarnej programu wieloaspektowej pomocy dla osób poszkodowanych w wyniku represji i trudnej sytuacji politycznej na Białorusi, szczególnie Polaków prowadzących działalność polonijną oraz ich rodzin. W roku 2021 Centrum działało w ścisłej współpracy ze Związkiem Polaków na Białorusi i w roku 2022 ta współpraca jest kontynuowana. To członkowie Zarządu ZPB wspierają proces weryfikacji osób objętych wsparciem. Jest to możliwe dzięki sieci oddziałów ZPB rozmieszczonych na całym terytorium Białorusi i obecności członków Związku w Polsce.

W projekcie wykorzystane zostało wieloletnie doświadczenie "Wspólnoty Polskiej" w obszarze realizacji programów i projektów humanitarnych dla Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz doświadczenie partnerskich fundacji w zakresie pomocy humanitarnej i solidarnościowej. Nie bez znaczenia jest również fakt bardzo dobrej znajomości środowiska polskiego na Białorusi i realiów funkcjonowania w tym kraju przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, który projekt koordynuje.


Zadanie publiczne o nazwie: S.O.S – Centrum Pomocy Humanitarnej jest zgodne z art. 11 b ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie i uwzględnia wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów kierunek działania w obszarze tematycznym pomoc charytatywna i socjalna.

Zadanie nr 442/DWPP/22, Kwota przekazana na realizację zadania: 1 447 670,00 zł


Grupa docelowa projektu


Projekt skierowany jest głównie do osób, które przybyły z Białorusi i znajdują się terenie Polski oraz osób aresztowanych i przetrzymywanych w dalszym ciągu w więzieniu na Białorusi liderów ZPB – zwłaszcza Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys. Są to osoby represjonowanych za działalność polonijną i prodemokratyczną. Przewidujemy pomoc dla możliwie jak największej liczby osób zgłaszających się do Centrum. Obejmujemy naszymi działaniami tych, którzy już uciekli do Polski ze względu na represje i sytuację społeczno-polityczną i potrzebują doraźnej pomocy socjalno-bytowej lub adaptacyjnej, oraz praktycznej pomocy w organizacji życia w Polsce. Na chwilę obecną, od połowy roku 2021, w trakcie realizacji projektu z dotacji KPRM, opieką Centrum zostało objętych ponad 100 osób przy wstępnym założeniu, że będzie to ok. 50 osób. W związku z dynamicznie i niepomyślnie rozwijającą się sytuacją polityczną na Białorusi zapotrzebowanie na pomoc ma tendencję wzrostową. Centrum Pomocy Humanitarnej stało się już rozpoznawalną wśród uciekinierów z Białorusi marką.

Obecna zaostrzająca się sytuacja polityczna na Białorusi, represje wymierzone w Białorusinów, ale też w przedstawicieli mniejszości polskiej, powoduje, że wsparcia potrzebuje wiele osób. Białorusini polskiego pochodzenia opuszczają swój kraj lub są wręcz zmuszani do ucieczki z Białorusi, często bez możliwości powrotu. Można sądzić, że fala uciekinierów będzie coraz większa. Ze względu na ciągłe represje wymierzone w działaczy Związku Polaków na Białorusi odnotowujemy coraz większą grupę Polaków wyjeżdżających z Białorusi. Wśród nich znalazły się rodziny aresztowanych działaczy, jak działacze poddawani wcześniej szykanom i zagrożeni aresztowaniami. Przyjeżdżają do Polski w wyniku nagłej decyzji, powodowani strachem przed represjami, jak i potrzebą uniknięcia prześladowania, bądź przewidywanego aresztowania. Zostawiają cały dobytek. W wypadku rodzin osób skazanych na kary grzywny czy zagrożonych sprawą karną, często ich majątek zostaje zajęty przez organa śledcze. Tym samym wiele osób nie posiada środków finansowych na podstawowe rzeczy, jak wynajęcie mieszkania czy kupno produktów pierwszej potrzeby. Po przybyciu do nowego miejsca spotykają się z nieznanym systemem prawnym, co często powoduje istotne komplikacje w codziennym życiu, utrudnia załatwianie spraw w urzędach, szpitalach, placówkach opiekuńczych czy szkolnych itp. Kluczową barierę w sprawnej adaptacji (przynajmniej na początku) odgrywa często niedostateczna znajomość języka polskiego, zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci, które muszą podjęć naukę w systemie polskich szkół, co przekłada się na trudności w przyswajaniu różnych treści programowych z rożnych przedmiotów. Palącym problemem jest również często nieznajomość lub bardzo słaba znajomość języka polskiego przez osoby dorosłe, czego doświadczyliśmy w tym roku. Polacy z Białorusi znają język polski komunikacyjny, niestety te umiejętności są zbyt małe, aby odnaleźć się na rynku pracy lub podjąć uzupełniającą naukę. W roku 2021 do Centrum zgłosiło się bardzo wiele osób dorosłych, które, pomimo polskiego pochodzenia, z trudem posługiwały się językiem polskim, co znacząco utrudniało im znalezienie pracy i załatwianie spraw bieżących. Odpowiadając na te potrzeby, CPH planuje zorganizowanie korepetycji lub kursów z języka polskiego dla grup osób dorosłych. Dodatkowo dla wielu osób trudności w odnalezieniu się w nowej dla nich sytuacji, są związane z traumą wynikającą z wydarzeń ostatnich miesięcy na Białorusi i często natychmiastową decyzją o opuszczeniu swojej ojczyzny oraz pozostawieniu najbliższych. Wielu boi się o ich bezpieczeństwo.

Bez odpowiedniego wsparcia niemożliwe jest sprawne odnalezienie się w zupełnie nowej rzeczywistości, zarówno życiowej, kulturowej, jak ekonomicznej. Centrum, odpowiadając na te potrzeby, oferuje beneficjentom dobry start i poczucie bezpieczeństwa, budując sprawny punkt informacyjny i pomocowy. Stało się poza tym stałym punktem konsultacyjnym i doradczym - osoby objęte pomocą mogą liczyć na stały kontakt i świadomość bliskiej obecności osób życzliwych. Centrum powołane przy Podlaskim Oddziale Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” jest również instytucją środowiskotwórczą dla przybyłych osób.

AKCJE SOS BIAŁORUŚ - CENTRUM POMOCY HUMANITARNEJ




Centrum mieści się w siedzibie podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022
Wartość finansowania zadania: 1 447 670,00 zł








Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2021
Wartość finansowania zadania: 975 020,00 zł

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów





PATRONAT MEDIALNY - OPRACOWANIE PORTALU
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA