Dlaczego Polonia Camp to ważne wydarzenie - tłumaczy Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, która objęła spotkanie młodej Polonii honorowym patronatem.
Dlaczego Polonia Camp jest ważny?
Jest ważny dlatego, że na świecie żyje 20 milionów Polaków.
Jedni urodzili się w Polsce, inni już w innych krajach, ale ważne, żeby czuli wspólnotę.
Jeżeli nie zainwestujemy w młodych ludzi, jeżeli nie przekonamy ich, że Polska jest wspaniałym krajem, jeżeli oni nie zobaczą, jak tu wygląda życie, jeżeli nie poznają się, nie zobaczą, ilu ich jest na całym świecie, będzie trudno o nowych liderów polonijnych, a my ich bardzo potrzebujemy.
Potrzebujemy naszych młodych ambasadorów. A przez młodych ludzi, przez formę edukacji, zabawy, zdobywania przyjaźni robić to chyba najłatwiej. To było oczekiwanie Polaków za granicą i Polonii.
I takie było nasze marzenie, żeby tutaj się wszyscy spotkali.
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska 17 lipca br. na kampusie SGGW otworzyła Polonia_Camp 2025 – pierwsze Światowe Spotkanie Młodej Polonii.
„Polska was potrzebuje. Każdy z was może być najlepszym ambasadorem naszego kraju. Na świecie żyje ponad 20 milionów osób z polskimi korzeniami. Chcemy żebyście się na Polonia_Camp 2025 lepiej poznali i stworzyli sieć Polaków na całym świecie” – powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Polonia_Camp 2025 to pierwsze wydarzenie, które integruje młodą Polonię z całego świata. Celem tego przedsięwzięcia jest budowanie globalnej wspólnoty, opartej na polskiej tożsamości, kulturze i wspólnym dziedzictwie. W spotkaniu biorą udział osoby w wieku 18–30 lat, mieszkające poza granicami Polski i identyfikujące się jako osoby polskiego pochodzenia. Polonia_Camp 2025 będzie źródłem inspiracji do aktywnego włączania się w polskie życie społeczne, kulturalne i gospodarcze.
Po oficjalnej inauguracji Polonia Camp przyszedł czas na część artystyczną, a w niej występ Natalii Przybysz oraz projekcja filmu - klasyki (już) polskiej kinematografii "Chłopaki nie płaczą".
ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA SWP / PAI
Od 17 do 20 lipca, na kampusie SGGW, ponad 1000 osób z 46 krajów i 6 kontynentów bierze udział w globalnym święcie spotkaniu Młodej Polonii. W programie – panele dyskusyjne, koncerty, warsztaty, wymiana doświadczeń i wspólne odkrywanie współczesnej Polski. Campus odwiedzą znamienici goście m.in. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, doradca Marszałek Senatu RP ds. polityki polonijnej, który odpowiada za relacje z organizacjami polonijnymi Wojciech Białek, prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki, dyrektor firmy Boeing na Polskę i Ukrainę Honorata Hencel, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, wybitny polski językoznawca Profesor Jerzy Bralczyk, oraz gwiazdy sportu: mistrzyni świata w kickboxingu Iwona Guzowska i prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak.
Organizatorami Polonia_Camp 2025 są Stowarzyszenie Wspólnota Polska w partnerstwie z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego oraz Fundacją Instytut Spraw Publicznych. Wydarzenie jest współfinansowane przez Kancelarię Senatu w ramach konkursu „Senat – Polonia 2025”.
Polonijna Agencja Informacyjna - patron medialny Polonia Camp 2025
dla Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - głównego organizatora przedsięwzięcia.