SWP
2022-11-05 Konkurs Recytatorski im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy” 2022 Polska

Mimo trudnej sytuacji politycznej na Wschodzie: na Białorusi, wojny w Ukrainie, sytuacji w Rosji, w różnej formule, ale odbędzie się tam tegoroczna edycja Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z zagranicy 'Kresy". Finały odbędą się w dniach 5-10 grudnia w Białymstoku - podała Anna Kietlińska, Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

"Kresy" są prestiżowym konkursem organizowanym od wielu lat w środowiskach polskich za granicą. Główny cel tego konkursu to popularyzacja polszczyzny w środowiskach polskich za granicą, poznawanie przez młodych Polaków literatury i kultury polskiej. W 2021 roku konkurs odbył się po raz trzydziesty.

Eliminacje w kilku kategoriach wiekowych odbywają się w poszczególnych krajach, a najlepsi recytatorzy z najstarszej kategorii wiekowej (16 plus) przyjeżdżają co roku w grudniu na finały do Białegostoku. Przyjeżdża zazwyczaj około 30 recytatorów i ich opiekunów z kilkunastu państw, głównie ze wschodu: Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, ale też Czech czy Rumunii.

- "Kresy" będą(w tym roku) i na Białorusi, i Ukrainie. Wiemy, że w Rosji (Polacy) też nie chcą zapominać o idei "Kresów". Oczywiście dopasowujemy się do sytuacji. Na pewno jurorzy nie pojadą jak co roku do Grodna (Białoruś), ale "Kresy" będą - powiedziała jedna z organizatorek konkursu, prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska.

Podała, że np. na Białorusi konkurs odbędzie się w formule online, w Ukrainie w formule hybrydowej. Plan zakłada, że np. we Lwowie uda się przeprowadzić spotkanie bezpośrednio. - My przez te 30 lat dochowaliśmy się wspólnie ludzi, którzy mogą przejąć tę pałeczkę, którzy to zrobią dobrze. Na szczęście internet nam dopomaga i pomimo różnego rodzaju ograniczeń mamy kontakt z tymi osobami (...) i to jest pocieszające w tej całej sytuacji - powiedziała Anna Kietlińska.

W Rosji ma się odbyć spotkanie konkursowe, ale wiadomo, że recytatorzy nie przyjadą na finały do Polski. "My jako Wspólnota Polska mamy zakaz działania na terenie Rosji" - powiedziała prezes podlaskiej Wspólnoty Polskiej.

Konkurs Recytatorski im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „KRESY”

Konkurs „Kresy” to jedyne na świecie przedsięwzięcie, które od 1991 roku promuje polską poezję wśród Polaków mieszkających poza krajem. Organizatorem Konkursu jest Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku. „Kresy” to w środowiskach polskich wyjątkowe święto polskiego języka i kultury, okazja do spotkania i dyskusji. Nieustającą, choć nie jedyną, inspiracją w naszym Konkursie jest poezja Adama Mickiewicza. Wersy z „Pana Tadeusza” czy „Dziadów” co roku recytatorzy odkrywają na nowo.

Dla kogo „Kresy”? Konkurs jest dla tych, którzy lubią poezję: czytać, pisać, recytować. Bez względu na wiek, zajęcie, płeć, czy inne cechy. Liczą się znajomość i zamiłowanie do polskiego języka. Dla właśnie takich entuzjastów poezji odbywają się eliminacje Konkursu w 15 krajach. Jesienią Jury za granicą ocenia recytujących w 3 kategoriach wiekowych. Eliminacje poza Polską odbywają się w szkołach i domach polskich, ośrodkach kultury, a także w ambasadach i konsulatach RP. Laureaci w wieku powyżej 16 lat prócz nagród otrzymują szansę udziału w Finale Konkursu w Polsce.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów