SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2021-06-28 Integracja Polaków z Kazachstanu, Rosji i Białorusi z Rodakami z Polski Polska

W Domu Polonii w Pułtusku odbyła się plenerowa impreza zorganizowana przez kibiców Legii Warszawa, Grupę rekonstrukcjo-historyczną „Bluszcz”, Klub Repatrianta Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz dyrekcję Zamku w Pułtusku.

26 czerwca na terenie Zamku w Pułtusku odbyło się spotkanie, którego głównym celem była integracja środowiska repatriantów z Kazachstanu, Rosji i Białorusi z Rodakami z Polski. W spotkaniu wzięli udział repatrianci z Ośrodka Adaptacyjnego dla Repatriantów, mieszkający na stałe w Pułtusku, przedstawiciele kibiców Legii Warszawa, Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tatiana Čepukoit oraz Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku Michał Kisiel.

Spotkaniu towarzyszyło wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. Panie z Grupy rekonstrukcyjno-historycznej „Bluszcz” przeprowadziły w amfiteatrze pokaz mody ukazujący różnorodność kobiecych strojów na przestrzeni XX wieku, poczynając od pierwszych lat tego stulecia, a kończąc na latach 60. Kibice Legii z kolei przeprowadzili szereg konkursów plastycznych i sprawnościowych dla dzieci ze słodkimi nagrodami dla wszystkich. Pod wiatą grillową nad samą Narwią serwowano lody.

Po występach i konkursach przyszła pora na grill. Wspólnej biesiadzie towarzyszyły liczne rozmowy - repatrianci opowiadali o swoim życiu na obczyźnie, historii swoich rodzin i swoim odbiorze życia w Polsce. W międzyczasie gondola wodna zabierała grupy repatriantów w 20 minutowy rejs po Narwi.

„Dzień upalny, pogoda piękna, czas minął szybko i jak zawsze - wszystko co dobre szybko się kończy. Niemniej imprezę należy uznać za udaną i pozostanie zapewne w pamięci jej uczestników oraz naszej jako serdeczny i miło spędzony czas” – powiedział przedstawiciel kibiców Legia Warszawa głównego organizatora imprezy plenerowej.

Integracja środowisk oraz świadomość repatriantów, że są w Polsce ludzie, którzy myślą o nich, z pewnością ułatwią adaptację w Ojczyźnie, do której powrócili z dziejowej i dalekiej tułaczki.
STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"