SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2021-05-21 Zaproszenie do udziału w Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka Polska

Jest nam niemiernie miło poinformować, że Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zostało partnerem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” przy organizacji Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Do udziału w tegorocznej edycji organizatorzy zapraszają również środowiska polonijne.

Konkurs wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu "Mazowsze". Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów "Mazowsza", ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu.Stanisław Jopek

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu "Mazowsze" był postacią nietuzinkową. Nie tylko ze względu na piękną barwę głosu - tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również w związku ze swoją życiową drogą, która odbył, by ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, a potem, po repatriacji, w Kościerzycach na Dolnym Śląsku. Stamtąd poprzez zespół Skolimów, przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole aż do końca swojego życia, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy na całym świecie wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw. Nazwanie organizowanego przez „Mazowsze” Konkursu wokalnego imieniem Stanisława Jopka było dla organizatorów oczywiste i naturalne.

Konkurs

Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: 8-14 lat, 15-19 lat, 20-25 lat oraz 26 lat plus, bez ograniczeń wiekowych. Kandydaci mają obowiązek przygotować utwory z repertuaru zespołu "Mazowsze" z podanej listy piosenek, w oryginalnej tonacji.

Już pierwsza edycja Konkursu, w 2019 roku pokazała, że pomysł na jego zorganizowanie okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Do Konkursu przystąpiło blisko 600 osób w różnym wieku, a piosenki „Mazowsza” zyskały jeszcze większą popularność. Mając na uwadze ten sukces, druga edycja Konkursu została zmodyfikowana i rozszerzona o rodaków z zagranicy. Partnerem zespołu „Mazowsze” w organizacji Konkursu poza granicami Polski jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Również dla Polonii

Polacy mieszkający z dala od naszej Ojczyzny to szczególnie bliska grupa każdemu z artystów zespołu „Mazowsze”. To właśnie oni sprawiają, że każda zagraniczna trasa koncertowa pozostaje długo w pamięci Mazowszaków. Emocje, jakie towarzyszą występom „Mazowsza”, podczas gdy na widowni jest Polonia, są nie do opisania. Energia przepływająca nie tylko ze sceny w stronę publiczności, ale przede wszystkim od publiczności do artystów sprawia, że każdy zagraniczny koncert staje się wielkim wydarzeniem. To, co najbardziej ujmuje każdego członka zespołu „Mazowsze” to fakt, że polonijna publiczność zawsze śpiewa wszystkie piosenki i przyśpiewki zespołu. To dobitnie świadczy o tym, jak bardzo drogie są te tradycyjne, polskie pieśni każdemu z nich. I jak bardzo kultywowana jest polska tradycja w domach Polaków mieszkających z dala od Ojczyzny. Obok tego wszystkiego zespół „Mazowsze” nie mógł przejść obojętnie. W związku z tym kolejna edycja Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, która właśnie się rozpoczyna, jest adresowana również do Polonii.

Wszystkich, którzy zechcą wziąć udział w konkursie obowiązują takie same zasady, jak uczestników z Polski, z którymi należy zapoznać się ta stronie internetowej www.mazowsze.waw.pl/konkurs. Aby przystąpić do pierwszego etapu należy przesłać nagranie zaśpiewanych przez siebie piosenek, wraz z wypełnionym formularzem na adres konkurs.jopek@mazowsze.waw.pl .

Podobnie jak w przypadku uczestników z Polski, konkurs będzie się odbywał w czterech kategoriach wiekowych, a zwycięzcy poszczególnych kategorii zostaną zaproszeni do siedziby zespołu „Mazowsze” – legendarnego Karolina – gdzie spędzą kilka dni wśród artystów zespołu i innych uczestników konkursu.

Pobyt w Karolinie

Podczas pobytu w Karolinie zwycięzcy pierwszego etapu nie tylko biorą udział w kolejnych przesłuchaniach konkursowych, ale także uczestniczą w zorganizowanych dla nich warsztatach oraz wyjazdach, jak choćby wizyta na warszawskich Powązkach, gdzie znajdują się groby patrona Konkursu Stanisława Jopka oraz założycieli "Mazowsza" - Miry i Tadeusza Sygietyńskich. Punktem kulminacyjnym drugiego etapu konkursu jest Koncert Galowy, podczas którego zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej występują na scenie wraz z artystami "Mazowsza", w słynnych na całym świecie kostiumach zespołu.

Zapraszamy

Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcą i lubią śpiewać do wzięcia udziału w II edycji Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, sprawdzenia swoich umiejętności i przeżycia niezwykłej przygody z polską kulturą, polskim „Mazowszem” w sercu Polski.

Zapraszamy do obejrzenia zaproszenia Pana Dyrektora Jacka Bonieckiego do udziału w konkursie oraz konferencji inaugurującej II edycję Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka:Dyrektor Jacek Boniecki zaprasza na II edycję Konkursu Wokalnego im. S. Jopka
Konferencja inaugurująca II edycję Konkursu Wokalnego im. S. Jopka


Relacja z I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława JopkaRelacja z I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka
STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"