XVIII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej
im. Jana Stypuły w Łomży24 czerwca 2018 roku to dzień uroczystego otwarcia XVIII Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły. Uroczystość, już pełnoletnia jak zauważył prowadzący galę otwarcia Sebastian Jaworowski, rozpoczęła się przemarszem z flagami. Ten jakże podniosły moment zawsze jest niezwykle wzruszający dla wszystkich drużyn i zaproszonych gości. A tych na widowni nie zabrakło: gościliśmy Krzysztofa Łachmańskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej, Alicję Konopkę, wiceprzewodniczącą Rady Miasta, Janusza Mieczkowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miasta, radnych; Ireneusza Cieślika, Witolda i Ewę Chludzińskich, Sławomira Laska aspiranta sztabowego, Czesława Filipkowskiego dyrektora Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Unica", dyrektorów szkoł; Jolantę Kossakowską, Konrada Haponik, Iwonę Ciechowicz. Magdalenę Tymińską prezes Wojewódzkiej Fundacji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dyrektorów burs szkolnych; Barbarę Zawrotną i Ewę Matejkowską.

Ponadto na sali obecni byli przyjaciele i sympatycy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", trenerzy i przede wszystkim zawodnicy! Dla wszystkich został przygotowany specjalny program artystyczny, który rozpoczął się wraz z występem "Wołyńskich słowików", które odśpiewały uroczyście "Marsz Polonia". Zespół prowadzony jest od wielu lat przez kierownik artystyczną Antoninę Antonową i Piotra Miłogrodzkiego, kierownika muzycznego.

Następnie na parkiecie pojawiła się grupa Hip-hopowa Marka Kisiela. Po wspaniałym występnie hiphopowców, nastąpiło oficjalne otwarcie Igrzysk, którego dokonała Prezes Hanna Gałązka wraz z Krzysztofem Łachmańskim. Po otwarciu ponownie usłyszeliśmy "Wołyńskie słowiki" tym razem bardzo wzruszający utwór "Kwiaty polskie".

Do apelu Igrzysk zostali poproszeni zawodnicy: Mateusz Panfil z Polskiej Szkoły SEN w Dublinie i Kornelia Kitkowska z Progimnazjum Jana Pawła II w Wielnie. Następnie uczniowie z tejże szkoły wykonali taniec "Walc Wilno". Po walcu kolejno na parkiecie pojawiły się: "Wołyńskie słowiki" z Krakowiakiem, grupa hip-hopowa Marka Kisiela, Aerobic Dance, Break Dance (chłopaki naprawdę zachwycili publiczność). W planie uroczystości było również wręcznie legitymacji zasłużonym działaczom, a na koniec uroczystości obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy piękny utwór "Orzeł Biały", niezastąpionych "Wołyńskich słowików". Joanna Prusak Photography.W drugiej części dnia otwarcia Igrzysk zawodnicy uczestniczyli w nabożeństwie w Katedrze Łomżyńskiej, podczas którego modliliśmy się m.in. o pomyślny przebieg zawodów. Po mszy udaliśmy się do Auli II Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbyła się kolejna ważna część Igrzysk, tym razem artystyczna. Na scenie Auli zobaczyliśmy m.in. "Wołyńskie słowiki" w kilkunastu utworach (m.in. Krakowiak, Polonez, Mazurek, Polskie kwiaty), Grupę teatralną z SP 9 pod przewodnictwem Pani Aldony Gromelskiej i Joanny Wójcik, Progimnazjum im. Jana Pawła II z tańcem z szarfami "Walc Wilno", Polską Szkołę SEN z szkolnym hymnem, kozackie tańce (które zrobiły furorę), Maję Wronowską śpiewającą utwór "My z Łomży". Utwór "Jest taki kraj" Jana Pietrzaka usłyszeliśmy w wykonaniu Antoniego Czupreta a wszystkie stolice świata poznaliśmy dzięki doskonałej pamięci Romana Predko. Zakończeniem występów artystycznych był utwór "Orzeł Biały" w wykonaniu "Wołyńskich słowików", który doskonale podsumował nasz dzisiejszy dzień - święto polskości.Joanna Prusak Photography.

rywalizacja sportowa
koszykówkarywalizacja sportowa
szachyrywalizacja sportowa
tenis stołowyrywalizacja sportowa
LEKKOATLETYKArywalizacja sportowa
PIŁKA NOŻNArywalizacja sportowa
zapasyrywalizacja sportowa
PIŁKA SIATKOWArywalizacja sportowa
PŁYWANIErywalizacja sportowa
STRZELECTWOrywalizacja sportowa
BIEG NA 1918 I 966 M

Spieszymy wyjaśnić skąd takie nietypowe odległości: 1918m z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległosci, 966m - data Chrztu Polski i 600m na 600-lecie Łomży. Inicjatywa spotkała się z wspaniałym odzewem i licznym uczestnictwem. Na koniec biegu wszyscy otrzymali pamiątkowy medal!
FILMOWE PODSUMOWANIEFilm: bartphotographic.ie

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy. I nasze Igrzyska również dobiegły końca... niestety. Było cudownie, było kolorowo, emocjonalnie i przede wszystkim sportowo!

Dzisiejsza gala zamknięcia obfitowała w liczne brawa, wręcznie pamiątkowych pucharów zwycięzcom drużynowym i indywidualnym, występy artystyczne, które przygotowały m.in. "Wołyńskie słowiki", pożegnalne łzy wzruszenia i zaproszenie na przyszły rok, które do młodzieży wystosowała Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Hanna Gałązka wraz z prowadzącym Sebastianem Jaworowskim.

Jeszcze raz dziękujemy gościom, wśród których znalazli się m.in. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i Posłanka Bernardeta Krynicka, sponsorom, wszystkim pracującym przy Igrzyskach, trenerom a nade wszystko zawodnikom za tak liczne przybycie i świętowanie z nami gali zamknięcia, i oczywiście za udział w Igrzyskach!!!


Do zobaczenia za rok!


Joanna Prusak Photography