DZIEŃ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ 2021

Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP, w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.DZIEŃ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ 2021
KONKURS "POLSKA TO DLA MNIE..."


2 maja to wielkie święto Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz Polonijna Agencja Informacyjna SWP zorganizowało drugą już edycję konkursu "Polska to dla mnie...". Jest to również okazja do wyrażenia solidarności z Polakami żyjącymi na Wschodzie, którzy potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy o nich w duchu solidarności, tak bliskiej naszej polskiej tradycji.
NA KILKU STRONACH PREZENTUJEMY PRACE,
KTÓRE ZAKWALIFIKOWAŁY SIĘ DO FINAŁU KONKURSU


PODSUMOWANIE KONKURSU: PONAD 1100 PRAC - W FINALE 216Na konkurs wpłynęło ponad 1100 prac. Do finału zakwalifiowało się 216. Jedną z prac przesłanych z Polski zaprezentowaliśmy poza konkursem, ze względu na ciekawą tematykę. Konkurs był dedykowany wyłącznie dla Polonii i Polaków za granicą, stąd też prace z Polski nie były brane pod uwagę.

Poniżej zestawienie ilości prac ze względu na kraj ich pochodzenia - alfabetycznie.


Argentyna - 8
Australia - 5
Austria - 2
Belgia - 1
Białoruś - 13
Brazylia - 22
Chiny - 1
Francja - 5
Hiszpania - 5
Irlandia Północna - 10
Kanada - 7
Kazachstan - 14
Litwa - 28
Mołdawia - 2

Niemcy - 8
Niderlandy - 2
Rosja - 7
Szwecja - 5
Słowacja - 1
Tunezja - 5
Ukraina - 33
Uzbekistan - 6
Węgry - 1
W. Brytania - 13
Włochy - 3
USA - 9
Świat praca zbiorowa - 1
Polska - poza konkursem - 1

POLSKA TO DLA MNIE…

No właśnie... 2 maja, Dzień Polonii i Polaków za Granicą to dobry moment aby zastanowić się czym dla mnie jest Polska i jak budować solidarność między rodakami. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” organizując obchody tego ważnego święta zachęca do wzięcia udziału w drugiej już edycji konkursu „Polska to dla mnie…”, który przybliży nam rozumienie polskości wśród rodaków rozsianych po całym świecie. Może to być również okazja do wyrażenia solidarności z Polakami żyjącymi na Wschodzie, którzy potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy o nich w duchu solidarności, tak bliskiej naszej polskiej tradycji.

Czekamy na Państwa prace – zdjęcia, filmy, piosenki, recytacje, twórczość plastyczną. Zarówno dorosłych jak i młodzieży oraz dzieci.

W ubiegłym roku na konkurs zgłoszono ponad tysiąc prac, z czego do finału zakwalifikowało się ponad 500. Wszystkie prezentowaliśmy w naszych portalach internetowych i profilach społecznościowych. Obejrzała je wielomilionowa publiczność. Także w tym roku każdy kto mieszka poza granicami naszego kraju i czuje się Polakiem jest mile widziany i oczekiwany w konkursie. Nie może Państwa zabraknąć.

Najlepsze prace nagrodzimy zestawami atrakcyjnych upominków, a dla młodzieży przeznaczyliśmy odrębną pulę miejsc w przyszłorocznej akcji edukacyjno-wypoczynkowej „Lato z Polską” czyli cieszącym się niesłabnącą popularnością pobycie wakacyjnym w naszym kraju.

Nagrodę specjalną wyróżniającą walor poznawczy prac ufundowała Polonijna Agencja Informacyjna, patron medialny zapewniający obsługę techniczną przedsięwzięcia.

Wspólnota Polska od 30 lat wypełnia misję opieki na Polonią i Polakami za granicą. 2 maja jest ukoronowaniem naszych starań. Stwórzmy wspólnotę, świętujmy go razem.

Nagrody w konkursie "Polska to dla mnie..."

 • 15 zestawów nagród rzeczowych
  – m.in. książki, słowniki, gry planszowe, upominki okolicznościowe
 • 20 osób – dzieci i młodzież do 18. roku życia
  – udział w pobycie edukacyjno-integracyjnym „Lato z Polską” w Polsce latem 2022 r.
 • Nagroda specjalna Polonijnej Agencji Informacyjnej
  za walory poznawcze nadesłanej pracy

Zgłoszenia prac do konkursu

Prace należy nadsyłać na adres mailowy Polonijnej Agencji Informacyjnej: pai@pai.media.pl
z dopiskiem "Polska to dla mnie 2021"

W celu prawidłowej identyfikacji uczestników prosimy o podanie:

 • Imienia i nazwiska,
 • kraju zamieszkania (poza Polską),
 • wieku (w przypadku dzieci i młodzieży),
 • ewentualnie (nie jest to wymagane) przynależności do organizacji polonijnej.

Prezentacja prac i rozstrzygnięcie konkursu

Wszystkie prace zakwalifikowane do konkursu zostaną zaprezentowane w portalach internetowych Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Polonijnej Agencji Informacyjnej SWP

Dodatkowo prace konkursowe będą prezentowane w czasie obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą 2 maja 2021 roku.

Do 10 maja wyłonieni zostaną laureaci konkursu, o czym poinformujemy ich drogą mailową lub za pomocą komunikatorów elektronicznych.

Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane w specjalnym pokazie w mediach społecznościowych, na stronach prowadzonych przez SWP i PAI


Zachęcamy do udziału w konkursie
czekamy na Państwa prace!


patronat medialny i realizacja dnia polonii i polaków za granicą 2020 on-line
Polonijna Agencja Informacyjna
organ prasowy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"