BUDAPESZT

Dom Polski im. Jana Pawła II
Óhegy u. 11, Budapeszt


Dom Polski w Budapeszcie został uruchomiony w 1932 roku (wtedy jeszcze pod nazwą Schronisko Polskie), a po komunistycznej nacjonalizacji powrócił w polskie ręce w 1998 roku – stając się własnością Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha. Wyremontowany w latach 1998–2001 ze środków Senatu RP, został ponownie uroczyście otwarty i poświęcony w roku 2002.

Z uwagi na sąsiedztwo z kościołem polskim (prowadzonym przez zakon księży chrystusowców), Dom Polski jest miejscem spotkań Polaków i Węgrów po każdej niedzielnej Mszy św.: organizowane są tu koncerty, wystawy, prezentacje – salony książek, tradycyjne polskie Wigilie, Mikołajki itp.

W 2005 roku przy Stowarzyszeniu Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha powstał chór polonijno-parafialny św. Kingi, który występuje na terenie całych Węgier, na festiwalach w Polsce, w Wiedniu i w Paryżu. Raz w miesiącu działa klub seniora. Od wiosny 2008 roku siostry misjonarki MChr prowadzą na terenie Domu Polskiego sobotnie polonijne przedszkole. Szkoły polskie planują tu często uroczystości dla swoich uczniów i ich rodzin. Do tradycji już należy organizowanie jesienią każdego roku Polskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Dom Polski w Budapeszcie dysponuje 30 miejscami noclegowymi.DANE TELEADRESOWE

BUDAPESZT
Dom Polski im. Jana Pawła II
Óhegy u. 11, Budapeszt
tel./fax: 003612626908; 0036303071550
e-mail: adalbert@dombudapeszt.com
www: http://dombudapeszt.comDOMY POLSKIE I DOMY POLONII