60milionow


JEST NAS 60 MILIONÓW

Celem kampanii jest poszerzenie wiedzy o Polonii i Polakach z zagranicy w kraju oraz wiedzy o Polsce w środowiskach polonijnych, ale przede wszystkim budowanie świadomości globalnej wspólnoty Polaków.










WIADOMOŚCI O POLONII O POLAKACH W KRAJU I ZA GRANICĄ

PORTAL PROWADZONY PRZEZ POLONIJNĄ AGENCJĘ INFORMACYJNĄ



   Ukraina




2025-07-15 Towarzystwo Kultury Polskiej Zakarpacia im. Gniewy Wołosiewicz, 30 lat wspólnej historii

Obchody 30-lecia powstania Towarzystwa Kultury Polskiej Zakarpacia im. Gniewy Wołosiewicz odbyły się w Użhorodzie w dniu 28 czerwca. W uroczystościach wzięło udział ponad czterdziestu uczestników i gości.

Obchody rozpoczęto od odśpiewania hymnów narodowych Polski i Ukrainy oraz minutą ciszy, by uczcić pamięć poległych na wojnie.

Przewodnicząca TKPZ Teresa Proć przypomniała, jak w 1995 r. kilku miejscowych lekarzy polskiego pochodzenia zainicjowało powstanie ośrodka, który stał się nie tylko miejscem tożsamości kulturowej, ale także płaszczyzną do pielęgnowania języka, tradycji, narodowej pamięci historycznej. Od trzech dekad są tu organizowane kursy językowe, lekcje historii Polski, wycieczki do Polski, obchody świąt jednoczących ludzi różnych pokoleń – Bożego Narodzenia, Wielkanocy, majówek i Święta Niepodległości.


Przewodnicząca TKPZ Teresa Proć, fot. TKPZ



Konsul Diana Graczyk z Wydziału Polonii, fot. TKPZ


Konsulat Generalny RP we Lwowie reprezentowała konsul Diana Graczyk z Wydziału Polonii. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na odporność i spójność społeczności polskiej na Zakarpaciu, jej cenną rolę w zachowaniu polskiej tożsamości i stabilności kulturowej, podkreślając, że tego typu inicjatywy są źródłem siły dla wspólnoty europejskiej.

Gratulację od władz lokalnych przekazał Wołodymyr Hnatkiwski, Kierownik Biura Wykonawczego Zakarpackiej Rady Obwodowej. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie istnienia TKPZ jako ważnego wydarzenia w życiu kulturalnym regionu oraz zwrócił uwagę na szczególne miejsce, jakie wśród mniejszości narodowych Zakarpacia zajmuje społeczność polska. Pan Hnatkiwski przekazał również słowa wsparcia i szacunku od pierwszego wiceprzewodniczącego rady obwodowej Andrija Szekety, który jest szczerym zwolennikiem działalności TKPZ. Jego udział w wydarzeniach, otwartość na dialog i stałe wsparcie polskiej społeczności są przykładem konsekwentnego i głębokiego partnerstwa międzykulturowego.

Do jubileuszowych gratulacji dołączyła się przewodnicząca Zakarpackiego Regionalnego Towarzystwa Kulturalno-Edukacyjnego Kobiet Słowackich „Dowira”, Jana Dudaš, która wręczyła symboliczny upominek jako znak dobrosąsiedztwa i wsparcia.

Zastępca prezesa TKPZ Ludmiła Fedorczuk, związana z Towarzystwem od początku jego powstania, za pomocą zdjęć i opowieści przedstawiła historię ośrodka oraz najważniejsze inicjatywy, które kształtowały działalność na przestrzeni trzech dekad: wystawy plastyków, klub filmowy, spotkania z Polakami z innych miast i udzielanie pomocy humanitarnej w trudnych czasach. Szczególne miejsce miała opowieść o członkach Towarzystwa, którzy stanęli w obronie Ukrainy.

Szczere słowo ks. Henryka Jaworskiego było pełne wiary w siłę jedności i wspólnego ducha.

Szczególnie poruszyły wypowiedzi zawsze aktywnych młodych członków wspólnoty Taisji i Nazara. Był to dowód, że tradycja jest żywa i przekazywana nowemu pokoleniu.


fot. TKPZ



Zastępca prezesa TKPZ Ludmiła Fedorczuk, fot. TKPZ


Wsparcia Towarzystwu udzielił także dawny przyjaciel Ukrainy polski dziennikarz Paweł Bobołowicz. Pomimo obowiązków relacji oficjalnej wizyty Prezydenta Polski w Kijowie, znalazł okazję, by być blisko tych, których sprawy są mu bliskie.

Był też Jurij Fatuła, człowiek, któremu niemal każdy na Zakarpaciu chciałby uścisnąć dłoń. Od ponad trzech dekad pracuje jako lekarz w Użhorodzie, ciesząc się głębokim zaufaniem pacjentów i szacunkiem kolegów. Spokojny, uważny, szczery. Zgrabne ręce, dobre serce, ostry umysł. Poza pracą w szpitalu bada losy mieszkańców Zakarpacia, przywraca ich imiona i pamięć o nich. Przy okazji wspomnieliśmy też o wspólniku pana Fatuły, polskim filantropie Piotrze Cepieliku: to on wysłał prezenty wielkanocne dla polskiej społeczności Zakarpacia w 2023 roku, prosząc mnie o ich dostarczenie. W czasie wojny jeden ratuje ludzkie życie swoimi rękami i wiedzą, drugi charytatywnie przekazując sprzęt medyczny.

Uroczystość zakończyła się w ciepłej i szczerej atmosferze. Zostały wręczone pamiątkowe nagrody jako wyraz wdzięczności za lata współpracy i solidarności. Podzielono się też wspomnieniami i planami na przyszłość. Trzydziesta rocznica powstania Towarzystwa to nie tylko data. To głęboki dowód na to, że kultura, tożsamość i wzajemne wsparcie potrafią przetrwać próbę czasu i wzmocnić wspólnotę nawet w najtrudniejszych chwilach. Mottem własnym TPKZ jest „Kultura łączy serca. Zawsze bądź blisko”.


Tekst: Anna Stożko / Nowy Kurier Galicyjski
fot. TKPZ


kuriergalicyjski.com



PODZIEL SIĘ INFORMACJĄ



MATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.