VI Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

Rada Polonii Świata i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”
zorganizowały w Warszawie, w dniach 29 czerwca - 2 lipca 2023 roku
VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.

Skomplikowana historia naszego kraju sprawiła, że Polacy są jednym z najbardziej rozproszonych narodów europejskich. Ocenia się, że blisko jedna trzecia naszych rodaków żyje poza granicami ojczyzny. Jedną z przyczyn tego wielkiego exodusu Polaków była utrata niepodległości, która położyła się cieniem na dziejach Polski na ponad sto lat. Sprawą restytucji państwa żyła cała polska emigracja XIX wieku, ta sama emigracja wykazała ofiarność, gdy wielka wojna narodów otworzyła przed Polakami szansę na odzyskanie wolności.

Manifestacją wspólnoty narodowej, jedności z macierzą, a także troski Polonii i Polaków z zagranicy o los ojczyzny, są Zjazdy Polonii, których tradycja sięga czasów II Rzeczypospolitej. Szósty już w naszej historii przypada na czasy burzliwe - pandemia, kryzys gospodarczy, wojna w Ukrainie za polską wschodnią granicą, trudne stosunki dyplomatyczne z Białorusią, gdzie żyje liczna diaspora naszych rodaków, to wszystko sprawia, że stanęły przez nami wyjątkowe wyzwania - zjednoczenie wysiłków na rzecz bezpieczeństwa ojczyzny, określenie zadań dla Polonii w nowej sytuacji międzynarodowej w perspektywie ugruntowania wspólnoty wszystkich Polaków, solidarność z rodakami na Ukrainie i Białorusi.

VI Zjazd odbywał się w Warszawie w dniach 29 czerwca - 02 lipca 2023 roku.



DZIEŃ DRUGI


Spotkanie w Kancelarii Premiera Rady Ministrów
Miejsce: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa

Obrady VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w Kancelarii Premiera były okazją do zaprezentowania polityki państwa polskiego wobec polonii oraz wręczenia Odznak Honorowych za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą.

W imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego wręczył je minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Podczas obrad obecni byli także m.in.: Wicemarszałek Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Gosiewska - Poseł na Sejm RP, Minister-członek Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, Minister Piotr Wawrzyk z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Prof. Przemysław Czarnek - Minister Oświaty i Nauki oraz Minister Wojciech Skurkiewicz z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek mówił o potrzebie upowszechniania nauki języka polskiego oraz rodzimej kultury zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Przypomniał o działaniach resortu edukacji i nauki na rzecz wspomagania nauczania języka polskiego wśród Polonii i Polaków za granicą, a także podtrzymywania tradycji narodowej. – Znajomość języka polskiego jest gwarantem tego, że narodową kulturę i polskość utrzymujemy. Dlatego utworzyliśmy kilka pierwszych przedszkoli w Niemczech i tworzymy te placówki również w innych krajach. Będziemy je tworzyć na zdecydowanie większą skalę, tak żeby polskim rodzicom – zwłaszcza tych z rodzin mieszanych – umożliwić odprowadzanie dzieci kilkuletnich do przedszkoli, w których będą się uczyć języka polskiego. I w ten sposób będziemy wspomagać naukę języka polskiego. I państwa wielkie starania o to, żeby polskość i kultura polska wśród dzieci i młodzieży mogły wzrastać – powiedział.

Popularyzacja języka ojczystego wśród Polonii jest również możliwa także dzięki Instytutowi Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, który na początku tego roku rozpoczął swoją działalność. – Instytut dysponuje większymi niż do tej pory środkami na edukację za granicą. I będzie dysponował jeszcze większymi środkami po to, żeby rozwijać polskie szkoły i edukację Polaków za granicą – zaznaczył minister Czarnek. – Instytut ściśle i w sposób skoordynowany działa z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej. Program „Polskie Powroty” spowodował już powrót kilkudziesięciu polskich naukowców do Polski. Będziemy to rozwijać na większą skalę, bo potrzebni nam są wybitni Polacy, którzy studiują zagranicą, a chcą również służyć dla Polski w kraju – dodał szef MEiN.


Spotanie w KPRM transmitowane było na żywo w mediach społecznościowych
profile FB Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Polonijnej Agencji Informacyjnej
realizacja: Polonijna Agencja Informacyjna

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą.


Z inicjatywy Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Rodacy mieszkający poza granicami kraju mają własne wyróżnienie. Ustanowienie odznaki jest zadośćuczynieniem wobec ponad 20-milionowej rzeszy Polaków oraz osób polskiego pochodzenia żyjących poza granicami Polski. Osoby te, często zmuszone do emigracji wbrew swojej woli lub do zamieszkania w innym państwie ze względu na niezależne od nich zmiany granic, od wieków są niezmiennie zaangażowane w utrzymywanie polskości na całym świecie. Czynią to przez: umacnianie polskiej tożsamości narodowej oraz wiedzy o Polsce wśród Polonii i Polaków za granicą, nauczanie języka polskiego i w języku polskim dzieci i młodzieży polonijnej, wspieranie środowisk polonijnych w szerzeniu wiedzy oraz dbaniu o dobre imię Rzeczypospolitej Polskiej, aktywizację środowisk polonijnych na rzecz budowania propolskiego lobby za granicą, ochronę oraz popularyzację polskiego dziedzictwa kulturowego (zarówno materialnego, jak i niematerialnego), a także wzmacnianie więzi społeczności polonijnej i polskiej zamieszkałej za granicą, z Ojczyzną.

W trakcie trwającego Zjazdu wyróżnieniem tym uhonorowani zostali:
- Jarosław Narkiewicz, Przewodniczący Rady Polonii Świata,
- Marek Kubiak, Przewodniczący oddziału Miasta Wilna Związku Polaków na Litwie,
- Zdzisław Palewicz, Mer rejonu Solecznickiego,

oraz organizacje:
- Stowarzyszenie Wspólnota Polska,
- Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego,
- Fundacja Wolność i Demokracja,
- Stowarzyszenie Nasza Polonia z Australii,
- Polska Misja Katolicka w Brazylii,
- Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej,
- Kongres Polaków w Republice Czeskiej,
- Związek Polaków na Łotwie,
- Związek Polaków w Niemczech,
- Związek Polaków w Rumunii,
- Kongres Polonii Amerykańskiej,
- Komitet Smoleńsko- Katyński ze Stanów Zjednoczonych,
- Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych,
- Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny z Wielkiej Brytanii.


Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


Złożenie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza
Miejsce: Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1-3, 00-078 Warszawa

Delegaci VI Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w czasie drugiego dnia obrad skłądając wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli hołd tym, którzy za wolnośc Ojczyzny oddali życie. Jest to ważny moment każdego takiego spotkania Polaków rozproszonych na co dzień po całym świecie.

Historia tego miejsca

2 listopada 1925 roku, w Grobie Nieznanego Żołnierza na Pl. Saskim w Warszawie złożono szczątki bezimiennego obrońcy Lwowa z 1918 r. Grób jest symbolem walk o wolność Ojczyzny i miejscem najważniejszych uroczystości państwowych.

Idea oddania hołdu bezimiennym żołnierzom, którzy zginęli za ojczyznę, powstała we Francji po I wojnie światowej. W Polsce pierwsze inicjatywy budowy Grobu Nieznanego Żołnierza miały miejsce w 1921 r. W Warszawie utworzono wówczas Komitet Uczczenia Poległych 1914-1921. Koncepcją tą zajęło się również stowarzyszenie Polski Żałobny Krzyż. 24 stycznia 1925 r. na wniosek ministra spraw wojskowych gen. Władysława Sikorskiego Rada Ministrów uchwaliła budowę Grobu Nieznanego Żołnierza w arkadach Pałacu Saskiego w Warszawie, na autora projektu wybierając rzeźbiarza Stanisława Ostrowskiego. Zgodnie z jego koncepcją w centrum pomnika, umieszczonego w trzech środkowych arkadach Pałacu Saskiego, znalazła się płyta z szarego kamienia z napisem "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę". Na stalowej płycie wewnątrz napisano "Dnia 2 XI 1925 roku zostały złożone w tem miejscu zwłoki nieznanego żołnierza polskiego przeniesione z wybranego losem pobojowiska lwowskiego", zaś na trumnie wyryto "Trumna ta zawiera zwłoki Nieznanego Żołnierza polskiego wzięte z mogiły lwowskiej dnia 29 X 1925 roku". Na płycie znalazł się znicz uformowany z dwóch aniołów, na sklepieniu - fresk z wieńcem laurowym, a po bokach - dwa metalowe lampiony. Grobowiec oddzielono granitowymi słupkami, ściany ozdobiły płaskorzeźby ze sztandarami w otoczeniu husarskich skrzydeł. Z przodu pomnika, gdzie miała stać warta oraz brązowe urny i znicze, umieszczono kamienne tablice z motywem mieczy otoczonych przez skrzydła husarskie. Tylną elewację tworzyły ozdobne kraty z motywami orła w koronie oraz Krzyża Walecznych i Virtuti Militari. Na filarach znalazły się granitowe tablice z miejscami bitew z lat 1914-20.

Podczas okupacji niemieckiej pomnik stał się miejscem ważnym dla warszawiaków, gdzie z narażeniem życia składano kwiaty dla uczczenia świąt narodowych. W grudniu 1944 r. Niemcy wysadzili w powietrze Pałac Saski, jednak arkady z Grobem ocalały. Ponowne odsłonięcie Grobu Nieznanego Żołnierza odbyło się 8 maja 1946 r. Podczas świąt państwowych przy pomniku odbywają się uroczyste zmiany wart oraz składanie wieńców z udziałem przedstawicieli władz. Wartę honorową przy Grobie pełnią całodobowo żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, płonie przy nim również wieczny znicz.


Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ Z PREZYDENTEM RP
Miejsce: Pałac Prezydencki, ul. Krakowskie Przedmieście 48/50, 00-071 Warszawa


W Ogrodach Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda spotkali się z uczestnikami VI Zjazdu Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent RP objął zjazd Patronatem Honorowym.

Dziękuję Wam za to, że na co dzień nas wspieracie, że bronicie dobrego imienia Polski, że prowadzicie w swoich krajach akcje, które tego dobrego imienia Polski mają bronić, że reagujecie. To bardzo wiele w przestrzeni międzynarodowej zmieniło – mówił Prezydent RP.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że „oprócz wielu trudnych momentów, których doświadczyliśmy w związku z agresją Rosji na Ukrainę, nasi rodacy w kraju i poza granicami przyjęli wielu uchodźców z Ukrainy”. – Wiecie Państwo znakomicie, jaki efekt, także wizerunkowy, to wywołało. Mówiono mi wielokrotnie w czasie zagranicznych wizyt, gdy spotykałem się z rodakami, że jest to zupełnie nowa jakość w odbiorze Polski i Polaków – dodał. Jednocześnie zastrzegł, że nie można w związku z tym osiąść na laurach.

Przeciwnik już – jak mówi młodzież – się ogarnął i atakuje nas bardzo mocno swoją propagandą. Na pewno Polska będzie oczerniana, na pewno będą źle mówili o Polsce i o Polakach, wyciągając prawdziwe i nieprawdziwe sprawy, manipulując faktami, tworząc kłamstwa. Trzeba się tego spodziewać i trzeba z tym walczyć – apelował.

Małżonka Prezydenta podziękowała Polonii z całego świata za niezwykłą solidarność z Ukrainą, za finansowe i materialne wsparcie. Jak przypomniała, na apele bardzo szybko zareagowała amerykańska Polonia.

Ta pomoc została naprawdę dobrze wykorzystana – zapewniła Agata Kornhauser–Duda, przypominając, że dzięki temu udało się zorganizować na Ukrainę m.in. blisko osiemdziesiąt transportów z pomocą humanitarną.

Przewodniczący Rady Polonii Świata Jarosław Narkiewicz podziękował parze prezydenckiej za wysiłki, jakie czyni na rzecz wsparcia Polonii. Prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski podkreślał natomiast, że dla wszystkich, którzy zajmują się Polonią, niezwykle ważna jest działalność prezydenta wspierająca Polaków za granicą. "Jednocześnie chcę zadeklarować, że misja budowania 60-milionowej społeczności, zjednoczonej wokół majestatu Rzeczpospolitej, którą pan prezydent i pani prezydentowa pięknie uosabiacie, będzie zawsze przez stowarzyszenie Wspólnota Polska wpierane" - zadeklarował.

Wystąpienie prezesa stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Panie Prezydencie Szanowna Pierwsza damo, pani Marszałek. Szanowni Państwo Ministrowie, drodzy goście. Kiedy w ubiegłym roku przygotowywaliśmy kalendarz Stowarzyszenia Wspólnota Polska przeprowadziliśmy wewnętrznym plebiscyt na zdjęcie które mogłoby w jakiś sposób symbolicznie oddawać to, co jest misją Stowarzyszenia Wspólnota Polska i jednogłośnie wybór padł na zdjęcie z wydarzenia, o którym Pan Prezydent przed chwileczką mówił - spotkanie tu właśnie, przed Pałacem Prezydenckim delegatów biorących udział w Światowym Zjeździe Polonii. Pierwsza Para Rzeczpospolitej otoczona Polakami z całego świata. To zdjęcie prawdziwie ilustruje ideę, która jest szalenie ważna i co do której się wszyscy zgadzamy - jest nas 60 milionów Pierwsza Para Rzeczpospolitej otoczona szczęśliwymi z tego spotkania delegatami z całego świata. Dziękuję Panie Prezydencie, Pani Prezydentowo, że to zdjęcie nie jest tylko zdjęciem ilustrującym któreś z kolejnych, których tak wiele, spotkań, ale jest zdjęciem prawdziwym I o tym świadczyło expose Pana Prezydenta, do którego bardzo często sięgamy. Nie zawsze można znaleźć takie piękne słowa o Polakach z zagranicy, o tym czym jest język polski, kultura polska. To było bardzo ważne. Panie Prezydencie całe expose było bardzo ważne, ale dla nas dla Stowarzyszenia Wspólnota Polska, dla wszystkich, którzy zajmują się Polonią Polakami za granicy, to były wspaniałe słowa. I to, że potem te słowa znajdowały każdego dnia uzasadnienie w tym, co Pan Prezydent, Małżonka Pana Prezydenta Pierwsza Dama czynicie rok po roku, czyli spotkania z Polonią Polakami i wspieranie tych wszystkich przedsięwzięć na ich rzecz. Bardzo serdecznie za tę działalność dziękuję i jednocześnie chcę zadeklarować, że ta misja budowania 60 milionowej społeczności zjednoczonej wokół majestatu Rzeczypospolitej, którą Pan Prezydent i Pani Prezydentowa pięknie uosabiacie, będzie zawsze przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska wspierana, że to poczucie dumy iż mamy takiego Prezydenta, że mamy taką Pierwszą Parę, daje nam siłę na ten czas bardzo niełatwy. My dzisiaj rozmawiamy o Paderewskim, rozmawiamy o Błękitnej Armii, a jednocześnie gdzieś z tyłu głowy jest ta świadomość, że polska racja stanu wymaga rozmawiania o tym, co jest teraz, co jest zagrożeniem i pamiętania, że poza granicami kraju żyje 20 milionów osób polskiego pochodzenia. I dobrze byłoby, żeby z tych 20 milionów osób jak najwięcej kochało Rzeczypospolitą na tyle, żeby przyjść w różny sposób - bo nie wiadomo jaki będzie potrzebny - z pomocą. Bardzo serdecznie za to wszystko Panie Prezydencie Pani Prezydentowo w imieniu Stowarzyszenia Wspólnota Polska dziękuję i deklaruje że będziemy zawsze realizować tę misję. Dziękuję bardzo.






Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


pełna relacja ze spotkania polonii i polaków z zagranicy
z parą prezydencką



SPOTKANIE W DOMU POLONII W WARSZAWIE
Wręczenie Nagrody im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego
Miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście 64, 00-322 Warszawa

Rada Krajowa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ustanowiła w 2018 roku nagrodę imienia Profesora Andrzeja Stelmachowskiego, chcąc w ten sposób uczcić założyciela i wieloletniego prezesa, a także w szczególny sposób wyróżnić osoby wyjątkowo zasłużone dla Polonii i Polaków z Zagranicy, aktywne w dziele budowania Wspólnoty, jaką tworzymy my, Polacy z kraju i nasi bracia zamieszkali poza granicami ojczyzny.

Profesor Andrzej Stelmachowski, jako pierwszy marszałek odrodzonego Senatu, wniósł wielki wkład w utrwalenie przemian, które nastąpiły w Polsce po 1989 roku. Wówczas też zapoczątkował swoją szczególną służbę, tę której poświęcił najwięcej wysiłku, troski i starań - służbę Polonii i Polakom żyjącym poza granicami Polski. Wielką zasługą Pana Profesora była odbudowa zaufania pomiędzy Polakami w kraju i tymi, którzy po II wojnie światowej skupili się wokół władz polskich na wychodźstwie. Kierując przez osiemnaście lat Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” oddał mu ostatnie, niezwykle twórcze lata swego życia. Jego ogromnej energii, determinacji i konsekwencji zawdzięczmy to, że my, Polacy, niezależnie od tego gdzie żyjemy, stanowimy dzisiaj prawdziwą Wspólnotę.

Dotychczasowi laureaci nagrody to pan premier Mateusz Morawiecki, ksiądz profesor Roman Dzwonkowski, pani Marta Bryszewska - dyrektor Biblioteki Polskiej im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires, pani senator Janina Sagatowska – przewodnicząca komisji spraw Emigracji i i Łączności z Polakami za Granicą, pan Andrzej Kraśnicki - Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Miło nam poinformować, że Rada Krajowa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przyznała dwie kolejne Nagrody Imienia Profesora Andrzeja Stelmachowskiego dla

Ambasadora Adama Kwiatkowskiego
w latach 2004–2006, a także doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego do spraw funduszy Unii Europejskiej oraz sekretarzem Komitetu Monitorującego do spraw wykorzystania funduszy ze środków Unii Europejskiej w latach 2006–2007. Następnie w kancelarii Lecha Kaczyńskiego był odpowiedzialny między innymi za przygotowywanie wizyt i spotkań prezydenta. Jest jednym z założycieli Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W wyborach 2011 r. został wybrany posłem na Sejm. Zasiadał w Komisji Łączności z Polakami za Granicą i Komisji Finansów Publicznych oraz przewodniczył pracom zespołu do spraw ochrony wolności słowa. W dniu 7 sierpnia 2015 r. został powołany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stanowisko sekretarza stanu. Od 7 sierpnia 2015 r. do 3 kwietnia 2017 r. pełnił funkcję szefa gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej.

o Ks. Grzegorza Burdyńskiego MIC – Od 22 lat w Zgromadzeniu Księży Marianów, od 9 na misjach w Kazachstanie obecnie posługujący w kazachstańskiej Karagandzie. Duszpasterz i członek ruchu Droga Neokatechumenalna.


Laudacja Prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusza Piotra Bonisławskiego
skierowana do Ambasadora Adama Kwiatkowskiego
z okazji wręczenia Nagrody im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego.

Szanowny Panie Ambasadorze,

Nagroda Imienia Profesora Andrzeja Stelmachowskiego jest szczególnym wyróżnieniem, ustanowionym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, dla uhonorowania ludzi łączących Polonię, Polaków ze Wschodu i Polaków z kraju w wielką narodową Wspólnotę.
Gdy w wyborach w 2011 uzyskał Pan Ambasador mandat posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencji, wiele uwagi i troski poświęcał Pan problematyce polonijnej i zagadnieniom dotyczącym Polaków na Wschodzie. Zasiadając w Komisji Łączności z Polakami za Granicą zapoznał się Pan także z działalnością organizacji pozarządowych, podejmujących współpracę z Polakami na całym świecie.
W sierpniu 2015 roku został Pan powołany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stanowisko Sekretarza Stanu i do czerwca 2022 roku pełnił funkcję Szefa Gabinetu Prezydenta, a następnie Ministra w Kancelarii Prezydenta RP. Zdobyte w Sejmie doświadczenie pozwoliło Panu na skuteczne promowanie zagadnień polonijnych w pracach Kancelarii i stało się cennym wsparciem dla wyrażanej wielokrotnie przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę troski o przyszłość Polonii i Polaków poza granicami kraju. Służyło temu także powołane w czasie tej prezydentury i nadzorowana przez Pana Ministra do zakończenia jego pracy w Kancelarii Prezydenta, Biuro Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.
Pełniąc odpowiedzialne funkcje parlamentarne i państwowe wiele uwagi i troski poświęcał Pan Minister problematyce polonijnej. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zawsze mogło liczyć na zrozumienie, życzliwość i uwagę Pana Ministra dla przedsięwzięć wspierających Polaków żyjących poza granicami kraju oraz włączających problematykę polonijną w obszar zaangażowania Pana Prezydenta i Pierwszej Damy.
Panie Ambasadorze, mam zaszczyt wręczyć Panu Nagrodę Imienia Profesora Andrzeja Stelmachowskiego.


Laudacja Prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusza Piotra Bonisławskiego
skierowana do Ks. Grzegorza Burdyńskiego MIC
z okazji wręczenia Nagrody im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego.

Czcigodny Księże Proboszczu

Założyciel Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i patron tej Nagrody Profesor Andrzej Stelmachowski był przekonany, że istotnym elementem trwania polskości poza granicami ojczyzny i przekazywania jej następnym pokoleniom jest wiara.
Historia Polski XIX i XX wieku przypomina, że gdy kolejne pokolenia Polaków wybierały drogę w nieznane towarzyszył im zawsze polski duszpasterz, strażnik i depozytariusz zarówno prawd wiary, jak i narodowej tożsamości. Świadectwa Polaków dotkniętych prześladowaniami czerwonego i brunatnego totalitaryzmu, tej największej plagi XX wieku, dowodzą, że kapłani pokorą, modlitwą i osobistym poświęceniem pomagali wielu więźniom i zesłańcom zachować w najtrudniejszych warunkach osobistą godność i człowieczeństwo.
Ks. Grzegorz Burdyński, misjonarz ze Zgromadzenia Księży Marianów posługę w Kazachstanie pełni od września 2010. Wyruszył na Wschód, szlakiem wyznaczonym przez swych czcigodnych poprzedników, aby otoczyć duszpasterską opieką potomków Polaków, którzy trafili do Kazachstanu wbrew własnej woli, zesłani na wyniszczenie przez sowiecki reżim, w ramach antypolskich represji. Już blisko trzynaście lat, jako wikary a potem proboszcz, jest oparciem dla Polaków skupionych w parafii Maryi Matki Kościoła w Karagandzie. Wzorem księży towarzyszących emigrantom na szlaku do Brazylii czy Stanów Zjednoczonych włącza się aktywnie w działalność polskiego stowarzyszenia, jest oparciem dla nauczycieli i współpracuje z wieloma instytucjami, których wysiłki zmierzają do poprawy sytuacji miejscowych Polaków. Podejmuje rozliczne inicjatywy wykraczające dalece poza zwykłe duszpasterskie obowiązki. Niczym dawni kapłani jest bijącym sercem społeczności.
Czcigodny Księże Proboszczu, mam zaszczyt wręczyć Księdzu Nagrodę Imienia Profesora Andrzeja Stelmachowskiego.


Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP









RAMOWY PROGRAM ZJAZDU








RAMOWY PROGRAM ZJAZDU


GODZINA WYDARZENIA

8.45

Złożenie kwiatów na grobach Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego,
Ks. Prymasa Józefa Glempa, Ignacego Jana Paderewskiego


Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie
Świętojańska 8, 00-278 Warszawa

NA MAPIE

09.00-10.15

Msza Św. w intencji Ojczyzny


Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie
Świętojańska 8, 00-278 Warszawa

NA MAPIE

11.45-14.30

Sejm polonijny – sesja inauguracyjna

Małgorzata Gosiewska – Wicemarszałek Sejmu RP

Jan Dziedziczak - Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
Jarosław Narkiewicz - Przewodniczący Rady Polonii Świata
Dariusz Piotr Bonisławski - Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Henryk Kowalczyk - Minister – Członek Rady Ministrów
Piotr Wawrzyk - Wiceminister Spraw Zagranicznych
Robert Tyszkiewicz - Przew. Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą
Kazimierz Michał Ujazdowski - Przew. Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą
Ks. bp dr hab. Piotr Turzyński - Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Małgorzata Kwiatkowska - Rada Naczelna Polonii Australijskiej
Ks. Zdzisław Malczewski - przedstawiciel Polonii Ameryki Łacińskiej
Tadeusz Adam Pilat - nestor ruchu polonijnego Organizator III, IV i V Zjazdu PiPzZ
Frank Spula - Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej
Waldemar Tomaszewski - Przewodniczący ZPL, Poseł do Parlamentu Europejskiego
Janusz Tomczak - Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej
Edward Trusewicz - Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych


Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa

NA MAPIE

14.30

Złożenie wieńców pod tablicami pamiątkowymi

śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, św. Jana Pawła II,
parlamentarzystów - ofiar katastrofy smoleńskiej i Macieja Płażyńskiego
w Sejmie RP


Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa

NA MAPIE

18.30-22.30

Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze"
im. T. Sygietyńskiego


Siedziba „Mazowsza” w Otrębusach,
ul. Świerkowa 2, 05-805 Otrębusy

NA MAPIE


RELACJA Z 1 DNIA

GODZINA WYDARZENIA

09.00-12.00

Spotkanie z Prezesem Rady Ministrów oraz przedstawicielami władz RP

Wystąpienie Mateusza Morawieckiego - Prezesa Rady Ministrów RP

Wystąpienie Małgorzaty Gosiewskiej - Wicemarszałek Sejmu RP

Wręczenie odznak honorowych
„Za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą”

Panel tematyczny:
”Wsparcie Rządu Rzeczypospolitej Polskiej dla Polonii i Polaków za granicą”.

Prowadzący :
Jan Dziedziczak - Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą

Uczestnicy debaty :

Prof. Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Prof. Zbigniew Rau - Minister Spraw Zagranicznych
Prof. Przemysław Czarnek - Minister Oświaty i Nauki
Mariusz Błaszczak - Minister Obrony Narodowej

dyskusja


Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa

NA MAPIE

12.30

Złożenie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza


plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1-3, 00-078 Warszawa

NA MAPIE

14.00-16.00

Spotkanie z Parą Prezydencką


Pałac Prezydencki
ul. Krakowskie Przedmieście 48/50, 00-071 Warszawa

NA MAPIE

16.45

Złożenie wiązanek pod tablicami pamiątkowymi
śp. Prezesów Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”


Dom Polonii w Warszawie im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego
ul. Krakowskie Przedmieście 64, 00-322 Warszawa

NA MAPIE

17.00

Wręczenie Nagrody im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego


Dom Polonii w Warszawie im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego
ul. Krakowskie Przedmieście 64, 00-322 Warszawa

NA MAPIE


RELACJA Z 2 DNIA

GODZINA WYDARZENIA

09.00-15.00

Obrady w blokach tematycznych Zjazdu

I Blok tematyczny:
Organizacje polskie za granicą

  • Sukcesy i wyzwania polskich mniejszości narodowych.
  • Samorządność Polonii - status i sytuacja struktur polonijnych.
  • Znaczenie polonijnej wspólnoty medialnej

II Blok tematyczny:
Kultura, oświata, duszpasterstwo – gwarantem polskiej tożsamości

  • Polonijna kultura – fundament ducha i tożsamości narodowej.
  • Rola oświaty polskiej w ruchu polonijnym.
  • Misja duszpasterstwa w umacnianiu wspólnoty polonijne

III Blok tematyczny:
Młodzież polonijna – zaangażowanie i patriotyzm

  • Tożsamość narodowa młodzieży polonijnej - tradycyjnie i nowocześnie.
  • Rola młodzieży polonijnej w promowaniu polskości i więzi z ojczyzną.

IV Blok tematyczny:
Sport, turystyka, przedsiębiorczość

  • Z polonijną turystyką bliżej Polski.
  • Przyszłość sportu polonijnego.
  • Polonijna przedsiębiorczość i inicjatywy gospodarcze.

Światowe Centrum Polonii - Dom Polonii w Pułtusku
ul. Szkolna 11, 06-100 Pułtusk

NA MAPIE

16.30-19.30

Sejm polonijny – sesja podsumowująca

Jeden naród - wspólnota wszystkich Polaków

  • Przyjęcie rezolucji Zjazdu
  • Wystąpienie Henryka Kowalczyka
    Ministra, Członka Rady Ministrów RP, Przewodniczącego Rady Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
  • Podsumowanie Zjazdu
  • Zamknięcie obrad

Światowe Centrum Polonii - Dom Polonii w Pułtusku
Śul. Szkolna 11, 06-100 Pułtusk

NA MAPIE


RELACJA Z 3 DNIA

GODZINA WYDARZENIA

12.00 - 13.000

Msza święta


Świątynia Opatrzności Bożej
Prymasa Augusta Hlonda 1, 02-972 Warszawa

NA MAPIE


RELACJA Z 4 DNIA






ORGANIZATORZY

PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023




PATRONI MEDIALNI