Uczestnicy o V Zjeździe Polonii i Polakó z zagranicy

Z wielką przyjemnością publikujemy opinie i odczucia uczestnikwó Zjazdu.
To okazja, aby zapisać swój głos na kartach historii Polski i PoloniiSZANOWNI PAŃSTWO, UCZESTNICY ZJAZDU

Dziękujemy za Państwa obecność w czasie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Liczymy, że obfitował w wiele wrażeń i przyniósł efekty w postaci nowego spojrzenia na polonijną rzeczywistość oraz rekomendacje na przyszłość.

W tym miejscu prosimy o Państwa pozjazdowe refleksje - czy to oficjalne czy całkowicie prywatne. Każdy głos jest cenny. To również okazja do zapisania się na kartach historii Polonii i Polski, bo zjazdy są wydarzeniem wyjątkowym i każdy z nich przywoływany jest przez potomnych jako ważny głos w dziejach polskiego Narodu.

Formularz on-line "Głos Polonii i Polaków z zagranicy" umożliwiający Państwu wypowiedź, dostępny jest po kliknięciu w klawisz poniżej.

Bardzo liczymy, że podzielą się Państwo z Rodakami swoimi przemyśleniami.


FORMULARZ DLA UCZESTNIKÓW ZJAZDUUCZESTNICY O ZJEŹDZIE

WYPOWIEDZI UCZESTNIKÓW W ORYGINALE - BEZ INGERENCJI REDAKCYJNEJ
Dr Jolanta Tatara / USA

Szanowny Pan Dariusz Bonisławski
Prezes Stowarzyszenia ‘’ Wspólnota Polska ’’


W imieniu Prezydium Kongresu Oświaty Polonijnej, członków Kongresu oraz swoim własnym składam na ręce Pana Prezesa dla wszystkich pracowników Stowarzyszenia ‘’Wspólnota Polska’’ oraz osób współpracujących w zorganizowaniu V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy serdeczne gratulacje i gorące podziękowania.

Doświadczenie poucza, że wielkie wydarzenia nierzadko okupione są ogromnym wyrzeczeniem, ciężką pracą i determinacją osiągnięcia celu. Cel został osiągnięty, głębokie zrozumienie współczesnej Polonii i przybycie do Warszawy plejady wybitnych przedstawicieli Polonii, którzy odegrali i odgrywają ważną rolę w promowaniu wizerunku Polski w świecie, to niewątpliwy i ogromny sukces organizatorów.

Specjalne podziękowanie przekazuję dla Pana Prezesa za zorganizowanie Forum Edukacji Polonijnej w trakcie V Zjazdu, które umożliwiło spotkanie i nawiązanie kontaktu pomiędzy organizacjami działającymi poza Polską z instytucjami zajmującymi się tematyką oświaty polonijnej w Polsce.

Dziękujemy za wspaniałą atmosferę w trakcie V Zjazdu, dzięki której wszyscy czuliśmy się jak w domu przybywając do niego z różnych stron świata.

Z wyrazami szacunku - dr Jolanta Tatara
Prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej

Chicago, 26 września 2018 r.Dr Jolanta Tatara
Tadeusz Romanowski / Litwa

Dla Chrystusa, dobra bliźniego swego
i Polski Ojczyzny swej


Bardzo serdecznie chcielibysmy podziekowac za zaproszenie na 5 zjazd Polakow i Polonij z zagranicy.

Jestesmy niezmiernie wdzieczni za takie cieple spotkanie, nocowanie w najpiekniejszych warunkach, za smaczne jedzonko dla ciala, a takze dla duszy , bedac zaliczeni do Forum Duszpasterstwa.

Obmyslianna byla kazda godzina i chwila czterodniowego pobytu w ktorej nie zabraklo sensu naszego zycia .

Pracowali, pracujemy i bedziemy pieknie pracowac azeby nie zmarnowac ani jednego dnia ,godziny ,ani chwili zyjemy dla Chrystusa,dobra blizniego swego i Polski Ojczyzny swej .

Po takim spotkaniu w Warszawie bedziemy jeszcze wiecej starac zachowac tozsamosc ,uczyc dzieci poboznosci i spolecznej pracy.

Dziekujemy bardzo mocno za zaufanie ,milosc i milosierdzie okazana dla Ksiedza Kanonika Juzefa Aszkielowicza i Tadeusza ,jestesmy na codzien w modlitwie za Wspolnota Polska ,kazdego robotnika wspolnoty.Prosimy takze o wspolpraca z wmb.lt.

Niech dobry Bog nam blogoslawi .Tadeusz.


Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego / Polska

Życzę asystencji Ducha Świętego


Szanowny Panie Prezesie

W imieniu Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego pragnę podziękować za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbył się w dn 20-23 września br. w Warszawie

Zauważenie naszej działalności na rzecz duszpastert\stwa polonijnego i włączenie mojej osoby w organizację tegoż Forum było zaszczytem, a także przybliżeniem aktualnego stanu duszpasterskiej posługi księży i sióstr zakonnych w środowiskach emigracyjnych.

Z wielkim podziwem chciałbym podkreślić i podziękować za pracę Pani dyrektor Tatiany Cepukoit, która merytorycznie wszystko przygotowała i była "duszą" w prowadzeniu naszego Forum Duszpasterskiego.

Na dalsze szerokie działania Pana Prezesa życzę asystencji Ducha Świętego i przezwyciężania wszelkich trudności.

Niech Bóg blogoslawi
ks. Wiesław Wójcik TChr
dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego
Maria Pyż / Ukraina

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy oraz I Międzynarodowe Forum Mediów Polonijnych

To wszystko w roku 100-lecia odzyskania niepodległości 1918-2018.

Kochany czytelniku, można by pisać naprawdę wiele tekstów, można by poważnie opisywać wydarzenia, ale w tym momencie chcę przekazać uczucia.

W tym roku V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został połączony z I Międzynarodowym Forum Mediów Polonijnych. Naprawdę miłym uczuciem jest spotkanie ze znajomymi, których nie widziało się od lat. Super uczuciem jest poznawać znajomych swoich przyjaciół z zagranicy, z którymi po prostu ma się wspólnych znajomych i przyjaciół bądź ludzi z którymi się kiedyś działało.

Nawet, popracować by się zdało podczas tego I Międzynarodowego Forum, ale napięty program nie pozostawiał ani chwili możliwości ku temu.

Jeździliśmy, opowiadaliśmy, byliśmy obecni, monitorowaliśmy, nagrywaliśmy, uczestniczyliśmy we wszystkich wydarzeniach i oczywiście, jak to dziennikarze mają w zwyczaju, po ciężkim dniu – wspólnie odpoczywaliśmy.

Choć ten odpoczynek rozpoczynał się głęboko w nocy, już po wszystkich spotkaniach i szkoleniach. Warto, naprawdę było warto i muszę powiedzieć, że było świetnie! 600 osób, w tym 80. dziennikarzy z 25. krajów świata robi mega wrażenie.

Co tu dużo mówić, niektórzy „żyją” tym Forum do tej pory. A jeszcze inni, jak tylko rozpoczyna się kolejny rok, już sobie wyobrażają jak znów tam pojadą. Jest to miejsce, gdzie spotyka się znajomych i przyjaciół, nawiązuje się nowe kontakty, nowe przyjaźnie i nowe znajomości.

Super sprawą jest wiedzieć, co dzieje się na innym kontynencie, a zupełnie inną sprawą jest czy usłyszymy to w zwykłym przekazie medialnym czy mieszkający tam ludzie opowiedzą o tym, jak tam jest. I to się liczy! I mam nadzieję, że w przyszłości też będziemy się spotykać, bo naprawdę warto.

Towarzyszące wydarzeniom cudowne koncerty, w tym – w domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu, w Operze Narodowej p.t. Nasza Niepodległa – Polscy artyści w 100. rocznicę odzyskania niepodległości; poważne szkolenia dziennikarskie – w radiu, telewizji, PAP-ie, z mistrzem fotografii Czesławem Czaplińskim, który mówił, że chętnie przyjechałby do Lwowa. Udało nam się porozmawiać o tym szerzej i już w sobotę na antenie radia Nezałeżnist 106,7 fm w porannej audycji Radia Lwów® słuchajcie co powie wszystkim przyjaciel gwiazd światowego formatu.

W ostatnim dniu nie obeszło się bez żartów, jak to w dziennikarskim zwyczaju bywa,a przedtem miały miejsce poważne posiedzenia w Sejmie RP, zamknięcie sesji V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Co więcej, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski nas pochwalił, bo stwierdzenie, że „takiej ciszy na sali plenarnej od dawna nie było” warte jest przemyślenia.

Wszędzie towarzyszyły nam świetne uczucia i bombowe znajomości, w tym, z Cezarym Ciszewskim z Miasta w Komie / Wolny Ekran – mistrzem telefonu komórkowego. Oczywiście, oficjalne wizyty też miały miejsce, więcej na poważnie tu, na stronie organizatorów, Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Kochani, nie będę pisać kto, co i o czym mówił. Wrażeń jest wiele. Jak najbardziej pozytywnych. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia. W kolejności chronologicznej patrzcie tu i nie pytajcie czemu tak długo nic nie było :)

POLMEDIA.PLMaria Pyż
Emil Dyrcz / AUSTRIA

były to bardzo ważne i w efekcie końcowym owocne obrady


Po wnikliwej analizie mojego pobytu na V Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy Warszawa 2018 uważam, że były to bardzo ważne i w efekcie końcowym owocne obrady.

Na forum sportu nie zabrakło surowych ocen stanu obecnego Sportu Polonijnego, zwłaszcza pod kątem wsparcia finansowego, ale jednocześnie wciąż przejawiały sie deklaracje uczestników o pielęgnowaniu i chęci rozwijania aktywności sportowych wśród Polonii i Polaków na całym świecie.

Sport Polonijny napewno nie zaginie. Pytanie tylko, jaki on będzie. Czy środowiska Polonijne i Polaków będą miały środki finansowe aby ten sport uprawiać i rozwijąć, zwłaszcza wśród młodego pokolenia na emigracji i za granicą wschodnią, i czy będzie to w dalszym ciągu Sport Polonijny, czy też trzeba będzie sięgać po środki finansowe i materialne oferowane przez insytucje w krajach zamieszkania, a wtedy nie będzie to już Sport Polonijny, tylko sport integracyjny.

Bardzo się cieszę, że zgłoszony przeze mnie wniosek o nawiązanie ścisłej współpracy pomiędzy Sportowymi Klubami Polonijnymi i Polskimi poza granicą a Polskimi Związkami Sportowymi w Polsce został ujęty i zarekomendowany w podsumowaniu końcowym. Ta współpraca mogłaby służyć wymianie doświadczeń pomiędzy klubami sportowymi poza Polską, współpracy trenerów i szkoleniowców, organizowaniem zawodów sparringowych a w efekcie końcowym dałoby to alternatywną możliwość powoływania sportowców z Klubów Polonijnych do kadry narodowej Polski we wszystkich rodzajach sportu.

Widzę to też jako pewnego rodzaju rekompensatę dla tych klubów polonijnych, które często z własnych środków i z wielkim oddaniem pielęgnują Polski Sport poza granicami kraju. I nie ważne tutaj jest, czy ktoś mieszka poza granicami kraju, oddalony od domu rodzinnego pięćset kilometrów, czy pięć tysięcy kilometrów. Bo patriotyzm, czy tęsknotę za Ojczyzną nie można mierzyć w kilometrach.

Chciałbym przy tej okazji wyrazić głębokie podziękowanie dla organizatorów zjazdu za zaproszenie i doskonałą organizację.

Na zawsze we wspomnieniach pozostaną te trzy, bardzo intensywnie zorganizowane dni pobytu na zjeździe. Uczestnikom zaś, i nie tylko tych z forum sportu i turystyki pragne przesłac pozdrowienia z Wiednia i życzyć wszystkim wytrwałości i wiary w swoją działalność w Środowiskach Polonijnych i za granicą wschodnią.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Emil Dyrcz
- prezes Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń.

Emil Dyrcz
Ks. Kan. Józef Aszkiełowicz / Litwa

czuję się zobowiązany do wyrażenia radości
za troskę i stałą opiekę


Szanowny Panie Dariuszu Bonisławski,
Prezesie Stowarzyszenia "Wspólnoty Polskiej" w Warszawie,

W imieniu całej naszej społeczności Polskiej rejonu wileńskiego pragnę serdecznie podziękować za zaproszenie mnie jako reprezentanta duszpasterstwa polskiego na V Światowy Zjazd Polonii i Polaków za Granicy do Warszawy.

Jestem zaszczycony z możliwości uczestnictwa w tak wielkim Wydarzeniu, a tym samym ubogacony tematami podejmowanymi podczas obrad Forum Duszpasterstwa Polonijnego.

Mój udział jest równocześnie zauważeniem przez Czcigodnych Organizatorów wielkiej roli polskich duszpasterzy w kształtowaniu i umacnianiu wiary oraz tożsamości Polaków na Ziemi Wileńskiej.

Jednocześnie czuję się zobowiązany do wyrażenia radości za troskę i stałą opiekę Stowarzyszenia oraz Polskiego Senatu o duchowe dziedzictwo mieszkańców naszego Regionu.

Każda obecność moja jako duszpasterza Rodaków tej Ziemi w różnych spotkaniach organizowanych przez Wspólnotę Polską stwarza możliwość zaprezentowania i podzielenia się trudnościami, jak też sukcesami Polaków mieszkającymi w tej części Litwy.

Niech Dobry Bóg i Matka Miłosierdzia z Ostrej Bramy otacza opieką wszelkie inicjatywy Pana Prezesa, by dobro zwyciężało pośród wielorakich zagrożeń z jakimi mamy doczynienia również na Ziemi Wileńskiej.

Szczęść Boże w dalszej współpracy i ofiarnej Pana działalności.
Z wyrazami najgłębszego szacunku i uznania.
Ks. Kan. Józef Aszkiełowicz
Proboszcz Parafii w Butrymańcach i Podborzu na Litwie.
dnia 30 września 2018 r.


Anna M. Traczewska-Radici / Włochy

Tegoroczne spotkanie przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania


G R A T U L U J Ę i D Z I Ę K U J Ę !!!

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy to wspaniała inicjatywa. Tegoroczne spotkanie przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania.

Przez dwa lata brałam udział w Europejskim Forum Mediów Polonijnych i już byłam zaskoczona bogatym programem zajęć, wysokim poziomem paneli i ich wykładowców, ale i nie ukrywam wzorowymi usługami Domu Polonijnego w Pułtusku.

Warszawskie tegoroczne forum mediów polonijnych połączone ze światowym zjazdem, było nie lada przedsięwzięciem. Ilość osób, osobistości rangi państwowej, miejsca oficjalnych spotkań, debat i warsztatów, zakwaterowanie, wspaniała logistyka, prężność organizatorów to elementy, których nie zabrakło podczas 4 dni intensywnego programu. Te dni zostały zorganizowane w każdym detalu. Wyjechałam pełna pozytywnych wrażeń, mnóstwa nowych kontaktów, bogata w informacje i prospektywy działań na przyszły rok.

Mam nadzieję, że Państwa wysiłek przyniół dużą satysfakcję i wdzięczność nie tylko moją, ale wszystkich zaangażowanych w tę "polonijną rodzinę". Takie spotkania pomagają nam "ambasadorom polskości" w kontynuowaniu naszej pracy poza granicami Polski, ale i rekompensują charytatywny charakter i trud naszej działalności.

Pani Teresa Berezowska powiedziała na zamknięciu zjazdu, że jesteśmy dla niej taką klasą, gdzie ona jest nauczycielką. Mam nadzieję, że "zdałam do następnej klasy" i będe mogła wziąć udział w kolejnych lekcjach, chciałabym się jeszcze dużo nauczyć.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na włoską ziemię, gdzie być może uda mi się odwdzięczyć.

Anna M. Traczewska-RadiciAnna M. Traczewska-Radici
John Tomczak / Kanada

Dziękuję za życzliwość, dobrą pracę i wspaniałe przyjęcie

Serdecznie dziękuję organizatorom, koordynatorom i osobom prowadzącym za życzliwość, dobrą pracę i wspaniałe przyjęcie.

Pozdrawiam, John Tomczak z Kanady


Relacja prezesa Kongresu Polonii Kanadyjskiej - Okręg Alberta pana John Tomczak
z V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

"(...) W Sali Senatu RP, pod przewodnictwem pana Marka Domaradzkiego, odbywało się Forum Kultury, w którym uczestniczyłem reprezentując Polonię w Albercie. W forum tym uczestniczył również konsul honorowy z Calgary pan Zygmunt Potocki, a także Wicemarszałek Senatu pani Maria Koc, Ministrowie i Senatorowie RP. Podczas mojego dwukrotnego wystąpienia w sali Senatu poruszyłem sprawę ważności utrzymania kultury i dziedzictwa narodowego wśród Polonii oraz potrzeby pomocy ze strony Senatu i rządu polskiego. (...)"

W sobotę 22 września w siedzibie Sejmu odbyła się końcowa sesja V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy pod hasłem „Łączy Nas Niepodległa”. Zjazd został zorganizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości Polski. W zjeździe wzięło udział około 600 osób z 40 krajów świata. Uczestnicy obradowali w sześciu forach tematycznych, obradując nt. różnych problemów stojących przed strukturami polonijnymi i polskimi w ramach Forum Organizacji, Polonijnej Kultury, Edukacji i Nauki, Sportu i Turystyki, Polonijnego Duszpasterstwa oraz Mediów. Zjazd został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzej Dudy.

W czasie wizyty w pałacu prezydenckim Andrzej Duda podkreślił, że dzięki wsparciu Polonii możemy budować Polskę naszych marzeń: silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie. Prezydent powiedział: „Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem także świadectwo Polsce” – „Dziękuję, że czujecie się Polakami i nimi jesteście.”

List w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego odczytał szef gabinetu politycznego Marek Suski. Premier podkreślił, że Zjazd jest ważnym wydarzeniem, które potwierdza "potrzebę umacniania wspólnoty narodowej, zrzeszania się rodaków żyjących poza macierzą oraz podtrzymywania więzi z ojczyzną". Następnie, drugiego dnia wieczorem premier był obecny wśród uczestników zjazdu na gali V Światowego Zjazdu w Teatrze Narodowym. Premier Mateusz Morawiecki został pierwszym laureatem nagrody imienia profesora Andrzeja Stelmachowskiego za szczególne zasługi dla Polonii i Polaków z zagranicy i istotny wkład w budowanie wspólnoty jednoczącej wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania. Po odebraniu nagrody premier powiedział, że polonijna miłość do kraju nie przemija. "Nie ma Polski bez Polonii, nie ma Polonii bez Polski".

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że nas Polaków mieszkających za granicą łączy wiele. Zaakcentował, że dawno już na sali plenarnej Sejmu nie było tak spokojnie i dostojnie. Zwrócił uwagę na historyczne postaci wielkich Polaków łączące Polonię i Polaków zamieszkałych za granicą.

W Sali Senatu RP, pod przewodnictwem pana Marka Domaradzkiego, odbywało się Forum Kultury, w którym uczestniczyłem reprezentując Polonię w Albercie. W forum tym uczestniczył również konsul honorowy z Calgary pan Zygmunt Potocki, a także Wicemarszałek Senatu pani Maria Koc, Ministrowie i Senatorowie RP. Podczas mojego dwukrotnego wystąpienia w sali Senatu poruszyłem sprawę ważności utrzymania kultury i dziedzictwa narodowego wśród Polonii oraz potrzeby pomocy ze strony Senatu i rządu polskiego.

W ramach Forum Edukacji w zjeździe uczestniczyła pani Krystyna Dembowska, dyrektor sobotniej szkoły im Henryka Sienkiewicza, reprezentująca Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie.

Obrady V Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy zakończyła uroczysta Msza święta prowadzona przez Metropolitę Warszawskiego kardynała Kazimierza Nycz w asyście 50 księży. Msza św. odbyła się w intencji Polonii i Polaków za granicą w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie w Warszawie.

https://www.facebook.com/Wspolnota.Polska/posts/2100581769952895?__tn__=-R

John Tomczak
Bogumiła Glos-Bojarska / Dania

Wspaniałe spotkania i przeżycia

Bardzo serdecznie dziękuje organizatorom , sponsorom , wolontariuszom , współpracującym oraz wszystkim , którzy dokonali tak wielkiej pracy , by V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbył się w takiej gali, jaka mieliśmy przeżyć .

Dziękuje raz jeszcze za te wspaniałe spotkania i przeżycia .

Pozdrawiam - Bogumiła Glos-Bojarska z Danii
Danuta Dąbrowska / Polska

Cudowna atmosfera oraz kontakt ze wspaniałymi oraz dobrymi ludźmi

Szanowny Panie Prezesie!
Serdecznie dziękuję Panu oraz wszystkim organizatorom, uczestnikom i wolontariuszom za umożliwienie mi uczestnictwa oraz pomocy w tak wyjątkowym i wspaniałym wydarzeniu, jak V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.

Cudowna atmosfera oraz kontakt z tak wspaniałymi oraz dobrymi ludźmi to nie tylko niesamowita atmosfera, ale również doświadczenia i wrażenia, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci i w naszych sercach

Danuta Dąbrowska

https://www.facebook.com/Wspolnota.Polska/posts/2101361869874885?comment_id=2101744719836600&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R%22%7D
Agnieszka Grochola / Irlandia

Dziękujemy za wspaniałą atmosferę

Szanowny Pan Dariusz Piotr Bonisławski
Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”


W imieniu Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii, wszystkich zrzeszonych szkół oraz swoim własnym składam na ręce Pana Prezesa dla wszystkich pracowników Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz osób współpracujących w zorganizowaniu V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy serdeczne gratulacje i gorące podziękowania.

Zorganizowanie tak dużego wydarzenia- ponad 600 uczestników z całego świata- wymagało ogromnego nakładu pracy, zaangażowania wielu osób, koordynacji i współdziałania wielu instytucji: Senatu RP, Sejmu RP, Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Rady Polonii Świata, Kongresu Oświaty Polonijnej- by wymienić tylko kilka z nich. Zgranie tak wielu wydarzeń, w tak krótkim okresie, zorganizowanie kilku forów tematycznych z różnym programem, w różnych miejscach, a jednocześnie zgromadzenie nas – wszystkich uczestników tego ważnego wydarzenia w kilku miejscach: Archikatedrze pw. św. Jana, Sejmie RP, Pałacu Prezydenckim, Teatrze Narodowym, Domu Polonii, Świątyni Opatrzności Bożej świadczy o wspaniałym przygotowaniu i ogromnym zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Na V Zjazd do Warszawy przybyli wybitni reprezentanci Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju, którzy odegrali i odgrywają ważną rolę w budowaniu polskości poza granicami Polski i promowaniu wizerunku Polski w świecie. To niewątpliwy sukces organizatorów.

Polską Macierz Szkolną w Irlandii reprezentowały dwie osoby z Zarządu naszej organizacji, które w trakcie V Zjazdu wzięły udział w Forum Edukacji Polonijnej. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak ważnym forum. Było to doniosłe spotkanie oraz istotna dyskusja o współczesnych wyzwaniach w oświacie polonijnej pomiędzy organizacjami działającymi poza Polską a instytucjami zajmującymi się oświatą w Polsce. W trakcie Forum Edukacji Polonijnej byliśmy również świadkami wręczenia nagrody „Polonijny Nauczyciel Roku” w kategorii szkół społecznych- Pani Renacie Maciejczak- nauczycielce z Polskiej Szkoły w Galway imienia Wisławy Szymborskiej. To ogromne wyróżnienie dla nagrodzonej Nauczycielki odczytujemy również jako wyraz uznania dla wszystkich nauczycieli ze szkół społecznych w Irlandii. Dziękujemy za zauważenie i docenienie naszej pracy.

Dziękujemy za wspaniałą atmosferę w trakcie V Zjazdu, za wszystkie wzruszające spotkania z Kolegami i Koleżankami z całego świata, za szczere rozmowy o naszych problemach i sukcesach. Wszystko to było możliwe dzięki temu, że wzięliście Państwo na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie tak ogromnego wydarzenia i wywiązaliście się z tego wzorowo. Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy.

Z wyrazami szacunku
W imieniu Zarządu Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii
Agnieszka Grochola
Wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej w IrlandiiAgnieszka Grochola i minister Anna Zalewska
Evgeny Semenov / Rosja

Zawarłem wiele kontaktów i poznałem wiele kolegów

Chcę podziękować wszystkim organizatorom V Zjazdu Polonii i Polaków Z Zagranicy za wspaniałą organizację i prowadzenie całego Zjazdu i poszczególnych forów.

Uczestniczyłem w Forum Nauki Polskiej Poza Granicami Kraju dzięki czemu zawarłem wiele kontaktów i poznałem wiele kolegów z różnych krajów. Mam nadzieję że te kontakty zaowocują wspaniałymi i pożytecznymi projektami.

Za organizację, życzliwość i opiekę tego Forum chcę podziękować Pani Joannie Pyłat.

Evgeny Semenov
Viktoriia Liaskovska - Shchur / Ukraina

Czuliśmy jedna wielka rodziną!

Dziękujemy podjęcie trudu oraz za organizacje V Zjazdu Polonii o Polakow z Zagranicy!

Czuliśmy jedna wielka rodziną!

Tak szybko minął czas i teraz na zdjęciach tylko powracamy do tych cudownych chwil i przekazujemy Rodakom wspomnienia i napracowania !

Do zobaczenia !

Prezes w Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na UkrainieViktoriia Liaskovska - Shchur
Walentyna Jusupowa / Ukraina

Moim zdaniem takie spotkania bardzo potrzebne...

W dniach 20-24 września w Warszawie odbył się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Udział w Zjeździe wzięło ponad 600 osób z całego świata. Ukrainę przedstawiała liczna delegacja przedstawicieli organizacji polonijnych z różnych miast, księży z różnych parafii. Bardzo przyjemnie było spotkać się i spędzić razem czas. M.in. dziękuję za miłą, przyjazną atmosferę proboszczowi ks. Waldemarowi Pawelec SAC (parafia Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu), Irenie Perszko (Dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu), Marii Siwko (Dyrektor Domu Polskiego w Kijowie), Marii Osidacz (Dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku), Emilii Chmielowej (prezes FOPnU), Aleksandrowi Radica (komendant Hufca „Wołyń”) i wszystkim tym, z kim miałam okazję spotkać się, poznać się i nawiązać współpracę.

Zjazd został objęty honoroym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Obrady merytoryczne podczas Zjazdu toczyły się w tematycznych forach: Światowym Forum Kultury Polonijnej, Światowym Forum Organizacji Polonijnych, Światowym Forum Sportu i Turystyki Polonijnej, Światowym Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju, Światowym Forum Duszpasterstwa Polonijnego. W dniu 20 września w Teatrze Wielkim – Opera Narodowa w Warszawie odbył się przepiękny Koncert Galowy pt.: „Nasza Niepodległa 1918-2018), gdzie występowali polscy artyści.

W czasie wizyt studyjnych uczestnicy Zjazdu odwiedzili Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sprawa Zagranicznych, Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum Katyński, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Centrum Nauki Kopernika, Centrum Prasowe Polskiej Agencji Prasowej, Polskie Radio, Telewizja Polska, zwiedzanie Stadionu i Muzeum Legii Warszawa. W dniu 22 września odbyło się przyjęcie w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, w czasie przyjęcia w uroczysty sposób nadano imienia prof. Andrzeja Stelmachowskiego Domowi Polonii oraz odsłonięto tablicę.

Zjazd został przygotowany przez Komitet Organizacyjny, w skład którego weszli przedstawiciele największych organizacji zrzeszających Polonię i Polaków za granicą, skupionych w Radzie Polonii Świata, przedstawiciele Senatu RP i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.

Moim zdaniem takie spotkania bardzo potrzebni, dają możliwość poznać bardzo ciekawych ludzi, dają ciekawe pomysły i możliwość analizy działalności organizacji.

Walentyna Jusupowa

https://www.facebook.com/walentyna.workexpress/posts/541177893019486?__tn__=H-RWalentyna Jusupowa
Anna Jeswiliene / Litwa

Jestem pod wrażeniem całej organizacji i oprawy

Jestem pod wrażeniem całej organizacji i oprawy V Zjazdu Polonii i Polaków z zagranicy, wszystko na wyższym szczeblu, z wielkim szacunkiem i uszanowaniem dla organizatorów, robicie wielką sprawę, łączycie Polaków na całym świecie.

Anna JeswilieneAnna Jeswiliene
Teresa Konopielko / Rosja

Byłam na wszystkich dotychczasowych zjazdach

Wrażenia: mieszane. Byłam na wszystkich dotychczasowych zjazdach. Dziękuję za to losowi.

Rzęsiste oklaski dla organizatorów - przejazdy - dojazdy.

Ogromny wkład organizacyjny Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Rady Polonii Świata z mądrą, wyważoną postawą pani Berezowskiej.

Zawiodłam się: brakiem kontaktu mediów polonijnych z pozostałymi forami (po prostu nie ma o czym pisać, jeśli nie odbierała się " na żywo" polonijnych spraw zasadniczych). Forum mediów przy ogromnym zaangażowaniu głównych organizatorów (pan Roman Wróbel, pani Teresa Sygnarek) zorganizowało dobre warsztaty, natomiast brak mediów podczas składania wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza uważam za wręcz skandaliczne, tym bardziej, że skład reprezentacyjnych delegacji był prawdziwą tajemnicą. I jak o tym pisać?

Na Forum Mediów brakowało obecności największych wydawnictw na Wschodzie i na Zachodzie. Gotowaliśmy się w domorosłym sosie dziennikarskim, odseparowani od wspólnoty polonijnej świata. Zdumiała również nieobecność zaproszonych niektórych redaktorów naczelnych mediów zachodnich. "Stołówkowa" prezentacja obecnych mediów pozwoliła tylko na zapamiętanie niektórych twarzy.

Reasumując: I Światowe Forum Mediów Polonijnych było udane dla uczestników (formalne poznanie się), natomiast ze względu na brak kontaktów z innymi forami było niewykorzystanym w pełni czasem i doświadczeniem, nie sprzyjającym dalszemu aktywnemu rozwojowi medialnemu słowa polskiego za granicą.
ORGANIZATORZY

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
PARTNER GŁÓWNY

PARTNER - MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej
w ramach zadania „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej
oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej
oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą.”

PARTNER - FUNDACJA PZU


PATRONATY MEDIALNE


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów