Media o V Zjeździe Polonii i Polakó z zagranicy


LITWA - Portal zw.lt

Karczewski: Zależy nam na młodych liderach w Polonii


Wśród środowisk polonijnych jest duże zainteresowanie współpracą z Polską; dialog partnerski z Polonią jest coraz głębszy, państwo polskie przywiązuje do tego olbrzymią wagę - powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy będzie obradował od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obrady Zjazdu zainauguruje marszałek Senatu Stanisław Karczewski – w imieniu komitetu honorowego – podczas sesji plenarnej 20 września, w sali obrad Sejmu.

„Bardzo zależy nam na tym, aby poszukiwać nowych, młodych liderów. Chcemy zmiany pokoleniowej. Bardzo wielu młodych ludzi jest zainteresowanych współpracą z Polską i bardzo nam na tym zależy. Jedną z form naszego wsparcia Polonii będzie kładzenie jeszcze większego nacisku i wydawanie jeszcze większych pieniędzy na wypoczynek w Polsce młodych Polaków mieszkających za granicą i mających inne obywatelstwo” – powiedział Karczewski w radiowej Jedynce.

„To co robimy w zakresie Polonii to jest działalność polityczna, również w tym zakresie, aby budować tę siłę Polaków, tam w miejscach zamieszkania. Oni nie mogą się izolować, muszą wychodzić poza swoje środowiska z naszą kulturą, inicjatywami, bogactwem dziejowym i budować wspólnotę” – zaznaczył Karczewski.

Marszałek Senatu wskazał, że zeszły rok był pierwszym od wielu lat „kiedy więcej Polaków przyjechało i wróciło do Polski, niż z Polski wyjechało”. „Polacy za granicą są zainteresowani Polską” – ocenił.

Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W składzie Komitetu Honorowego znaleźli się m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz i szef MSWiA Joachim Brudziński.


http://zw.lt/swiat/karczewski-zalezy-nam-na-mlodych-liderach-w-polonii/

TVP POLONIA

W OCZEKIWANIU NA ZJAZD


O oczekiwaniach przed Zjazdem rozmawiali:
Dariusz Piotr Bonisławski prezes Stowarzyszenie "Wspólnota Polska",
Teresa Berezowski przewodnicząca Rady Polonii Świata,
Ewa Ikwanty laureatka nagrody Wybitny Polak w Irlandii z organizacji Together-Razem Centre


RADIO MARYJA

S. KARCZEWSKI: MAM NADZIEJĘ, ŻE BĘDZIEMY ZWIĘKSZAĆ ŚRODKI FINANSOWE NA POLONIĘ


Rząd podniósł środki finansowe przeznaczane na Polonię do 100 mln zł; będziemy zwiększać te nakłady – wskazał marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Szef MSZ Jacek Czaputowicz zaznaczył, że Polonia kształtuje pozytywny wizerunek Polski na świecie i broni jej dobrego imienia.

Od czwartku do soboty odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątek w Sejmie – w ramach Zjazdu – odbyło się Światowe Forum Organizacji Polonijnych, w którym udział wzięli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Marszałek Karczewski podkreślał, że spotkanie Polonii w gmachu parlamentu jest „niezwykle istotnym i ważnym” wydarzeniem. Jak dodał, to też sygnał dla Polaków mieszkających za granicą, że troszczy się o nich wiele instytucji.

Marszałek zapewnił, że Senat, który opiekuje się Polonią, wspiera ją i dalej będzie to robił.

„Wiemy, że nie jesteśmy instytucją doskonałą i mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale też bardzo dużo robimy” – zaznaczył Stanisław Karczewski.

Jak wskazał, obozowi rządzącemu nie podobało się to, że środki na Polonię zostały zabrane z Senatu do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Marszałek podkreślił, że dzięki PiS, wróciły one z powrotem do Izby Wyższej.

„Jestem bardzo wdzięczny swojemu środowisku politycznemu, które podjęło taką polityczną decyzję” – oświadczył Stanisław Karczewski.

Zwrócił również uwagę, że przez wiele lat środki przeznaczane na Polonię były na jednakowym poziomie – 75 mln zł. Jak podkreślił, to rząd jego obozu politycznego zwiększył nakłady na ten cel o 30 proc. do 100 mln zł.

„Jest to dobry cel i będziemy zwiększać na niego środki – taką mam nadzieję” – powiedział Karczewski.

Marszałek Senatu podkreślił, że współpraca z przedstawicielami organizacji polonijnych ma „w pewnym sensie charakter polityczny”.

„Spieramy się tutaj czasami politycznie. Niech te spory trwają, niech będą” – powiedział.

Jak mówił do uczestników panelu, beneficjentem działań ich organizacji oraz rządzących, muszą być Polacy mieszkający poza granicami naszego kraju.

„My dla nich pracujemy” – zaznaczył Stanisław Karczewski.

„Tak naprawdę pracujemy dla Polski, bo chcemy, żeby nasze działanie tutaj w Polsce i wasze za granicą wzmacniało Polskę „ – dodał marszałek Senatu.

Podziękował przedstawicielom organizacji polonijnych, za ich „intensywną pracę, trud, za poświecenie czasu”.

Minister spraw zagranicznych podkreślił z kolei, że dla państwa polskiego tak liczna obecność Polaków na świecie „stanowi nie tylko potencjał i wyzwanie, ale również zobowiązanie”. Zadeklarował, że rząd jest gotowy do coraz większej współpracy z Polakami mieszkającymi za granicą, aby ten „znaczący potencjał wykorzystać dla dobra naszego kraju i naszych rodaków – w kraju i za granicą”.

Jacek Czaputowicz zaznaczył, że obecny rząd przywiązuje „szczególną wagę” do współpracy z Polonią.

„Sprawy Polonii i Polaków za granicą mają dla nas fundamentalne znaczenie” – oświadczył.

Szef MSZ wskazał, że rodacy mieszkający za granicą są ważnym partnerem dla państwa polskiego przy „realizacji polskiej racji stanu”. Jak mówił, ostatnie trzy lata obecnego obozu rządzącego to czas zmian w polityce polonijnej oraz nowe spojrzenie na to, jakie możliwości – przy realizacji zadań na arenie międzynarodowej – niesie właśnie Polonia.

„Szczególnie jeśli chodzi o kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie i obrony jej dobrego imienia” – podkreślił Czaputowicz.

„Zyskaliśmy w Polonii solidnego, niezawodnego partnera, strażnika prawdy historycznej, wytrwale wspierającego wysiłki obecnego rządu w walce z fałszowaniem historii” – mówił minister. Wyraził wdzięczność, że Polacy mieszkający za granicą reagują na niewłaściwe przedstawienie historii oraz że potrafią zjednoczyć się w działaniu na rzecz wspólnej sprawy.

Podczas V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata debatuje w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W składzie Komitetu Honorowego znaleźli się m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MSWiA Joachim Brudziński.


http://www.radiomaryja.pl/informacje/s-karczewski-mam-nadzieje-ze-bedziemy-zwiekszac-srodki-finansowe-na-polonie/

RADIO POLAND

V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy w Warszawie


W stolicy spotyka się około 600 osób polskiego pochodzenia, mieszkających na co dzień poza granicami naszego kraju

Tegoroczny Zjazd Polonii i Polaków z zagranicy odbywa się pod hasłem "Łączy nas Niepodległa", najważniejszym tematem będzie 100-lecie niepodległości Polski - mówi Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi.

- To jest bardzo znamienne wydarzenie dla Polonii i Polaków ponieważ my jesteśmy dla Polski. Dzisiejsze wyzwania na przykład dla Polaków ze Wschodu, którzy potrzebują determinacji by bronić swojej tożsamości, walczyć z rusyfikacją i bronić tych niepodległych wartości - mówiła Andżelika Borys w rozmowie z Polskim Radiem.

- Setki krzyży, setki miejsc pamięci na Wschodzie to jest cena oddana za niepodległość. I my powinniśmy nie tylko pamiętać ale i dbać o to i tej niepodległości też pilnować - mówiła prezes Związku Polaków na Białorusi.

W gmachu parlamentu odbędą się spotkania, panele dyskusyjne i fora tematyczne, związane z nauką, kulturą czy religią. W najbliższych dniach z uczestnikami Zjazdu spotka się również prezydent Andrzej Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie i posłowie. V Zjazd Polonii potrwa do niedzieli.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Marii Wieczorkiewicz.

IAR/dad


http://www.radiozagranica.pl/8/251/Artykul/383295,V-Zjazd-Polonii-i-Polakow-z-Zagranicy-w-Warszawie

POLSKIE RADIO 24.pl

"Łączy nas Niepodległa". Polonia i Polacy z zagranicy spotykają się w Polsce


W Warszawie rozpoczyna się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Jego uczestnicy będą dyskutować o problemach Polaków mieszkających za granicą, a także o tym, jak bronić dobrego imienia Polski. - Celem spotkania jest też umocnienie więzi z Polską, rozmawianie o tożsamości narodowej - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Wróbel ze stowarzyszenia "Wspólnota Polska", współorganizator wydarzenia.

Organizatorzy zaplanowali wiele spotkań i dyskusji panelowych. Najważniejszym celem zjazdu jest rozmowa o Polonii w kontekście setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak podkreślał na naszej antenie Roman Wróbel, Polonia mieszkająca w świecie jest różnorodna. Gość PR24 zauważył również, że np. najstarsza emigracja z Ameryki Południowej, już kolejne pokolenie emigrantów, to ludzie, którzy choć nie mówią po polsku, nadal czują więź z ojczyzną przodków.

Przedstawiciel stowarzyszenia "Wspólnota Polska" tłumaczył również różnicę, jak istnieje pomiędzy Polonią a Polakami z zagranicy. - Polonia to osoby, które utrzymują łączność z narodem polskim, które z różnych przyczyn wyjechały zagranicę i osiedliły się w innych krajach. Polacy z zagranicy to osoby, które mieszkają w sąsiednich krajach, które nigdy nie wyjeżdżały z Polski, tylko historia tak się potoczyła, że znaleźli się poza Polską - wyjaśniał Roman Wróbel.

W czwartek o 17.30 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkają się z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta.

Zjazd potrwa do 23 września.

Więcej w całej rozmowie z Romanem Wróblem. Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/zz


https://polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2192023,Laczy-nas-Niepodlegla-Polonia-i-Polacy-z-zagranicy-spotykaja-sie-w-Polsce

TVP PARLAMENT

Otwarcie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy


W Warszawie na specjalnej konferencji prasowej zostanie w środę otwarty V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z zagranicy, organizowany w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czterodniowe obrady Zjazdu zostaną zainaugurowane przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego – w imieniu komitetu honorowego – podczas sesji plenarnej 20 września, w sali obrad Sejmu. Tego dnia odbędzie się też spotkanie z parą prezydencką w Pałacu Prezydenckim.

W ramach Zjazdu ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w trakcie siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.


http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/otwarcie-v-swiatowego-zjazdu-polonii-i-polakow-z-zagranicy/39072174

RADIO MARYJA

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


Tegoroczny piąty światowy zjazd przedstawicieli Polonii i Polaków z zagranicy w kraju jest szczególny odbywa się, bowiem w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cel spotkania to odpowiedź na fundamentalne pytania: w jaki sposób budować tożsamość narodową za granicą i jak działać na rzecz poprawy i obrony dobrego imienia Polski?

– Takie wydarzenie, jak sytuacja chociażby z pomnikiem w Jersey City pokazała, że musimy być gotowi na to, żeby móc działać. Stanąć dość szybko ramię w ramię i sprawnie bronić dobrego imienia państwa polskiego – mówi szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski.

Największym problemem dla Polonii jest zachowanie tożsamości narodowej młodego pokolenia – podkreśla Teresa Berezowska, przewodnicząca Rady Polonii Świata.

– Trudno jest zachować język ojczysty, kiedy na co dzień chodzi się do angielskiej szkoły i ma się kolegów, którzy mówią po angielsku. Muszę przyznać, że nawet u nas na obozach, mimo tego że są rozkazy, że pieśni śpiewamy po polsku, to młodzież skłonna jest mówić po angielsku – akcentuje przewodnicząca Rady Polonii Świata.

W zjeździe polonijnym udział weźmie blisko 600 osób z różnych środowisk, w tym duża grupa duchownych, podkreśla współorganizator spotkania Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Po raz pierwszy odbywa się forum, które jest dedykowane właśnie polskim duchownym. Księżom pracującym poza granicami kraju. Staramy się wszystkim uzmysławiać, jak wielka jest rola polskich księży, misji katolickich, poza granicami kraju – wskazuje.

W spotkaniu udział biorą także przedstawiciele Rady Oświaty Polonijnej. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotkała się w środę z członkami rady by poinformować o nowym projekcie: specjalnych podręcznikach dla polskiej młodzieży kształcącej się poza krajem. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce ruszyć z projektem od przyszłego roku. Minister rozmawiała także na temat wyzwań stojących przed oświatą polonijną.

To m.in. spełnienie postulatu nauczycieli środowisk oświatowych, aby nauczyciel uczący za granicą, polski nauczyciel, mógł ubiegać się o kolejne stopnie awansu zawodowego. To również spełnienie postulatu, który dotyczył zmiany nazwy tzw. „espeków”, czyli szkolnych punków konsultacyjnych, na polskie szkoły – podkreśla Anna Ostrowska, rzecznik MEN.

Jednak potrzeb Polonii oświatowej jest wciąż wiele – zaznacza Agnieszka Grochola, wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii.

– Są szkoły, które są wspierane w stu procentach przez państwo polskie, to tak zwane szkolne punkty konsultacyjne. Są także szkoły społeczne, które już na taką pomoc liczyć nie mogą. Jestem dyrektorem takiej szkoły społecznej. Jest nam trudno i ciężko dlatego, że co roku nie wiemy, z czym będziemy musieli się zmierzyć – wskazuje wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii.

Poza dyskusją o najważniejszych problemach, jak podkreśla Jolanta Tatara, prezes Światowego Kongresu Oświaty Polonijnej, zjazd polonijny, ma także inny wymiar – ten czysto ludzki.

– To jest rozmowa, słuchanie, spotkanie przyjaciół i to jest największa wartość jakiej można sobie życzyć. Dlatego wszyscy przyjeżdżamy z ogromną radością – akcentuje Jolanta Tatara.


http://www.radiomaryja.pl/informacje/v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy/Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł PiS, przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą / Radio Maryja

ROSJA - RODACY NA SYBERII

Delegaci z Rosji na V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy

V Всемирный съезд Полонии и поляков из-за границы в честь 100-летия восстановления независимости Польшиhttp://www.rodacynasyberii.pl/

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Łączy nas Niepodległa – V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin uczestniczy w rozpoczynającym się dzisiaj V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy. Obrady zainaugurował marszałek Senatu Stanisław Karczewski w imieniu komitetu honorowego podczas dzisiejszej sesji plenarnej w sali obrad Sejmu. Tegoroczny Zjazd pod hasłem „Łączy nas Niepodległa” ma wyjątkowy charakter, ponieważ stanowi główny punkt polonijnych obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przez cztery dni ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W skład Komitetu Honorowego wchodzą m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, szef MSZ Jacek Czaputowicz i szef MSWiA Joachim Brudziński.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.


http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/laczy-nas-niepodlegla-ndash-v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy-8724.php

Polska Agencja Prasowa

MSZ: V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy (komunikat)


- MSZ informuje:
- Dwudziestomilionowa obecność Polonii i Polaków w świecie stanowi nie tylko potencjał i wyzwanie, ale również zobowiązanie – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas inauguracji Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

Szef MSZ zadeklarował, że w działaniach na rzecz polskiej racji stanu rodacy mieszkający za granicą - zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie - są niezwykle ważnym partnerem. Zauważył ponadto, iż środowiska polonijne odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski w świecie, w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych, promocji gospodarczej Polski i przyciąganiu inwestycji zagranicznych. Minister wyraził również wdzięczność organizacjom polonijnym za krzewienie prawdziwej, opartej na faktach narracji na temat historii Polski i jej miejsca w Europie i świecie. - Umacnianie polskości, miłości do Ojczyzny oraz języka polskiego możliwe jest tylko poprzez wspólny wysiłek dyplomatów, organizacji polonijnych, nauczycieli, rodziców i uczniów – dodał.

Minister Czaputowicz podkreślił, jak ważny jest rozwój za granicą oświaty i nauczania języka polskiego w celu podtrzymania polskości wśród młodych pokoleń rodaków za granicą. Wyraził jednocześnie satysfakcję ze wzrostu zainteresowania polską kulturą oraz nauką języka ojczystego i zaznaczył, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera wszelkie wysiłki na rzecz zwiększenia dostępności do nauki języka polskiego za granicą. - Liczymy na to, że polskie dzieci coraz liczniej będą mogły korzystać z oferty edukacyjnej nauczania w języku polskim, jaką tworzą wspierane także z funduszy konsularnych polskie szkoły społeczne działające przy organizacjach polonijnych, parafiach, stowarzyszeniach – powiedział szef MSZ.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, odbywający się w Warszawie w dniach 20-23 września br., został zorganizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wraz Senatem RP oraz Radą Polonii Świata. Wydarzenie wpisuje się w narodowe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości i gromadzi ponad 600 delegatów z całego świata.

[...]

(PAP) kom/ agzi/ pat/


http://centrumprasowe.pap.pl/cp/en/news/info/127554,,msz-v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy-(komunikat);jsessionid=hCPygi32LAYKN9PkpklVcHKN.undefined

USA - WIADOMOSCI.COM

Piąty Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. „W ubiegłym roku więcej Polaków wróciło do kraju, niż z niego wyjechało”


Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że w ubiegłym roku więcej Polaków wróciło do kraju, niż z niego wyjechało.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości podkreślił w Jedynce, że stało się tak po raz pierwszy od wielu lat. Jest dla nas ważne, żeby zatrzymać tę emigrację Polaków i to się stało – powiedział marszałek Senatu. Dodał, że „Polacy są zainteresowani Polską, widzą i dostrzegają zmiany, widzą i dostrzegają to, że Polska się rozwija”.

W Warszawie rozpoczyna się dziś Piąty Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Marszałek Karczewski powiedział, że przedstawicieli Polonii przyjmie dziś prezydent Andrzej Duda. Odbędzie się też Gala Niepodległej, w której weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Jutro uczestnicy Zjazdu spotkają się w forach tematycznych, poświęconych między innymi edukacji, mediom i duszpasterstwu Polonii.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/kj


http://wiadomosci.com/piaty-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy-w-ubieglym-roku-wiecej-polakow-wrocilo-do-kraju-niz-z-niego-wyjechalo/

RADIO MARYJA

DZIAŁACZE POLONIJNI: WYJĄTKOWY ZJAZD POLONII W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI


V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy był wyjątkowy, ze względu na to, że odbywał się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a także przez rozmach imprezy – podkreślali uczestnicy zjazdu, który rozpoczął się w czwartek i potrwa do niedzieli.

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat zaznaczył, że zjazd odbywa się w roku stulecia niepodległości, a Senat „przeznaczył szczególną kwotę” na organizację przedsięwzięcia, w którym wzięło udział przeszło dwa razy więcej uczestników niż w poprzednich zjazdach. Do najważniejszych przedsięwzięć V Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy zaliczył Forum Oświaty, które „traktowało o młodzieży, a więc o przyszłości”.

Bo przyszłość Polonii i Polaków za granicą to młodzież, dzieci; to jest ich tożsamość narodowa, o którą oprócz rodziców musza walczyć polskie szkoły – dodał.

Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska przyznała, że poglądy na V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy i jego przebieg były różne, a „dyskusja była czasem gorąca”, ale – jak zaznaczyła – kończyła się porozumieniem.

Prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska, które jest współorganizatorem zjazdów Polonii, Dariusz Bonisławski zwrócił uwagę na udział prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego (PiS) w imprezach zjazdu. Zwrócił uwagę na deklarację szefa rządu dotyczące wsparcia dla przyjazdu Polaków i osób polskiego pochodzenia do Polski.

Premier podkreślił, że to jedyny kierunek migracji, który rząd będzie wspierał – zaznaczył Dariusz Bonikowski.

Pytany, dlaczego tuż przed zjazdem niektórym działaczom Polonii niemieckiej cofnięto zaproszenia, jakie były kryteria udziału w tym spotkaniu i jaka była rola ambasad w doborze uczestników, Dariusz Bonisławski powiedział, że „to sytuacja bardzo prosta”.

Poza granicami mieszka ok. 20 mln Polaków. 600 osób – bo tyle było miejsc – to bardzo niewiele w porównaniu z potrzebami – powiedział.

Zaznaczył, że liczba zgłoszeń blisko czterokrotnie przekraczała liczbę miejsc dla uczestników.

Zapewnił, że zamierzeniem organizatorów było, aby V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy był „otwarty na różne środowiska”. Dodał, że rekrutację prowadzono przez organizacje polonijne, ale szukano także osób niezrzeszonych, kierując się np. ich dorobkiem naukowym lub kulturalnym.

Polacy, pomysłowi w kraju, podobnie za granicą, często przekazywali sobie linki do logowania się w naszym systemie rekrutacyjnym. Okazywało się, że są zarejestrowane osoby, które nie miały do tego uprawnień. W odpowiednim momencie to wszystko było weryfikowane – powiedział Dariusz Bonisławski.

Podkreślił, że wiele osób wpisano na listę rezerwową, z której w miarę zwalnianych miejsc, wpisywano je na listę uczestników.

Teresa Berezowska powiedziała, że słyszała o kilku przypadkach, gdy delegaci mając już bilet i opłacony udział, dowiadywali się, że skreślono ich z listy uczestników.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbywa się 20-23 września. Ponad 600 uczestników brało udział w forach tematycznych, debatując o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Zjazd został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, a do Komitetu Honorowego należą m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński.

Pierwszy zjazd Polonii odbył się w 1992 r. w Krakowie, poprzedni w 2012 w Warszawie.


http://www.radiomaryja.pl/informacje/dzialacze-polonijni-wyjatkowy-zjazd-polonii-w-stulecie-niepodleglosci/

LITWA - L24.lt

Rozpoczął się Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


W czwartek rozpoczął się w Warszawie V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Uczestnicy spotkania, w tym delegacja z Wileńszczyzny, zgromadzili się kościele św. Jana na porannej Mszy św. w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo koncelebrował kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski.

„W wierze i Ewangelii dostrzegajmy nadal skuteczne środki umacniania naszej miłości do Ojczyzny. W żaden inny sposób nie możemy służyć naszej Ojczyźnie i jej niepodległości, jak żyjąc zgodnie z Ewangelią” – powiedział w homilii bp Wiesław Lechowicz, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Emigracji Polskiej do Polonii.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy poprzedziła zorganizowana wczoraj konferencja prasowa. Wzięli w niej udział: szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski, przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska oraz prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat.

Jakub Kowalski, szef Kancelarii Senat Rzeczypospolitej Polskiej, który podkreślił szczególny charakter Zjazdu w roku stulecia Odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwrócił uwagę na to, że Zjazd stwarza możliwość do licznych spotkań i dyskusji z Polonią i Polakami, wymiany opinii i uwag oraz wspólnego wypracowania lepszego modelu współdziałania, tak by wsparcie ze strony państwa polskiego i Senatu mogło być jeszcze bardziej efektywne. Dodał, że szczególnie istotne jest szukanie odpowiedzi, w jaki sposób można budować polską tożsamość narodową za granicą, w jaki sposób można działać na rzecz poprawy i obrony dobrego imienia naszej Ojczyzny.

Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zwrócił uwagę na rolę, jaką odegrała Polonia w odzyskaniu niepodległości i podtrzymaniu polskości za granicą. Powiedział, że program Zjazdu wpisuje się w historię budowania platformy współpracy organizacji polonijnych i Polaków żyjących poza granicami Ojczyzny.

Teresa Berezowska, przewodnicząca Rady Polonii Świata podniosła kwestię obrony dobrego imienia Polski i Polaków. Zaznaczyła, że nadchodzący Zjazd będzie okazją do pokazania działalności Polaków i Polonii, ich działania na rzecz obrony dobrego imienia Polski.

Tadeusz Adam Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych zaznaczył, iż kwestia obrony dobrego imienia Polski przewija się we wszystkich forach Zjazdu. To niezwykle ważne zagadnienie, które konsekwentnie musimy realizować.

Sesja inauguracyjna V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbędzie się w czwartek o godz. 15.00 czasu litewskiego w Sejmie RP (sala Plenarna). Jeszcze dziś delegatów Zjazdu przyjmie w Pałacu Prezydenckim prezydent RP Andrzej Duda.

Obrady uczestników Zjazdu rozpoczną się w piątek. Ponad 600 przedstawicieli Polonii i Polaków zza granicy będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach.

Obrady potrwają do niedzieli i zostaną uwieńczone Mszą św. w intencji Polonii i Polaków za granicą w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat RP w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Na podst. wspolnotapolska.org.pl, inf. wł.


http://l24.lt/pl/polska/item/265049-rozpoczal-sie-swiatowy-zjazd-polonii

WATYKAN - VATICAN NEWS

Warszawa: V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


W Warszawie odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Spotkanie, które potrwa do najbliższej niedzieli, rozpoczęła Msza św. w stołecznej archikatedrze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

W homilii bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Emigracji Polskiej apelował, by troska o wiarę i życie z nią zgodne, były fundamentem wszystkich działań, także tych w służbie Polsce i Polonii. „W wierze i Ewangelii dostrzegajmy nadal skuteczne środki umacniania naszej miłości do Ojczyzny - powiedział bp Lechowicz. - Miejmy mocne przekonanie, że w żaden inny sposób nie możemy lepiej służyć naszej umiłowanej Ojczyźnie i jej niepodległości, jak żyjąc zgodnie z Ewangelią” .

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbywa się pod hasłem „Łączy nas Niepodległa”.


https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2018-09/warszawa-zjazd-polonii-i-polakow-zagranica.html

SEJM RP

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Inauguracyjne posiedzenie w Sali Plenarnej


„Łączy nas Niepodległa” - pod takim hasłem odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, który potrwa do soboty. W Zjeździe bierze udział ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata. Zjazd zainaugurowało w czwartek posiedzenie w Sali Plenarnej Sejmu, a gości przywitał marszałek Marek Kuchciński. - Jesteśmy narodem, którego 1/3 obywateli mieszka poza granicami Polski. Dziś polityka naszego państwa zmierza w kierunku ułatwiania powrotu rodaków z emigracji, także tych, którzy byli w czasach okupacji przymusowo wysiedlani. Polska jest naszym wspólnym dobrem i możemy powiedzieć śmiało, że w każdym pokoleniu Polacy za granicą, na emigracji, walczyli wytrwale także o zachowanie duchowego dziedzictwa naszego Narodu - powiedział Marszałek Sejmu.

W Sali Plenarnej zasiedli delegaci oraz zaproszeni goście. Marszałek Kuchciński podkreślił zasługi Polaków mieszkających poza granicami kraju w czasie transformacji ustrojowej i po 1989 r. -Pragnę podziękować szczególnie tym organizacjom, które niosły pomoc naszemu Narodowi, Polsce, w czasach walki o wolność w II poł. XX w. Korzystaliśmy z tej pomocy w bardzo dużym stopniu. Po roku 1989 znaczenie i rola Polonii nie malała. Wspólnie pracowaliśmy nad umocnieniem Polski wewnątrz kraju oraz na forum międzynarodowym. Sojusz Północnoatlantycki i Unia Europejska to wielkie organizacje, których Polska jest członkiem, także dzięki staraniom państwa, Polonii. Musimy o tym pamiętać i chcemy o tym przypominać - podkreślił Marek Kuchciński.

Podczas inauguracji głos zabrał również marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Dobrze jest być Polakiem, w kraju i za granicą. Możemy to sobie z satysfakcją powiedzieć w roku stulecia odzyskanej przez Polskę niepodległości. To nasze wielkie wspólne osiągnięcie. Witam Was w domu. Marszałek Senatu podkreślił także rolę, jaką emigracja pełniła w historii Polski. - Bez was my tu w kraju nie bylibyśmy sobą. Polonia i Polacy za granicą są wielką polską wartością. Stanowią nieodłączny element tego, co nazywamy marką „Polska”. Przypominamy o tym z dumą i satysfakcją w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wasz sukces służy budowie wizerunku Polski jako kraju ludzi pracowitych, przedsiębiorczych, otwartych na wyzwania, dobrze wykształconych, których każdy chce mieć za współobywateli. Nasz sukces kraju, który dobrze wykorzystuje niebywałą szansę, jaką w ciągu ostatnich 30 lat dała mu historia, służy wam w budowie waszej pozycji społecznej w krajach waszego zamieszkania. Dzięki temu Polonia i Polacy za granicą mogą służyć Polsce, mogą otwierać dla niej możliwości, mogą neutralizować jej nieprzyjaciół. Jednym słowem mogą służyć temu, co nazywamy „soft power” - miękką potęgą - powiedział marszałek Karczewski.

Zgromadzeni w Sali plenarnej Sejmu RP delegaci w skupieniu wysłuchali listu od premiera Mateusza Morawieckiego. Odczytał go Marek Suski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szef Rządu skierował do delegatów ważne przesłanie, że Zjazd potwierdza potrzebę umacniania wspólnoty narodowej, zrzeszania się rodaków żyjących poza macierzą oraz podtrzymywania więzi z ojczyzną. "Wszyscy dobrze pamiętamy i chcemy pamiętać, że to dzięki wysiłkom rodaków mieszkających w kraju i za granicą nasz naród był w stanie podjąć największe wyzwanie w swojej historii - odzyskanie niepodległości oraz utrzymanie ducha wolnej Polski nie byłoby możliwe bez zaangażowania Polaków żyjących na obczyźnie. Cieszy nas to, że Polacy chcą jednak wracać do ojczyzny, że dostrzegając potencjał polskiej gospodarki, podejmują starania by znaleźć w kraju możliwość rozwijania swojej kariery" - napisał w korespondencji Mateusz Morawiecki.

Przed posiedzeniem w Parlamencie delegaci złożyli wiązanki pod tablicami ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, posłów poległych podczas II wojny światowej, ofiar katastrofy smoleńskiej oraz senatorów II RP poległych podczas II wojny światowej.


http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=1A75DBA4191995DFC125830E004B9079

SENAT RP

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Inauguracyjne posiedzenie w Sali Plenarnej


Marszałek Senatu otworzył V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 20 września 2018 r. w polskim parlamencie otworzył V Światowy Zjazd Polonii i Polaków poza Granicami, który odbywa się w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Marszałek powiedział, że odzyskanie niepodległości to wielkie wspólne osiągnięcie wszystkich Polaków – żyjących w kraju i poza granicami.

„Polonia i Polacy za granicą współdefiniują polskie doświadczenie dziejowe, współtworzą polską tożsamość. Bez Was my tu, w kraju nie bylibyśmy sobą” – mówił marszałek. Przypomniał losy polskiej emigracji od czasów upadku Powstania Listopadowego do emigracji po II wojnie światowej. Zaznaczył, że także Polacy, którzy wyemigrowali nie byliby sobą bez tego, co się zdarzyło w Polsce - od odzyskania niepodległości w 1918 r, poprzez Bitwę Warszawską, potem II wojnę światową, a wreszcie w czasach komunistycznej dyktatury, gdy Polacy buntowali się przeciwko systemowi w czasie polskich miesięcy – Października ’56 r., Marca ’68 r., Grudnia ’70 r., Czerwca „76 r. wreszcie Sierpnia 80 r. i upadku komunizmu.

„Szczególne miejsce w naszej tożsamości i sercach mają ci Polacy, którzy musieli emigrować, byli za Polskę deportowani oraz Ci, którzy nigdy nie opuścili Polski. Tylko na skutek wojennej zawieruchy przesunięte zostały granice, a oni znaleźli się we wrogim państwie” – mówił marszałek. Podkreślił, że choć dawno tam Polski nie ma oni trwają przy mowie i polskich obyczajach. To, zdaniem marszałka, wiele mówi o sile i atrakcyjności polskiej kultury. „To nasza duma, ale i odpowiedzialność” – dodał.

„Aby Polonia i Polacy trwali przy polskości, Polska musi być dla nich punktem odniesienia i wartością” – podkreślił marszałek. Jego zdaniem, żeby tak się stało trzeba umacniać pozycję Polski w Europie. Podkreślił, że w zasięgu naszych możliwości jest Polska dobrze rządzona, solidarna, szybko odrabiająca dystans rozwojowy do tych państw europejskich, z którymi lubimy się porównywać.

„Chcemy uchylać drzwi Zachodu naszym sąsiadom ze Wschodu. Polska ma w tym interes, bo zbliżając te kraje do Zachodu wspieramy również zamieszkałych w tych krajach Polaków” – mówił marszałek Karczewski. Zdaniem marszałka powinno się działać na rzecz podniesienia statusu społecznego Polaków żyjących na Wschodzie.

Marszałek wskazywał, że jeśli nie ma tam dostępu do polskich kanałów telewizyjnych to jest to problem Polski, jeśli nie ma dostępu do polskich szkół, to jest to problem Polski, jeśli polskie zabytki i polskie cmentarze niszczeją na Wschodzie to jest to problem Polski. „musimy znajdować pieniądze na ich konserwację i odbudowę – nie tylko po to, by pielęgnować narodową nostalgię, ale dlatego, że to jest dziedzictwo Rzeczypospolitej.

Marszałek mówił także o potrzebach Polonii na Zachodzie. O tym, że w Austrii i Niemczech Polacy nie są uznawani za mniejszość narodową, i że będą prowadzone rozmowy, by rozwiązać te problemy. Mówił o Polonii w Ameryce Południowej, gdzie Polska musi zainwestować w naukę języka polskiego i ośrodki kultury polskiej, bo „stara” emigracja odchodzi, a młodzi przestają mówić po polsku. Poinformował, że Senat będzie miał dla nich ofertę.

Marszałek powiedział, że w Polsce powstaje wielka koalicja partnerów, którzy będą wspierać polski rząd i Senat, by polskie dzieci z zagranicy mogły spędzać wakacje w Polsce. Zdaniem marszałka zetknięcie z żywym, polskim językiem, kontakt z rówieśnikami z Polski, dotknięcie naszej wspólnej historii - to unikalna szansa na pozyskanie tych młodych ludzi dla polskości i tę szansę Polska chce im stworzyć. Zaznaczył, że już w tej chwili wakacje na koloniach w Polsce spędza około dziesięciu tysięcy. „Chcemy, aby to było kilkadziesiąt tysięcy” – powiedział. Marszałek poinformował także, że trwają prace nad tym, by Polonia i Polacy za granicą mieli swojego przedstawiciela w Senacie.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że dzisiaj polityka Polski zmierza w kierunku ułatwiania powrotu rodaków z emigracji. Mówił, że "w każdym pokoleniu, Polacy za granicą, na emigracji walczyli wytrwale o zachowanie duchowego dziedzictwa naszego narodu".

Przypomniał, że Sejm ogłosił 2018 r. rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "W tej ważnej uchwale zapisaliśmy, że odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa, nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej".

„Cieszy nas, że Polacy chcą wracać do ojczyzny; rząd wspiera i będzie wspierał powroty rodaków z emigracji zarobkowej” - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników V Światowego Zjazdu Polonii. Jak podkreślił, działania na rzecz Polonii są jednym z priorytetów rządu.

List w imieniu premiera odczytał szef jego gabinetu politycznego Marek Suski. Morawiecki podkreślił w nim, że Zjazd jest ważnym dla wszystkich wydarzeniem, które potwierdza "potrzebę umacniania wspólnoty narodowej, zrzeszania się rodaków żyjących poza macierzą oraz podtrzymywania więzi z ojczyzną".

Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski zwracał uwagę, że Polacy są jednym z najbardziej rozproszonych narodów europejskich. Wskazał, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy była utrata niepodległości, która "położyła się cieniem na dziejach Polski na ponad 100 lat". Dodał, że Zjazdy Polonii są "piękną manifestacją wspólnoty narodowej, a także troski o losy ojczyzny". Jest to też "piękna i ważna" tradycja, która łączy Polaków, żyjących poza granicami ojczyzny - zauważył.

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat wskazał, że "w uczuciach emigrantów do ojczyzny niewiele się zmieniło od epoki romantycznych narodowych wieszczów". "Kochamy Polskę, cieszymy się wolną, nowoczesną i rozwijającą się ojczyzną. Przyjeżdżamy tu często, przyjeżdżają nasze dzieci, przyjeżdżać będą nasze wnuki, bo łączy nas Polska" - podkreślił. "Jesteśmy tu. Przybyliśmy dzisiaj do polskiego Sejmu, do świątyni demokratycznej Polski, bo łączy nas Niepodległa" - oświadczył.

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys podkreśliła, że język polski na Wschodzie przetrwał dzięki Kościołowi. To Związek - nie zważając na możliwe represje - prowadzi 130 ośrodków nauczania języka polskiego - dodała. "Bardzo dużo zależy od nas, od naszej postawy, naszej wiary, naszej determinacji. To my, każdy w swoim kraju, jesteśmy dla Polski i przez nasz pryzmat jest odbierana Polska - dobrze, lub źle. Więc niech Polska będzie odbierana zawsze, jako potęga, jako kraj z ogromną historią, kraj niezłomny, jako kraj solidarności.

Perwszy Dzień Zjazdu zakończył koncert galowy w Teatrze Wielkim pt. "Nasza Niepodległa 1918 - 2018". Do wagi pieśni patriotycznych w polskiej historii nawiązał, otwierając galę, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który przypomniał, że pieśni te towarzyszyły Polakom "we wszystkich chwilach tragicznych, ale i podniosłych". Pieśni te - jak mówił - "dawały nadzieję, podnosiły na duchu, łączyły i sprawiały, że czuliśmy się wspólnotą niezależnie od tego, w jakiej byliśmy sytuacji, na jakim żyliśmy kontynencie".

"Spójrzmy dziś w to minione stulecie, wsłuchajmy się raz jeszcze w nasze dzieje opowiedziane słowami pieśni patriotycznych, poczujmy się dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że nie przegapiliśmy żadnej szansy, by być narodem wolnym i niezależnym, który bez kompleksów i bez fałszywej skromności może patrzeć w swoją przyszłość dziś, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości" - mówił marszałek. Podczas gali przmier Mateusz Morawiecki otrzymał z rąk prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" nagrodę im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego, która przyznano po raz pierwszy za łączenie POlonii i POlakó z zagranicy z rodakami w kraju w jedną wspólnotę. Marszałek Karczewski za swoją działalność na rzecz rodaków poza granicami otrzymał od Rady Polonii Świata obraz przedstawiający Ignacego Jana Paderewskiego.

Otwarcie Zjazdu w parlamencie poprzedziła msza św. w intencji ojczyzny w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. „W wierze i Ewangelii dostrzegajmy nadal skuteczne środki umacniania naszej miłości do Ojczyzny. W żaden inny sposób nie możemy służyć naszej Ojczyźnie i jej niepodległości, jak żyjąc zgodnie z Ewangelią” - powiedział w homilii bp Wiesław Lechowicz, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Emigracji Polskiej do Polonii.

Następnie przedstawiciele Polonii złozyli wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza i wiązanek w parlamencie pod tabliczmi ku czci Ojca św. Jana Pawła II, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, posłów poległych w czasie II wojny światowej, ofiar katastrofy smoleńskiej i senatorów II RP poległych w czasie II wojny światowej.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy będzie trwał do 23 września 2018 r.

W kolejnych dniach ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.


https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,10967,v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy.html

NIEDZIELA

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy
ŚWIATOWE FORUM DUSZPASTERSTWA POLONIJNEGO
w 100-lecie Odzyskania Niepodległości


Z uwagi na przypadającą w 2018 roku Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości Senat RP, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz Rada Polonii Świata zwołały V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. 12 czerwca rozpoczęto oficjalne odliczanie 100 dni do uroczystego otwarcia zjazdu w budynku Sejmu RP. W planie odliczania znalazły się m.in. konkursy, ciekawostki dotyczące historii zjazdów oraz otwarta dyskusja przedstawicieli Polonii w mediach społecznościowych wokół Zjazdu.

STOWARZYSZENIE „WSPÓLNOTA POLSKA” JEST WSPÓŁORGANIZATOREM ZJAZDU JUŻ PO RAZ PIĄTY.

Tegoroczne spotkanie Polonii i Polaków z zagranicy jest dla nas tym bardziej wyjątkowe, że wiąże się bezpośrednio z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Stąd też nasz pomysł na odliczanie stu dni – mówi Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Szacuje się, że poza granicami kraju mieszka od 18 do 22 mln Polaków oraz osób polskiego pochodzenia. Zjazdy Polonii są manifestacją wspólnoty narodowej, jedności z macierzą, a także troski Polonii i Polaków z zagranicy o los ojczyzny, ich historia sięga czasów II Rzeczypospolitej.

Skomplikowana historia naszego kraju sprawiła, że Polacy są jednym z najbardziej rozproszonych narodów europejskich. Ocenia się, że blisko jedna trzecia naszych rodaków żyje poza granicami ojczyzny. Jedną z przyczyn tego wielkiego exodusu Polaków była utrata niepodległości, która położyła się cieniem na dziejach Polski na ponad sto lat. Sprawą restytucji państwa żyła cała polska emigracja XIX wieku, ta sama emigracja wykazała ofiarność, gdy wielka wojna narodów otworzyła przed Polakami szansę na odzyskanie wolności.

Manifestacją wspólnoty narodowej, jedności z macierzą, a także troski Polonii i Polaków z zagranicy o los ojczyzny, są Zjazdy Polonii, których tradycja sięga czasów II Rzeczypospolitej.

Z uwagi na przypadającą w 2018 roku Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości, główne organizacje polonijne z Radą Polonii Świata na czele, we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" i Senatem RP postanowiły zwołać V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy oraz nadać mu specjalny charakter i niecodzienny wymiar, tak, aby to spotkanie Polaków z całego świata stało się znaczącym punktem w narodowych obchodach, jednoczących w obliczu wielkiego święta cały rozproszony w świecie naród.

ZJAZD ODBĘDZIE SIĘ W WARSZAWIE W DNIACH 20-23 WRZEŚNIA 2018 ROKU.


http://niedziela.pl/artykul/37905/V-Swiatowy-Zjazd-Polonii-i-Polakow-z

OPOKA

Warszawa: V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


W Warszawie odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Spotkanie, które potrwa do najbliższej niedzieli, rozpoczęła Msza św. w stołecznej archikatedrze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

W homilii bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Emigracji Polskiej apelował, by troska o wiarę i życie z nią zgodne, były fundamentem wszystkich działań, także tych w służbie Polsce i Polonii. „W wierze i Ewangelii dostrzegajmy nadal skuteczne środki umacniania naszej miłości do Ojczyzny - powiedział bp Lechowicz. - Miejmy mocne przekonanie, że w żaden inny sposób nie możemy lepiej służyć naszej umiłowanej Ojczyźnie i jej niepodległości, jak żyjąc zgodnie z Ewangelią” .

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbywa się pod hasłem „Łączy nas Niepodległa”.

źródło: Rafał Łączny – Polska (KAI) dla vaticannews.va


https://opoka.news/warszawa-v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy

BIAŁORUŚ - ZNAD NIEMNA

W Warszawie obraduje V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 20 września 2018 r. w polskim parlamencie otworzył V Światowy Zjazd Polonii i Polaków poza Granicami, który odbywa się w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Marszałek powiedział, że odzyskanie niepodległości to wielkie wspólne osiągnięcie wszystkich Polaków – żyjących w kraju i poza granicami.

„Polonia i Polacy za granicą współdefiniują polskie doświadczenie dziejowe, współtworzą polską tożsamość. Bez Was my tu, w kraju nie bylibyśmy sobą” – mówił marszałek. Przypomniał losy polskiej emigracji od czasów upadku Powstania Listopadowego do emigracji po II wojnie światowej. Zaznaczył, że także Polacy, którzy wyemigrowali nie byliby sobą bez tego, co się zdarzyło w Polsce – od odzyskania niepodległości w 1918 r, poprzez Bitwę Warszawską, potem II wojnę światową, a wreszcie w czasach komunistycznej dyktatury, gdy Polacy buntowali się przeciwko systemowi w czasie polskich miesięcy – Października ’56 r., Marca ’68 r., Grudnia ’70 r., Czerwca ’76 r. wreszcie Sierpnia ’80 r. i upadku komunizmu.

„Szczególne miejsce w naszej tożsamości i sercach mają ci Polacy, którzy musieli emigrować, byli za Polskę deportowani oraz Ci, którzy nigdy nie opuścili Polski. Tylko na skutek wojennej zawieruchy przesunięte zostały granice, a oni znaleźli się we wrogim państwie” – mówił marszałek. Podkreślił, że choć dawno tam Polski nie ma oni trwają przy mowie i polskich obyczajach. To, zdaniem marszałka, wiele mówi o sile i atrakcyjności polskiej kultury. „To nasza duma, ale i odpowiedzialność” – dodał.

Za SENAT RP - tekst z portalu Senatu RP

[...] skrót redakcyjny


http://znadniemna.pl/33368/warszawie-pracuje-v-swiatowy-zjazd-polonii-polakow-zagranicy/

USA - RADIO RAMPA

W Warszawie obraduje V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


W Sejmie zainaugurował obrady V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Obrady otworzył marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Poinformował, że niebawem rozpoczną się prace nad realizacją postulatu Polonii i ustanowieniem w polskim parlamencie przedstawiciela Polonii i Polaków za granicą.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przypomniał, że w uchwale z okazji ogłoszenia roku 2018 Rokiem Jubileuszu Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zapisano, iż dokonało się ono nie tylko poprzez walkę na polach bitew, ale także i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej.

Także premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez ministra Marka Suskiego zadeklarował, że polski rząd wspiera i będzie wspierał powroty Polaków z emigracji zarobkowej. Prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski podkreślił, że ranga nadana Zjazdowi przez polskie władze potwierdza, jak wielką wagę sprawy Polonii i Polaków z Zagranicy mają w dzisiejszej Polsce.

Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska mówiła, że rodaków żyjących za granicą łączy z Polską historia, ludowe tańce i piosenki, duszpasterze, Wigilie przy rodzinnym stole i polski język. Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys dziękowała polskim władzom za pomoc Polakom na Wschodzie, między innymi za Kartę Polaka.

Podczas uroczystej inauguracji w sali plenarnej Sejmu głos za brali także między innymi delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bożena Kamiński oraz prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Tadeusz Piłat.

Zjazd potrwa do 23 września. W kolejnych dniach delegaci będą debatować w ramach siedmiu forów tematycznych.

(IAR)


http://radiorampa.com/v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy/

LITWA - WILNOTEKA

Rozpoczyna się Światowy Zjazd Polonii


W czwartek, 20 września, w Warszawie rozpoczyna się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Jak zapowiedział szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski, będzie to okazja do wspólnego szukania odpowiedzi, w jaki sposób budować tożsamość narodową za granicą i działać na rzecz poprawy i obrony dobrego imienia Polski.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister Jakub Kowalski podkreślił, że tegoroczny zjazd odbywa się w szczególnym momencie – roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyraził nadzieję, że podczas tego spotkania będzie okazja do dyskusji pomiędzy senatorami a Polonią na temat wypracowania lepszego modelu wspierania Polaków mieszkających za granicą, tak by był on bardziej efektywny.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski mówił, że przesłanie Zjazdu będzie skierowane nie tylko do Polonii, lecz także do Polaków żyjących w kraju. Będzie nim – jak zaznaczył – pokazanie, „jak wielką rolę w odzyskaniu niepodległości, podtrzymywaniu ducha polskiego, odgrywała Polonia i Polacy za granicą”. Według D.P. Bonisławskiego zjazd będzie również „drogowskazem”, jak skutecznie poza granicami naszego kraju „podtrzymywać polskość”.

Obrady V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy zainauguruje marszałek senatu Stanisław Karczewski – w imieniu komitetu honorowego – podczas sesji plenarnej 20 września, w sali obrad sejmu.

W radiowej Jedynce marszałek mówił dziś, że dialog partnerski pomiędzy Polską a Polakami z Zagranicy jest coraz głębszy, a zainteresowanie współpracą coraz większe. „Bardzo zależy nam na tym, aby poszukiwać nowych, młodych liderów. Chcemy zmiany pokoleniowej. Bardzo wielu młodych ludzi jest zainteresowanych współpracą z Polską i bardzo nam na tym zależy. Jedną z form naszego wsparcia Polonii będzie kładzenie jeszcze większego nacisku i wydawanie jeszcze większych pieniędzy na wypoczynek w Polsce młodych Polaków mieszkających za granicą i mających inne obywatelstwo” – mówił S. Karczewski na antenie Polskiego Radia.

Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat RP w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Obrady potrwają do niedzieli.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W składzie Komitetu Honorowego znaleźli się m.in.: marszałek sejmu Marek Kuchciński, marszałek senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MSWiA Joachim Brudziński.

Na podstawie: PAP, IAR


http://www.wilnoteka.lt/artykul/rozpoczyna-sie-swiatowy-zjazd-polonii

CZECHY - GOROLWEB

Polacy z Zaolzia na V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy


Do Warszawy zjechały na V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy setki delegatów z całego świata. Wśród nich nie brakuje też delegacji z Zaolzia. Spotkanie rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny w Archikatedrze pw. Św. Jana. W trakcie mszy celebrowanej przez kardynała Kazimierza Nycza Tomasz Pustwóka i Józef Szymeczek nieśli dary.

Wybrane delegacje Polaków z całego świata złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Zaszczytu tego dostąpili też Helena Legowicz, prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC i Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków.

Delegaci odwiedzili wczoraj Sejm RP. W Sali Plenarnej odbyła się sesja inauguracyjna Zjazdu. Pod wieczór w Pałacu Prezydenckim spotkali się z prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką.

Wieczór zakończył się Koncertem Galowym „Nasza Niepodległa II 1918-2018“ w Teatrze Wielkim. W koncercie, obok takich gwiazd jak Krzysztof Cugowski, Maryla Rodowicz, Kayah, wystąpiła też Halina Mlynková, która wykonała piosenkę „Czerwone maki pod Monte Casino“.

Na podstawie: PAP, IAR


https://www.gorolweb.cz/polacy-z-zaolzia-na-v-swiatowym-zjezdzie-polonii-i-polakow-z-zagranicy/

AUSTRALIA - BUMERANG POLSKI

Rozpoczął sie V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


Uroczyste otwarcia V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, odbywającego się w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dokonało się w polskim parlamencie, sali plenarnej Sejmu RP. Poprzedziło je złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi w Sejmie RP raz msza św. w archikatedrze Św. Jana na warszawskim Starym Mieście. Tego samego dnia uczestnicy Zjazdu spotkali się w ogrodach Pałacu prezydenckiego z parą prezydencką . Wieczorem odbył się w Teatrze Wielkim uroczysty koncert pt. Nasza Niepodległa.

Na Zjazd przyleciała kilkunastoosoba grupa Polaków z Australii. Bumerang Polski jest też obecny. Wkrótce nasze relacje. Tymczasem zobaczcie aktualnosci zjazdowe na stronie wspólorganizatora Zjazdu - "Wspólnoty Polskiej"


http://www.bumerangmedia.com/2018/09/rozpocza-sie-v-swiatowy-zjazd-polonii-i.html

MAREK KUCHCIŃSKI

„Łączy nas Niepodległa” – V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


Z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości główne organizacje polonijne zwołały V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy – jak piszą organizatorzy – nadając wydarzeniu specjalny charakter i niecodzienny wymiar.

Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Patronat honorowy nad Zjazdem objął prezydent Andrzej Duda.

Podczas inaugurującego Zjazd posiedzenia w parlamencie Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że jesteśmy Narodem, którego 1/3 obywateli mieszka poza granicami Polski. – Ten stan wynika z dramatycznych skutków II wojny światowej. Wiąże się także z wielkimi falami emigracji politycznej i ekonomicznej, które następowały później, aż do XXI wieku – powiedział marszałek. Zaznaczył także, że dzisiaj polityka naszego państwa zmierza w kierunku ułatwiania powrotu rodaków z emigracji, także tych, którzy byli w czasach okupacji przymusowo wysiedleni.

– Polska jest naszym wspólnym dobrem. I możemy powiedzieć śmiało, że w każdym pokoleniu Polacy za granicą, na emigracji, walczyli wytrwale także o zachowanie duchowego dziedzictwa naszego narodu – mówił marszałek.

Marszałek podkreślił, że po 1989 roku znaczenie i rola Polonii nie malała. – Wspólnie pracowaliśmy nad umocnieniem Polski wewnątrz kraju oraz na forum międzynarodowym. NATO, UE to wielkie organizacje, których Polska jest członkiem – także dzięki staraniom Państwa – Polonii – powiedział Kuchciński. Ale przykłady wspierania rodaków w kraju i oddania dla Ojczyzny widoczne są także współcześnie. To są festiwale kultury polonijnej, polskie szkoły, audycje nadawane przez polonijne media i wiele innych rodzajów działalności kolejnych pokoleń Polaków mieszkających za granicą.

Przypomniał, że Sejm ogłosił 2018 r. rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – W tej ważnej uchwale zapisaliśmy, że odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa, nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej – zaznaczył.

Marek Kuchciński podziękował rodakom za wielkie zasługi dla Polski, pomoc naszemu narodowi w czasach walki o wolność w drugiej połowie XX wieku, a także tym, którzy dziś pracując za granicą, wspierają swoje rodziny w kraju i przyczyniają się do jego rozwoju.


http://www.marekkuchcinski.pl/wydarzenia/laczy-nas-niepodlegla-v-swiatowy-zjazd-polonii-polakow-zagranicy/

WIARA.PL

Wracając do korzeni


- Nie możemy lepiej służyć naszej ojczyźnie, niż żyjąc zgodnie z Ewangelią - mówił bp Wiesław Lechowicz do 600 przedstawicieli Polaków z całego świata, rozpoczynających w Warszawie V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.

Anna Zawadzka wyjechała z Polski, mając 15 lat. Od trzech dekad mieszka w Chicago, ale za każdym razem na myśl o Polsce serce bije jej mocniej. Odwiedzając ojczyznę, zagląda do rodzinnego Białegostoku, z dumą pokazuje znajomym Amerykanom Warszawę i Kraków, prowadzi do Muzeum Powstania Warszawskiego i do warszawskich świątyń.

- Czasem wydaje nam się, że lepiej oceniamy polskie problemy niż tu, nad Wisłą. Z perspektywy widać niekiedy więcej, i może dlatego bardziej tęskno do tego, co tu zostawiliśmy - mówi.

Po raz pierwszy przyjechała na Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Z uwagi na przypadającą w 2018 roku Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości, główne organizacje polonijne z Radą Polonii Świata na czele, we współpracy z Senatem RP i Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" postanowiły zwołać taki zjazd po raz piąty. Do Warszawy przyjechało ponad 600 uczestników z 40 krajów świata.

- Chcemy nadać temu specjalny charakter i niecodzienny wymiar, tak aby to spotkanie Polaków z całego świata stało się znaczącym punktem w narodowych obchodach, jednoczących w obliczu wielkiego święta cały rozproszony w świecie naród - mówi Marian Pawlik, przewodniczący Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.

V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy będzie obradował w Warszawie do 23 września. Rozpoczął się uroczystą Mszą św. w archikatedrze św. Jana.

Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który prosił, by uczestnicy Zjazdu czuli się w katedrze jak u siebie. Podkreślał również wkład polskiej emigracji w odzyskanie polskiej niepodległości.

Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił Chór "Ojcowizna" z Wilna. Homilię wygłosił bp Wiesław Lechowicz, delegat ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej Konferencji Episkopatu Polski.

- Co nas jednoczy, co umacnia nasza miłość do Polski? Wystarczy nawet pobieżna znajomość losów Polonii, by przekonać się, że z ojczyzną łączy nas przede wszystkim wiara w Boga. Jej ślady znajdziemy na wszystkich kontynentach: z każdego zakątka świata słychać było przecież "Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie". W każdym polskim domu wpatrywano się w obraz Matki Bożej, zanosząc modlitwę o wolność. Nasi rodacy odegrali ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 r. - mówił biskup, prosząc, by Polonia przekazywała tę wiarę kolejnym pokoleniom.

- Nie możemy lepiej służyć naszej ojczyźnie, niż żyjąc zgodnie z Ewangelią - dodał.

Po Mszy św. odbyło się złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza i sesja inauguracyjna w Sejmie. Przewidziane jest również spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką. Ostatniego dnia, w niedzielę Polonia z całego świata spotka się na Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.


https://info.wiara.pl/doc/5039024.Wracajac-do-korzeni

TVP PARLAMENT

Polacy wracają do Polski. Światowy zjazd Polonii i Polaków z zagranicy


W Warszawie rozpoczął się V Światowy zjazd Polonii i Polaków z zagranicy. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 17.30 w ogrodach pałacu prezydenckiego z uczestnikami zjazdu spotka się prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

Obrady Zjazdu zainauguruje marszałek Senatu Stanisław Karczewski – w imieniu komitetu honorowego – podczas sesji plenarnej 20 września, w sali obrad Sejmu.

W gmachu parlamentu do soboty ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach.

Karczewski: dialog z Polonią jest coraz głębszy

– Bardzo zależy nam na tym, aby poszukiwać nowych, młodych liderów. Chcemy zmiany pokoleniowej. Bardzo wielu młodych ludzi jest zainteresowanych współpracą z Polską i bardzo nam na tym zależy. Jedną z form naszego wsparcia Polonii będzie kładzenie jeszcze większego nacisku i wydawanie jeszcze większych pieniędzy na wypoczynek w Polsce młodych Polaków mieszkających za granicą i mających inne obywatelstwo – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski w radiowej Jedynce.

– To co robimy w zakresie Polonii to jest działalność polityczna, również w tym zakresie, aby budować tę siłę Polaków, tam w miejscach zamieszkania. Oni nie mogą się izolować, muszą wychodzić poza swoje środowiska z naszą kulturą, inicjatywami, bogactwem dziejowym i budować wspólnotę – zaznaczył Karczewski.

Marszałek Senatu wskazał, że zeszły rok był pierwszym od wielu lat „kiedy więcej Polaków przyjechało i wróciło do Polski, niż z Polski wyjechało”. – Polacy za granicą są zainteresowani Polską – ocenił.

Siedem forów tematycznych

Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

V Światowy zjazd Polonii i Polaków z zagranicy został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W składzie Komitetu Honorowego znaleźli się m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz i szef MSWiA Joachim Brudziński.


http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/polacy-wracaja-do-polski-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy/39092036

KONFERENCJA EPISKOPATU POLSKI

Światowe Forum Duszpasterstwa Emigracyjnego
i V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


Od 21 do 23 września 2018 r. w Warszawie odbędzie się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. W ramach Zjazdu będzie miało miejsce Forum Duszpasterstwa Polonijnego, w którym weźmie udział bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracyjnego, rektorzy Polskich Misji Katolickich oraz koordynatorzy duszpasterstw polskich poza granicami kraju, siostry zakonne i przedstawiciele laikatu zaangażowani w duszpasterstwa polonijne na świecie.

Msza święta w archikatedrze warszawskiej w czwartek 20 września o godz. 10.00 rozpocznie oficjalne obchody V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz a homilię wygłosi bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W ramach Zjazdu, 21 września, będzie miało miejsce Forum Duszpasterstwa Polonijnego.

Głównym celem Forum Duszpasterstwa Polonijnego jest przybliżenie roli Kościoła oraz księży w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości oraz w umacnianiu ducha patriotycznego wśród środowiska polonijnego.

Forum Duszpasterstwa Polonijnego zainauguruje wykład prof. Wiesława Wysockiego zatytułowany Wkład Kościoła polskiego „IV Dzielnicy” w dzieło odzyskania Niepodległości na zachodzie i wschodzie. O. Janusz Błażejak wspólnie z przedstawicielami duszpasterstwa polonijnego w Ameryce i Australii przybliżą najważniejsze fakty z okresu formowania się „Błękitnej Armii” i rolę, jaką w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie odegrali kapłani. Kapitan Józef Sierociński – adiutant gen. Hallera w swoim wspomnieniach pisze: „Księża-Polacy z ambon głosili prawdy narodowe, budzili ducha, uświadamiali konieczność ofiary dla Ojczyzny, tłumaczyli cel wysiłków. W większości wypadków stali na czele Komitetów obywatelskich, nie szczędzili osobistych ofiar pieniężnych, udzielali z całą gotowością lokali parafialnych na zebrania i biura rekrutacyjne”.

Podczas Forum uczestnicy będą mogli wymienić się swoim doświadczeniem w dynamizowaniu działań służących pogłębieniu patriotycznej tożsamości Polonii oraz Polaków z Zagranicy. Zostanie też poruszony temat działań duszpasterstwa na rzecz obrony dobrego imienia Polski w świecie.

www.emigracja.episkopat.pl/ BP KEP
Zdjęcie ilustracyjne: ŚDM Kraków 2016/ Mazur/Episkopat.pl


https://episkopat.pl/swiatowe-forum-duszpasterstwa-emigracyjnego-i-v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy/

TVP POLONIA

QUO VADIS POLONIO?


Rozmowy jakie dziennikarze Polonia24 przeprowadzili z naszymi rodakami podczas wielkiego zjazdu Polonii przybliżyły nam rozterki, z jakimi borykają się na obczyźnie.

Brexit, walka o prawdę historyczną, brak zaangażowania młodych w inicjatywy polonijne - w zależności od szerokości geograficznej problemy są różne. W jaki sposób Polacy zamierzają się z nimi mierzyć - inaczej mówiąc Quo vadis Polonio?POLSKIE RADIO 24.PL

Trwa V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Mateusz Morawiecki napisał list


- Cieszy nas, że Polacy chcą wracać do ojczyzny; rząd wspiera i będzie wspierał powroty rodaków z emigracji zarobkowej - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników V Światowego Zjazdu Polonii. Jak podkreślił, działania na rzecz Polonii są jednym z priorytetów rządu.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, który rozpoczął się w czwartek i potrwa do soboty. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

List w imieniu szefa rządu odczytał szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Morawiecki podkreślił w nim, że Zjazd jest ważnym dla wszystkich wydarzeniem, które potwierdza "potrzebę umacniania wspólnoty narodowej, zrzeszania się rodaków żyjących poza macierzą oraz podtrzymywania więzi z ojczyzną".

Premier zaznaczył, że tegoroczny Zjazd odbywa się w szczególnym roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. - Tworzy (to) wyjątkową okazję do dialogu na temat przyszłości i rozwoju działań służących budowaniu wspólnoty Polaków żyjących na całym świecie, w kształtowaniu narodowej tożsamości i poczucia dumy ze wspólnych korzeni - napisał Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że "wszyscy dobrze pamiętamy i chcemy pamiętać, że to dzięki wysiłkom rodaków mieszkających w kraju i za granicą nasz naród był w stanie podjąć największe wyzwanie w swojej historii". - Odzyskanie niepodległości oraz utrzymanie ducha wolnej Polski nie byłoby możliwe bez zaangażowania Polaków żyjących na obczyźnie - wskazał. Zdaniem premiera, niezmierną zasługą Polaków mieszkających za granicą jest "utrzymywanie polskości poprzez przekazywanie - z pokolenia na pokolenie - ojczystej tradycji, religii i języka".

- Nasza ojczyzna głęboko osadzona w historii i kulturze, dynamicznie się rozwija. Polska jest dzisiaj państwem nowoczesnym, otwartym na świat. Świadomość, że dobrze wykorzystujemy szansę rozwoju, pozwala nam z nadzieją patrzeć w przyszłość - stwierdził Morawiecki. Jak dodał, znaczący wkład w ten proces wnosi właśnie Polonia.

- Cieszy nas to, że Polacy chcą jednak wracać do ojczyzny, że dostrzegając potencjał polskiej gospodarki, podejmują starania by znaleźć w kraju możliwość rozwijania swojej kariery - napisał premier. Zapewnił, że rząd "wspiera i będzie wspierał powroty rodaków z emigracji zarobkowej". Morawiecki oświadczył, że działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą są jednym z priorytetów polityki jego rządu. - Życzę państwu inspirujących obrad, które zaowocują aktywnością dla dobra Polski i Polaków rozsianych po całym świecie - zwrócił się premier do uczestników Zjazdu.


https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2192127

POLSKIE RADIO 24.PL

Marek Kuchciński: Polacy na emigracji walczyli o zachowanie dziedzictwa narodowego


- Dzisiaj polityka naszego państwa zmierza w kierunku ułatwiania powrotu rodaków z emigracji - podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Jak ocenił, "w każdym pokoleniu, Polacy za granicą, na emigracji walczyli wytrwale o zachowanie duchowego dziedzictwa naszego narodu".

Kuchciński powitał uczestników Zjazdu podczas czwartkowego posiedzenia inaugurującego wydarzenie w Sali Plenarnej Sejmu. - Witam serdecznie państwa, którzy przybyli ze wszystkich stron świata, by w ten szczególny sposób uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreślił marszałek.

Jak przypomniał, Sejm ogłosił 2018 r. rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - W tej ważnej uchwale zapisaliśmy, że odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa, nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej - mówił Kuchciński.

Marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że Polacy są narodem, którego jedna trzecia obywateli mieszka poza granicami naszego kraju. - Ten stan wynika z dramatycznych konsekwencji i skutków II wojny światowej, ale wiąże się także z wielkimi falami emigracji politycznej i ekonomicznej, które następowały później, aż do pierwszych dekad XXI wieku - powiedział.

- Dzisiaj polityka naszego państwa zmierza w kierunku ułatwiania powrotu rodaków z emigracji, także tych, którzy byli w czasach okupacji przymusowo wysiedlani - oświadczył Kuchciński.

Przekonywał, że "Polska jest naszym wspólnym dobrem". - Możemy powiedzieć śmiało, że w każdym pokoleniu, Polacy za granicą, na emigracji walczyli wytrwale także o zachowanie duchowego dziedzictwa naszego narodu - stwierdził marszałek Sejmu. Jak wskazał, nasi rodacy mają "wielkie zasługi" dla Polski.

Kuchciński zaznaczył, że Polska należy do NATO i Unii Europejskiej również dzięki staraniom Polonii. - Musimy o tym pamiętać i chcemy o tym przypominać - powiedział.


https://www.polskieradio.pl/13/53/Artykul/2192114,Marek-Kuchcinski-Polacy-na-emigracji-walczyli-o-zachowanie-dziedzictwa-narodowego

POLSKIE RADIO 24.PL

Prezydent do uczestników Zjazdu Polonii: dziękuję, że tworzycie wspólnotę


Spotkanie pary prezydenckiej z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbyło się w czwartek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

- Wierze w to, że także dzięki waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni - mówił prezydent podczas spotkania.

Podkreślił też, ze obecności Polski w NATO jest wielka zasługą Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. - To dzięki waszej niezłomności i wielkiemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych, rozmawiać o tym jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa - zauważył.

- Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności - mówił Duda dziękując Polakom z zagranicy za to jak reprezentują Polskę.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy obraduje od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zjazd zainaugurowali w czwartek marszałkowie: Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.


https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2192219

TVP 3 WARSZAWA

Prezydent do uczestników Zjazdu Polonii: dziękuję, że tworzycie wspólnotę


Spotkanie pary prezydenckiej z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbyło się w czwartek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

- Wierze w to, że także dzięki waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni - mówił prezydent podczas spotkania.

Podkreślił też, ze obecności Polski w NATO jest wielka zasługą Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. - To dzięki waszej niezłomności i wielkiemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych, rozmawiać o tym jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa - zauważył.

- Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności - mówił Duda dziękując Polakom z zagranicy za to jak reprezentują Polskę.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy obraduje od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zjazd zainaugurowali w czwartek marszałkowie: Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.


https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2192219

CZECHY - Głos Polaków w Republice Czeskiej

TRWANIE PRZY POLSKOŚCI


Polonia i Polacy za granicą współdefiniują polskie doświadczenie dziejowe, współtworzą polską tożsamość. Bez Was my tu, w kraju nie bylibyśmy sobą. Aby Polonia i Polacy trwali przy polskości, Polska musi być dla nich punktem odniesienia i wartością – powiedział marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski. Od czwartku do niedzieli w Warszawie trwa V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Uczestniczy w nim liczna reprezentacja Zaolzia.

Kongres Polaków reprezentują na Zjeździe prezes i jego zastępcy – Mariusz Wałach oraz Tomasz Pustówka i Józef Szymeczek, a także Stanisław Folwarczny, Polski Związek Kulturalno-Oświatowy Helena Legowicz, Piotr Chroboczek, Andrzej Niedoba, Andrzej Suchanek, Halina Szczotka, a Polskie Towarzystwo Turystyczno-Sportowe „Beskid Śląski” jego wiceprezes, Henryk Cieślar. W Warszawie goszczą także dziennikarze „Zwrotu” i „Głosu” – Izabela Żur i Katarzyna Czerná oraz Tomasz Wolff.

W czwartek, pierwszym dniu Zjazdu, padło wiele ważnych słów skierowanych do Polaków rozsianych po całym świecie. Marszałek Karczewski mówił do Polaków zgromadzonych w Sejmie, że są w domu.

– Bardzo państwu dziękuję, że cały czas trwacie przy polskości i przy Polsce, że nigdy o niej nie zapomnieliście – powiedział prezydent Andrzej Duda do uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. – Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem świadectwo także Polsce – dodał prezydent.

Padły także słowa na temat dofinansowania polskich inicjatyw przez Senat (w tym roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, udało się wyasygnować 100 milionów, kwota ta ma wzrosnąć w najbliższych latach), Karczewski przypomniał także, że rozpoczynają się prace legislacyjne nad nową ordynacją wyborczą do Senatu, która zakłada, że jedno miejsce jest zarezerwowane dla przedstawiciela Polonii/Polaków z Zagranicy.

Wczoraj program dla wszystkich uczestników był ten sam. Od dziś w ramach Zjazdu działają między innymi fora organizacji polonijnych, mediów, kultury oraz sportu.


http://glos.live/Wiadomosci/detail/Trwanie_przy_polskosci/12


ROSJA - Gazeta Petersburska

«Нас объединяет независимая Польша!»


Обычно они рассеяны по всему миру, но в течение этих нескольких осенних дней они собираются в столице страны – там, где их корни. О ком идет речь? О представителях поляков, живущих далеко от своей родины.

С 20 по 23 сентября проходит V съезд польской диаспоры в Варшаве. Проходящий в этом году конгресс особенный: он организован в честь 100-летия восстановления независимости Польши. Это символическая дата восстановления независимости Польши особо важна для польской диаспоры. Все ценности (совместные корни, язык, история, традиция, культура и любовь к родине), благодаря которым удалось соединить страну, по сей день являются самыми важными для диаспоры. В настоящее время эти ценности соединяют всех поляков во всем мире.

Более 600 участников этого мероприятия встретилось в Варшаве, чтобы обсуждать самые значимые для польской диаспоры проблемы, связанные, например, с обучением польскому языку за границей. До сих пор проходят заседания и дисскусионные панели, посвященные науке и культуре.

Участники получили возможность встретиться с президентом Анджеем Дудой, его женой, депутатами Сейма и Сената, а также министрами. Представители диаспоры посетили здание парламента Польши, Президентский дворец, а также праздничный концерт «Наша независимая 1918-2018» в народном Театре в Варшаве.

Среди участников съезда находятся представители организации польской диаспоры из Петербурга: председатель КПО «Полония» – Чеслав Бласик и Вероника Беляева-Сачук, председатель Конгресса поляков в Санкт-Петербурге – Лилия Шишко, а также наша главная редактор, Тереса Конопелько, которая участвовала в I Всемирном Форуме Полонийных СМИ, и передает нам самые интересные новости и фотографии с конгресса. Все фотографии из Варшавы можете увидеть в нашем Инстаграме и на нашей странице в Фейсбуке.


http://gazetapetersburska.org/wp/language/ru/%D0%BD%D0%B0%D1%81-%D0%BE%D0%B1%D1%8A%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D1%8F%D0%B5%D1%82-%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%8F-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%88%D0%B0/
POLSKIE RADIO 24.PL

Premier Mateusz Morawiecki:
nie ma Polski bez Polonii, nie ma Polonii bez Polski


Premier Mateusz Morawiecki został pierwszym laureatem nagrody im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego za szczególne zasługi dla Polonii. Nagrodę wręczono szefowi rządu podczas gali V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Po wręczeniu nagrody rozpoczął się koncert "Nasza Niepodległa 1918-2018".

- To, czego potrzebujemy coraz bardziej, to łączności pomiędzy wielkimi, wspaniałymi grupami Polaków rozsianymi po całym świecie - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odbierając podczas gali w Operze Narodowej nagrodę prof. Andrzeja Stelmachowskiego.

Wręczenie nagrody odbyło się podczas gali z okazji V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbywa się w Warszawie. Premier jest pierwszym laureatem wyróżnienia.

Odbierając je, Morawiecki powiedział, że kiedyś "granice się przesuwały, ale Polska trwała, Polska pozostała". - Mimo że bardzo często różni nasi zaborcy kazali się pakować naszym przodkom w kilka, kilkanaście minut i w tych walizkach wywożonych na Wschód niewiele zostawało, to zawsze zostawała Polska w sercu - mówił szef rządu.

- Jestem ogromnie wdzięczny Polonii na całym świecie rozsianej - bo też ci Polacy, którzy wyjeżdżali na Zachód czasami nie mieli za wiele w tych swoich walizkach - ale jednak ogromna większość naszego narodu przechowała Polską w sercu, wiarę w Polskę i potrzebę łączności z Polską - podkreślił Morawiecki.

Premier przypomniał słowa poety Jarosława Marka Rymkiewicza, który "mawia, że polskość to jest taka unikalna, jedyna w swoim rodzaju, oryginalna siła ducha". - Ja tę wiarę bardzo mocno podzielam i cieszę się, że Polska coraz bardziej tę siłę ducha na całym świecie pokazuje - dodał Morawiecki.

W ocenie premiera, "to, czego potrzebujemy coraz bardziej, to łączności pomiędzy tymi wielkimi, wspaniałymi grupami Polaków rozsianymi po całym świecie w takim swoistym archipelagu polskości". - Ale idziemy w dobrym kierunku i ta łączność, miłość do kraju nie przemija, ona jest, trwa, jest głęboko w nas. Nie ma Polski bez Polonii, nie ma Polonii bez Polski - mówił.

Wcześniej, uzasadniając przyznanie nagrody prof. Andrzeja Stelmachowskiego premierowi Morawieckiemu, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski podkreślił, że jest to wyróżnienie, "którego intencją jest uhonorowanie ludzi łączących Polonię - Polaków ze Wschodu, Polaków w kraju - w wielką narodową wspólnotę".

- Z satysfakcją i wielką radością pozwalam sobie stwierdzić, że obecnie w osobie pana premiera napotykamy polityka, który wykazuje wielką otwartość na potrzeby Polonii i szczególne zrozumienie dla trudnych warunków, w jakich funkcjonują Polacy żyjący w krajach powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego - dodał.

Jak mówił Bonisławski, premier - kierując rządem, który z powagą i odpowiedzialnością podjął inicjatywę rozwiązania problemu repatriacji Polaków - wykazał troskę o rodaków w Kazachstanie, potomków ofiar sowieckich represji z lat 30. ub. wieku, "których w minionych latach obejmowano różnymi formami pozorowanej repatriacji, unikając w gruncie rzeczy rozwiązania problemu". - Obecnie kolejne grupy repatriantów przybywają do Polski otoczone rzeczywistą opieką rządu i administracji państwowej - podkreślił i przypomniał, że przygotowany przez rząd Morawickiego budżet "pozwolił na znaczące zwiększenie środków przeznaczanych na całą działalność polonijną".


NIEZWYKŁE SPOTKANIE W OJCZYŹNIE


W czasie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy premier Mateusz Morawiecki spotkał się z młodzieżą pochodzenia polskiego z Litwy, Ukrainy, Irlandii i Białorusi która przebywała w w Domu Polskim w Ostródzie w ramach organizowanego przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" programu "Lato z Polską".TVP - TVP1


Stanisław Karczewski:
Spójrzmy dziś w to minione stulecie


Prof. Andrzej Stelmachowski przez ponad 18 lat był prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie; pełnił również funkcję doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. Polonii.

Po wręczeniu nagrody rozpoczął się koncert "Nasza Niepodległa 1918-2018", prezentujący utwory z płyty o tej samej nazwie, która powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do wagi pieśni patriotycznych w polskiej historii nawiązał, otwierając galę, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który przypomniał, że pieśni te towarzyszyły Polakom "we wszystkich chwilach tragicznych, ale i podniosłych". Pieśni te - jak mówił - "dawały nadzieję, podnosiły na duchu, łączyły i sprawiały, że czuliśmy się wspólnotą niezależnie od tego, w jakiej byliśmy sytuacji, na jakim żyliśmy kontynencie".

- Spójrzmy dziś w to minione stulecie, wsłuchajmy się raz jeszcze w nasze dzieje opowiedziane słowami pieśni patriotycznych, poczujmy się dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że nie przegapiliśmy żadnej szansy, by być narodem wolnym i niezależnym, który bez kompleksów i bez fałszywej skromności może patrzeć w swoją przyszłość dziś, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił Karczewski.

Marszałek Senatu otrzymał od Rady Polonii Świata obraz przedstawiający Ignacego Jana Paderewskiego autorstwa Andrzeja Filipowicza. - Bardzo serdecznie dziękuję.

Ten piękny obraz będzie wisiał u mnie gabinecie, obok innego wielkiego Polaka Jana III Sobieskiego. To wielcy dwaj Polacy, o których musimy pamiętać i o których musimy mówić nie tylko Polakom, ale również Europejczykom i światu - powiedział Karczewski.

Płyta "Nasza Niepodległa" powstała w ramach projektu, który uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Honorowy Patronat Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego.

Utwory, które znalazły się na albumie, wykonali tacy artyści jak m.in. Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Andrzej Krzywy i Halina Mlynkova, Kayah.


V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy obraduje od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zjazd zainaugurowali w czwartek marszałkowie: Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.


https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2192260


Polskie Radio Jedynka - Debata Jedynki

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

Z okazji V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w Warszawie odbywają się konferencje tematyczne poświęcone m.in. organizacjom polonijnym. Hasło zjazdu to „Łączy nas Niepodległa”.

Zenona Bańkowska ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska opowiada o organizacji zjazdu: - Udało się zaprosić przedstawicieli z 44 krajów. Staraliśmy się zapewnić transparentność, żeby wszyscy, którzy nie mogli w zjeździe wziąć udziału fizycznie, uczestniczyli w nim przez media społecznościowe – mówi. - Zjazd pokazuje różnorodność – dodaje i zaznacza, że wszystkich uczestników łączy nasz kraj.

- Emigracja jest trudnym procesem, potrzeba samozaparcia – opowiada Władysław Lizoń, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Gość audycji uważa, że na Zachodzie jest zapotrzebowanie na promocję kultury, historii i nauki języka polskiego, ale w ramach osobnego programu. - Oczekiwalibyśmy pomocy w promocji Polski i jej dobrego imienia, chcielibyśmy mieć w polskim rządzie mocnego partnera.


Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

Polski Komitet Olimpijski

Z rodakami nie tylko o polonijnym sporcie

Około 90 naszych rodaków przybyłych z 19 państw (od Kanady i USA po Armenię i od Australii po Wielką Brytanię) wzięło udział w Forum Sportu i Turystyki Polonijnej, zorganizowanym w ramach odbywającego się w Warszawie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

W dniach 21-22 września gościli oni w Centrum Olimpijskim PKOl. Niektórzy siedzibę PKOl odwiedzili po raz pierwszy, więc z zainteresowaniem oglądali jej pomieszczenia, w tym - ekspozycję stałą i wystawy czasowe przygotowane przez PKOl oraz Muzeum Sportu i Turystyki.

Wprowadzeniem do dyskusji o najważniejszych problemach polonijnego sportu były wystąpienia wiceprezesa PKOl Mieczysława Nowickiego i senatora Waldemara Jerzego Kraski. List od Witolda Bańki - ministra sportu i turystyki - z pozdrowieniami i życzeniami owocnych obrad odczytał dyr. Departamentu Sportu dla Wszystkich Dariusz Buza.

Obrady, współprowadzone przez przewodniczącego Komisji Współpracy z Polonią PKOl - amb. dr Witolda Rybczyńskiego i p. Małgorzatę Kwiatkowską - prezes Rady Polonii Australijskiej, koncentrowały się przede wszystkim na przedstawieniu różnych form działalności Polonii w dziedzinie upowszechniania sportu i popularyzowania wśród naszych rodaków osiągnięć polskiego sportu.

Ciekawe, bogato ilustrowane fotografiami prezentacje na ten temat pokazali zebranym delegaci m.in. z: Australii, Czech, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji czy Białorusi. Omawiający je zademonstrowali cały wachlarz atrakcyjnych form działalności, nie kryjąc problemów jakie napotykają czasem w swojej pracy. Do najważniejszych należą te, powodowane przez zbyt skromne środki jakie mają do dyspozycji. Z ust kilku osób dało się słyszeć zawód, iż polskie konsulaty mają bardzo zbyt mało pieniędzy na wspieranie polonijnej aktywności. Między innymi ten temat znalazł się wśród przyjętych podczas Forum rekomendacji kierowanych do różnych krajowych instytucji.

Dyskusja podczas Forum nie ograniczyła się jednak tylko do rozmowy o sporcie Polonii. Rodacy wykazali się doskonałą znajomością realiów sportu uprawianego nad Wisłą, w tym - wiedzą na temat wyników osiąganych przez naszych reprezentantów na arenie międzynarodowej. Po raz kolejny zapewniali, że chętnie będą gościć polskich sportowców i kibicować im podczas ich zagranicznych startów - prosili m.in. aby o takich imprezach z odpowiednim wyprzedzeniem środowiska polonijne były informowane przez poszczególne polskie związki sportowe.

W trakcie obrad Forum Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" przedstawiło ich uczestnikom kalendarz polonijnych imprez sportowych na lata 2018-2022, zaś Polski Komitet Olimpijski zachęcał do udziału w jubileuszowym 25. Światowym Polonijnym Sejmiku Olimpijskim - odbędzie się on w Gdyni w dniach 20-27 lipca 2019 roku. Warto dodać, że po raz pierwszy w historii Stowarzyszenie, PKOl i kilka innych instytucji postanowiły stworzyć jednolity, kilkuletni program działań na rzecz Polonii w obszarze sportu i turystyki.


TVP

V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy w Warszawie - felietony


Teresa Berezowska, Przewodnicząca Rady Polonii Świata

Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu

Wojciech Białek, Dyrektor Centrum Together-Razem (Irlandia) i Władysław Lizoń, Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, Jolanta Tatara Prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej

Roman Wróbel, Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Edmund Lewandowski działacz polonijny (USA)

Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej

Filip Frąckowiak, Zastępca Dyrektora TVP Polonia

Teresa Gallewicz-Dołowa Archiwum IPN, Piotr Piętka Polski Instytut Badawczy w Budapeszcie

Lesław Ćmikiewicz

Mariusz Pawłowski, Stowarzyszenie Wspólnota Polska

Piotr Płonka, dziennikarz polonijny

TVP POLONIA


http://www.tvp.pl/polonia/v4tvppolonia/v4komunikaty-tvp-polonia/v-szpipzz-felietony/

TYGODNIK SOLIDARNOŚĆ - TYSOL.PL

Waldemar Biniecki po V Zjeździe Polonii i Polaków za granicą: Polska może mieć niezwykle silny lobbing


Polska mogłaby mieć niezwykle silny i aktywny propolski lobbing, który mógłby nie tylko wspierać strategicznie interesy, ale również zmienić dotychczasowy obraz Polski. Do tego jednak potrzebna jest wola polityczna i proaktywni politycy w Warszawie zainteresowani prezentowaniem polskiej racji stanu i polskiego interesu za granicą

Zjazd Polonii i Polaków za granicą zakończył się przy stosunkowo słabym zainteresowaniu polskich polityków zarówno z lewa jak i z prawa. Sądzę też, że podobnie zareagowały media nie robiąc żadnej przerwy na Polonię w trakcie kampanii samorządowej. A polskie społeczeństwo nadal nic nie wie o wielkim wkładzie Polonii w rozwój Niepodległej, który trwa po dziś.

Tak się złożyło, że brałem udział w tym Zjeździe i chciałbym Państwu zrelacjonować krótko to co widziałem. Otóż byłem uczestnikiem panelu medialnego, w którym uczestniczyło 80 dziennikarzy polonijnych z 25 krajów w tym krajów, na których Polsce powinno strategicznie zależeć. Moja koleżanka ze Lwowa- Maria Pyż już opisała wspaniałą atmosferę jaką udało się wytworzyć w ramach tej grupy. Ja chciałbym się skoncentrować na sprawach merytorycznych. Przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć jakie cele przyświecają polonijnym dziennikarzom. Moim zdaniem najważniejszym z nich jest relacjonowanie spraw polonijnych dla globalnej Polonii i Polakom w kraju, oraz pracą z lokalną wspólnotą, czyli publikowanie w języku kraju zamieszkania oraz integrowanie i inspirowanie lokalnej Polonii w kraju zamieszkania.

Co się takiego stało w panelu medialnym?

  1. Pan Krzysztof Skowroński przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaproponował wszystkim otrzymanie legitymacji dziennikarskich pod warunkiem przedstawienia swojego profesjonalnego dorobku. Był to najważniejszy krok w kierunku poważnego potraktowania polonijnych dziennikarzy i stworzenie profesjonalnej bazy polskich dziennikarzy na świecie.
  2. Drugi istotny moment to zaproponowanie przez Dyrektora TV Polonia Filipa Frąckowiaka, nadsyłania surowych materiałów do TV Polonia i tam poddanie ich profesjonalnej obróbce. Może się więc okazać, że programy TV Polonia mogą przejść ewolucję z programów realizowanych dla Polonii na programy o Polonii i dla Polaków w kraju, byłby to duży krok naprzód.
  3. Niestety najważniejszy pomysł – polonijny portal informacyjny nie został jeszcze zdefiniowany. „Zawiesił się” gdzieś pomiędzy Polską Agencją Prasową a Wspólnotą Polską. Padły postulaty, aby portal ten miał także aspekt biznesowy, żeby zaprosić do współpracy Spółki Skarbu Państwa. A wielu spośród polonijnych dziennikarzy to biznesmeni, żywo zainteresowani biznesem pomiędzy Polską a ich krajami zamieszkania.

Polonijni dziennikarze wracają więc do swoich 25 krajów zamieszkania z wymiernymi konkretami. Okazało się jeszcze, że wszyscy ludzie, którzy z nami pracowali, niezależnie od swojej politycznej pozycji potrafią wypuścić powietrze i co najważniejsze zostawić swoje ego na zewnątrz a wreszcie nie pójść do domu na obiad tylko zostać z nami i rozmawiać, bo warto było w nas zainwestować. Szkoda, że model ten nie jest aplikowany wszystkim, którzy z Polonią pracują. I to było tam w Warszawie najważniejsze.

Czy udał się cały V Zjazd Polonii? To ciekawe pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć po dokładnej analizie wypracowanych wniosków tych odczytanych i nie odczytanych. Warto dodać, że, aby V Zjazd Polonii i Polaków za granicą zakończył się sukcesem, przed Zjazdem podjęto strategiczne decyzje o wykluczeniu lub odmówieniu udziału w Zjeździe osobom o kontrowersyjnych poglądach zarówno z prawej jak i z lewej strony polonijnej społeczności. Być może dlatego, moim zdaniem zabrakło wyrazistego programu na temat przetrwania polskiej diaspory oraz zabrakło tematów związanych z obroną dobrego imienia i tworzenia propolskiego lobbingu na świecie. Istotą synergii i dobrej komunikacji jest stworzenie efektywnego systemu komunikacji strategicznej pomiędzy diasporą a Polską. Właściwym narzędziem w tym aspekcie jest system mediów polonijnych, który ma działać kilku kierunkowo: Polska- Polonia- kraj zamieszkania. Aby teraz te pomysły wprowadzać w życie po odtrąbieniu sukcesu, należy podjąć szereg działań w Warszawie. Należy w polonijnych dziennikarzy zainwestować, motywować i aktywizować, bo to oni są poważnym zasobem dla Niepodległej. Nie może być odwrotnie! Muszą się wyjaśnić losy portalu polonijnego. Moim zdaniem powinien on być profesjonalnie podpięty pod Polską Agencje Prasową i działać pod jej profesjonalnym nadzorem. Czy te wszystkie pomysły zostaną zrealizowane? Będzie to zależało od efektywności urzędników w Warszawie, tych, którzy są patriotami od 8.00-16.00 i tych jak Filip Frąckowiak i wielu innych, którzy potrafią zdjąć marynarkę, wypuścić powietrze i być z ludźmi. Tacy ludzie bowiem zmieniają Polskę.


http://www.tysol.pl/a24311-Waldemar-Biniecki-po-V-Zjezdzie-Polonii-i-Polakow-za-granica-Polska-moze-miec-niezwykle-silny-lobbing


Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM)

Uczestnicy Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju z wizytą w ICM UW

W sobotę 22 września uczestnicy Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju wzięli udział w wizycie studyjnej w Centrum Technologii ICM na warszawskiej Białołęce. Forum było częścią V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

Podczas spotkania goście poznali najważniejsze obszary działalności ICM UW i obejrzeli infrastrukturę obliczeniową Centrum. Wysłuchali również wystąpień dyrektora ICM UW dr. Marka Michalewicza oraz kierownika Wirtualnej Biblioteki Nauki dr. Pawła Grochowskiego.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami z różnych dziedzin oraz pracownikami ICM. Wizytę koordynował prof. Marian Radny z The University of Newcastle w Australii. Współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Dzień wcześniej, 21 września, w Senacie RP odbyło się obrady Światowego Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju, podczas których swoje wystąpienia mieli również przedstawiciele ICM UW. Dyrektor Marek Michalewicz wziął udział w sesji Współpraca polskich naukowców z zagranicy z krajem i kwestia ewentualnych powrotów do kraju, gdzie miał wystąpienie W 35 lat dookoła świata – o asymilacji w Australii, USA i Singapurze i re-asymilacji w Polsce polskiego naukowca.

Z kolei podczas sesji poświęconej osiągnięciom polskich naukowców i współpracy międzynarodowej swój referat, zatytułowany Polscy naukowcy za granicą – prezentacją wyników badań Fundacji Polonium, wygłosiła mgr Dominika Czerniawska. Oboje wzięli też udział w debacie panelowej na zakończenie Forum.

http://icm.edu.pl/blog/2018/09/26/uczestnicy-forum-nauki-polskiej-poza-granicami-kraju-wizyta-icm-uw/IRLANDIA - Together-Razem

Centrum Together-Razem na Światowym Zjeździe Polonii w Warszawie

Przedstawiciele Centrum Together-Razem uczestniczyli w V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków poza Granicami w Warszawie, który odbywał się w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na zaproszenie Rady Polonii Świata oraz Stowarzyszenia Wspólnota Polska Pani Ewa Ikwanty oraz Wojciech Białek z Together-Razam byli obecni podczas wielkiego wydarzenia trwającego w dniach 20 -23 września w Warszawie.

Zjazd jak powiedział gospodarz Zjazdu Marszałek Senatu Stanisław Karczewski był największym wydarzeniem polonijnym w tej kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Jego współorganizatorem byli Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Rada Polonii Świata. Ponad 600 uczestników brało udział w forach tematycznych, debatując o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi i polskimi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach.

Zjazd swoją inauguracje miał podczas sesji plenarnej w Sejmie, gdzie Marszałek Karczewski powiedział, że odzyskanie niepodległości to wielkie wspólne osiągnięcie wszystkich Polaków – żyjących w kraju i poza granicami.

Z kolei Marszalek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że dzisiaj polityka Polski zmierza w kierunku ułatwiania powrotu rodaków z emigracji. List w imieniu premiera odczytał szef jego gabinetu politycznego Marek Suski. Mateusz Morawiecki podkreślił w nim, że Zjazd jest ważnym dla wszystkich wydarzeniem, które potwierdza „potrzebę umacniania wspólnoty narodowej, zrzeszania się rodaków żyjących poza macierzą oraz podtrzymywania więzi z ojczyzną”.

Następnie na zaproszenie Prezydenta RP odbyło się spotkanie z parą prezydencką w ogrodach Pałacu Prezydenckiego i wreszcie wielki koncert galowy w Teatrze Wielkim pt. „Nasza Niepodległa 1918 – 2018,w którym wystąpili m in Kayah, Halinka Mlynkova czy Maryla Rodowicz.

W następnie dwa dni uczestnicy obradowali w przygotowanych forach tematycznych począwszy od Forum Nauki poprzez Forum Edukacji Polonijnej czy Kultury, Mediów, Duszpasterstwa aż do największego Forum Organizacji Polonijnych.

W Forum Organizacji Polonijnych, które obradowało w Sali kolumnowej Sejmu RP swój referat wygłosił Wojciech Białek-Dyrektor Centrum Together-Razem, który wskazywał na konieczność profesjonalizacji organizacji polonijnych. W swojej prezentacji Wojciech Białek podnosił, iż solidna struktura organizacyjna gwarantuje trwałość organizacji i jest szansą na jej harmonijny rozwój. Białek krytycznie oceniał ignorowanie zasad prawa w krajach zakładania organizacji oraz podejście ”jakoś to będzie” tak częste przy realizowaniu wielu inicjatyw polonijnych. Mówiąc o organizacjach polonijnych w Irlandii odniósł się do hermetyczności organizacji w znaczeniu zamykania się tylko na polskie sprawy oraz niechęci do rozwoju i korzystania z lokalnych możliwości do podnoszenia rangi i znaczenia organizacji. W swoim referacie wskazywał ponadto na konieczność większej aktywności obywatelskiej oraz angażowania się we współpracę z lokalnymi władzami. Powiedział „nie ilość ma znaczenie i nie fakt, iż jesteśmy największą mniejszością w Irlandii, ale że jedyną szansą na wzmocnienie znaczenia Polaków w Irlandii jest ich aktywność obywatelska” – „Polacy muszę zapisywać się do lokalnych spisów wyborców i głosować- mają korzystać z prawa do głosowania”

O współpracy z Polonią podczas obrad mówili również przedstawiciele prezydenta RP, rządu i parlamentu.

„20 milionów Polaków mieszkających poza krajem to nie tylko potencjał i wyzwanie, ale i zobowiązanie dla państwa polskiego” – podkreślał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

O wkładzie Polonii i Polaków za granicą w walkę o niepodległą Polskę mówiła wiceprzewodnicząca Rady Polonii Świata Pani Helena Miziniak. Reprezentanci innych organizacji polonijnych z Wielkiej Brytanii, USA, Rosji, i Brazylii omówili wskazywali problemy i wyzwania stojące przed nimi, a także przedstawili kondycję Polonii w tych krajach.

Forum było okazją do spotkań m.in. z dwoma córkami polskich prezydentów na Uchodźstwie z Panią Jagodą Kaczorowską oraz Panią Teresa Sabbat. Zjazd to również okazją do rozmów i spotkań z przyjaciółmi z organizacji sympatyzującymi z Centrum Together-Razem m in. z przedstawicielami Zjednoczenia Polskiego z Wielkiej Brytanii z Kanady, z Kongresu Polonii Amerykańskiej, przyjaciółmi z Kanady, Hiszpanii, Szwecji, Węgier czy Włoch.

Pani Ewa Ikwanty obecna była w telewizji polskiej w programie „Halo Polonia” udzielając wywiadu, w którym podkreślała znaczenie programów integracyjnych dla osób starszych, gdyż Polonia w Irlandii, to nie tylko dzieci, ale również osoby starsze i promowała program „Doinformowany Senior” oraz nowy, który wkrótce ruszy.

Podczas wielu spotkań i napiętego terminarza dyskusji i obrad udało się zamienić słowa z Ministrem Andrzejem Papierzem z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ministrem w Kancelarii Prezydenta Adamem Kwiatkowskim oraz z przewodniczącą Sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami Panią Anną Szmidt-Rodziewicz, którzy zostali zaproszeni do Irlandii, aby zapoznać się bliżej z działalnością Centrum Together-Razem.

Warto wspomnieć również, iż oprócz przedstawicieli Centrum Together-Razem delegacje z Irlandii tworzyli również przedstawiciele innych organizacji z Irlandii m.in: Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego, Biblary, Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii, ZHP czy Macierzy Polskiej.

http://together-razem.org/index.php/item/1071-centrum-together-razem-na-%C5%9Bwiatowym-zje%C5%BAdzie-polonii-w-warszawieInstytut Pamięci Narodowej

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy – Warszawa, 20–23 września 2018

W dniach 20–23 września 2018 w Warszawie trwał V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. W ramach wydarzenia uczestnicy wzięli udział m.in. w spotkaniach, sesjach i forach tematycznych w Senacie i Sejmie. Tegoroczny Zjazd, ze względu na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, miał specjalny charakter i niecodzienny wymiar. Organizatorom Zjazdu zależało na tym, aby to spotkanie Polaków z całego świata stało się znaczącym punktem w narodowych obchodach, jednoczących w obliczu wielkiego święta cały rozproszony w świecie naród.


„Ojcowie Niepodległości” i gra paragrafowa na Światowym Zjeździe Polonii


Józef Piłsudski i Roman Dmowski, Ignacy Paderewski i Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty, dzięki wystawie zorganizowanej przez szczeciński Oddział Biura Edukacji Narodowej IPN „Ojcowie Niepodległości” zagościli na V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy. Wystawa zostła zaprezentowana w warszawskim Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu 64.

W ramach Zjazdu, 21 września, odbyło się także Forum Edukacji Polonijnej (Ośrodek Rozwoju Edukacji, Aleje Ujazdowskie 28). Jego uczestnicy za pośrednictwem broszur o Romanie Dmowskim i Józefie Piłsudskim, które otrzymają od IPN, zapoznali się z projektem Biura Edukacji Narodowej IPN „Patroni naszych ulic”. Polonijni nauczyciele i edukatorzy otrzymali także powstałą w Biurze Edukacji Narodowej legendarną i wciąż popularną grę Karola Madaja „Kolejka” oraz paragrafową grę „Dziennikarka”. To gra, która toczy się jak powieść, gdzie wpływ na bieg wydarzeń ma nie pisarz, lecz czytelnik! Chodzi więc o zastosowanie najnowszych pomysłów w edukacji o ojczystej historii. W Forum Edukacji Polonijnej wzięli udział dr Mateusz Marek, naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej BEN, oraz Olga Tumińska koordynator szeroko zakrojonego projektu BEN zwanego „Programem Polonijnym”. W jego ramach Instytut Pamięci Narodowej, na sesjach w Polsce i za granicą, szkoli nauczycieli i edukatorów polonijnych od Kamczatki po Londyn.

Od dwunastu lat Biuro Edukacji Narodowej IPN realizuje „Program Polonijny”, którego odbiorcami są Polacy i Polonia mieszkający poza granicami kraju. Naszym głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat najnowszej historii Polski. W ramach „Programu Polonijnego” BEN IPN nawiązujemy kontakty z polonijnymi placówkami oświatowymi, prezentując ofertę edukacyjną, prowadząc lekcje i warsztaty dla uczniów oraz szkolenia dla nauczycieli, organizując prezentacje wystaw historycznych. Zachęcamy także środowiska polonijne do udziału w przedsięwzięciach edukacyjnych IPN, takich jak programy edukacyjne, konkursy czy akcje rocznicowe. Wspieramy działania organizacji i instytucji zajmujących się współpracą z Polonią i Polakami poza granicami kraju, m.in. Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, udostępniając bezpłatnie nasze publikacje i wystawy – chociażby na V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, który właśnie odbywa się w Warszawie.

Często w ramach współpracy międzyinstytucjonalnej delegujemy także naszych pracowników, którzy wygłaszają wykłady oraz prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży. W ramach naszych działań staramy się także wspierać działania instytucji polonijnych – przekazywać materiały edukacyjne, wypożyczać wystawy, ale także upowszechniać w Polsce wiedzę o ważnych instytucjach polonijnych. Przykładem tego jest prezentowana właśnie w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” wystawa prezentująca historię i działania Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku pt. „Instytut Piłsudskiego w Ameryce – historia i zbiory polskiej instytucji w Nowym Jorku”.

Dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2017 r. dwie publikacje edukacyjne IPN: puzzle „303” oraz edukacyjna gra planszowa „ZnajZnak” zostały dołączone do wyprawek dla uczniów klas pierwszych 63 szkół z polskim językiem nauczania w Wilnie i rejonach: wileńskim, solecznickim, szyrwinckim, święciańskim i trockim.

Od 2012 roku na całym świecie budujemy sieć miejsc – Przystanków Historia IPN, w których pracownicy IPN cyklicznie spotykają się z Polakami i Polonią, przybliżając historię Polski XX wieku poprzez wykłady, pokazy filmów, spotkania otwarte oraz zajęcia dla młodych odbiorców. Pierwszy Przystanek Historia IPN został powołany w Wilnie, a kolejne działają w Brukseli, Nowym Jorku, Chicago, Grodnie oraz w Gnojniku na Zaolziu. 21 września zostanie powołany Przystanek Historia IPN w Londynie, a w październiku w Żytomierzu.

Corocznym, ważnym elementem Programu Polonijnego są Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą – dziesięciodniowy kurs dla nauczycieli i edukatorów pracujących w polskich placówkach poza krajem, który odbywa się w lipcu. Podczas konferencji na warsztatach i wykładach uczestnicy poznają historię Polski XX wieku i aktywne metody jej nauczania. Każdego roku na całym świecie odbywa się wiele różnorodnych aktywności skierowanych do Polaków za granicą.


Uczestnicy Światowego Zjazdu Polonii z wizytą w Archiwum IPN


W sobotę 22 września przedstawiciele organizacji polonijnych biorący udział V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy odwiedzili Archiwum Instytutu. W trakcie wizyty goście odwiedzili magazyn archiwalny i pracownię konserwacji dokumentów, gdzie zapoznali się z codzienna pracą naszego archiwum i poznali zasady przechowywania i zabezpieczania archiwaliów.

Archiwiści zaprezentowali cenne dokumenty przejęte do zasobu IPN w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci i przechowywane w Instytucie materiały fotograficzne. Goście wzięli także udział w warsztatach z wykorzystaniem dokumentów Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej.

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/58243,V-Swiatowy-Zjazd-Polonii-i-Polakow-z-Zagranicy-Warszawa-2023-wrzesnia-2018.html


kresy.pl

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy „Łączy nas Niepodległa”


W Warszawie trwa V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. W sobotę zorganizowano serię światowych forów polonijnych, poświęconych m.in. organizacjom i strukturom polonijnym, mediom, kulturze, nauce i duszpasterstwu Polonii z całego świata.

piątek był drugim dniem obrad V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Przedstawiciele Polonii i Polaków zza granicy debatowali w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. W debatach brało udział około 600 przedstawicieli Polaków i Polonii z całego świata.


https://kresy.pl/wydarzenia/v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy/

CZECHY - Głos Polaków w Republice Czeskiej

ŚWIAT UCHWYCONY SMARTFONEM”


W ramach V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbyło się I Światowe Forum Mediów Polonijnych. Jednym z jego gości był Cezary Ciszewski, najbardziej znany w Polsce propagator idei telewizji w telefonie komórkowym.

I Światowe Forum Mediów Polonijnych zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji oraz Europejską Unię Wspólnot Polonijnych. Uczestniczyli w nim także dziennikarze „Głosu” i „Zwrotu”. W ciągu trzech dni odbyło się wiele warsztatów dla dziennikarzy oraz spotkań z ciekawymi ludźmi. Cezary Cieszewski swego czasu w TVP Polonia, z którą jest związany od wielu lat, stworzył cykl „Polonia w Komie”. Polacy z całego świata wysyłali na adres telewizji krótkie filmy nakręcone komórką, relacje z wydarzeń i imprez, które następnie były emitowane na antenie. Spotkanie w Warszawie było okazją do krótkiej rozmowy z niecodziennym artystą.

Podczas warsztatów z dziennikarzami powiedziałeś dla wielu zaskakującą rzecz: smartfon dał ci to, czego nigdy nie dała kamera. Jak to rozumieć? Kamera to przecież profesjonalne narzędzie, telefon tylko jego namiastka…

– Chodzi przede wszystkim o bardzo bliską relację między filmującym a filmowanym. Z telefonem musimy podejść bardzo blisko rozmówcy. Następnie cały proces produkcji odbywa się w telefonie – przygotowujesz w nim całość, oglądasz i montujesz; poza tym komórka dała mi możliwość bycia wolnym człowiekiem i twórcą jednocześnie.

Czy to wszystko pójdzie w tym kierunku, że będziemy chodzili do kina na filmy nakręcone komórką, na przykład Almodóvara czy Allena?

– Jak doczekamy takiego zjawiska, to to urządzenie już się nie będzie nazywać komórką. W smartfonie najważniejsze jest to, żeby mieć internet. To proste – chodzi o to, żeby to, co nakręcimy i przetworzymy, wypuścić w świat. Jak tego nie robimy, to lepiej kupić sobie kamerę. Nie łudźmy się – Almodóvar nie nakręci filmu smarfonem, ale kiedy zabrał się za to Steven Soderbergh (laureat Oscara, nakręcił takie filmy, jak na przykład „Seks, kłamstwa i kasety wideo”, „Erin Brockovich” czy „Wielki Liberace” – przyp. wot), to wszyscy mówili, że to wielka rzecz. Natomiast kiedy nikomu nieznany człowiek, po szkole filmowej kręci film telefonem komórkowym, to dla wielu nie jest to żaden wyczyn.

Całą rozmowę Tomasza Wolffa przeczytacie w papierowym „Głosie” z 25 września 2018.


http://glos.live/Wiadomosci/detail/Swiat_uchwycony_smartfonem/0

DZIEJE.PL

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


Od czwartku do soboty odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


https://www.dzieje.pl/galerie/v-swiatowy-zjazd-polakow-i-polonii-z-zagranicy

LITWA - KURIER WILEŃSKI

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy „Łączy nas Niepodległa”


Wczoraj, 20 września, w Warszawie, w polskim parlamencie rozpoczął się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, który otworzył marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Ponad 600 Polaków z całego świata, w tym również przedstawiciele Polaków mieszkających na Litwie, będzie debatowało o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi, o kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, duszpasterstwie oraz mediach.

Uczestnicy zjazdu swoje obrady rozpoczęli od uroczystej Mszy św. w intencji ojczyzny w Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela. „W wierze i Ewangelii dostrzegajmy nadal skuteczne środki umacniania naszej miłości do Ojczyzny. W żaden inny sposób nie możemy służyć naszej Ojczyźnie i jej niepodległości, jak żyjąc zgodnie z Ewangelią” – mówił bp Wiesław Lechowicz, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Emigracji Polskiej. Po wspólnej modlitwie delegaci udali się na Grób Nieznanego Żołnierza, by oddać cześć tym, którzy w obronie Ojczyzny przelali swoją krew. Kwiaty zostały złożone również pod tablicami pamiątkowymi w parlamencie, po czym rozpoczęła się sesja inauguracyjna w sali plenarnej sejmu.

Zwracając się do zebranych, marszałek podkreślał rolę Polaków mieszkających poza granicami kraju w dążeniach do niepodległości.

„Polonia i Polacy za granicą współdefiniują polskie doświadczenie dziejowe, współtworzą polską tożsamość. Bez Was my tu, w kraju, nie bylibyśmy sobą” – mówił.

Niemało miejsca w swoim wystąpieniu marszałek poświęcił Polakom mieszkającym na terenach, które po II wojnie światowej znalazły się w granicach Związku Sowieckiego.

„Szczególne miejsce w naszej tożsamości i sercach mają ci Polacy, którzy musieli emigrować, byli za Polskę deportowani oraz Ci, którzy nigdy nie opuścili Polski, tylko na skutek wojennej zawieruchy przesunięte zostały granice, a oni znaleźli się we wrogim państwie” – mówił Karczewski.

Polityk podkreślił znaczenie tego, że Polacy na Wschodzie nadal trwają przy mowie i polskich obyczajach, choć od tak dawna nie mieszkają w granicach Polski, co według niego wiele mówi o sile i atrakcyjności polskiej kultury.

„To nasza duma, ale i odpowiedzialność” – dodał.

Aby Polonia i Polacy trwali przy polskości, Polska musi być dla nich punktem odniesienia i wartością” – podkreślił marszałek. Jego zdaniem, żeby tak się stało trzeba umacniać pozycję Polski w Europie. Podkreślił, że w zasięgu naszych możliwości jest Polska dobrze rządzona, solidarna, szybko odrabiająca dystans rozwojowy do tych państw europejskich, z którymi lubimy się porównywać.

„Chcemy uchylać drzwi Zachodu naszym sąsiadom ze Wschodu. Polska ma w tym interes, bo zbliżając te kraje do Zachodu, wspieramy również zamieszkałych w tych krajach Polaków” – mówił marszałek Karczewski. Zdaniem marszałka powinno się działać na rzecz podniesienia statusu społecznego Polaków żyjących na Wschodzie.

Marszałek wskazywał, że problemy Polaków poza granicami, takie, jak brak dostępu do polskich kanałów telewizyjnych, polskich szkół, są problemami Polski, podobnie jak niszczenie zabytków i polskich cmentarzy na Wschodzie.

„Musimy znajdować pieniądze na ich konserwację i odbudowę – nie tylko po to, by pielęgnować narodową nostalgię, ale dlatego, że to jest dziedzictwo Rzeczypospolitej” – podkreślił marszałek

***

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy będzie trwał do 23 września. Zjazd został zorganizowany w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat RP w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Opr. I. L. na podstawie: www.senat.gov.pl


http://kurierwilenski.lt/2018/09/20/v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy-laczy-nas-niepodlegla/

POLSKIE RADIO 24.PL

Kardynał Kazimierz Nycz do Polonii: są tutaj Polacy z Całego świata


- W Świątyni Opatrzności Bożej są Polacy, reprezentanci praktycznie całego świata - powiedział kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej w niedzielę podczas mszy św. na zakończenie V Świtowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

Arcybiskup metropolita warszawski przewodniczył Mszy Świętej odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie na zakończenie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

W homilii skierowanej do uczestników zjazdu. Kard. Nycz zaznaczył, że w Świątyni Opatrzności Bożej są "Polacy, reprezentanci praktycznie całego świata".

Hierarcha przypomniał też historię powstania Świątyni. Powiedział o trudnej sytuacji Pierwszej Rzeczypospolitej pod koniec XVII wieku. Zaznaczył, że "wtedy zdobyła się na Konstytucję 3 Maja. Ta Konstytucja była wówczas pierwszą w Europie i przetrwała trudne czasy. Po jej uchwaleniu, nazajutrz 4 maja ci, którzy ją uchwalili złożyli obietnicę, że jako hołd narodu za uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostanie wybudowana Świątynia Opatrzności Bożej. Jednak losy potoczyły się inaczej, bo po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja przyszedł trzeci rozbiór Polski" - powiedział hierarcha.

Podkreślił jednocześnie, że nikt nie przepuszczał, że staranie się o wybudowanie Świątyni Opatrzności Bożej będzie trwało tak długo. - W 2016 roku świątynia została otwarta(...). Jest ona wdzięcznością za 100-lecie odzyskania niepodległości. Ona jest wdzięcznością za wszystkie wielkie sprawy, za wszystkie wielkie osoby - dodał kard. Nycz.

Wskazał też, że w tej świątyni powstaje muzeum św. Jan Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i jest w niej Panteon Wielkich Polaków. Dodał, że jest to miejsce, które "zawsze będzie +grobem+ wielkich Polaków".

Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska w imieniu uczestników Zjazdu zwróciła się do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, aby w Świątyni Opatrzności Bożej powstała Maryjna Kaplica Polonijna jako wotum wdzięczności za 100-lecie odzyskania niepodległości i 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Kard. Nycz podjął już pozytywną decyzję w tej sprawie. Jak zaznaczyła Berezowska, "pragnie zwrócić się do wszystkich Polaków na całym świecie, by zaangażowali się we wspólne dzieło, jakim będzie Maryjna Kaplica Polonijna".

Kardynał Kazimierz Nycz mówił w homilii, że na spory i waśnie lekarstwa trzeba szukać w mądrości, która wypływa z przykazania miłości Boga i bliźniego. - To przykazanie jest podstawą tego, żebyśmy żyli zgodnie w rodzinie, w sąsiedztwie, w pracy, w kraju i za granicą - podkreślił. Kardynał dodał, że z mądrości rodzi się sprawiedliwość, jeżeli wszystkim gwarantujemy to co im się słusznie należy to wtedy panuje pokój.

Arcybiskup metropolita warszawski podkreślił, że do tego, aby panował pokój potrzebna jest modlitwa. Według arcybiskupa, nie umiemy modlić się, gdyż zawsze przedstawiamy swoje prywatne sprawy. - Nie idziemy na modlitwę , żeby Panu Bogu coś dyktować albo przedstawiać swój własny misterny program - mówił. Kardynał zaznaczył, że trzeba prosić: "Boże pokaż, czego się spodziewasz, jaki masz projekt dla mnie" i zawsze dodać: "bądź wola twoja".

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbył się w dniach 20-23 września w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. Rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Zjazd odbywał się pod hasłem "Łączy nas niepodległa". Uczestniczyło w nim ponad 500 delegatów z ponad 40 krajów świata.


https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2193054
TELEWIZJA POLSKA

Nie ma Polski bez Polonii


Dobiega końca V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Zwołany został w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości. Ponad 600 uczestników z całego świata jutro wraca do swych domów.http://www.wiadomosci.tvp.pl/39128165/nie-ma-polski-bez-polonii

USA - DZIENNIK ZWIĄZKOWY

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranic


„Dzięki waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń; silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie” – powiedział prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii. „Cieszy nas, że Polacy chcą wracać do ojczyzny; rząd wspiera powroty z emigracji zarobkowej” – zapewnił premier Mateusz Morawiecki uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy obraduje od czwartku do soboty w gmachu polskiego parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zjazd zainaugurowali w czwartek marszałkowie: Sejmu i Senatu – Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata debatuje w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Podczas posiedzenia na Sali Plenarnej Sejmu, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski odczytał list w imieniu szefa rządu. Morawiecki podkreślił w nim, że Zjazd jest ważnym dla wszystkich wydarzeniem, które potwierdza „potrzebę umacniania wspólnoty narodowej, zrzeszania się rodaków żyjących poza macierzą oraz podtrzymywania więzi z ojczyzną”.

Premier zaznaczył, że Zjazd odbywa się w szczególnym roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. „Tworzy (to) wyjątkową okazję do dialogu na temat przyszłości i rozwoju działań służących budowaniu wspólnoty Polaków żyjących na całym świecie, w kształtowaniu narodowej tożsamości i poczucia dumy ze wspólnych korzeni” – napisał.

„Wszyscy dobrze pamiętamy i chcemy pamiętać, że to dzięki wysiłkom rodaków mieszkających w kraju i za granicą nasz naród był w stanie podjąć największe wyzwanie w swojej historii” – napisał. „Odzyskanie niepodległości oraz utrzymanie ducha wolnej Polski nie byłoby możliwe bez zaangażowania Polaków żyjących na obczyźnie” – wskazał premier. Jego zdaniem niezmierną zasługą Polaków mieszkających za granicą jest „utrzymywanie polskości poprzez przekazywanie – z pokolenia na pokolenie – ojczystej tradycji, religii i języka”.

„Nasza ojczyzna głęboko osadzona w historii i kulturze, dynamicznie się rozwija. Polska jest dzisiaj państwem nowoczesnym, otwartym na świat. Świadomość, że dobrze wykorzystujemy szansę rozwoju, pozwala nam z nadzieją patrzeć w przyszłość” – zauważył Morawiecki. Jak dodał, znaczący wkład w ten proces wnosi właśnie Polonia.

„Cieszy nas to, że Polacy chcą jednak wracać do ojczyzny, że dostrzegając potencjał polskiej gospodarki, podejmują starania by znaleźć w kraju możliwość rozwijania swojej kariery” – napisał premier. Zapewnił, że rząd „wspiera i będzie wspierał powroty rodaków z emigracji zarobkowej”. Morawiecki oświadczył, że działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą są jednym z priorytetów polityki jego rządu. „Życzę państwu inspirujących obrad, które zaowocują aktywnością dla dobra Polski i Polaków rozsianych po całym świecie” – podkreślił.

Uczestników Zjazdu powitał marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Przypomniał, że Sejm ogłosił 2018 r. rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „W tej ważnej uchwale zapisaliśmy, że odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa, nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej” – mówił Kuchciński. Zwrócił uwagę, że jedna trzecia obywateli polskich mieszka poza granicami kraju. „Ten stan wynika z dramatycznych konsekwencji i skutków II wojny światowej, ale wiąże się także z wielkimi falami emigracji politycznej i ekonomicznej, które następowały później, aż do pierwszych dekad XXI wieku” – powiedział.

„Dzisiaj polityka naszego państwa zmierza w kierunku ułatwiania powrotu rodaków z emigracji, także tych, którzy byli w czasach okupacji przymusowo wysiedlani” – oświadczył Kuchciński. Jak dodał, „Polska jest naszym wspólnym dobrem”. „Możemy powiedzieć śmiało, że w każdym pokoleniu, Polacy za granicą, na emigracji walczyli wytrwale także o zachowanie duchowego dziedzictwa naszego narodu” – stwierdził marszałek Sejmu. Nasi rodacy mają „wielkie zasługi” dla Polski – dodał. Kuchciński zaznaczył, że Polska należy do NATO i Unii Europejskiej również dzięki staraniom Polonii. „Musimy o tym pamiętać i chcemy o tym przypominać” – powiedział.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił się do uczestników Zjazdu słowami: Witam w domu. Polonia i Polacy za granicą współtworzą polską tożsamość. Bez was my, tu w kraju, nie bylibyśmy sobą”. „Ale i wy, w swoich krajach zamieszkania nie bylibyście sobą bez nas tu, w kraju” – dodał. „Jesteśmy jednym narodem, w którego dziejach nie tylko wspólnie się odnajdujemy, ale którego osiągnięcia są naszą wspólną dumą i satysfakcją” – oświadczył. Wspomniał też o „fundamentalnej i nie do przecenienia rola Kościoła katolickiego”. „Życie polonijne zaczyna się zwykle od kościoła parafialnego” – zauważył. Wyraził też Kościołowi „wdzięczność za dobro, które Polska i Polonia mu zawdzięcza”.


Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się w czwartek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

„Żyjecie państwo za granicą od wielu lat, wielu z państwa – zwłaszcza młodych – urodziło się poza granicami, a cały czas czujecie się Polakami i cały czas nimi w związku z tym jesteście” – mówił prezydent do uczestników zjazdu. „Bardzo za to dziękuję wam, bardzo za to dziękuję za to waszym najbliższym, rodzicom, którzy wychowali w polskości, szkołom, które uczyły języka polskiego, historii Polski, nauczycielom polskim, polskim duchownym” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent dziękował także Polonii za prowadzenie polskiej i propolskiej działalności, a także za dawanie młodym polskiego świadectwa poza granicami kraju. Duda dziękował przedstawicielom Polonii za tworzenie wspólnoty oraz za to, że wystawiają Polsce swoją codzienną działalnością i swoim życiem „dobre, bardzo często doskonałe świadectwo”.

„Wielu z państwa osiągnęło w życiu zawodowym i osobistym poza granicami Polski ogromne sukcesy. Gratuluję państwu tego i dziękuję z całego serca, bo właśnie także poprzez te sukcesy reprezentujecie państwo Polskę i reprezentujecie tym samym nas wszystkich” – dodał.

Prezydent wskazywał, że zjazdy Polonii pokazują „trudną prawdę o naszym narodzie”. „Prawie 40 mln mieszkających tutaj, na polskiej ziemi, ale 20 mln poza granicami. To także świadectwo naszej niezwykle trudnej historii, bo bardzo często (Polacy) nie z własnej woli wyjeżdżali, bardzo często wygnała ich stąd wojna, prześladowania, głód, okupacja, zabory, często byli wywiezieni, często – tak jak dzieci z Pahiatua – przez Syberię poszli w świat” – mówił prezydent.

Prezydent dziękował Polonii za „trwanie przy polskości i przy Polsce” i za to, że nigdy o niej nie zapomnieli. Duda stwierdził, że Polska ma wielkie ambicje, świadomość swojej pozycji w świecie i w światowej polityce, a także świadomość swojego potencjału. „Wierze w to, że także dzięki waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni – mówił prezydent podczas spotkania.

Podkreślił też, ze obecności Polski w NATO jest wielka zasługą Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

„Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności” – mówił Duda. (PAP)

Na zdjęciu: Spotkanie Pary Prezydenckiej z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy fot.Igor Smirnow/KPRP


http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy/

LITWA - L24.LT

Andrzej Duda do Polonii i Polaków za granicą: Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie


– Bardzo Państwu dziękuję, że cały czas trwacie przy polskości i przy Polsce, że nigdy o niej nie zapomnieliście – mówił prezydent Andrzej Duda do uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W spotkaniu wzięła udział również małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

– Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem także świadectwo Polsce – powiedział prezydent dodając, że to często bardzo dobre świadectwo.

Zwrócił uwagę, że wielu Polaków poza granicami kraju osiągnęło ogromne sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. – Dziękuję, że czujecie się Polakami i nimi jesteście – mówił.

Prezydent przypomniał o pomocy, jaką Polonia okazała w trudnych czasach. – Przesyłając do Polski dosłownie pomoc żywnościową, materialną, pieniężną, po to, żeby walczyć o wolność, po to, żeby można było drukować ulotki, żeby był papier, mała drukarenka, na której można było drukować podziemną prasę i w ten sposób walczyć przeciwko komunistom – podkreślał.

– Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie – powiedział Andrzej Duda.

Wspomniał też o zasługach Polaków mieszkających w USA związanych z wejściem Polski do NATO. – Także dzięki Waszej niezłomności, dzięki Waszemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych i rozmawiać z prezydentem USA jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa – akcentował. – Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności – dodał Andrzej Duda.

– Wierzę w to, że także dzięki Waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską Waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni – mówił prezydent.

W spotkaniu wzięli także udział m. in. prezydencki minister Adam Kwiatkowski i marszałek Senatu RP – Stanisław Karczewski.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy to spotkanie Polaków z całego świata (ponad 600 uczestników z 44 krajów), odbywające się w dniach 20-23 września w Warszawie. Organizatorami wydarzenia są Senat RP, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Rada Polonii Świata. Prezydent Andrzej Duda objął V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy Patronatem Honorowym w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

I Światowy Zjazd Polaków z Zagranicy odbył się 14-18 lipca 1929 r.


http://l24.lt/pl/polska/item/265139-andrzej-duda-do-polonii-i-polakow-za-granica-dziekuje-ze-zawsze-myslicie-o-polsce-i-o-nia-dbacie

KAZACHSTAN - holanews.kz

Польша поддерживает 20 миллионов поляков, которые живут в разных странах


Я рад приветствовать вас дома», – такими словами маршал сената Республики Польша Станислав Карчевский приветствовал 21 сентября в зале заседаний парламента в Варшаве участников Всемирного съезда Полонии и поляков, проживающих за границей. Что не прозвучало ни пафосно, ни фальшиво: двадцать миллионов поляков, проживающих сегодня в разных странах мира, для Польши, ее властей и простых граждан – действительно соотечественники, более того, их называют польским словом «родацы», что можно перевести как «члены семьи». Официальное же наименование этой диаспоры – Полония.

Чтобы понять, отчего так много поляков рассеяны по свету, надо хорошо знать многовековую драматическую историю Польши, страны зачастую становившейся разменной монетой в схватках мировых гигантов. Если же говорить вкратце: процесс эмиграции происходил волнообразно: это и политические беженцы против жестокого подавления восстаний за независимость в 19-м веке, и экономическая эмиграция во Францию, Германию и Южную Америку с начала 20-го века и вплоть до 1939 года, потом – после второй мировой войны – эмиграция по политическим и экономическим мотивам в годы Польской Народной Республики, а затем рабочая эмиграция, когда открылись границы после вступления в Европейский Союз.

Отдельная история – принудительная депортация поляков в Казахстан в 1936-1939 годах, с земель, присоединенных в результате пакта Молотова-Риббентропа к территории Советского Союза.

Драматические страницы истории польского народа перекликаются с судьбами миллионов казахов, которые, спасаясь в начале 20-го века от советской власти и голода, так же бежали за кордон и пустили корни в Турции, Китае, России, Монголии и других странах.

Население сегодняшней Польши – чуть более 38 миллионов человек, соответственно, насчитывающая 20 миллионов человек Полония – это серьезная сила. И нынешние польские власти не собираются терять связь с ней. Ежегодно в бюджете закладываются серьезные средства на поддержание культурных связей с Полонией, помощь в сохранении национального кода у детей поляков, рожденных и живущих за границей. В последний год эта сумма достигла 30 миллионов долларов США. Средствами распоряжается не какое-либо министерство, а сенат, традиционного являющийся куратором всей Полонийной работы, и они идут: на создание школ по изучению польского языка в странах, где большая польская диаспора, направление в эти школы учителей из Польши и оплату их работы (в Казахстане, к примеру, работают 12 таких учителей), на строительство и покупку зданий для Польских культурных центров, на издание в разных странах прессы на польском языке, на проведение Рождественских елок для полонийных детей и благотворительную помощь старикам и малоимущим.

Но не все измеряется деньгами. Важнее, как подчеркнул в своем выступлении на съезде маршал сената Станислав Карчевский, чтобы люди, оставаясь гражданами других стран, в то же время ощущали себя поляками. Для этого 11 лет назад парламент принял закон «О Карте поляка». Карту поляка может получить любой человек в любой части света, имеющий польские корни, как свидетельство принадлежности к польскому народу. Однако, кроме морального удовлетворения, этот документ дает его обладателю и вполне прагматичные преимущества: например, возможность получить бесплатную годовую визу в Польшу и возможность находиться в ней 365 дней в году, право поступать в высшие учебные заведения Польши на тех же условиях, что и граждане страны, право работать там без дополнительных разрешений и иметь доступ к бесплатной экстренной медицинской помощи.

А с недавних пор дети, изучающие польский язык за границей, могут получить в польском консульстве в своей стране ученический билет. И дело даже не в каких-то льготах, которые он дает при посещении Польши, а в том, что как подчеркнул президент Польши Анджей Дуда, принимавший делегатов форума в своей резиденции, этот документ демонстрирует: вы такие же поляки, как и ваши сверстники, учащиеся в школах в Польше.

Каждое лето образовательные лагеря, скаутские центры и дома Полонии в разных городах страны принимают десятки тысяч молодых поляков со всего мира (в том числе и с Казахстана), где они совершенствуют польский язык, знакомятся и общаются друг с другом и со сверстниками Польши, познают историю и культуру страны. А на один из главных праздников – Рождество – в Польшу на встречу с главой государства приезжают люди старшего поколения, которые в детском возрасте были депортированы в казахские степи и в сибирскую тайгу.

Координирует всю эту работу Ассоциация «Wspólnota Polska» (Польское единство), созданная в феврале 1990 года, практически сразу после падения коммунистического режима в Варшаве. А с 2002 года день 2 мая ежегодно празднуется как День Полонии и поляков за границей. Сказал руководитель польского сената и еще об одной новации: сейчас обсуждаются поправки в действующее законодательство, в соответствии с которыми в парламенте одно место получит представитель Полонии.

Но взаимоотношения поляков с исторической родиной – это не улица с односторонним движением. В 90-е годы, когда экономика Польши переходила на рыночные рельсы, в стране царила безработица и безнадега, поляки, уехавшие на заработки в Германию, Францию, Голландию, Англию, высылали в общей сумме миллионы долларов семьям, оставшимся на родине и тем самым делали крупные вливания в польскую экономику.

Немало людей зрелого возраста, уехавшие молодыми людьми в США или Великобританию, сейчас возвращаются с накопленным капиталом и инвестируют его на родине, открывая кафе, IT-компании, предприятия сферы услуг.

А вот и самый свежий пример: в мае 2018 года мэр американского города Джерси-сити в пригороде Нью-Йорка принял решение убрать с центральной площади памятник жертвам Катыни (весной 1940 года в Катынском лесу близ Смоленска были расстреляны более 20 тысяч польских офицеров, интернированных после ввода войск Красной Армии в восточную Польшу) и разбить на его месте парк. Спикер польского сената тогда призвал американские власти отказаться от этого недружественного шага. Подобным образом прокомментировал это намерение и польский президент. Именно миллионная польская диаспора в США резко выступила против сноса памятника, и не надо забывать, что в Джерси-сити польское населения составляет значительную часть электората мэра. В итоге памятник удалось отстоять.

По последним статистическим данным, на сегодняшний день более 30 тысяч казахстанцев имеют польские корни. Практически в каждом областном центре и в городах и селах на севере страны работают польские этнокультурные объединения, при которых открыты школы изучения родного языка, функционируют Польские дома, работают творческие коллективы. Ежегодно сотни детей на каникулах выезжают в молодежные лагеря на территории Польши, сотни выпускников поступают в польские вузы, где по окончании получают диплом, признаваемый на территории Европейского Союза. Сегодня трудно ответить на вопрос, кто мы: казахстанские поляки? Польские казахи? Настолько тесно судьбы наши переплелись с этой благодатной землей, распахнувшей объятия перед нашими отцами и дедами, привезенными сюда в вагонах для скота в 1936 году. Ведь в жизни бывает и две матери…


https://holanews.kz/view/news/27884

USA - DZIENNIK POLONIJNY

Polonia z Nowego Jorku na V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy


W tegorocznym zjeździe uczestniczyli przedstawiciele Polonii nowojorskiej, reprezentanci największej polonijnej organizacji, Centrum Polsko-Słowiańskiego z jej prezes Bożeną Kamińską

– Bardzo Państwu dziękuję, że cały czas trwacie przy polskości i przy Polsce, że nigdy o niej nie zapomnieliście – powiedział Prezydent Andrzej Duda do uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W spotkaniu wzięła udział również Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda.– Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem świadectwo także Polsce – mówił Prezydent, dodając, że to często bardzo dobre świadectwo.

Zwrócił uwagę, że wielu Polaków poza granicami kraju osiągnęło ogromne sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. – Dziękuję, że czujecie się Polakami i nimi jesteście – mówił.

Prezydent przypomniał o pomocy, jaką Polonia okazała w trudnych czasach. – Przesyłając do Polski dosłownie pomoc żywnościową , materialną, pieniężną, po to, żeby walczyć o wolność, po to, żeby można było drukować ulotki, żeby był papier, mała drukarenka, na której można było drukować podziemną prasę i w ten sposób walczyć przeciwko komunistom – podkreślał.

– Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie – powiedział Andrzej Duda.

Wspomniał też o zasługach Polaków mieszkających w USA związanych z wejściem Polski do NATO. – Także dzięki Waszej niezłomności, dzięki Waszemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych i rozmawiać z Prezydentem USA, jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa – akcentował. – Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów Zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności – dodał Andrzej Duda.


http://poland.us/strona,20,31447,0,polacy-z-nowego-jorku-na-v-swiatowym-zjezdzie-polonii-i-polakow-z-zagranicy.html

INTERIA FAKTYY

Prezydent do uczestników Zjazdu Polonii: Dziękuję, że tworzycie wspólnotę


"Dziękuję, że tworzycie wspólnotę oraz że reprezentujecie nasz kraj "- powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, które odbyło się w czwartek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się w czwartek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

"Żyjecie państwo za granicą od wielu lat, wielu z państwa - zwłaszcza młodych - urodziło się poza granicami, a cały czas czujecie się Polakami i cały czas nimi w związku z tym jesteście" - mówił prezydent do uczestników zjazdu. "Bardzo za to dziękuję wam, bardzo za to dziękuję za to waszym najbliższym, rodzicom, którzy wychowali w polskości, szkołom, które uczyły języka polskiego, historii Polski, nauczycielom polskim, polskim duchownym" - podkreślił Andrzej Duda.

Promowanie Polski, tworzenie wspólnoty

Prezydent dziękował także Polonii za prowadzenie polskiej i propolskiej działalności, a także za dawanie młodym polskiego świadectwa poza granicami kraju. Duda dziękował przedstawicielom Polonii za tworzenie wspólnoty oraz za to, że wystawiają Polsce swoją codzienną działalnością i swoim życiem "dobre, bardzo często doskonałe świadectwo".

"Wielu z państwa osiągnęło w życiu zawodowym i osobistym poza granicami Polski ogromne sukcesy. Gratuluję państwu tego i dziękuję z całego serca, bo właśnie także poprzez te sukcesy reprezentujecie państwo Polskę i reprezentujecie tym samym nas wszystkich" - dodał.

Prezydent wskazywał, że zjazdy Polonii pokazują "trudną prawdę o naszym narodzie". "Prawie 40 mln mieszkających tutaj, na polskiej ziemi, ale 20 mln poza granicami. To także świadectwo naszej niezwykle trudnej historii, bo bardzo często (Polacy) nie z własnej woli wyjeżdżali, bardzo często wygnała ich stąd wojna, prześladowania, głód, okupacja, zabory, często byli wywiezieni, często - tak jak dzieci z Pahiatua - przez Syberię poszli w świat" - mówił prezydent.

Prezydent dziękował Polonii za "trwanie przy polskości i przy Polsce" i za to, że nigdy o niej nie zapomnieli.

Polska z wielkimi ambicjami

Duda stwierdził, że Polska ma wielkie ambicje, świadomość swojej pozycji w świecie i w światowej polityce, a także świadomość swojego potencjału. "Wierze w to, że także dzięki waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni - mówił prezydent podczas spotkania.

Podkreślił też, ze obecności Polski w NATO jest wielka zasługą Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. "To dzięki waszej niezłomności i wielkiemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych, rozmawiać o tym jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa" - zauważył.

"Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności" - mówił Duda.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy obraduje od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zjazd zainaugurowali w czwartek marszałkowie: Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.


https://fakty.interia.pl/polska/news-prezydent-do-uczestnikow-zjazdu-polonii-dziekuje-ze-tworzyci,nId,2634005

CZECHY - ZWROT

pOLACY Z zAOLZIA W sEJMIE I pAŁACU pREZYDENCKIM


WARSZAWA / Wczoraj w Warszawie, po mszy w intencji ojczyzny w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i złożeniu wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w Sejmie otwarto uroczyście V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Biorą w nim udział delegacje Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego oraz Kongresu Polaków. Wszyscy uczestnicy zjazdu spotkali się również z parą prezydencką.

Sesja inauguracyjna Sejmu Polonijnego odbyła się w Sali Plenarnej Sejmu RP. Otworzył ją marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Następnie do delegatów przemawiał marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odczytano również list premiera Polski Mateusza Morawieckiego. Z mównicy sejmowej przemawiali też szefowie organizacji i stowarzyszeń polonijnych. I chociaż „Polacy z zagranicy” i „Polonia” oraz ich rola w historii i współczesności Polski były przez wszystkich mówców odmienianie we wszystkich przypadkach, o tym, że Polacy mieszkają również na Zaolziu wspomniał tylko jeden z nich – prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat.

Po spotkaniu w Sejmie RP uczestnicy zjazdu udali się do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Duda. – Dziękuję, że czujecie się Polakami i nimi jesteście (…) Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem świadectwo także Polsce – mówił Prezydent.

Do Warszawy na V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz na I Światowe Forum Mediów Polonijnych zorganizowane przez Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przy współudziale Rady Polonii Świata i Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, zjechało łącznie około 600 uczestników. Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w RC reprezentują jego prezes Helena Legowicz oraz Halina Szczotka, Andrzej Suchanek, Piotr Chroboczek i Andrzej Niedoba.

ikz


http://zwrot.cz/2018/09/polacy-z-zaolzia-w-sejmie-i-palacu-prezydenckim/

AUSTRALIA - BUMERANG POLSKI

Prezydent: „Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie”


– Bardzo Państwu dziękuję, że cały czas trwacie przy polskości i przy Polsce, że nigdy o niej nie zapomnieliście – powiedział Prezydent Andrzej Duda do uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W spotkaniu wzięła udział również Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

– Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem świadectwo także Polsce – mówił Prezydent, dodając, że to często bardzo dobre świadectwo.

Zwrócił uwagę, że wielu Polaków poza granicami kraju osiągnęło ogromne sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. – Dziękuję, że czujecie się Polakami i nimi jesteście – mówił.

Prezydent przypomniał o pomocy, jaką Polonia okazała w trudnych czasach. – Przesyłając do Polski dosłownie pomoc żywnościową , materialną, pieniężną, po to, żeby walczyć o wolność, po to, żeby można było drukować ulotki, żeby był papier, mała drukarenka, na której można było drukować podziemną prasę i w ten sposób walczyć przeciwko komunistom – podkreślał.

– Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie – powiedział Andrzej Duda.

Wspomniał też o zasługach Polaków mieszkających w USA związanych z wejściem Polski do NATO. – Także dzięki Waszej niezłomności, dzięki Waszemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych i rozmawiać z Prezydentem USA, jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa – akcentował. – Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów Zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności – dodał Andrzej Duda.

– Wierzę w to, że także dzięki Waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską Waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni – mówił Prezydent.

W spotkaniu wzięli także udział m.in. prezydenccy ministrowie Adam Kwiatkowski i Paweł Mucha oraz Marszałek Senatu RP – Stanisław Karczewski.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy to spotkanie Polaków z całego świata (ponad 600 uczestników z 44 krajów), odbywające się w dniach 20-23 września 2018 roku w Warszawie. Organizatorami wydarzenia są Senat RP, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Rada Polonii Świata. Prezydent objął V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

KPRP


http://www.bumerangmedia.com/2018/09/spotkanie-uczestnikow-zjazdu-u.html

TVP POLONIA

ZNANI ARTYŚCI POLSKIEJ SCENY MUZYCZNEJ WYSTĄPILI DLA POLONII - KONCERT "NASZA NIEPODLEGŁA"


Wyjątkowy koncert - Nasza Niepodległa, rozpoczął V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. W Teatrze Wielkim Operze Narodowej gwiazdy polskiej sceny muzycznej zaśpiewały najważniejsze piosenki ostatnich stu lat.Aleksandra Marciniak - Polonia 24POLONIA 24

I światowe Forum Mediów Polonijnych
w ramach V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z ZagranicyPrzemysław Toczek - Polonia 24POLONIA 24

JAK WYGLĄDA PRACA POLONIJNYCH DZIENNIKARZY?
V ŚWIATOWY ZJAZD POLONII I POLAKÓW Z ZAGRANICY


Przyjechali z najdalszych zakątków globu, by opowiedzieć o tym, jak wygląda ich praca. Korespondenci polonijni w siedzibie Telewizji Polskiej mieli też okazję zobaczyć jak - od kuchni - wygląda praca w TVP Polonia - jedynym kanale skierowanym do Polaków mieszkających za granicą.

Pomysł na to jak wykorzystać potencjał polonijnych korespondentów ma Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - chce otworzyć Polonijną Agencję Informacyjną. Jej zadaniem ma być skoncentrowanie w jednym miejscu informacji o aktywności Polonii na całym świecie.Katarzyna Urbańska - Polonia 24KANADA - GAZETA - DZIENNIK POLONII W KANADZIE

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


To, czego potrzebujemy coraz bardziej, to łączności pomiędzy wielkimi, wspaniałymi grupami Polaków rozsianymi po całym świecie – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odbierając podczas gali w Operze Narodowej nagrodę prof. Andrzeja Stelmachowskiego, przyznaną przez Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”. Wręczenie nagrody odbyło się podczas gali z okazji V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbywa się w Warszawie. Premier jest pierwszym laureatem wyróżnienia.

Odbierając je, Morawiecki powiedział, że kiedyś “granice się przesuwały, ale Polska trwała, Polska pozostała”. “Mimo że bardzo często różni nasi zaborcy kazali się pakować naszym przodkom w kilka, kilkanaście minut i w tych walizkach wywożonych na Wschód niewiele zostawało, to zawsze zostawała Polska w sercu” – mówił szef rządu.

“Jestem ogromnie wdzięczny Polonii na całym świecie rozsianej – bo też ci Polacy, którzy wyjeżdżali na Zachód czasami nie mieli za wiele w tych swoich walizkach – ale jednak ogromna większość naszego narodu przechowała Polską w sercu, wiarę w Polskę i potrzebę łączności z Polską” – podkreślił Morawiecki.

Premier przypomniał słowa poety Jarosława Marka Rymkiewicza, który “mawia, że polskość to jest taka unikalna, jedyna w swoim rodzaju, oryginalna siła ducha”. “Ja tę wiarę bardzo mocno podzielam i cieszę się, że Polska coraz bardziej tę siłę ducha na całym świecie pokazuje” – dodał Morawiecki.

W ocenie premiera, “to, czego potrzebujemy coraz bardziej, to łączności pomiędzy tymi wielkimi, wspaniałymi grupami Polaków rozsianymi po całym świecie w takim swoistym archipelagu polskości”. “Ale idziemy w dobrym kierunku i ta łączność, miłość do kraju nie przemija, ona jest, trwa, jest głęboko w nas. Nie ma Polski bez Polonii, nie ma Polonii bez Polski” – mówił.

Wcześniej, uzasadniając przyznanie nagrody prof. Andrzeja Stelmachowskiego premierowi Morawieckiemu, prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski podkreślił, że jest to wyróżnienie, “którego intencją jest uhonorowanie ludzi łączących Polonię – Polaków ze Wschodu, Polaków w kraju – w wielką narodową wspólnotę”.

“Z satysfakcją i wielką radością pozwalam sobie stwierdzić, że obecnie w osobie pana premiera napotykamy polityka, który wykazuje wielką otwartość na potrzeby Polonii i szczególne zrozumienie dla trudnych warunków, w jakich funkcjonują Polacy żyjący w krajach powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego” – dodał.

Jak mówił Bonisławski, premier – kierując rządem, który z powagą i odpowiedzialnością podjął inicjatywę rozwiązania problemu repatriacji Polaków – wykazał troskę o rodaków w Kazachstanie, potomków ofiar sowieckich represji z lat 30. ub. wieku, “których w minionych latach obejmowano różnymi formami pozorowanej repatriacji, unikając w gruncie rzeczy rozwiązania problemu”. “Obecnie kolejne grupy repatriantów przybywają do Polski otoczone rzeczywistą opieką rządu i administracji państwowej” – podkreślił i przypomniał, że przygotowany przez rząd Morawickiego budżet “pozwolił na znaczące zwiększenie środków przeznaczanych na całą działalność polonijną”.

Prof. Andrzej Stelmachowski przez ponad 18 lat był prezesem Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” w Warszawie; pełnił również funkcję doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. Polonii.

Po wręczeniu nagrody rozpoczął się koncert “Nasza Niepodległa 1918-2018”, prezentujący utwory z płyty o tej samej nazwie, która powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do wagi pieśni patriotycznych w polskiej historii nawiązał, otwierając galę, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który przypomniał, że pieśni te towarzyszyły Polakom “we wszystkich chwilach tragicznych, ale i podniosłych”. Pieśni te – jak mówił – “dawały nadzieję, podnosiły na duchu, łączyły i sprawiały, że czuliśmy się wspólnotą niezależnie od tego, w jakiej byliśmy sytuacji, na jakim żyliśmy kontynencie”.

“Spójrzmy dziś w to minione stulecie, wsłuchajmy się raz jeszcze w nasze dzieje opowiedziane słowami pieśni patriotycznych, poczujmy się dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że nie przegapiliśmy żadnej szansy, by być narodem wolnym i niezależnym, który bez kompleksów i bez fałszywej skromności może patrzeć w swoją przyszłość dziś, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości” – mówił Karczewski.

Marszałek Senatu otrzymał od Rady Polonii Świata obraz przedstawiający Ignacego Jana Paderewskiego autorstwa Andrzeja Filipowicza. “Bardzo serdecznie dziękuję. Ten piękny obraz będzie wisiał u mnie gabinecie, obok innego wielkiego Polaka Jana III Sobieskiego. To wielcy dwaj Polacy, o których musimy pamiętać i o których musimy mówić nie tylko Polakom, ale również Europejczykom i światu” – powiedział Karczewski.

Płyta “Nasza Niepodległa” powstała w ramach projektu, który uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Honorowy Patronat Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego.

Utwory, które znalazły się na albumie, wykonali tacy artyści jak m.in. Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Andrzej Krzywy i Halina Mlynkova, Kayah.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy obraduje od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zjazd zainaugurowali w czwartek marszałkowie: Sejmu i Senatu – Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.(PAP)

Nadia Senkowska, Aleksandra Rebelińska


http://www.gazetagazeta.com/2018/09/v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy/

Radio Maryja

piąty Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


W Warszawie podsumowano piąty Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Forum zostało zorganizowane w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i zostało objęte honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Pierwszy dzień obrad rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz. Po Eucharystii przedstawiciele Polonii, wraz z marszałkiem Stanisławem Karczewskim, złożyli wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie udali się do parlamentu, aby rozpocząć obrady. Te podsumował podczas konferencji Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Według Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ten czas, który mogliśmy wspólnie poświęcić na spotkania i refleksje opisane w programie, był czasem bardzo dobrym – powiedział Dariusz Bonisławski.

Udział w forum wzięło ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata, a co ważniejsze przybyli na nie przedstawiciele polskiego rządu.

W czwartek, w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, z uczestnikami Zjazdu spotkał się prezydent Andrzej Duda. Podczas Zjazdu pojawił się także Mateusz Morawiecki.

– Ogromnie ważne było włączenie się premiera RP Mateusza Morawieckiego, który zaszczycił nas swoją obecnością na pięknym koncercie dedykowanym niepodległej – podkreślił Dariusz Bonisławski.

– Odniósł się bardzo konkretnie do spraw, które były również przedmiotem, tematyką spotkania, czyli do potrzeby, konieczności i woli rządu do wspierania przyjazdów dzieci polskich, młodzieży polskiej, Polaków do Polski – dodał.

Przedstawiciele Polonii debatowali także o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi, o kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce oraz o polonijnym duszpasterstwie i mediach.

Jak podkreśla Teresa Berezowska, przewodnicząca Rady Polonii Świata, dyskusje były bardzo obfite.

– Wszystkie, z tego co słyszałam od innych, dyskusje były skierowane właśnie do pracy Polonii i jak Polonia może dalej z Polską współpracować. Jakie są nasze wspólne zadania, jakie są nasze cele – podkreśliła Teresa Berezowska.

Nad całym wydarzeniem czuwał Senat RP, dlatego w piątek podczas Światowego Forum Organizacji Polonijnych, udział wzięli między innymi marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef MSZ Jacek Czaputowicz.

– Ten Zjazd był szczególny przede wszystkim, dlatego że to jest 100- lecie niepodległości, ale też był szczególny, dlatego że Senat opiekun Polonii przeznaczył na to sporą kwotę – wskazał Tadeusz Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

To pozwoliło, aby do Polski przybyło na forum dwa razy więcej uczestników niż w poprzednich latach. Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy potrwa do jutra.

Radio Maryja


http://www.radiomaryja.pl/informacje/v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy-2/

Misjonarki Chrystusa Króla

Zakończenie Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy


23 września 2018 r. zakończył się w Warszawie V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Ostatnim punktem programu była Msza Święta w intencji Polonii i Polaków z Zagranicy w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Eucharystii przewodniczył Arcybiskup Metropolita Warszawski Ks. Kardynał Kazimierz Nycz.

22 września, w trzecim, przedostatnim dniu Zjazdu uczestnicy Światowego Forum Duszpasterstwa Polonijnego udali się z wizytą studyjną do Niepokalanowa. W Kaplicy św. Maksymiliana została odprawiona Msza św., którą celebrował ks. bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W czasie wizyty zapoznano się ze znajdującą w podziemiach Bazyliki Panoramą Tysiąclecia przedstawiającą historię Polski poczynając od pradawnych władców i królów Polski, duchownych, bohaterów walk o odzyskanie niepodległości, a kończąc na postaciach współczesnych, którzy byli ważni dla kościoła i państwa polskiego. Panorama Tysiąclecia powstała w 1966 r. dla upamiętnienia tysiąclecia chrztu Polski. Przedstawia figurę Matki Boskiej Częstochowskiej z dzieciątkiem, wokół której przesuwa się około 140 figur bohaterów dziejów Polski na tle efektów świetlnych i akustycznych. Zwiedzano również Muzeum św. Maksymiliana, które poświęcone jest życiu i pracy o. Maksymiliana Kolbego, działalności Niepokalanowa, założonego przez niego w 1927 roku oraz misjom franciszkańskim na całym świecie.

Po południu odbyła się sesja podsumowująca w Parlamencie. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zamknął debatę w parlamencie podsumowującą V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy słowami „dobrze jest być Polakiem w Polsce i za granicą”.

W V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy udział wzięły M. Ewa Kaczmarek i s. Edyta Rychel.

Tekst i zdjęcia za: facebook.com/Wspolnota.Polska


http://www.mchr.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1548:zakonczenie-v-swiatowego-zjazdu-polonii-i-polakow-z-zagranicy&catid=110:wiadomosci-z-polski&Itemid=581

KANADA - GONIEC 24

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy zakończony


Fotoreportaż z uroczystej Mszy św. na zakończenie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, która odbyła się 23 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.


http://www.goniec.net/goniec/inne-dzialy/zycie-polonijne.html

Centrum Opaczności Bożej

Eucharystią w Świątyni Opatrzności Bożej zakończył się V Zjazd Polonii Świata


Burzliwa historia naszej Ojczyzny sprawiła, że na całym świecie żyje około 20 milionów osób pochodzących z Polski (nowa emigracja) lub mających polskie korzenie. Ci ostatni to potomkowie Wielkiej Emigracji, jaka po powstaniu listopadowym stała się jednym z największych ruchów migracyjnych nowożytnej Europy. Większość z tych 20 milionów kultywuje polskie tradycje i – niezależnie od swych osiągnięć życiowych i zajmowanych stanowisk – jest dumna z kraju swego pochodzenia i utrzymuje z nim łączność.

Zjazdy Polonii mają długą tradycję. Pierwszy z nich odbył się w roku 1929, a przedstawiciele środowisk polonijnych z prawie wszystkich (prócz ZSRS i Litwy) krajów świata obradowali w Sejmie, uczestniczyli we Mszy Świętej w warszawskiej archikatedrze i maszerowali w uroczystym pochodzie ulicami stolicy. Drugi zjazd miał miejsce w roku 1934, kolejny miał się odbyć pięć lat później… Następne zjazdy zainaugurowane zostały już w wolnej Polsce.

Biorąc pod uwagę nadzwyczajną wagę 2018 roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę organizacje polonijne z Radą Polonii Świata na czele postanowiły zwołać na wrzesień do Warszawy V ZJAZD POLONII ŚWIATA, aby jego obrady i podejmowane w trakcie Zjazdu decyzje wpisały się w cykl obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Czterodniowe obrady zakończyła Eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej.

Rada Polonii Świata zwróciła się do metropolity warszawskiego z listem, którego fragment cytujemy:

Na zakończenie Zjazdu chcielibyśmy bardzo oficjalnie – uchwałą nadzwyczajną Zjazdu Polonii Świata – poprosić księdza Kardynała o przeznaczenie jednej z kaplic bocznych świątyni na Kaplicę Polonijną, a tym samym zwrócić się do Polonii na całym świecie o zaangażowanie się we wspólne dzieło, jakim będzie Kaplica Polonijna.

Wydaje nam się bardzo ważnym, aby w Wotum Narodu Polskiego znalazło się również symboliczne miejsce dla Polonii. Bo przecież Polonia – jak wielokrotnie powtarzali św. Jan Paweł II oraz sługa boży Kardynał Stefan Wyszyński – to nierozerwalna cześć Narodu Polskiego. To zaangażowanie się Polonii w tworzenie Kaplicy Polonijnej będzie też swoistym wyrazem dziękczynienia Polonii za odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

O godzinie 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, odprawiana przez 32 księży opiekujących się środowiskami polskimi i harcerstwem poza granicami Polski. Mszy Świętej przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, a w gronie celebransów był biskup Wiesław Lechowicz, delegat ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Modlono się w intencji Polonii na całym świecie, a także o kanonizację błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerstwa, zamęczonego w obozie koncentracyjnym Dachau.

Prócz uczestników V Zjazdu Polonii Świata do Świątyni Opatrzności Bożej przybyli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP z marszałkiem Stanisławem Karczewskim i panią wicemarszałek Marią Koc, a także przedstawiciele rządu z ministrem Mariuszem Błaszczakiem oraz Stowarzyszenia Wspólnota Polska, współorganizatora Zjazdu.

Obecny był także 105-letni pułkownik Kazimierz Klimczak, weteran walk o niepodległość. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna” z rejonu wileńskiego, kierowany przez panią Wiolettę Leonowicz. Podczas procesyjnego wejścia celebransów odśpiewano Gaude Mater Polonia – średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa napisany na kanonizację biskupa, która odbyła się w roku 1254.

W wygłoszonym kazaniu ksiądz kardynał przypomniał historię Świątyni Opatrzności Bożej i podkreślił jej rolę dla Polski i Polaków, przypomniał świętego Jana Pawła i Prymasa Tysiąclecia, wezwał do zawierzenia spraw Ojczyzny i wszystkich Polaków Opatrzności Bożej.

Po kazaniu wierni wraz z celebransami odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia. W procesji z darami ołtarza przedstawiciele Związku Polaków na Litwie nieśli specjalnie upieczony na ten dzień wieleński chleb polski, Polonia Francji i Bułgarii ofiarowały kosz winnych gron. Rada Polonii Świata niosła ofiarowany Świątyni poliptyk przedstawiający wizerunki Matki Bożej ze Lwowa, Wilna, amerykańskiej Częstochowy i Londynu, autorstwa wileńskiego artysty malarza dra Roberta Bluja. Prezydium Rady Polonii Świata ofiarował ornaty maryjne z wizerunkami Matki Bożej z amerykańskiej Częstochowy, Ostrobramskiej i Kozielskiej. Delegacje ZHP na świecie, oraz organizacji ZHP na Litwie, Ukrainie niosły obraz przedstawiający patrona harcerzy, błogosławionego księdza Frelichowskiego, którego autorem jest artysta malarz z Grodna Andrzej Filipowicz. Delegacja Poczty Polskiej ofiarowała znaczek, będący wspólną edycja poczty polskiej i litewskiej na rocznicę 300-lecia koronacji Matki Bożej Trockiej (1718). Reprezentanci Kongresu Polonii w Rosji nieśli bukiet biało-czerwonych kwiatów. Przedstawiciele Polonii kanadyjskiej i Polonii australijskiej nieśli ampułki z winem i wodą.

Po zakończonej Eucharystii pani Teresa Berezowska, prezes Rady Polonii Świata odczytała uchwałę V Zjazdu proszącą o utworzenie Kaplicy Polonijnej. Ksiądz kardynał wyraził zgodę, aby kaplicą taką stała się projektowana Kaplica Maryjna i wręczył przygotowany z tej okazji dokument.

Po błogosławieństwie i wspólnym odśpiewaniu Boże coś Polskę, delegacje zeszły do Panteonu Wielkich Polaków, gdzie została odsłonięta i pobłogosławiona ufundowana przez Polonię tablica poświęcona ojcom polskiej niepodległości, a także złożyły wiązanki przy grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Zygmunta Szadkowskiego, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego i Longina Komołowskiego.

Na zakończenie uczestnicy Zjazdu stanęli do pamiątkowego zdjęcia na schodach Świątyni Opatrzności Bożej.


http://www.centrumopatrznosci.pl/msza-swieta-w-swiatyni-opatrznosci-bozej-zakonczyl-sie-v-zjazd-polonii-swiata/

niezależna

Wyjątkowy zjazd Polonii


V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy był wyjątkowy, ze względu na to, że odbywał się 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a także przez rozmach imprezy – podkreślali uczestnicy zjazdu, który rozpoczął się w czwartek i potrwa do niedzieli.

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat zaznaczył, że zjazd odbywa się w roku stulecia niepodległości, a Senat "przeznaczył szczególną kwotę" na organizację przedsięwzięcia, w którym wzięło udział przeszło dwa razy więcej uczestników niż w poprzednich zjazdach. Do najważniejszych przedsięwzięć V Zjazdu zaliczył Forum Oświaty, które "traktowało o młodzieży, a więc o przyszłości".

- Bo przyszłość Polonii i Polaków za granicą to młodzież, dzieci; to jest ich tożsamość narodowa, o którą oprócz rodziców musza walczyć polskie szkoły - dodał.

Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska przyznała, że poglądy na V Zjazd i jego przebieg były różne, a "dyskusja była czasem gorąca", ale - jak zaznaczyła - kończyła się porozumieniem.

Prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska, które jest współorganizatorem zjazdów Polonii, Dariusz Bonisławski zwrócił uwagę na udział prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego (PiS) w imprezach zjazdu. Zwrócił uwagę na deklarację szefa rządu dotyczące wsparcia dla przyjazdu Polaków i osób polskiego pochodzenia do Polski.

- Premier podkreślił, że to jedyny kierunek migracji, który rząd będzie wspierał - zaznaczył Bonisławski.

Bonisławski dodał, że liczba zgłoszeń blisko czterokrotnie przekraczała liczbę miejsc dla uczestników.

Zapewnił, że zamierzeniem organizatorów było, aby Zjazd był "otwarty na różne środowiska". Dodał, że rekrutację prowadzono przez organizacje polonijne, ale szukano także osób niezrzeszonych, kierując się np. ich dorobkiem naukowym lub kulturalnym.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbywa się 20-23 września. Ponad 600 uczestników brało udział w forach tematycznych, debatując o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

Zjazd został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, a do Komitetu Honorowego należą m. in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz szef MSWiA Joachim Brudziński.

Pierwszy zjazd Polonii odbył się w 1992 r. w Krakowie, poprzedni w 2012 w Warszawie.

AUSTRIA - POLSKIE RADIO w GÓRNEJ AUSTRII

V Swiatowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


Tematem audycji jest V Swiatowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbył się w dniach 20-23 września w Warszawie.

Wspólnotę Polaków w Górnej Austrii reprezentował Prezes Julian Gaborek a Polskie Radio w Górnej Austrii redaktor Elżbieta Sobczak-Grgic.

Dzisiaj usłyszycie Państwo wypowiedzi przedstawicieli władz polskich i polonii,z uroczytego otwarcia V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy przepraszamy że niektóre wypowiedzi ze wzglądu na czas antenowy nie są zaprezentowane w całości.

W następnych audycjach na antenie naszego radia usłyszycie Państwo relację o przebiegu forum Sportu i Turystyki oraz mediów a także wysłuchacie w całości koncertu jaki odbył się w Teatrze Wielkim, zatytułowany „Nasza Niepodległa“ i te właśnie utwory , towarzyszą nam w dziesiejszej audycji.


https://cba.fro.at/384479

WIELKA BRYTANIA - "LONDYNEK.net"

Nie ma Polski bez Polonii: Zakończył się V Światowy Zjazd Polaków z Zagranicy


Ponad 600 delegatów z 40 krajów świata uczestniczyło w V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy. Odbył się on w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i został oficjalnie zainaugurowany w Warszawie w czwartek, 20 września, przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

"Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa, nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej. Polska jest naszym wspólnym dobrem i możemy powiedzieć śmiało, że w każdym pokoleniu Polacy za granicą, na emigracji, walczyli wytrwale także o zachowanie duchowego dziedzictwa naszego narodu" - podkreślił marszałek Marek Kuchciński podczas inaugurującego posiedzenia w Sali Plenarnej Sejmu (wystąpienie marszałka w wideo poniżej).

Delegaci Zjazdu spotkali się tego samego dnia z prezydentem Andrzejem Dudą. "Bardzo państwu dziękuję, że cały czas trwacie przy polskości i przy Polsce, że nigdy o niej nie zapomnieliście. Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem także świadectwo Polsce" - zwrócił się do zgromadzonych prezydent.

Podczas trzech dni Zjazdu reprezentanci różnych środowisk polonijnych debatowali z przedstawicielami polskiego rządu i Parlamentu m.in. o problemach i wyzwaniach stojących przed organizacjami polonijnymi - kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, duszpasterstwie i mediach.

Zorganizowano szereg dyskusji tematycznych, w tym m.in. Światowe Forum Organizacji Polonijnych, podczas którego dyskutowano na temat współpracy polskich instytucji z Polonią; Światowe Forum Duszpasterstw Polonijnych, którego celem jest przedstawienie roli Kościoła oraz księży w środowiskach polonijnych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz w umacnianiu ducha patriotycznego; Światowe Forum Kultury Polonijnej, podczas którego próbowano odpowiedzieć czym jest kultura na emigracji, jaką pełni funkcję, kim są jej twórcy, animatorzy i jej odbiorcy; Światowe Forum Nauki Polskiej poza Granicami zajmujące się analizą dorobku polskich naukowców poza granicami i dyskusją o potrzebach i problemach młodych naukowców; Światowe Forum Edukacji Polonijnej, na którym debatowano nie tylko nauce języka, lecz także rozwijaniu kultury i tradycji oraz podtrzymywaniu stosunków społecznych z innymi osobami mówiącymi w tym samym języku; Światowe Forum Sportu i Turystyki zajęło się problemem coraz mniejszego udział młodzieży w polonijnej integracji sportowej oraz omówiło zagadnienia związane z turystyką polonijną; Światowe Forum Mediów Polonijnych podjęło dyskusję na temat działań, jakie poszczególne media podejmują na rzecz integracji Polonii i Polaków.

Podczas koncertu "Nasza Niepodległa" w Teatrze Wielkim, z udziałem gwiazd polskiej piosenki, nagrodę im prof. Stelmachowskiego, przyznaną po raz pierwszy przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" za zasługi na rzecz Polonii, odebrał premier Mateusz Morawiecki.

Polacy mieszkający poza granicami kraju złożyli także kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pamiątkowych tablicach w Sejmie. Z kolei w Senacie otwarto wystawę „Polskie drogi do Niepodległości. Wielcy Polacy na emigracji w XIX w.”.

V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy podsumowano specjalną sesją w Sali Plenarnej Sejmu, podczas której przedstawiono sprawozdania z obrad na wymienionych wyżej forach oraz omówiono działania i potrzeby Polonii. Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska w imieniu delegatów podziękowała organizatorom i osobom, które wspierają Polonię.

"Drodzy przyjaciele, dobrze jest być Polakiem, w Polsce i za granicą. Dziękuję, że przyjęli państwo zaproszenie. To największe wydarzenie polonijne tej kadencji. Postanowiłem, że jeśli będę cały czas marszałkiem, to zrobimy w kolejnej kadencji duży zjazd młodych Polaków, którzy potwierdzą, że dobrze być Polakiem. Dziękuję za każdy głos podczas wszystkich dyskusji, weźmiemy je pod uwagę. Mieliśmy zamiar, który chyba udało się zrealizować, by szukać tego, co nas łączy. 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę zobowiązała nas do spotkania się i dyskusji ze wszystkimi środowiskami Polonii" - podsumował marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Zjazd okazał się wydarzeniem, które po raz kolejny zwróciło uwagę opinii publicznej w kraju na sprawy Polonii i Polaków z zagranicy. Był dobrą okazją dla promocji tej problematyki. Relacje w mediach i liczne spotkania bezpośrednie z przedstawicielami polityki, nauki, kultury, edukacji, duchowieństwa, biznesu i sportu dają nadzieję na długotrwałe dobre efekty" - ocenił Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i dodał: "V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy zajmie ważne miejsce w świętowaniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości".


https://londynek.net/wiadomosci/Nie+ma+Polski+bez+Polonii+Zakonczyl+sie+V+Swiatowy+Zjazd+Polakow+z+Zagranicy+wiadomosci+news,/wiadomosci/article?jdnews_id=54400

eKAI

Polacy żyjący na świecie często nie czują się wykorzenieni


Polacy żyjący na świecie, który jest globalną wioską, często nie lubią być nazywani emigrantami. Granice mają dla nich charakter umowny i wcale nie czują się wykorzenieni, gdyż podtrzymują kontakt z ojczyzną – powiedział KAI bp Wiesław Lechowicz. Delegat KEP ds. Emigracji Polskiej relacjonował sprawy duszpasterstwa Polonii na 380. zebraniu plenarnym KEP w Płocku.

Bp Lechowicz podziękował pozostałym biskupom za to, że doceniają duszpasterstwo polonijne m.in. poprzez wysyłanie księży do pracy z Polonią. Pracuje wśród niej na całym świecie ok. 2 tys. polskich kapłanów. W ub. roku wyjechało w tym celu 18 kapłanów, w tym roku będzie ich trzynastu.

W Polsce w tym roku, m.in. z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, odbywały się w kraju liczne wydarzenia o charakterze polonijnym, jak II Kongres Młodzieży Polonijnej (lipiec-sierpień) i V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy (wrzesień). Wzięli w nim udział młodsi i starsi Polacy z całego świata.

W ramach Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbyło się Światowe Forum Duszpasterstw Polonijnych. – Była to okazja do wymiany doświadczeń i zastanowienia się, w jaki sposób możemy nadal troszczyć się w ośrodkach polonijnych o ducha religijnego i patriotycznego. Chodzi też o podtrzymywanie kontaktów nie tylko od święta, ale systematycznie – wyjaśnił bp Lechowicz.

Jego zdaniem, nie ma z tym problemu w Europie, gdzie dobrze działają Polskie Misje Katolickie. Nieco słabiej więź z ojczyzną jest podtrzymywana za oceanem: w obu Amerykach czy w Australii.

W opinii delegata KEP ds. Emigracji Polskiej, nie ma takiej grupy Polaków na obczyźnie, która nie byłaby szczególnym wyzwaniem duszpasterskim dla Kościoła w Polsce. – Na tyle, na ile nas stać, próbujemy docierać z naszymi księżmi do Polonii, nawiązywać kontakty z Kościołami lokalnymi poprzez miejscowych biskupów, tak, aby Polacy nie tworzyli zagranicą enklaw, ale byli częścią tamtejszych Kościołów – powiedział bp Lechowicz.

Przypomniał, że współcześnie żyjemy w świecie, który jest globalną wioską. Najnowsza fala polskiej emigracji nie ma charakteru ideowego, ale ekonomiczny. Polacy jednak często nie obawiają się osłabienia swoich więzi z krajem, uważając, że mogą podtrzymywać tożsamość narodową równie dobrze mieszkając poza Polską.

– Oni często nie lubią, jak się ich nazywa emigrantami. Żyją bowiem w świecie, granice mają dla nich charakter umowny, mogą niemal w każdej chwili wrócić do kraju i nie czują się wykorzenieni – dodał bp Lechowicz.

Zdaniem delegata KEP ds. Emigracji Polskiej, warto ponadto rozważyć częstsze uhonorowanie Polaków, którzy pracują wśród rodaków na obczyźnie na rzecz podtrzymania więzi z ojczyzną i wspierają w pracy duszpasterskiej duchownych.

[...]


https://ekai.pl/polacy-zyjacy-na-swiecie-czesto-nie-czuja-sie-wykorzenieni/

Polskie Radio 104,7FM

Marszałek Senatu podsumował V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


Zorganizowanie w przyszłości zjazdu przedstawicieli młodej Polonii, wakacyjne kursy języka polskiego i aktywizacja Polaków mieszkających w Ameryce Południowej - to, zdaniem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, jedne z głównych wniosków po V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy.

Czterodniowy zjazd zakończył się w niedzielę. Do Warszawy przyjechało ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata. Marszałek Senatu położył nacisk na wakacyjne kursy języka polskiego w kraju dla młodych Polaków mieszkających za granicą. Mówił, że aktualnie z tej formy wypoczynku korzysta dziesięć tysięcy dzieci. Chodzi o to, by ta liczba wzrosła do kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy.

Zdaniem marszałka Karczewskiego, więcej uwagi trzeba poświęcić emigracji w Ameryce Południowej. Jak mówił, ta Polonia ma coraz mniejszy kontakt z Polską. Zapowiedział, że w przyszłym roku zamierza odwiedzić ten kontynent. Stanisław Karczewski powiedział, że planowany jest też zjazd przedstawicieli młodej Polonii, do 35 roku życia.

"Na tym zjeździe przedstawicieli młodego pokolenia było bardzo niewielu, więc chcemy wysłać ofertę do młodych Polaków mieszkających za granicą", mówił. Marszałek powiedział też, że w najbliższym czasie rozpoczną się prace nad ustanowieniem w polskim parlamencie przedstawiciela Polonii i Polaków za granicą.

Zaznaczył, że jest kierunkowa decyzja polityczna w sprawie projektu zapewniającego przedstawicielstwo Polonii w Senacie. Dodał, ze o szczegółach poinformuje w najbliższym czasie. Zjazd został zorganizowany w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. (IAR)


http://www.polskieradio.com/news_det.aspx?id=120130&kat=18

Nasz Dziennik

Troska o wizerunek Polski


Wydarzenie zorganizowane przez Senat zgromadziło ponad 600 delegatów z 40 krajów i trwało od czwartku do soboty.

Z uczestnikami spotkali się prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie obu izb parlamentu i ministrowie rządu.

Około 20 mln ludzi na świecie przyznaje się do polskich korzeni. Spośród nich prawie połowa mieszka w USA, inne duże skupiska Polonii to Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia, Francja i Włochy. Do tego należy doliczyć Polaków, którzy nigdzie nie wyjechali, ale znaleźli się w innych państwach z powodu zmian granic: na Litwie, Ukrainie i Białorusi, albo na skutek zsyłek i innych represji – w Rosji i Kazachstanie.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała zmiany w statusie szkół działających przy ambasadach i konsulatach. Poza tym polonijni nauczyciele mają zyskać nowe uprawnienia. – Każdy nauczyciel, bez względu na to, w jakiej szkole uczy, również tej stowarzyszeniowej, niepublicznej, będzie mógł realizować awans zawodowy bez względu na to, ile będzie w tygodniu uczył, ile będzie miał godzin – oznajmiła.

Polska liczy na wsparcie rodaków we wzmacnianiu pozycji Polski na świecie. Wielokrotnie podkreślano, że środowiska polonijne odgrywają ważną rolę w kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski w świecie. Obecnie kwestie polonijne podlegają w Polsce Senatowi. Jak poinformował marszałek Stanisław Karczewski, środki przeznaczane na związane z tym cele mają wzrosnąć z 75 mln zł do 100 mln zł.

Zjazd to kilka oddzielnych wydarzeń. Światowe Forum Organizacji Polonijnych poświęcone było współpracy instytucjonalnej między Polonią a krajem. Światowe Forum Duszpasterstw Polonijnych zajmowało się rolą Kościoła i kapłanów w podtrzymywaniu polskiej tożsamości emigrantów i innych Polaków za granicą. Z kolei Światowe Forum Kultury Polonijnej zgromadziło artystów, twórców i działaczy kulturalnych w kraju i na obczyźnie. Odbyło się również Światowe Forum Nauki Polskiej poza Granicami, Światowe Forum Edukacji Polonijnej, Światowe Forum Sportu i Turystyki oraz Światowe Forum Mediów Polonijnych. Przyznaną po raz pierwszy nagrodę im prof. Andrzeja Stelmachowskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” za zasługi na rzecz Polonii odebrał premier Mateusz Morawiecki.


https://naszdziennik.pl/polska-kraj/201479,troska-o-wizerunek-polski.html

Radio Maryja

A. SCHMIDT-RODZIEWICZ: TO HISTORIA BEZ PRECEDENSU, ŻE PRZEDSTAWICIEL ORGANIZACJI POLSKICH I POLONIJNYCH ZASIĄDZIE W POLSKIM PARLAMENCIE


To historia bez precedensu, że przedstawiciel organizacji polskich i polonijnych zasiądzie w polskim parlamencie. Ta sprawa powinna być już dawno załatwiona. Głos naszych rodaków musi być słyszalny w bardzo wyraźny sposób – zwróciła uwagę w piątkowym wydaniu „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł Anna Schmidt–Rodziewicz, przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

W Warszawie trwa V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Odbywa się on w szczególnym dla naszego państwa czasie – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Ten aspekt towarzyszy w każdej części wystąpienia. V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy w tym roku ma przez to bardzo podniosły i uroczysty charakter – zauważyła Anna Schmidt-Rodziewicz.

Podczas zjazdu poruszane są między innymi problemy, z jakimi na co dzień muszą mierzyć się Polacy mieszkający poza granicami ojczyzny. Po 1989 roku polski parlament w różny sposób podchodził do tych kwestii.

– Jest to jedna z głównych osi polityki zagranicznej państwa polskiego. Niech jednym z namacalnych dowodów na to, jak ważna dla rządu Prawa i Sprawiedliwości jest sprawa Polaków mieszkających poza granicami naszego państwa, jest fakt, że w tej kadencji sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą po raz pierwszy osiągnęła poziom komisji dużej. Cały czas skład tej komisji się powiększa. W tej chwili liczy już ona około 40 parlamentarzystów. Dzięki temu zwiększają się szansę w opiece nad naszymi rodakami w procedowaniu spraw zarówno na poziomie legislacyjnym, jak i prawnym – zaznaczyła przewodnicząca Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Bardzo istotnym czynnikiem w kontekście Polaków mieszkających i przebywających poza granicami ojczyzny jest powstanie projektu, który ma umożliwić wybór reprezentanta Polonii do izby wyższej polskiego parlamentu.

– To historia bez precedensu, że przedstawiciel organizacji polskich i polonijnych zasiądzie w polskim parlamencie. Ta sprawa powinna być już dawno załatwiona. Głos naszych rodaków musi być słyszalny w bardzo wyraźny sposób. Trwają jeszcze ostatnie konsultacje i myślę, że będziemy mogli pochwalić się tym, że wprowadziliśmy rozwiązania, na które oczekiwało tak wielu naszych rodaków mieszkających poza granicami kraju – dodała.


http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-a-schmidt-rodziewicz-to-historia-bez-precedensu-ze-przedstawiciel-organizacji-polskich-i-polonijnych-zasiadzie-w-polskim-parlamencie/

TVP POLONIA

WNIOSKI I WYZWANIA NA PRZYSZŁOŚĆ


To były cztery niezwykle ważne dni dla Polonii i Polaków z całego świata. Zakończył się właśnie, piąty w historii, światowy zjazd naszych rodaków. To jednocześnie uczczenie setnej rocznicy polskiej niepodległości. Były debaty w sejmowej sali, dyskusje o polonijnej oświacie, kulturze i sporcie. Z polonijnymi delegatami spotkali się również najważniejsi przedstawiciele władz państwowych.KANADA - GONIEC 24

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy zakończony


Fotoreportaż z uroczystej Mszy św. na zakończenie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, która odbyła się 23 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.


http://www.goniec.net/goniec/inne-dzialy/zycie-polonijne.html

UKRAINA - POLMEDIA.PL

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy oraz I Międzynarodowe Forum Mediów Polonijnych


To wszystko w roku 100-lecia odzyskania niepodległości 1918-2018.

Kochany czytelniku, można by pisać naprawdę wiele tekstów, można by poważnie opisywać wydarzenia, ale w tym momencie chcę przekazać uczucia.

W tym roku V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został połączony z I Międzynarodowym Forum Mediów Polonijnych. Naprawdę miłym uczuciem jest spotkanie ze znajomymi, których nie widziało się od lat. Super uczuciem jest poznawać znajomych swoich przyjaciół z zagranicy, z którymi po prostu ma się wspólnych znajomych i przyjaciół bądź ludzi z którymi się kiedyś działało.

Nawet, popracować by się zdało podczas tego I Międzynarodowego Forum, ale napięty program nie pozostawiał ani chwili możliwości ku temu.

Jeździliśmy, opowiadaliśmy, byliśmy obecni, monitorowaliśmy, nagrywaliśmy, uczestniczyliśmy we wszystkich wydarzeniach i oczywiście, jak to dziennikarze mają w zwyczaju, po ciężkim dniu – wspólnie odpoczywaliśmy.

Choć ten odpoczynek rozpoczynał się głęboko w nocy, już po wszystkich spotkaniach i szkoleniach. Warto, naprawdę było warto i muszę powiedzieć, że było świetnie! 600 osób, w tym 80. dziennikarzy z 25. krajów świata robi mega wrażenie.

Co tu dużo mówić, niektórzy „żyją” tym Forum do tej pory. A jeszcze inni, jak tylko rozpoczyna się kolejny rok, już sobie wyobrażają jak znów tam pojadą. Jest to miejsce, gdzie spotyka się znajomych i przyjaciół, nawiązuje się nowe kontakty, nowe przyjaźnie i nowe znajomości.

Super sprawą jest wiedzieć, co dzieje się na innym kontynencie, a zupełnie inną sprawą jest czy usłyszymy to w zwykłym przekazie medialnym czy mieszkający tam ludzie opowiedzą o tym, jak tam jest. I to się liczy! I mam nadzieję, że w przyszłości też będziemy się spotykać, bo naprawdę warto.

Towarzyszące wydarzeniom cudowne koncerty, w tym – w domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu, w Operze Narodowej p.t. Nasza Niepodległa – Polscy artyści w 100. rocznicę odzyskania niepodległości; poważne szkolenia dziennikarskie – w radiu, telewizji, PAP-ie, z mistrzem fotografii Czesławem Czaplińskim, który mówił, że chętnie przyjechałby do Lwowa. Udało nam się porozmawiać o tym szerzej i już w sobotę na antenie radia Nezałeżnist 106,7 fm w porannej audycji Radia Lwów® słuchajcie co powie wszystkim przyjaciel gwiazd światowego formatu.

W ostatnim dniu nie obeszło się bez żartów, jak to w dziennikarskim zwyczaju bywa,a przedtem miały miejsce poważne posiedzenia w Sejmie RP, zamknięcie sesji V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Co więcej, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski nas pochwalił, bo stwierdzenie, że „takiej ciszy na sali plenarnej od dawna nie było” warte jest przemyślenia.

Wszędzie towarzyszyły nam świetne uczucia i bombowe znajomości, w tym, z Cezarym Ciszewskim z Miasta w Komie / Wolny Ekran – mistrzem telefonu komórkowego. Oczywiście, oficjalne wizyty też miały miejsce, więcej na poważnie tu, na stronie organizatorów, Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Kochani, nie będę pisać kto, co i o czym mówił. Wrażeń jest wiele. Jak najbardziej pozytywnych. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia. W kolejności chronologicznej patrzcie tu i nie pytajcie czemu tak długo nic nie było :)

Maria Pyż


http://polmedia.pl/v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy-oraz-i-miedzynarodowe-forum-mediow-polonijnych/

UKRAINA - Kurier Galicyjski

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


„Łączy nas Niepodległa” – pod takim hasłem w Warszawie w dniach 20-23 września odbył się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.

Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata wzięło udział w obradach dotyczących tematyki polonijnej. W forach tematycznych dyskutowano o wyzwaniach i problemach poza granicami kraju, dotyczących nauki, kultury, organizacji polonijnych, sportu i turystyki, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Ukrainę reprezentowała liczna delegacja przedstawicieli organizacji polskich, kościoła, a także mediów. Prezydent RP Andrzej Duda objął Zjazd Patronatem Honorowym w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy rozpoczął się mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie koncelebrowaną przez abp. metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza. – Są takie miejsca, w których wszyscy Polacy, mieszkający w Polsce i zagranicą, (...) mają prawo czuć się jak u siebie. Niewątpliwie wśród wielu takich miejsc w Polsce jest warszawska archikatedra – zaznaczył podczas liturgii hierarcha. Kardynał przypomniał również o tym, że Ignacy Paderewski, który jest pochowany w tej archikatedrze, to postać, symbolizująca wielki wkład Polaków na obczyźnie w odzyskanie niepodległości.

Po mszy świętej wybrane delegacje Polaków z całego świata złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Inauguracja Zjazdu odbyła się w Sali Plenarnej Sejmu RP. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, witając delegatów i gości, powiedział o tym, że Polacy są narodem, którego jedna trzecia obywateli mieszka poza granicami Polski. – Dziś polityka naszego państwa zmierza w kierunku ułatwiania powrotu rodaków z emigracji, także tych, którzy byli w czasach okupacji przymusowo wysiedlani. Polska jest naszym wspólnym dobrem i możemy powiedzieć śmiało, że w każdym pokoleniu Polacy za granicą, na emigracji, walczyli wytrwale także o zachowanie duchowego dziedzictwa naszego narodu – zaznaczył Marek Kuchciński. Marszałek podkreślił zasługi Polaków mieszkających poza granicami kraju w czasie transformacji ustrojowej i po 1989 r. oraz podziękował szczególnie tym organizacjom, które niosły pomoc Polsce w czasach walki o wolność w II poł. XX w. – Korzystaliśmy z tej pomocy w bardzo dużym stopniu. Po roku 1989 znaczenie i rola Polonii nie malała. Wspólnie pracowaliśmy nad umocnieniem Polski wewnątrz kraju oraz na forum międzynarodowym. Sojusz Północnoatlantycki i Unia Europejska to wielkie organizacje, których Polska jest członkiem, także dzięki staraniom państwa, Polonii. Musimy o tym pamiętać i chcemy o tym przypominać – dodał Kuchciński.

Podczas uroczystego otwarcia Zjazdu głos zabrał również marszałek Senatu Stanisław Karczewski. – Polonia i Polacy za granicą współdefiniują polskie doświadczenie dziejowe, współtworzą polską tożsamość. Bez Was my tu, w kraju nie bylibyśmy sobą – powiedział marszałek Karczewski. – Dobrze jest być Polakiem, w kraju i za granicą. Możemy to sobie z satysfakcją powiedzieć w roku stulecia odzyskanej przez Polskę niepodległości. To nasze wielkie wspólne osiągnięcie. Witam Was w domu – dodał. Marszałek Senatu mówił również o roli, jaką emigracja pełniła w historii Polski. – Bez was my tu w kraju nie bylibyśmy sobą. Polonia i Polacy za granicą są wielką polską wartością. Stanowią nieodłączny element tego, co nazywamy marką „Polska”. Wasz sukces służy budowie wizerunku Polski jako kraju ludzi pracowitych, przedsiębiorczych, otwartych na wyzwania, dobrze wykształconych, których każdy chce mieć za współobywateli – podkreślił Stanisław Karczewski.

Marek Suski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odczytał list skierowany do delegatów Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy od premiera Mateusza Morawieckiego. "Wszyscy dobrze pamiętamy i chcemy pamiętać, że to dzięki wysiłkom rodaków mieszkających w kraju i za granicą nasz naród był w stanie podjąć największe wyzwanie w swojej historii – odzyskanie niepodległości oraz utrzymanie ducha wolnej Polski nie byłoby możliwe bez zaangażowania Polaków żyjących na obczyźnie. Cieszy nas to, że Polacy chcą jednak wracać do ojczyzny, że dostrzegając potencjał polskiej gospodarki podejmują starania by znaleźć w kraju możliwość rozwijania swojej kariery" – podkreślił w liście Mateusz Morawiecki.

Tego samego dnia delegaci V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy spotkali się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Prezydent podziękował przedstawicielom Polonii świata za to, że cały czas trwają przy polskości i przy Polsce, że nigdy o niej nie zapominają. – Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem także świadectwo Polsce – powiedział prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że wielu Polaków poza granicami kraju osiągnęło ogromne sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. Prezydent przypomniał o pomocy, jaką Polonia okazała w trudnych czasach. – Przesyłając do Polski dosłownie pomoc żywnościową, materialną, pieniężną, po to, żeby walczyć o wolność, po to, żeby można było drukować ulotki, żeby był papier, mała drukarenka, na której można było drukować podziemną prasę i w ten sposób walczyć przeciwko komunistom – podkreślił..

- Wierzę w to, że także dzięki Waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni – mówił prezydent Andrzej Duda..

Wieczorem w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbył się koncert "Nasza Niepodległa 1918-2018" z udziałem znanych piosenkarzy i gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. Maryli Rodowicz, Krzysztofa Cugowskiego, Kayi, którzy zaśpiewali najważniejsze piosenki ostatnich 100 lat. Podczas gali została wręczona nagroda im prof. Andrzeja Stelmachowskiego premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Nagrodę tę przyznano po raz pierwszy przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" za zasługi na rzecz Polonii.

W ramach Zjazdu odbyło się również I Światowe Forum Mediów Polonijnych, w którym wzięło udział 80 dziennikarzy polonijnych z całego świata, w tym Kurier Galicyjski. To przedsięwzięcie jest kontynuacją czterech edycji Europejskiego Forum Mediów Polonijnych, które odbyły się z inicjatywy Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji w latach 2014–2017. Tegoroczne Forum przebiegało pod hasłem „Wykorzystanie najnowszych technologii w przekazie informacji”. Celem Forum była wymiana doświadczeń oraz wypracowanie nowych form współpracy mediów polonijnych, podniesienie kwalifikacji dziennikarzy oraz opracowanie kierunków działań na najbliższe lata.

Program przewidywał również omówienie strategii promocji Polski w świecie przez media polonijne i zasady komunikacji marki „Polska”, doskonalenie warsztatu dziennikarskiego oraz opracowanie własnych reportaży dziennikarskich przy użyciu telefonów komórkowych. Uczestnicy Forum odbyli wizyty studyjne w Polskim Radiu, TV Polonia oraz Centrum Prasowym PAP.

Na zakończenie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbyła się uroczystość nadania Domowi Polonii w Warszawie imienia prof. Andrzeja Stelmachowskiego – pomysłodawcy i założyciela „Wspólnoty Polskiej”. Ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej na frontonie budynku dokonali marszałek Stanisław Karczewski, prezes „Wspólnoty Polskiej” Dariusz Piotr Bonisławski wraz z wnukiem prof. Andrzeja Stelmachowskiego.

W niedzielę, 23 września w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej została odprawiona msza święta pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w intencji Polonii i Polaków za Granicą i 40. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu św. Jana Pawła II. Nabożeństwo koncelebrował ks. bp Wiesław Lechowicz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz kapłani posługujący Polonii i Polakom na całym świecie. Modlono się w intencji Polonii na całym świecie, a także o kanonizację bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerstwa, zamęczonego w obozie koncentracyjnym Dachau.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został współfinansowany ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Organizatorzy wydarzenia – Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska“ oraz Rada Polonii Świata.

Pierwszy zjazd Polonii odbył się w 1992 r. w Krakowie, poprzedni w 2012 w Warszawie.

Anna Gordijewska


https://www.kuriergalicyjski.com/actualnosci/report/7135-v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy

SENAT RP

Senat o Zjeździe - podsumowanie


V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy zorganizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zakończył się 23 września. Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata przez 2 dni obradowało nad problemami i wyzwaniami z którymi spotyka się Polonia. Zapraszamy do obejrzenia video podsumowania tego wydarzenia.

https://www.facebook.com/SenatRP/videos/


ORGANIZATORZY

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
PARTNER GŁÓWNY

PARTNER - MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej
w ramach zadania „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej
oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej
oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą.”

PARTNER - FUNDACJA PZU


PATRONATY MEDIALNE


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów