Forum Sportu i Turystyki Polonijnej poświęcone będzie przedstawieniu i ocenie bieżącego stanu sportu i turystyki polonijnej oraz wyznaczeniu kierunków rozwoju na kolejne lata, w kontekście setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wszystkie dziedziny aktywności Polonii, w tym również sportu i turystyki, zawsze działały i działają na rzecz dobrego imienia Polski i Polaków, promocji Polski jako ciekawego kraju, godnego odwiedzenia, poznania jego historii i kultury.
Jednym z poruszanych tematów będzie ocena sytuacji sportu polonijnego na świecie z ukazaniem kontekstu historycznego na podstawie wybranych krajów ze zwróceniem uwagi na sukcesy, zagrożenia lub słabe strony.
Różne jest podejście do sportu i zainteresowanie Polonii, w zależności od kraju osiedlenia i warunków klimatycznych. Podczas Forum spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czy sport polonijny jest rekreacją, czy sportem wyczynowym? Z rozmów wynika, że obecnie najbardziej popularną dyscypliną sportową jest piłka nożna. Na kolejnych miejscach plasują się: lekkoatletyka, pływanie, piłka siatkowa, bilard i sporty zimowe.
Problemem jest zmniejszający się udział młodzieży w polonijnej integracji sportowej. Atrakcje XXI wieku wypierają zainteresowanie sportem. Jak organizacje polonijne mają zadbać o atrakcyjność zajęć ruchowych? Pozytywną rolę odgrywa w nich Związek Harcerstwa Polskiego, który w swoim programie uwzględnia różne konkurencje sportowe.
Liczymy na szersze zainteresowanie sportem polonijnym przez PKOl, turystyką przez POT oraz zainicjowanie współpracy z instytucjami rządowymi w Polsce z korzyścią dla sportu i turystyki polonijnej oraz promocji Polski np. sponsorowanie/ patronat ważnych, jubileuszowych wydarzeń. Będziemy także rozważać wspólne inicjatywy obejmujące środowiska polonijne na całym świecie, np. w tym roku liczymy na jednogłośne zadeklarowanie się, że w każdym kraju, przed końcem tego roku, zostanie zrealizowany bieg na 1918 metrów.
Wymiana doświadczeń i nawiązanie wzajemnych kontaktów oraz opracowanie bazy polonijnego sportu rozproszonego na całym świecie to jedno z oczekiwań tej sekcji. Innym jest umocnienie linii generacyjnego zaangażowania w sporcie polonijnym.
Sport i rekreacja fizyczna są mało skomplikowaną organizacyjnie formą integrowania Polonii. Polonijne Święta Sportowe w poszczególnych krajach pomagają w utrzymaniu więzi z innymi Polakami, włączają do wspólnoty młodzież polonijną oraz ich niepolskich przyjaciół. Turystyka do Polski i Polonijne Światowe Igrzyska Sportowe oraz Polonijne Sejmiki Sportowe promują Polskę wśród Polonii, a poprzez Polonię – również inne środowiska w kraju jej zamieszkania.
W ramach Forum przewidziane jest zwiedzenie wystawy pn. „Historia Sportu Polonijnego” na terenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, jak również wizyta w jednym z ciekawych obiektów sportowych w Warszawie.
Zapoznanie się z przedstawionym Kalendarium wydarzeń sportowych (PiPzG)
Budowanie Kalendarium wydarzeń sportowych na świecie (PiPzG, SWP)
Polonijny Sport i Rekreacja fizyczna są najprostszą organizacyjnie formą pobudzenia świadomości polskiego pochodzenia, a szczególnie integracji młodzieży polonijnej. Powinniśmy pamiętać o młodej polskiej emigracji i kolejnych pokoleniach w każdej dziedzinie życia polonijnego (PiPzG, SWP).
Aktywna działalność Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na płaszczyźnie rozwoju sportu i rekreacji polonijnej powinna zbliżać nas do zwiększenia imprez polonijnych w konkretnych kategoriach jak np. powrót do Mistrzostw Świata Polonii w tenisie, usankcjonowanie turnieju golfowego (Mistrzostwa Polonii w golfie) oraz dalszy rozwój żeglarstwa. To byłoby dotarciem do promocji Polski przez polskich biznesmenów, a zatem również idzie obrona dobrego imienia Polski i Polaków poprzez kontakty z osobami wpływowymi w kraju zamieszkania (SWP i PiPzG).
Na mapie aktywności polskiego sportu i bezpośrednich kontaktów z Polonia na całym świecie sa : Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbywające się co dwa lata na przemian ze Światowymi Zimowymi Igrzyskami Polonijnymi, organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z władzami danego miasta, na terenie którego to wydarzenie ma miejsce oraz Światowe Polonijne Sejmiki Olimpijskie mające długoletnią tradycje, organizowane przez Polski Komitet Olimpijski (SWP i PKOl – organizatory, PiPzG – promocja w krajach zamieszkania)).
Doceniając wysiłki Polskiego Komitetu Olimpijskiego na rzecz sportu zwracamy się o rozszerzenie działalności na rzecz rozwoju polonijnych Klubów Olimpijczyka na świecie oraz odwiedzanie przez polskich olimpijczyków miejsc zajmujących się sportem polonijnym. Sukcesy polskich sportowców budują pozytywny wizerunek Polski i zbliżają ludzi innych narodowości, którzy maja kontakt z osobami polskiego pochodzenia (np. małżeństwa mieszane) (PKOl)
Zwrócenie się do kierownictwa Muzeum Sportu i Turystyki o przygotowanie i otwarcie w Muzeum SiT stałej ekspozycji sportu polonijnego i ruchu olimpijskiego.
Jednocześnie prosimy Polonie i Polaków za Granica o gromadzenie i przekazywanie pamiątek do wyposażenia tego muzeum (SWP/PKOl oraz PiPzG).
Rozszerzenie współpracy polonijnych organizacji sportowych z ze Związkami Sportowymi w Polsce (SWP/PKOl uprzedzi PZS, a PiPzG będą inicjować kontakty).
Apelujemy o wzmożenie działań na rzecz udziału w wydarzeniach sportowych przez Polonie Ameryki Łacińskiej oraz kraje dalszego Wschodu (SWP, MSZ)
Wykorzystywanie praktyk studenckich w Wyższych Szkołach Wychowania Fizycznego dla przeprowadzania ich w środowiskach polonijnych za granica z programem trenerskim.
Rozważenie możliwości letnich obozów szkoleniowych dla organizatorów zżycia sportowego i turystycznego wśród Polonii i Polaków za Granica .
Ujednolicenie systemu szkolnych polonijnych turniejow sportowych w poszczególnych krajach (SWP i PiPzG).
Przygotowanie i wydanie jednego medalu sportowego na imprezy sportowe dla szkol polonijnych (SWP).
Apel do organizacji polonijnych planujących przedsięwzięcia, aby zainteresowały się możliwością zdobycia środków finansowych od władz municypalnych w kraju zamieszkania oraz w przypadku Europy, z funduszy unijnych, a także oraz z środków publicznych i fundacji w Polsce (PiPzZ). Jednocześnie apel do SWP oraz MSZ, aby informowały organizacje polonijne o terminach składania podań o dotacje z Senatu i z funduszy dostępnych poprzez MSZ.
Zwrócenie się do organizatorów Światowych Sportowych Igrzysk Polonijnych o zwiększenie dofinansowania uczestnictwa młodzieży ze Wschodu i Zachodu w tych wydarzeniach (SWP).
Przyjęcie inicjatywy marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego przez wszystkie środowiska polonijne w świecie organizacji corocznie Polskiego Biegu Niepodległościowego 11 listopada w krajach zamieszkania na symbolicznym dystansie 1918 metrów (PiPzG)
Zwiedzanie miejsc historii i tradycji Rzeczypospolitej, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami – elementem pozytywnego kształtowania wizerunku Polski (POT, PiPzG).
Opracowanie materiałów promocyjnych, na które jest zapotrzebowanie i dotarcie z nimi do zainteresowanych (POT)
Szerokie informowanie o już opracowanych materiałach promujących atrakcyjne turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w Polsce (POT).
Zwrócenie się do rządu polskiego o zwiększenie funduszy na promocje Polski jako kraju godnego odwiedzenia i poznania jego zabytków, kultury, itd. (Senat, rząd polski)
Zwrócenie się do Polonii i Polaków za Granica o promowanie przyjazdów do Polski i promocji turystyki polskiej w środowiskach swego zamieszkania (PiPzG)
PiPzG - Polonia i Polacy za Granica
SWP – Stowarzyszenie „Wspolnota Polska”
PZS – Polskie Zwiazki Sportowe
PKOl – Polski Komitet Olimpijski
MSiT – Muzeum Sportu i Turystyki
MSZ – Ministerstwo Spraw Zagranicznych
ORGANIZATORZY
V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
PARTNER - MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ
V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej
w ramach zadania „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej
oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej
oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą.”
PARTNER - FUNDACJA PZU
PATRONATY MEDIALNE