tenis ziemny








II MIĘDZYNARODOWY POLONIJNY
TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO

Gdynia, 26-30 czerwca 2022


Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Polski Komitet Olimpijski oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni im. Bohaterów Westerplatte to organizatorzy II Międzynarodowego Polonijnego Turnieju Tenisowego, który odbywa się w Gdyni w dniach 26-30 czerwca 2022 r.

Rozgrywki przeprowadzone są na kortach Klubu Tenisowego Arka Gdynia, którego siłą jest wyjątkowo urokliwe położenie, jedno z najpiękniejszych w Europie. Od południa i zachodu Arkę otacza rezerwat leśny, a od wschodu brzeg Morza Bałtyckiego.

Zapraszamy do kibicowania Polonii i Polakom z zagranicy!

Ceremonia otwarcia







Zdjęcia: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna


Tenis ziemny - czego nie wiesz, a o co boisz się zapytać...

Współczesna wersja tenisa narodziła się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX w. jako lawn tennis (pol. tenis na trawie). Wkrótce po swoim powstaniu tenis rozprzestrzenił się wśród wyższych warstw anglojęzycznych społeczeństw zanim stał się popularny na całym świecie. Tenis jest sportem olimpijskim uprawianym na wszystkich kontynentach przez ludzi w różnym wieku. W tenisa może grać każdy, kto jest w stanie utrzymać w ręku rakietę tenisową.

Reguły tenisowe, które po raz pierwszy spisano w 1877, w następnych dziesięcioleciach uległy jedynie kilku poważniejszym zmianom. Jedną z nich jest, wprowadzona w latach 70. XX wieku, rozgrywka tie-breakowa, drugą natomiast zaaprobowana na początku XXI w. technologia Hawk-Eye (pol. Jastrzębie Oko), umożliwiająca weryfikację decyzji sędziego w przypadku, gdy piłka trafia w pobliże którejkolwiek z linii kortu.

Najważniejszymi rozgrywkami tenisowymi w roku są cztery turnieje tworzące tzw. Wielki Szlem: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon oraz US Open. Wśród zawodów reprezentacji międzynarodowych wyróżnia się: Puchar Davisa, Hopmana, rozgrywki Fed Cupu oraz Drużynowy Puchar Świata. Powoli do tego grona dołącza Międzynarodowy Polonijny Turniej Tenisa Ziemnego... a przynajmniej mamy taką nadzieję.


Gry przypominające tenis znane są z czasów starożytnych. Na historycznych reliefach widoczne są niewiasty w tunikach i mężczyźni w chitonach podbijający piłeczkę. W Rzymie uprawiano „trigon” – zawodnicy ciężkimi pałkami odbijali piłki wypełnione ziarnami figi, zaś w łaźniach znajdowały się specjalne miejsca do gry w piłkę. Homer zaś w „Odysei” opisał Nauzykę odbijającą piłkę.

We Włoszech w połowie XVI wieku znana była gra w „pallone” o systemie liczenia punktów podobnym do tenisa. Najazdy Saracenów w VII wieku przyniosły do Francji zabawę polegają na odbijaniu piłki ręką. Inną średniowieczną uprawianą przez mnichów grą w europejskich klasztorach było uderzanie piłki dłonią. Gry te stanowiły zaczątek do powstania protoplasty tenisa – jeu de paume (pol. gra dłonią). Grę tę zaczęto określać mianem prawdziwego lub królewskiego tenisa Wkrótce potem wprowadzono do użytku skórzane rękawice, te natomiast zastąpiły w XVI w. prototypy pierwszych rakiet, najpierw w postaci pokrytej pergaminem łopatki, a następnie drewnianej paletki. Pierwsze piłki do tenisa były wykonane z drewna. Z czasem ustąpiły one pola lepiej odbijającym się skórzanym piłkom wypełnionym celulozą. Gra zyskiwała na popularności, zwłaszcza we Francji, gdzie spopularyzowali ją członkowie rodziny królewskiej, m.in. Ludwik XIII, Henryk II czy Karol IX, oraz w Anglii, której królowie Henryk VII oraz Henryk VIII byli zapalonymi graczami i rozkazali budować korty w całym kraju. Według legendy to właśnie Henryk VIII „wymyślił” serwis (ang. service), czyli uderzenie rozpoczynające wymianę – ponieważ król był zbyt gruby, by móc podrzucić piłkę do góry robili to za niego służący (ang. servants).

Tenis w obecnej postaci może być wywodzony z dwóch różnych źródeł. Między 1859 a 1865 major Harry Gem wraz ze swoim przyjacielem Augurio Parerą opracowali grę będącą mieszanką sportów rakietowych i baskijskiej gry peloty. Pierwsze mecze tenisowe rozgrywali na trawniku do gry w krokieta w posiadłości Gema w Birmingham. W 1872 razem z dwoma miejscowymi lekarzami, Fredericiem Haynesem i Arthurem Tomkinem założyli pierwszy na świecie klub tenisowy w Leamington Spa.

W grudniu 1873 major Walter Clopton Wingfield opracował podobną grę, w którą grano podczas przyjęć w ogrodzie jego walijskiej posiadłości Nantclwyd. W 1874 roku major opatentował tę grę nadając jej grecką nazwę sphairistike, znaną również jako lawn tennis. Do jej opisu Wingfield zapożyczył znaczną część francuskiego słownictwa stosowanego w tenisie królewskim: tenis wywodzi się więc od francuskiego tenez będącego formą trybu rozkazującego od czasownika tenir oznaczającego Gramy!/(Zaraz) serwuję. Idąc dalej rakieta pochodzi od słowa raquette, które z kolei wywodzi się z arabskiego rakhat, oznaczającego dłoń. Sposób punktacji w gemie – kolejno 15, 30, 40 pochodzi od francuskich liczebników quinze, trente oraz quarante, które łączy podobna wymowa końcówek, lub od kolejnych ćwiartek zegara (15, 30, 45), przy pomocy których określano wynik w gemie przed pojawieniem się komputerów, przy czym 45 zostało z biegiem czasu uproszczone do 40.

A w Polsce...

Na ziemiach polskich tenis pojawił się pod koniec XIX wieku. Do 1910 roku rozwijał się głównie jako elitarna rozrywka towarzyska. Zabory spowodowały odrębny rozwój tego sportu w trzech dzielnicach Polski. W momencie odzyskania niepodległości zaczął się nowy okres w historii polskiego tenisa. Sekcja tenisowa KS Warta Poznań zorganizowała w 1919 roku pierwszy ogólnopolski turniej tenisowy w kraju – o mistrzostwo Wielkopolski.

W 1921 powstał Polski Związek Lawn Tenisowy, w tym samym roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski. Pierwszym oficjalnym startem międzynarodowym był udział drużyny polskiej w Pucharze Davisa w roku 1925. Pierwsze drużynowe Mistrzostwa Polski rozegrano w 1927, natomiast międzynarodowe mistrzostwa Polski odbyły się po raz pierwszy w 1931.

Pod koniec lat dwudziestych pojawiły się pierwsze indywidualności wśród mężczyzn (Ignacy Tłoczyński i Józef Hebda) nawiązujące równorzędną walkę z czołówką europejską. Wśród kobiet przed rokiem 1939 największe sukcesy odnosiła Jadwiga Jędrzejowska.

W sierpniu 1945 reaktywowano Polski Związek Tenisowy (z nazwy usunięto słowo „Lawn”), a we wrześniu odbyły się XIX narodowe mistrzostwa Polski. Reaktywowany związek zgłosił swoje członkostwo w ILTF i udział w rozgrywkach Pucharu Davisa, o który już w 1947 rozegrano pierwsze spotkanie. W 1950 roku pojawia się nowa konkurencja mistrzostw kraju, a mianowicie zawody halowei.

W latach 1950–1956 zawieszono działalność PZT, a jego agendy przejęła Sekcja Tenisowa Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. W marcu 1957 ponownie reaktywowano Polski Związek Tenisowy. W latach pięćdziesiątych pojawiali się utalentowani tenisiści – Władysław Skonecki, Jan Radzio, Andrzej Licis i Józef Piątek. Grę na międzynarodowym poziomie w latach sześćdziesiątych demonstrował Wiesław Gąsiorek. W II połowie lat siedemdziesiątych do światowej czołówki wdarł się Wojciech Fibak.

W latach dziewięćdziesiątych najwyżej notowanymi tenisistkami w rankingu WTA Tour były Katarzyna Nowak i Magdalena Grzybowska. W XXI wieku sukcesy odnosiły Agnieszka Radwańska i Iga Świątek, a wśród mężczyzn Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot, Hubert Hurkacz oraz debliści Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski.

Tyle wstępu - wracamy na korty Klubu Tenisowego Arka Gdynia.


Gramy w tenisa...



Pierwszy dzień turnieju



Drugi dzień turnieju



Trzeci dzień turnieju



Ceremonia medalowa - zakończenie turnieju







Zdjęcia: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna


KLASYFIKACJA KOŃCOWA TURNIEJU


Nagroda Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Sandra Zaļaiskalns - Łotwa
Włodzimierz Siudek - Austria


Kat 1 mężczyzn JUNIOR

Jakub Draus - Austria
Piotr Kwieciński - Austria
Jakub Kwieciński - Austria

Kat 2 mężczyzn SENIOR

Martin Ziółkowski - Austria
Andrzej Polinski - Litwa
Dariusz Kaczanowski - Litwa

Kat 3 mężczyzn MASTER

Mirosław Lubecki - Austria
Bogdan Piwko - Czechy
Maciej Hendrysiak - Austria

Kat 1 kobiet JUNIOR

Miła Sienkiewicz - Litwa
Wiktoria Augulitie - Litwa
Emilia Mincewicz - Litwa

Kat 2 kobiet SENIOR

Katarzyna Holejszowska - Austria
Marianna Wojciechowska - Luksemburg
Alena Sikorowa - Czechy


Gra podwojna kobiet OPEN

Magdalena Pliszka - Polska | Katarzyna Holejszowska - Austria
Sandra Zaļaiskalns - Łotwa | Marianna Wojciechowska - Luksemburg
Emilia Mincewicz - Litwa | Miła Sienkiewicz - Litwa

Gra podwójna mężczyzn OPEN

Marek Ziółkowski - Austria | Martin Ziółkowski - Austria
Mirosław Lubecki - Austria | Maciej Hendrysiak - Austria
Julian Gaborek - Austria | Włodzimierz Siudek - Austria


Mixt OPEN

Katarzyna Holejszowska - Austria | Miroslaw Lubecki - Austria
Marianna Wojciechowska - Luksemburg | Bogdan Piwko - Czechy
Magdalena Pliszka - Polska | Maciej Hendrysiak - Austria





PROGRAM II MIĘDZYNARODOWEGO POLONIJNEGO TURNIEJU TENISA ZIEMNEGO


14:00 - 17:00   Przyjazd i zakwaterowanie uczestników Turnieju

11:00    Uroczyste rozpoczęcie Turnieju

MIEJSCE: Korty KT Arka Gdynia, ul. J. Ejsmonta 3, Gdynia    ZOBACZ NA MAPIE


11:30 - 19:00    Gry turniejowe

MIEJSCE: Korty KT Arka Gdynia, ul. J. Ejsmonta 3, Gdynia    ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 19:00    Gry turniejowe

MIEJSCE: Korty KT Arka Gdynia, ul. J. Ejsmonta 3, Gdynia    ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 18:00    Gry turniejowe

MIEJSCE: Korty KT Arka Gdynia, ul. J. Ejsmonta 3, Gdynia    ZOBACZ NA MAPIE


18:00    Uroczyste zakończenie Mistrzostw, ceremonia medalowa

MIEJSCE: Korty KT Arka Gdynia, ul. J. Ejsmonta 3, Gdynia    ZOBACZ NA MAPIE

12:00    Wyjazd uczestników












REGULAMIN











REGULAMIN
II MIĘDZYNARODOWEGO POLONIJNEGO TURNIEJU TENISA ZIEMNEGO


CEL:

Wyłonienie najlepszych zawodników w grze pojedyncze, podwójnej i mixt oraz popularyzacja tenisa ziemnego w środowiskach polonijnych.

MIEJSCE:

Klub Tenisowy KT ARKA GDYNIA  81-409 Gdynia, ul. Ejsmonda 3 Gdynia

TERMIN:

26-30  czerwca 2022 r. Rozpoczęcie turnieju 27.06.2022 r. godz. 11.00

KATEGORIE WIEKOWE:

1. w grach pojedynczych:

  • grupa I  K 12 lat – 15 lat
  • grupa II K 16 do 18 lat
  • grupa III K  19  do 35 lat
  • grupa IV K 36 do 55 lat
  • grupa V K 56 i powyżej
  • grupa I  M 12 lat – 15 lat
  • grupa II M 16 do 18 lat
  • grupa III M 19  do 35 lat
  • grupa IV M 36 do 55 lat
  • grupa V M 56 i powyżej

O przynależności do danej grupy decyduje rok urodzenia.

2. w grach podwójnych (gra podwójna kobiet, gra podwójna mężczyzn, gra mieszana)  zostaną rozegrane wyłącznie bez podziału - „OPEN”.

Podstawą rozegrania konkurencji jest udział co najmniej pięciu osób w danej grupie wiekowej
lub pięciu par (w grze podwójnej kobiet i mężczyzn, grze mieszanej). W przypadku braku wymaganej ilości startujących kategorie będą łączone.

Ostateczny przydział do danej grupy podejmie Koordynator Dyscypliny w porozumieniu Sędzią Głównym.

SYSTEM ROZGRYWEK

  • Turniej tenisa ziemnego rozegranie zostanie w następujących konkurencjach:
      • gra pojedyncza kobiet i mężczyzn (podział na kategorie wiekowe);
      • gra podwójna kobiet i mężczyzn (bez podziału na kategorie wiekowe);
      • gra mieszana (bez podziału na kategorie wiekowe);
      • gry pocieszenia (bez podziału na kategorie wiekowe).
  • W celu sprawnego przeprowadzenia turnieju organizator może stosować różnego rodzaju sposoby punktacji i systemy prowadzenia turnieju (np. „każdy z każdym”, system pucharowy, od stanu po dwa w każdym secie, tzw. złota piłka /bez przewag/ itp.)
    oraz w razie konieczności rozgrywać mecze pod balonem i na korcie ze sztucznej trawy.

WAŻNE INFORMACJE:

  • Losowanie odbędzie się w dn. 27.06.2022 r. podczas spotkania z koordynatorem  Godzina i miejsce spotkania zostanie podana w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej Mistrzostw
  • Tabela losowania, plan gier zostanie umieszony w widocznym miejscu.
  • O kolejności gier decyduje sędzia.
  • Organizator poinformuje przed rozpoczęciem gier o systemie prowadzenia turnieju.
  • Mecze turniejowe będą prowadzone przez sędziów sektorowych, natomiast mecze finałowe gier pojedynczych przez sędziów stolikowych.

SPRAWY ORGANIZACYJNE:

  • Organizator zapewnia sprzęt sportowy, zabezpieczenie medyczne, wodę dla zawodników oraz skład sędziowski.
  • Zawodnicy grają własnymi rakietami.
  • Turniej rozegrany zgodnie z obowiązującymi przepisami Międzynarodowej Federacji Tenisa i Regulaminem Turniejowym Polskiego Związku Tenisowego.
  • Zawodników obowiązuje strój sportowy.
  • Prawo do interpretacji powyższego regulaminu przysługuje Koordynatorowi Zawodów / Sędziemu Głównemu.
  • Organizator nie odpowiada za stan zdrowia uczestników turnieju.
  • Za zniszczenia dokonane na obiektach sportowych odpowiadają zawodnicy.
  • Organizator nie odpowiada za własność zawodników pozostawianą bez opieki.
  • Uczestnicy wyrażają zgodę na udostępnienie swojego wizerunku do celów medialnych przez Organizatora. 
  • W sprawach organizacyjnych i sportowych osobą właściwą do pierwszego kontaktu jest koordynator tenisa ziemnego
    – p. Arkadiusz SOBIERAJ , e-mail: a.sobieraj@amw.gdynia.pl
  • Start w zawodach oznacza akceptację regulaminu, konkurencji oraz zasad określanych przez Organizatora.

LOKALIZACJA ZAWODÓW



 

      /-/ ORGANIZATORZY



tenis ziemny







PARTNER GŁÓWNY

PARTNER



PATRONAT MEDIALNY