RODZAJ PLACÓWKI:
Placówka samorządowa
LOGO PLACÓWKI
STRONA WWW
PROFIL - STRONA FACEBOOK
DZIAŁANIE I
TAK - Wsparcie merytoryczne i opieka szkoły polonijnej przez szkołę polską w oparciu o zasadę partnerstwa.
DZIAŁANIE II
TAK - Uzyskanie Certyfikatu Szkoła 6.0
DZIAŁANIE III
TAK - Realizacja partnerskich projektów edukacyjnych
1. Współpraca kadry pedagogicznej:
opracowanie wspólnych programów
opracowanie innowacji dydaktycznych
opracowanie materiałów dydaktycznych
doradztwo metodyczne
wymiana doświadczeń
wizyty studyjne (mobilność nauczycieli)
2. Podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności nauczycieli poprzez udział w formach doskonalenia organizowanych przez ODN SWP
kursy
staże metodyczne
konferencje
zjazdy
3. Współpraca dzieci i młodzieży:
działania z wykorzystaniem platformy
wymiana dzieci i młodzieży (mobilność uczniów)
konkursy
projekty edukacyjne
inicjatywy związane z celami programu
4. Aktywizacja lokalnego środowiska
inicjatywy edukacyjne włączające rodziców
inicjatywy edukacyjne włączające mieszkańców
KRÓTKI OPIS PLACÓWKI
specyfika, podejmowane działania, mocne strony, obszary do rozwoju
Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie (lit. Vilniaus Juzefo Ignacijaus Kraševskio Gimnazija) – wileńska szkoła z polskim językiem wykładowym, mieszcząca się Nowej Wilejce, wschodniej dzielnicy Wilna. Szkoła powstała na bazie utworzonego w 1945 roku w Nowej Wilejce (obecnie dzielnicy Wilna) XXVI Gimnazjum z polskim językiem wykładowym. Przed II wojną światową w miejscu szkoły znajdowało się Państwowe Gimnazjum im. św. Kazimierza.
Nowy budynek szkoły został wybudowany w 1951 r., później kilkukrotnie rozbudowywany, w tym w 1976 r. o halę sportową. W 1954 r. powołano polską szkołę średnią. W 1993 r. szkole nadano nowe imię Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Nasze gimnazjum to placówka oświatowa o wysokim poziomie nauczania (wielokrotna laureatka konkursu "Najlepsza Szkoła - Najlepszy Nauczyciel") stawiająca sobie za cel nauczanie poprzez współczesne metody nauczania. Uczniowie naszego gimnazjum co roku są laureatami konkursów nie tylko na szczeblu miasta Wilna, ale i ogólnokrajowym, międzynarodowym. To są osiągnięcia sportowe, to są zwycięstwa w konkursach recytatorskich i olimpiadach z języka polskiego, to są wysokie wyniki maturalne z języków obcych, fizyki i matematyki. Będąc polską placówką na Litwie szczególnie dbamy o język polski, tradycje i historię.
INFORMACJE O UCZNIACH
liczba uczniów, wiek uczniów, ilość klas
Do gimnazjum uczęszcza 433 uczniów. Są to uczniowie od 6 do 19 lat. Na Litwie ostatnie cztery lata szkoły są to klasy gimnazjalne, więc mamy klasy od 1-4 początkowe (4 klasy), 5-8 klasy podstawowe (8 klas); G1 -G4 klasy gimnazjalne klasy (7 klas). Mamy również jedną grupę przygotowawczą.
OPIS DO ZDJĘĆ
Zdjęcia przedstawiają liczne osiągnięcia sportowe naszych uczniów (np. udział i zwycięstwa w II Międzynarodowym Polonijnym Festiwalu Biegowym w Ostródzie, 3 miejsce w kwadracie wśród szkół m. Wilna 6-7 kl.; III miejsce w XVI Turnieju Siatkarskim o nagrodę Klubu Sportowego "Polonia Wilno"; 1 miejsce w zawodach przeciągania liny wśród szkół m. Wilna) Niestety z powodu ograniczenia nie wstawiamy zdjęć z ostatnich zwycięstw. Nasze gimnazjum we współpracy z Klubem Historycznym Garnizonu Ułańskiego w Nowej Wilejce organizuje szereg imprez związanych z przybliżeniem uczniów historii okresu międzywojennego, kiedy to w naszej dzielnicy Nowa Wilejka stacjonował 13. Pułk Ułanów. Oprócz tego w naszym gimnazjum popularne są imprezy takie jak obchody Dnia Niepodległości. Organizujemy różnorodne inscenizacje oraz Biegi Niepodległościowe nie tylko dla uczniów, ale i dla mieszkańców naszej dzielnicy. Bardzo dużą popularność i rozgłos medialny miała inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem zorganizowana na boisku szkolnym przez nauczyciela historii Waldemara Szełkowskiego.
TA SZKOŁA NAWIĄZAŁĄ JUŻ WSPÓŁPRACĘ Z:
WYBIERZ INNĄ SZKOŁĘ Z BAZY DANYCH