RODZAJ PLACÓWKI:
Organizacja non profit, zarejestrowana w irlandzkim systemie podatkowym (Revenue) pod numerem 9736964A i pod angielską nazwą Polish Teachers Association.
LOGO PLACÓWKI
STRONA WWW
PROFIL - STRONA FACEBOOK
DZIAŁANIE I
TAK - Wsparcie merytoryczne i opieka szkoły polonijnej przez szkołę polską w oparciu o zasadę partnerstwa.
DZIAŁANIE II
TAK - Uzyskanie Certyfikatu Szkoła 6.0
DZIAŁANIE III
Nie przewidywane
1. Współpraca kadry pedagogicznej:
opracowanie wspólnych programów
opracowanie innowacji dydaktycznych
opracowanie materiałów dydaktycznych
doradztwo metodyczne
wymiana doświadczeń
wizyty studyjne (mobilność nauczycieli)
wymiany/zagraniczne wyjazdy edukacyjne /konferencje metodyczne/ działania charytatywne
2. Podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności nauczycieli poprzez udział w formach doskonalenia organizowanych przez ODN SWP
webinaria
kursy
szkolenia
staże metodyczne
konferencje
zjazdy
Wymiany nauczycieli w celu dokształcania zawodowego.
3. Współpraca dzieci i młodzieży:
działania z wykorzystaniem platformy
wymiana dzieci i młodzieży (mobilność uczniów)
konkursy
projekty edukacyjne
inicjatywy związane z celami programu
Wspólnie ze szkołą z Polski planujemy wyjazdy edukacyjne na: Ukrainę, Białoruś, Łotwę, Litwę. Tworząc potrójne partnerstwo z zaprzyjaźnionymi szkołami ze wschodu.
4. Aktywizacja lokalnego środowiska
inicjatywy edukacyjne włączające rodziców
inicjatywy edukacyjne włączające mieszkańców
warsztaty dla rodziców
Olimpiady Polonijne, Dzień Dziecka, Festyn Rodzinny, Polsko-Irlandzki Festiwal Literacki, Festiwal Polska-Eire, Szlachetna Paczka
KRÓTKI OPIS PLACÓWKI
specyfika, podejmowane działania, mocne strony, obszary do rozwoju
O SZKOLE
Polska Szkoła w Dublinie SEN powstała w lutym 2010 roku pod egidą Stowarzyszenia Edukacyjnego Nauczycieli jako wspólna spontaniczna inicjatywa rodziców i pedagogów mieszkających na co dzień w stolicy Irlandii, Dublinie.
Zajęcia organizowane są w soboty i stanowią uzupełnienie edukacji irlandzkiej na poziomie szkoły podstawowej i liceum. Uczestnictwo w zajęciach nie stanowi wypełnienia obowiązku szkolnego, które obowiązuje każde dziecko przebywające w Irlandii.
Jako jedyna z niewielu szkól polonijnych mamy zerówkę junior i senior, co zachęciło rodziców do zapisania dzieci do szkoły już od 3 roku życia. Nasze 5-latki zaczynają czytać samodzielnie dzięki Metodzie Krakowskiej. Mamy własne, autorskie podręczniki do nauki czytania i pisania.
Polska Szkoła SEN realizuje autorski program nauczania oparty na Podstawie Programowej dla polskich uczniów uczących się za granicą, wysoko oceniany przez ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zajęcia lekcyjne w Polskiej Szkole SEN:
Przedszkole: godz. 9:00 do 16:00,
klasy 0 – VIII i Liceum: godz. 9:00 do 14:30
Przedmioty nauczane w Polskiej Szkole SEN
Klasy 0 - III: nauczanie zintegrowane w tym język polski, matematyka, przyroda
Klasy IV – VIII: : język polski, matematyka, historia, geografia
Liceum: język polski, projekty
Fakultety (nieobowiązkowe): 14:30 do 16:00: Przedmioty Wyrównawcze, Muzyka, Teatr, Taniec, Malarstwo i Sztuka, Gazeta, Klub Sportowy, Basen, Piłka Nożna, Pracownia Nauk Ścisłych, Harcerstwo
Język angielski dla rodziców 9.00 - 14.30
Motto i wizja szkoły
Pokazać dzieciom i młodzieży świat.
Odkryć przed młodym człowiekiem tajemnicę, do której kluczem jest wiedza zdobyta własną pracą.
Nauczyć myśleć samodzielnie, co jest warunkiem do zachowania wolności.
Zmieniać siebie dla innych i dla siebie samego.
Odnaleźć swoją drogę, odkryć powołanie i pasję.
Spełnić swoje marzenia.
Kochać.
Miejsce
Jesteśmy w pięknym parku należącym do Katolickiego Instytutu Dla Ludzi Głuchych w scenerii starych drzew, w sąsiedztwie dwóch basenów, hali sportowej i trzech zielonych boisk do piłki nożnej z naturalną trawą. Szkoła mieściła się w 2010 roku w zabytkowym budynku. Wszyscy mówili o niej Hogwart! Obecnie korzystamy z trzech nowoczesnych budynków na tym samym pięknym terenie, który poddany został gruntownej przebudowie. Od września 2012 roku jest to nowoczesne centrum sportowo - edukacyjne z nowym basenem, halą sportową i kompleksem boisk ze sztuczną nawierzchnią. Raj dla dzieci, młodzieży i dorosłych w samym centrum Dublina.
Mocne strony
Edukacja
GOD – Globalny Ośrodek Dydaktyczny obejmuje zespół naukowo-szkoleniowy oraz wydawnictwo związane z Polską Szkołą SEN w Dublinie i Federacją Edukacyjną w Irlandii KID. Zrzesza grupę ekspertów, trenerów, naukowców, nauczycieli skupionych wokół tematu nowoczesnej edukacji.
GOD posiada własny ośrodek szkoleniowy, prowadzi wielomiesięczne staże nauczycielskie. Naszą wiedzą dzielimy się z innymi szkołami. Organizujemy wyjazdowe sesje szkoleniowe dla nauczycieli i osób zainteresowanych dokształcaniem się. Współpracujemy z ekspertami i specjalistami w dziedzinie kształcenia dzieci i młodzieży na wszystkich etapach edukacji. Gościli u nas specjaliści z wielu Uniwersytetów, w tym Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego i UAM w Poznaniu.
Głównym dziełem Globalnego Ośrodka Dydaktycznego jest Wydawnictwo SEN, które własnym sumptem wydaje autorskie książki do nauki czytania i pisania w klasach 0-3 .
Opracowujemy całe pakiety edukacyjne składające się z podręczników, przewodników metodycznych i dodatkowych materiałów. Pracujemy według autorskich programów i materiałów. W dorobku GOD mamy scenariusze oraz karty pracy na kilkaset lekcji od przedszkola do liceum. Stworzyliśmy na przestrzeni 10 lat scenariusze do kilkudziesięciu spektakli edukacyjnych.
Nasza szkoła stawia na naukę przez doświadczenie, działanie, aktywne uczestniczenie w różnorodnych projektach, takich jak, na przykład, spotkania z pisarzami. Wśród naszych gości znaleźli się m.in.: Michał Rusinek, Liliana Bardijewska, Łukasz Wierzbicki i wielu innych.
Dyrektorem GOD jest Alina Godlewska. Wieloletni nauczyciel i manager nauczania zintegrowanego w Polskiej Szkole SEN.
Eksperci
Jako szkoła również się uczymy! W doskonaleniu naszych nauczycieli pomagają nam uznani eksperci w dziedzinie metodologii nauczania, m.in.: profesor dr hab. Jadwiga Cieszyńska-Rożek, dr Elżbieta Ławczys, Lucyna Bzowska czy Alina Godlewska. Dzięki ścisłej współpracy wybitnych ekspertek stworzyliśmy własne podręczniki „Uczę się czytać i piszę” oraz „Czytam i piszę”. Nasi uczniowie czytają już w wieku 5 lat!
Prof. Jagoda Cieszyńska- Rożek - polska psycholog, logopeda i poetka. Profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Twórczyni tzw. Metody Krakowskiej w terapii dzieci.
Wyjazdy SEN
W wyjazdach edukacyjno-sportowych od września 2018 roku do sierpnia 2019 wzięło udział przeszło 300 uczniów naszej szkoły.
A w ubiegłych latach nasi uczniowie eksplorowali :
-Polskę: Warszawę, Gniezno, Poznań, Biskupin, Kraków, Łomżę, Gdynię, Gdańsk, Sopot, Miłakowo, Juratę, Jastarnię, Hel, Władysławowo, pierwszy raz ze szkołą SEN szusowali też na nartach w Jamrozowej Polanie!
-Irlandię: Donegal, Belfast, Armagh, Arklow, Newgrange, Portumna, Athlone, Letterkeny, Lurrymore, Portaffery
-Inne kraje Europy: Łotwę (Ryga, Cesis), Belgię (Bruksela, Liege), Chorwację (Rovinj), Włochy( Wenecja, Werona, Bibione), Ukrainę (Lwów, Podhorce, Olesko, Złoczów).
Młodzież uczestniczyła również w projektach Erasmus+ (Łotwa,Sycylia,Polska)
Szkolne publikacje
Możemy pochwalić się kilkoma własnymi publikacjami, które są wynikiem licznych projektów, najczęściej współpracy z polskimi szkołami, w ramach tzw. wymian. W murach naszej szkoły gościliśmy uczniów i nauczycieli z Krakowa i Płońska. Wraz z Prywatną Szkołą Salwator z Krakowa wzięliśmy udziału w programie „Rodzina Polonijna” organizowanego przez MEN, czego efektem są dwie publikacje: Kraków Podbija Irlandię i Dublin podbija Kraków.
Na lekcjach języka polskiego, pod czujnym okiem naszej polonistki Laury Barszczewicz, powstał tomik wierszy „Senne mruczaki, czyli co zrobiłby kot, gdyby pan powrócił?” zainspirowany poezją Wisławy Szymborskiej.
W naszym dorobku jest również komiks o Pawle Edmundzie Strzeleckim, który stworzyli uczniowie z Płońska przy współpracy kadry i uczniów naszej szkoły. Projektem zajęła się nasza historyczka Joanna Prusak. Komiks wręczyliśmy Prezydentowi Irlandii Michaelowi D. Higginsowi, podczas otwarcia wystawy o tym sławnym Polaku.
Rezultatem pracy Marianny Brzozowskiej i polonistów naszej szkoły z uczniami było powstanie 3 publikacji: tomik poezji- „Kilka słów o przyjaźni” oraz zbiory opowiadań „Wariacje Narodowo-Baśniowe” i „Powódź wyobraźni”.
Działania charytatywne
POMAGANIE to praktyka w naszej szkole. Szeroko rozumiana działalność charytatywna, wolontariat, czy po prostu wspieranie różnych akcji i fundacji, to wartość na stałe wpisana w życie szkoły SEN.
Co roku w styczniu nasza szkoła zamienia się w sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego nie tylko świetnie się bawimy wraz z zaproszonymi gośćmi, ale przede wszystkim wspieramy szczytny cel Fundacji Jurka Owsiaka.
Zbieramy również pieniądze na hospicja, schroniska dla zwierząt, a nawet budowę studni w Ugandzie.
Współpraca z instytucjami w Polsce i za granicą
Współpraca z instytucjami w Polsce, Irlandii i za granicą to bardzo ważna część działalności naszej szkoły. Współpracujemy mi. in. z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Senatem RP, Fundacją Edukacja dla Demokracji. Prowadzimy szkolenia, konferencje. Uczestniczymy w komisjach, ściśle współpracujemy zarówno z Ambasadą RP w Dublinie, jak i władzami Irlandii.
Federacja Edukacyjna Szkół Polonijnych w Irlandii KID
Federacja powstała 14 stycznia 2017 i zrzesza obecnie 19 organizacji edukacyjnych. KID - powstał jako odpowiedź na głębokie potrzeby tej części środowiska edukacyjnego Irlandii i Irlandii Północnej, której głos nie był dotąd słyszany. Szkoły i organizacje zrzeszone w Polskiej Federacji Edukacyjnej Irlandii od wielu lat działają na Zielonej Wyspie odnosząc liczne sukcesy i realizując wielkie projekty edukacyjne, polskie i irlandzkie.
Kampania społeczna #KTOTYJESTEŚ
Kampania społeczna #KTOTYJESTEŚ realizowana jest przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie we współpracy m.in. z Senatem RP, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Polska Szkoła SEN jest pomysłodawcą i partnerem merytorycznym kampanii. Akcja ta skierowana jest do mieszkających poza granicami kraju osób polskiego pochodzenia i polega na promowaniu nauki języka polskiego wśród dzieci mających polskie korzenie.
Integracja
Integracja polsko-irlandzka
Życie na emigracji to nieustanna integracja, zarówno ze środowiskiem polonijnym, jak i irlandzkim. Polska Szkoła SEN stara się pełnić funkcję mostu pomiędzy instytucjami irlandzkimi a Polakami mieszkającymi w Irlandii. Wynikiem czego zainicjowaliśmy szereg wydarzeń kulturalno-sportowych:
- Polsko - Irlandzki Festiwal Literacki przygotowany w partnerstwie z organizacją Irish Literature.
- Kick off - współpraca z Football Associacion of Ireland (FAI).
- Festiwal Polska Éire - festiwal powstał we współpracy Ambasady Polski w Dublinie na czele z Charge d’Affair Piotrem Rakowskim, irlandzkim Ministerem Aodhán Ó Ríordáin i FAI.
- Parada św. Patryka, dzięki współpracy z Festiwalem Św. Patryka, jako szkoła, bierzemy udział w największej paradzie w Dublinie już kilka lat z rzędu.
-Co roku, już 9 lat dokładnie, organizujemy Olimpiadę Szkół Polonijnych z Irlandii i Irlandii Północnej, na którą regularnie stawia się kilkanaście szkół.
-Dzień dziecka, czy Dzień Otwarty, organizowane co roku, to także okazja do spotkania się z środowiskiem polonijnym, do zaprezentowania naszych dokonań, a przede wszystkim zachęcenie do uczęszczania do polskiej szkoły i doskonalenia języka polskiego.
Obszary do rozwoju
-stworzenie całościowego programu i systemu nauczania wraz z pomocami naukowymi i podręcznikami do wszystkich oddziałów klasowych
-naszym celem jest by każdy uczeń Polskiej Szkoły SEN w Dublinie zwiedził najważniejsze regiony Polski i choć raz odwiedził ziemie dawnej Rzeczypospolitej Polskiej- kresy wschodnie, regiony Lwowa i Wilna
-kontynuowanie ogólnoświatowej kampanii społecznościowej "Kto Ty jesteś", zachęcającej do uczęszczania do polskich szkól, promowanie dwujęzyczności. Wychowywanie kolejnych pokoleń młodych ambasadorów Polski na świecie
-rozwijanie wydawnictwa Szkoły SEN i ośrodka szkoleniowego dla nauczycieli
INFORMACJE O UCZNIACH
liczba uczniów, wiek uczniów, ilość klas
Łączna liczba uczniów - 679
w tym:
oddział przedszkolny liczba dzieci: 59
ilość uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej -565
ilość uczniów uczęszczających do liceum – 55
ilość klas 34
OPIS DO ZDJĘĆ
Zdjęcia przedstawiają wycinki z życia Szkoły SEN; budynek naszej szkoły, kadrę Nauczycieli, podróże po Polsce i Europie, Paradę św. Patryka, w której rokrocznie bierzemy udział, Olimpiadę Szkół Polonijnych organizowaną przez SEN, naszych uczniów, teatr, bal dla Rodziców i Nauczycieli, Kampanię społeczną-Kto Ty Jesteś. Szczegóły w zakładce -CHARAKTERYSTYKA PLACÓWKI.
TA SZKOŁA NAWIĄZAŁĄ JUŻ WSPÓŁPRACĘ Z:
WYBIERZ INNĄ SZKOŁĘ Z BAZY DANYCH