RODZAJ PLACÓWKI:
Szkoła Społeczna, Nr rejestracji w ORPEG 8197
LOGO PLACÓWKI
STRONA WWW
DZIAŁANIE I
TAK - Wsparcie merytoryczne i opieka szkoły polonijnej przez szkołę polską w oparciu o zasadę partnerstwa.
DZIAŁANIE II
TAK - Uzyskanie Certyfikatu Szkoła 6.0
DZIAŁANIE III
TAK - Realizacja partnerskich projektów edukacyjnych
1. Współpraca kadry pedagogicznej:
opracowanie wspólnych programów
opracowanie innowacji dydaktycznych
wymiana doświadczeń
wizyty studyjne (mobilność nauczycieli)
2. Podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności nauczycieli poprzez udział w formach doskonalenia organizowanych przez ODN SWP
kursy
szkolenia
staże metodyczne
konferencje
3. Współpraca dzieci i młodzieży:
działania z wykorzystaniem platformy
wymiana dzieci i młodzieży (mobilność uczniów)
konkursy
projekty edukacyjne
inicjatywy związane z celami programu
4. Aktywizacja lokalnego środowiska
inicjatywy edukacyjne włączające rodziców
KRÓTKI OPIS PLACÓWKI
specyfika, podejmowane działania, mocne strony, obszary do rozwoju
Polska Szkoła Społeczna im.I.Domeyki działa od 1988 roku, ukończyło ją ponad 8 tysięcy uczniów, z których ponad 5000 studiowało lub studiuje na wyższych polskich uczelniach. Wychowaliśmy kilka pokoleń młodych Polaków i miłośników Polski. W ostatnich 7 latach co roku wysyłamy na studia do Polski ok.200 maturzystów, najlepszych uczniów z Brześcia i rejonu brzeskiego. W ciągu 2018-2019 r. nauczyciele i przyjaciele Szkoły organizowali liczne projekty edukacyjne i kulturotwórcze: olimpiady i konkursy ( „Historia w zwierciadle rodzinnej fotografii”, Konkurs poezji Z.Kabaty, Konkurs wiedzy o Witoldzie Pileckim), warsztaty i plenery, dni polskiej kultury i tygodnie filmu polskiego.
Szkoła jest także organizatorem kursów metodycznych dla nauczycieli języka polskiego i przedmiotów ojczystych Brześcia i obwodu brzeskiego, jest największym ośrodkiem edukacyjnym i metodycznym na Polesiu. Jest także Szkołą Liderów, co roku prowadzi szkolenia z zarządzania projektami dla młodzieży, a także dla liderów polskich obwodu brzeskiego
Nauczyciele Szkoły oraz polescy historycy i krajoznawcy już 15 rok wydają kwartalnik polski „Echa Polesia”, zarządzają stroną internetową www.echapolesia.pl Realizują program dokumentowania śladów polskości – program historii mówionej ”Uwolnić historię”, filmy są dostępne na stronie internetowej kwartalnika.
Nasza Szkoła od 30 lat dba o miejsca pamięci narodowej. Odsłoniliśmy dziesiątki krzyży i tablic pamiątkowych. Ostatnie nasze zrealizowane projekty- kwatera 11 Żołnierzy Wyklętych w Juszkiewiczach ( zamordowanych przez NKWD 5 kwietnia 1945 r.) oraz gruntowna renowacja grobowca Jana Mitraszewskiego, powstańca styczniowego, przyjaciela Traugutta w Kobryniu.
INFORMACJE O UCZNIACH
liczba uczniów, wiek uczniów, ilość klas
550 uczniów w wieku od 12 do 18 lat.
30 klas
OPIS DO ZDJĘĆ
Zdjęcia przedstawiają rożne formy działalności naszej Szkoły: wyjazdy krajoznawcze szlakiem wybitnych Polaków urodzonych na terenie obecnej Białorusi, opieka nad miejscami pamięci, akademie, konkursy (historyczne, plastyczne, recytatorskie), wyjazdy do Polski, wymiany młodzieżowe, kolonie.
Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z tą szkołą
wyślij zgłoszenie korzystając z formularza "Deklaracji współpracy" - link dostępny poniżej (kliknij w czerwony klawisz)