INFORMACJE O WYBRANEJ PLACÓWCE



Kraj: Polska Szkoła Podstawowa im. prof. Jana Czekanowskiego w Cmolasie Adres: Cmolas 36-105, Cmolas 269

RODZAJ PLACÓWKI:

organ prowadzący: Gmina Cmolas, publiczna szkoła podstawowa

LOGO PLACÓWKI



STRONA WWW

PROFIL - STRONA FACEBOOK


PLANOWANY UDZIAŁ W DZIAŁANIACH


DZIAŁANIE I

TAK - Wsparcie merytoryczne i opieka szkoły polonijnej przez szkołę polską w oparciu o zasadę partnerstwa.

DZIAŁANIE II

TAK - Uzyskanie Certyfikatu Szkoła 6.0

DZIAŁANIE III

TAK - Realizacja partnerskich projektów edukacyjnych


WYBRANE PLANOWANE OBSZARY DZIAŁAŃ PROJEKTOWYCH


1. Współpraca kadry pedagogicznej:

opracowanie wspólnych programów

opracowanie materiałów dydaktycznych

doradztwo metodyczne

wymiana doświadczeń

wizyty studyjne (mobilność nauczycieli)

2. Podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności nauczycieli poprzez udział w formach doskonalenia organizowanych przez ODN SWP

webinaria

konferencje

3. Współpraca dzieci i młodzieży:

działania z wykorzystaniem platformy

wymiana dzieci i młodzieży (mobilność uczniów)

konkursy

inicjatywy związane z celami programu

4. Aktywizacja lokalnego środowiska

inicjatywy edukacyjne włączające rodziców

inicjatywy edukacyjne włączające mieszkańców


CHARAKTERYSTYKA PLACÓWKI


KRÓTKI OPIS PLACÓWKI

specyfika, podejmowane działania, mocne strony, obszary do rozwoju

Szkoła posiada wykwalifikowaną kadrę i dyrekcję zaangażowaną w pracę. Władze gminy ściśle współpracują ze szkołą, doceniając znaczenie edukacji dla rozwoju społeczności lokalnej. Szkoła ma bazę dydaktyczną (krytą pływalnię, boiska sportowe, salę gimnastyczną, dwie pracownie komputerowe, tablice interaktywne, monitory wielofuncyjne). Systematycznie dokonywana diagnoza kierunkuje pracę szkoły. Nauczyciele prowadzą zajęcia pozalekcyjne: przedmiotowe, zainteresowań i dydaktyczno – wyrównawcze. Niestety liczbę ich uczestników ogranicza brak środków na opłatę dodatkowych odjazdów, gdyż większa część uczniów korzysta z dowozu do szkoły, ze względu na odległość miejsca zamieszkania od placówki. Promowanie osiągnięć uczniów w prasie szkolnej i lokalnej na uroczystościach, w których uczestniczą rodzice i przedstawiciele władz, pozytywnie wpływa na współpracę ze środowiskiem lokalnym.
Szkoła organizuje zajęcia z profilaktyki przeciwdziałania cyberprzemocy oraz zajęcia z bezpieczeństwa w sieci. Zrealizowane działania przez naszą szkołę, która otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim Konkursie Cybernautów są przykładem dobrych praktyk. Szkoła organizuje Powiatowy Konkurs Matematyczny i Powiatowy Festiwal Piosenki i podejmuje współpracę z Polską Szkołą im. W. Szymborskiej w Leuven przy organizacji tych konkursów. Poprzez kształtowanie właściwych postaw i zachowań na uroczystościach szkolnych wyrabia u uczniów szacunek dla symboli i tradycji narodowych. Istotnym kierunkiem działania jest zdobywanie wiedzy na temat własnego regionu. Uczniowie biorą udział w konkursach o tematyce patriotycznej i kulturowej. Grupa teatralna przygotowuje przedstawienia. Uczniowie nagrywają słuchowiska radiowe emitowane w rozgłośni radiowej. Podczas czytania treści utworów młodzież kształci dykcję, aby posługiwać się poprawną polszczyzną.
Szkoła kultywuje polskie tradycje i zwyczaje. Zamierzone cele są osiągane dzięki uzupełnianiu istniejącej bazy dydaktycznej szkoły. Nauczyciele na bieżąco podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe.
Uczniowie i rodzice mają bardzo wysokie aspiracje edukacyjne, które należałoby wzmacniać poprzez umożliwienie im szerszego kontaktu z kulturą, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań oraz umożliwienie kontaktu z Polonią poza granicami naszego kraju. Udział w projekcie poszerzy ofertę edukacyjną, przełamie bariery językowe i społeczne, umożliwi sprostanie wymogom współczesnej edukacji, a kadra oraz uczniowie z empatią będą mogli przygotować się na przyjęcie dzieci powracających zza granicy.

INFORMACJE O UCZNIACH

liczba uczniów, wiek uczniów, ilość klas

Liczba uczniów klas 1-8 : 324
Wiek uczniów: 7-14 lat
Liczba klas: 15

Liczba dzieci w oddziałach przedszkolnych: 31
Wiek dzieci: 6 lat
Liczba klas: 2


ZDJĘCIA PLACÓWKI


OPIS DO ZDJĘĆ

1 zdjęcie - Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Cmolasie wzięli udział w Powiatowym Festiwalu Teatrów. Odegrali sztukę pt. ,,Perypetie z magią" i zdobyli I miejsce.
2 zdjęcie - Z okazji Dnia matki i Dnia Ojca uczniowie zaprezentowali sztukę teatralną pt. ,,Niesforne siostry Kopciuszka". Młodzi aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role, a publiczność była zachwycona.
3 zdjęcie - Zdjęcie przedstawia scenę ze sztuki ,,Niesforne siostry Kopciuszka". W tle lasu znajdują się główni aktorzy, a wśród nich pojawia się Baba Jaga, która radzi dziewczynom, aby nie szły na wagary, tylko wracały do szkoły. Dialogi bohaterów są humorystyczne, dzięki czemu publiczność mogła doznać pozytywnych wrażeń.
4 zdjęcie - W hali sportowej w Cmolasie odbyła się akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
5 zdjęcie - Podczas akademii uczniowie w montażu słowno - muzycznym przypomnieli nam dzieje Polski, która walczyła o niepodległość.
6 zdjęcie - Najmłodsi uczniowie w odświętnych strojach i z chorągiewkami w rękach przemaszerowali wokół sali w rytmach patriotycznych pieśni podczas akademii patriotycznej.
7 zdjęcie - Uczniowie powiatu kolbuszowskiego podczas finału Konkursu matematycznego 1 z 10 w Szkole Podstawowej w Cmolasie.
8 zdjęcie - Pierwszoklasiści czytelnikami biblioteki szkolnej.



POWRÓT DO BAZY SZKÓŁ


NAWIĄZANIE WSPÓŁPRACY ZE SZKOŁĄ



TA SZKOŁA NAWIĄZAŁĄ JUŻ WSPÓŁPRACĘ Z:

Polska Szkoła im. W. Szymborskiej w Leuven, Belgia


WYBIERZ INNĄ SZKOŁĘ Z BAZY DANYCH








Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonia i Polakami za granicą.




PATRONAT MEDIALNY NAD PROJEKTEM ORAZ INFORMATYCZNY NAD PLATFORMĄ SZKOŁA 6.0





facebook