RODZAJ PLACÓWKI:
projekt Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego im. Adama Mickiewicza w Edynburgu
LOGO PLACÓWKI
STRONA WWW
PROFIL - STRONA FACEBOOK
DZIAŁANIE I
TAK - Wsparcie merytoryczne i opieka szkoły polonijnej przez szkołę polską w oparciu o zasadę partnerstwa.
DZIAŁANIE II
TAK - Uzyskanie Certyfikatu Szkoła 6.0
DZIAŁANIE III
TAK - Realizacja partnerskich projektów edukacyjnych
1. Współpraca kadry pedagogicznej:
opracowanie wspólnych programów
opracowanie innowacji dydaktycznych
opracowanie materiałów dydaktycznych
wymiana doświadczeń
wizyty studyjne (mobilność nauczycieli)
2. Podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności nauczycieli poprzez udział w formach doskonalenia organizowanych przez ODN SWP
webinaria
kursy
szkolenia
konferencje
zjazdy
3. Współpraca dzieci i młodzieży:
działania z wykorzystaniem platformy
wymiana dzieci i młodzieży (mobilność uczniów)
konkursy
projekty edukacyjne
inicjatywy związane z celami programu
4. Aktywizacja lokalnego środowiska
inicjatywy edukacyjne włączające rodziców
warsztaty dla rodziców
KRÓTKI OPIS PLACÓWKI
specyfika, podejmowane działania, mocne strony, obszary do rozwoju
Mały Instytut Języka Polskiego “Poloniusz” w Edynburgu jest projektem Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego im. Adama Mickieiwcza w Edynburgu, które powstało w maju 2016 roku.
Stowarzyszenie to organizacja społeczna, której celem jest promowanie polskiej kultury, tradycji historycznych, języka i obyczajów, a także integracja Polaków na terenie Edynburga oraz Szkocji. Ponadto Stowarzyszenie swoją uwagę kieruje także na młodych i najmłodszych Polaków, stąd pomysł stworzenia polskiej szkoły, by poprzez rzetelną edukację przekazywać młodemu pokoleniu wiedzę o kraju, z którego pochodzą, w ich ojczystym języku.
Mały Instytut Języka Polskiego “Poloniusz” zaczął być formowany w czerwcu 2016 roku, by we wrześniu mogło rozpocząć się nauczanie. Na początku pracowało w szkole tylko trzech nauczycieli, ale z roku na rok liczba uczniów i nauczycieli się zwiększała.
Nauczanie w Poloniuszu oparte jest o Podstawę Programową dla uczniów polskich uczących się za granicą oraz o materiały własne stworzone przez naszych nauczycieli. W nauczaniu języka polskiego, historii oraz katechezy korzystamy z podręczników, na których pracują nauczyciele w Polsce oraz z materiałów własnych.
Staramy się, aby w naszej szkole poziom nauczania był odpowiednio wysoki. Uczniów przypisujemy do poszczególnych klas na podstawie ich poziomu języka polskiego. Zajęcia są przemyślane i tak skomponowane, by zachęcić uczniów do nauki, uwzględniając fakt, iż są to dla naszych podoopiecznych zajęcia dodatkowe.
Poza nauczaniem języka ojczystego w mowie, piśmie i czytaniu, staramy się także nawiązywać do obyczajów oraz kultury naszego kraju, stąd różnego rodzaju spotkania i akademie,w których nasi uczniowie biorą czynny udział. Celebrujemy więc 11 listopada, Boże Narodzenia, Wielkanoc, święta majowe itp., dzięki temu uczniowie uczą się polskich pieśni i wierszy, piosenek i kolęd, znają też obyczaje, które towarzyszą różnym świętom.
INFORMACJE O UCZNIACH
liczba uczniów, wiek uczniów, ilość klas
Aktualnie w Poloniuszu uczy się około 150 uczniów w 10 oddziałach klasowych, zaczynając od zerówki, w której są najmłodsi uczniowie w wieku od 4 do 5 lat, a kończąc na najstarszych uczniach z grupy 6, w której są 12, 13 i 14-letni uczniowie.
OPIS DO ZDJĘĆ
W Małym Instytucie Języka Polskiego "Poloniusz" poza rzetelnym nauczaniem języka polskiego staramy się także uatrakcyjniać czas naszym podopoiecznym i ich bliskim poprzez celebrowanie różnych świąt, takich jak 11 listopada (zdjęcie nr 1), jasełka (zdjęcie nr 5), koncert kolęd (zdjęcie nr 6) oraz organizowanie m.in. POLONIADY, czyli Olimpiady Wiedzy o Polsce dla uczniów szkół polskich i organizacji polonijnych ze Szkocji ( zdjęcie nr 8 i 9) czy też Majowego Pikniku Rodzinnego, który na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń polonijnych, podobnie jak Poloniada, i gromadzi rokrocznie tłumy (zdjęcie nr 2 i 3). Rokrocznie też uroczyście rozpoczynamy nowy rok szkolny (zdjęcie nr 7) pasując na ucznia Poloniusza nowych podopiecznych naszej szkoły. Jako, że w logo naszej szkoły jest bocian, mamy więc w naszej szkoły całą rodzinę bocianów - zdjęcie nr 9, które wzbudzają niezwykłą sympatię naszych uczniów i nie tylko ich.
TA SZKOŁA NAWIĄZAŁĄ JUŻ WSPÓŁPRACĘ Z:
WYBIERZ INNĄ SZKOŁĘ Z BAZY DANYCH