INFORMACJE O WYBRANEJ PLACÓWCE



Kraj: Szkocja Mały Instytut Języka Polskiego "Poloniusz" w Edynburgu Adres: Craigentinny Community Centre 9 Loaning Road EH7 6JE Edinburgh

RODZAJ PLACÓWKI:

projekt Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego im. Adama Mickiewicza w Edynburgu

LOGO PLACÓWKI




PLANOWANY UDZIAŁ W DZIAŁANIACH


DZIAŁANIE I

TAK - Wsparcie merytoryczne i opieka szkoły polonijnej przez szkołę polską w oparciu o zasadę partnerstwa.

DZIAŁANIE II

TAK - Uzyskanie Certyfikatu Szkoła 6.0

DZIAŁANIE III

TAK - Realizacja partnerskich projektów edukacyjnych


WYBRANE PLANOWANE OBSZARY DZIAŁAŃ PROJEKTOWYCH


1. Współpraca kadry pedagogicznej:

opracowanie wspólnych programów

opracowanie innowacji dydaktycznych

opracowanie materiałów dydaktycznych

wymiana doświadczeń

wizyty studyjne (mobilność nauczycieli)

2. Podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności nauczycieli poprzez udział w formach doskonalenia organizowanych przez ODN SWP

webinaria

kursy

szkolenia

konferencje

zjazdy

3. Współpraca dzieci i młodzieży:

działania z wykorzystaniem platformy

wymiana dzieci i młodzieży (mobilność uczniów)

konkursy

projekty edukacyjne

inicjatywy związane z celami programu

4. Aktywizacja lokalnego środowiska

inicjatywy edukacyjne włączające rodziców

warsztaty dla rodziców


CHARAKTERYSTYKA PLACÓWKI


KRÓTKI OPIS PLACÓWKI

specyfika, podejmowane działania, mocne strony, obszary do rozwoju

Mały Instytut Języka Polskiego “Poloniusz” w Edynburgu jest projektem Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego im. Adama Mickieiwcza w Edynburgu, które powstało w maju 2016 roku.

Stowarzyszenie to organizacja społeczna, której celem jest promowanie polskiej kultury, tradycji historycznych, języka i obyczajów, a także integracja Polaków na terenie Edynburga oraz Szkocji. Ponadto Stowarzyszenie swoją uwagę kieruje także na młodych i najmłodszych Polaków, stąd pomysł stworzenia polskiej szkoły, by poprzez rzetelną edukację przekazywać młodemu pokoleniu wiedzę o kraju, z którego pochodzą, w ich ojczystym języku.

Mały Instytut Języka Polskiego “Poloniusz” zaczął być formowany w czerwcu 2016 roku, by we wrześniu mogło rozpocząć się nauczanie. Na początku pracowało w szkole tylko trzech nauczycieli, ale z roku na rok liczba uczniów i nauczycieli się zwiększała.

Nauczanie w Poloniuszu oparte jest o Podstawę Programową dla uczniów polskich uczących się za granicą oraz o materiały własne stworzone przez naszych nauczycieli. W nauczaniu języka polskiego, historii oraz katechezy korzystamy z podręczników, na których pracują nauczyciele w Polsce oraz z materiałów własnych.

Staramy się, aby w naszej szkole poziom nauczania był odpowiednio wysoki. Uczniów przypisujemy do poszczególnych klas na podstawie ich poziomu języka polskiego. Zajęcia są przemyślane i tak skomponowane, by zachęcić uczniów do nauki, uwzględniając fakt, iż są to dla naszych podoopiecznych zajęcia dodatkowe.

Poza nauczaniem języka ojczystego w mowie, piśmie i czytaniu, staramy się także nawiązywać do obyczajów oraz kultury naszego kraju, stąd różnego rodzaju spotkania i akademie,w których nasi uczniowie biorą czynny udział. Celebrujemy więc 11 listopada, Boże Narodzenia, Wielkanoc, święta majowe itp., dzięki temu uczniowie uczą się polskich pieśni i wierszy, piosenek i kolęd, znają też obyczaje, które towarzyszą różnym świętom.

INFORMACJE O UCZNIACH

liczba uczniów, wiek uczniów, ilość klas

Aktualnie w Poloniuszu uczy się około 150 uczniów w 10 oddziałach klasowych, zaczynając od zerówki, w której są najmłodsi uczniowie w wieku od 4 do 5 lat, a kończąc na najstarszych uczniach z grupy 6, w której są 12, 13 i 14-letni uczniowie.


ZDJĘCIA PLACÓWKI


OPIS DO ZDJĘĆ

W Małym Instytucie Języka Polskiego "Poloniusz" poza rzetelnym nauczaniem języka polskiego staramy się także uatrakcyjniać czas naszym podopoiecznym i ich bliskim poprzez celebrowanie różnych świąt, takich jak 11 listopada (zdjęcie nr 1), jasełka (zdjęcie nr 5), koncert kolęd (zdjęcie nr 6) oraz organizowanie m.in. POLONIADY, czyli Olimpiady Wiedzy o Polsce dla uczniów szkół polskich i organizacji polonijnych ze Szkocji ( zdjęcie nr 8 i 9) czy też Majowego Pikniku Rodzinnego, który na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń polonijnych, podobnie jak Poloniada, i gromadzi rokrocznie tłumy (zdjęcie nr 2 i 3). Rokrocznie też uroczyście rozpoczynamy nowy rok szkolny (zdjęcie nr 7) pasując na ucznia Poloniusza nowych podopiecznych naszej szkoły. Jako, że w logo naszej szkoły jest bocian, mamy więc w naszej szkoły całą rodzinę bocianów - zdjęcie nr 9, które wzbudzają niezwykłą sympatię naszych uczniów i nie tylko ich.



POWRÓT DO BAZY SZKÓŁ


NAWIĄZANIE WSPÓŁPRACY ZE SZKOŁĄ



TA SZKOŁA NAWIĄZAŁĄ JUŻ WSPÓŁPRACĘ Z:

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jarosława Dąbrowskiego, Dębno, Polska


WYBIERZ INNĄ SZKOŁĘ Z BAZY DANYCH








Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonia i Polakami za granicą.




PATRONAT MEDIALNY NAD PROJEKTEM ORAZ INFORMATYCZNY NAD PLATFORMĄ SZKOŁA 6.0





facebook