INFORMACJE O WYBRANEJ PLACÓWCE



Kraj: Polska Szkoła Podstawowa im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie Adres: 96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 27

RODZAJ PLACÓWKI:

publiczna szkoła podstawowa

LOGO PLACÓWKI




PLANOWANY UDZIAŁ W DZIAŁANIACH


DZIAŁANIE I

TAK - Wsparcie merytoryczne i opieka szkoły polonijnej przez szkołę polską w oparciu o zasadę partnerstwa.

DZIAŁANIE II

TAK - Uzyskanie Certyfikatu Szkoła 6.0

DZIAŁANIE III

TAK - Realizacja partnerskich projektów edukacyjnych


WYBRANE PLANOWANE OBSZARY DZIAŁAŃ PROJEKTOWYCH


1. Współpraca kadry pedagogicznej:

doradztwo metodyczne

wymiana doświadczeń

2. Podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności nauczycieli poprzez udział w formach doskonalenia organizowanych przez ODN SWP

3. Współpraca dzieci i młodzieży:

wymiana dzieci i młodzieży (mobilność uczniów)

projekty edukacyjne

4. Aktywizacja lokalnego środowiska


CHARAKTERYSTYKA PLACÓWKI


KRÓTKI OPIS PLACÓWKI

specyfika, podejmowane działania, mocne strony, obszary do rozwoju

Szkoła Podstawowa im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie została utworzona uchwałą Rady Miejskiej w roku 2017 z połączenia Gimnazjum istniejącego od 2001 r., kiedy to nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu i Szkoły Podstawowej, której tradycje sięgają lat trzydziestych XX wieku. Uchwałą z kwietnia 2018 r. zmieniono dotychczasowe imię szkoły i nadano imię kompozytora, pedagoga, mszczonowianina – Jana Adama Maklakiewicza .
Szkoła jest szkołą rejonową, do której uczęszczają uczniowie z pobliskich miejscowości, oddalonych do 12 km, a nawet spoza rejonu, tj. z Kowies, Józefiny, Żyrardowa ( w roku szkolnym 2019/20 w szkole uczy się 767 uczniów).
Szkoła dba o jakość pracy, analizuje dotychczasowe osiągnięcia, wyniki egzaminów gimnazjalnych i modyfikuje ofertę edukacyjną. Wnioski z analiz i monitorowania podejmowanych działań są wykorzystywane do planowania pracy szkoły. Nauczyciele wspólnie planują działania oraz rozwiązują problemy edukacyjne i wychowawcze. Uczestniczą w wielu formach doskonalenia zawodowego, a zdobytą wiedzę wykorzystują w praktyce.
Szkoła posiada wykwalifikowaną, współpracującą ze sobą kadrę pedagogiczną – 80 nauczycieli, która jako cel główny stawia sobie realizację działań prowadzących do wszechstronnego rozwoju uczniów i budowania pozytywnego wizerunku Szkoły w środowisku lokalnym. Jesteśmy szkołą przyjazną, przygotowującą uczniów do samodzielnego funkcjonowania w otaczającym świecie, nastawionych na osiąganie sukcesów. Absolwenci szkoły są dobrze przygotowani do podejmowania samodzielnych decyzji, co do kierunku kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Program pracy szkoły ukierunkowany jest na ucznia, na jego potrzeby, a baza dydaktyczna jaką szkoła dysponuje umożliwia korzystanie z najnowszych zdobyczy techniki informacyjnej i informatycznej, rozwijając przy tym zainteresowania i zdolności uczniów. Poza tym, udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach i nagrody jakie uczniowie zdobywają pozwala im dokonywać samooceny wiadomości i umiejętności, a poprzez to budować poczucie własnej wartości. Szkoła kontynuuje wieloletnią współpracę ze środowiskiem lokalnym, dzięki czemu uczniowie mogą poznawać działania tych instytucji i ich wpływ na życie obywatela.
Budynek szkolny jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, toteż od 2004 r. uczniowie z różnymi potrzebami specjalnymi uczą się w klasach integracyjnych, obecnie także w klasie specjalnej, a niektórzy korzystają z rozwiązań edukacji włączającej.
Zajęcia w szkole odbywają się na jedną zmianę, a uczniowie mają do dyspozycji wielofunkcyjną aulę, 2 świetlice, bibliotekę z bogatym księgozbiorem, trzy pracownie informatyczne, pracownię fizyczną, chemiczną, biologiczną, przyrodniczą i inne z dużym zasobem pomocy dydaktycznych. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się na hali sportowej OSiR-u, „Orliku”, a moduł pływanie na „Termach Mszczonów”.
Języki obce nauczane na poziomie podstawowym – to angielski lub niemiecki, natomiast na poziomie rozszerzonym uczniowie kontynuują naukę języka angielskiego i niemieckiego.
W godzinach popołudniowych odbywają się konsultacje, koła zainteresowań i zajęcia dodatkowe, których oferta dostosowywana jest do potrzeb uczniów i wynika z ich zainteresowań. Nauczyciele wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów, proponują udział w zajęciach rozwijających zainteresowania – dla uczniów uzdolnionych i wyrównujących szanse edukacyjne – dla uczniów mających trudności w nauce. Są to zajęcia: koła historycznego, koła informatycznego, koła przyrodniczego, kół językowych, koła matematycznego i humanistycznego, koła teatralnego, koła dziennikarskiego (uczniowie redagują gazetkę szkolną „Zapytnik”) , koła plastycznego, zajęć tanecznych. Prowadzona jest terapia pedagogiczna i psychologiczna, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, dydaktyczno-wyrównawcze i logopedyczne oraz rewalidacyjne. Oprócz tego szkoła oferuje między innymi wsparcie poprzez umożliwienie konsultacji z pedagogiem i psychologiem. W ostatnich latach uczniowie realizowali indywidualne programy nauki – z matematyki, historii, chemii, biologii, języka niemieckiego i języka angielskiego.
Młodzież aktywnie uczestniczy w akcjach charytatywnych (współpraca ze Świetlicą Terapeutyczną „Uśmiech dziecka”). Realizuje liczne projekt edukacyjne (Centrum Edukacji Obywatelskiej, w poprzednich latach „Szkoła z klasą” , „Szkoła ucząca się”, obecnie „Historionauci”, „Klimat to temat” ), aktywnie uczestniczy w projektach, np. „Drogi Polaków do demokratycznej ojczyzny w latach 1945 – 1989” - ogólnoszkolna impreza z okazji Dnia Wolności i Praw Obywatelskich ; akcja „Żonkile” – sadzenie żonkili przed szkołą z okazji 75 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim; realizacja projektu Marszałka Województwa Mazowieckiego „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”, udział w Dniu Bezpiecznego Internetu w ramach projektu ogólnopolskiego „Bezpieczni w sieci” i konkursach lokalnych oraz wycieczkach szkolnych. Współpraca z Rodzicami przebiega dobrze – wspólnie organizujemy Piknik Rodzinny, spotkanie środowiskowe dla uczniów, rodziców i mieszkańców Mszczonowa. Uczniowie działają w szkolnym wolontariacie na rzecz potrzebujących organizując akcje, np. Jałmużna Wielkopostna, Szlachetna paczka, Wspieramy schronisko dla zwierząt – zbieramy karmę dla zwierząt, korki plastikowe na wózki inwalidzkie, okulary dla Afryki, telefony komórkowe. W 2009 r. z okazji przybycia do Mszczonowa na obchody 40 rocznicy Bitwy Mszczonowskiej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego szkoła brała udział w przygotowaniu programu artystycznego.
Uczniowie szkoły osiągnęli wiele sukcesów w konkursach, zawodach, warto wymienić finalistów konkursów kuratoryjnych – „Logia 2006”, historia ( 2012/13) i laureatów konkursu języka polskiego - (2006/07), (2013/14), (2014/15) (2017/18); języka rosyjskiego (2012/13) , języka angielskiego (2017/18) i historii (2014/15). W ubiegłym roku sukcesem było wyróżnienie w Konkursie Recytatorskim „Warszawska Syrenka”, nagroda w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „ A to Polska właśnie” i powiatowym konkursie dziennikarskim „ Niedziela bez teleranka, czyli stan wojenny oczami dziecka”, w Ogólnopolskiej Akademii Konkurs Wiedzy o Prawie.
Szkoła pozyskuje środki na rozwój, i tak w tym roku szkolnym rozpoczęliśmy realizacje projektu „Pytaj, badaj, wnioskuj, działaj” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego , działania 10.1 Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, poddziałania 10.1.1 Edukacja ogólna ( zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia dodatkowe rozwijające uzdolnienia uczniów z języka angielskiego i rozwijające kompetencje cyfrowe oraz doposażenie pracowni informatycznych i matematyczno-przyrodniczych.
Bardzo duża grupa uczniów uczęszcza na zajęcia sportowe UKS-u „Olimpijczyk 2008”, założonego przez nauczycieli szkoły i finansowanego m.in. przez Urząd Miejski w Mszczonowie ze środków przeznaczonych na wspieranie projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe. Na zajęciach uczniowie rozwijają swoje pasje z zakresu lekkiej atletyki, pływania, tańca –cheerleaders, piłki siatkowej i piłki nożnej.
Od roku 2009 szkoła współpracuje z Altenerding w Bawarii – szkołą partnerską, organizując wymiany młodzieży polsko-niemieckiej, dzięki czemu uczniowie rozwijają umiejętności językowe i poznają nowych ludzi, nieobca jest im wielokulturowość i otwartość.
Dyrektor szkoły wraz z Radą Pedagogiczną są otwarci na współpracę z rodzicami na rzecz uczniów, pozostają do ich dyspozycji w wygodnym dla rodziców czasie, w celu omówienia spraw uznanych tak przez jedną, jak i drugą stronę za istotne.

INFORMACJE O UCZNIACH

liczba uczniów, wiek uczniów, ilość klas

Liczba uczniów: 767
Wiek uczniów: 7-15 lat
Ilość klas: 37


ZDJĘCIA PLACÓWKI


OPIS DO ZDJĘĆ

Zdjęcia z życia i działań szkoły.



POWRÓT DO BAZY SZKÓŁ


NAWIĄZANIE WSPÓŁPRACY ZE SZKOŁĄ



TA SZKOŁA NAWIĄZAŁĄ JUŻ WSPÓŁPRACĘ Z:

Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie


WYBIERZ INNĄ SZKOŁĘ Z BAZY DANYCH








Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonia i Polakami za granicą.




PATRONAT MEDIALNY NAD PROJEKTEM ORAZ INFORMATYCZNY NAD PLATFORMĄ SZKOŁA 6.0





facebook