RODZAJ PLACÓWKI:
organ prowadzący - Miasto Białystok
LOGO PLACÓWKI
STRONA WWW
PROFIL - STRONA FACEBOOK
DZIAŁANIE I
TAK - Wsparcie merytoryczne i opieka szkoły polonijnej przez szkołę polską w oparciu o zasadę partnerstwa.
DZIAŁANIE II
TAK - Uzyskanie Certyfikatu Szkoła 6.0
DZIAŁANIE III
TAK - Realizacja partnerskich projektów edukacyjnych
1. Współpraca kadry pedagogicznej:
opracowanie wspólnych programów
opracowanie innowacji dydaktycznych
opracowanie materiałów dydaktycznych
doradztwo metodyczne
wymiana doświadczeń
wizyty studyjne (mobilność nauczycieli)
2. Podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności nauczycieli poprzez udział w formach doskonalenia organizowanych przez ODN SWP
webinaria
szkolenia
staże metodyczne
konferencje
3. Współpraca dzieci i młodzieży:
działania z wykorzystaniem platformy
wymiana dzieci i młodzieży (mobilność uczniów)
konkursy
projekty edukacyjne
inicjatywy związane z celami programu
4. Aktywizacja lokalnego środowiska
inicjatywy edukacyjne włączające rodziców
inicjatywy edukacyjne włączające mieszkańców
KRÓTKI OPIS PLACÓWKI
specyfika, podejmowane działania, mocne strony, obszary do rozwoju
W białostockiej „Dziewiętnastce” uczy się ponad 800 uczniów. Szkoła zlokalizowana jest na zielonym osiedlu „Piasta”, w centrum miasta. Placówka może się poszczycić bogatą 60-letnią tradycją. We wszystkich naszych działaniach widoczne jest łączenie szacunku dla tradycji z nowoczesnością i cyfryzacją nauczania.
Misją szkoły jest myśl Horacego „Odważ się być mądrym”. Pragniemy, aby każdy uczeń doświadczył sukcesu. Zachęcamy do zdobywania wiedzy, wierząc, że nauka jest prawem, a nie obowiązkiem.
Wyrażamy ideę myślenia o szkole jako ciekawym, inspirującym, przyjaznym i bezpiecznym miejscu, w którym chce się być – miejscu, w którym buduje się i spotyka wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli. W szkole nie ma dzwonka, punktualność traktujemy jako wewnętrzny obowiązek. Tworzymy przestrzeń sprzyjającą dobrej nauce i kreatywnej zabawie. Zrywamy z nudą, aranżując nowoczesne wielofunkcyjne sale lekcyjne, a korytarze adaptując jako przestrzeń do zabawy i wypoczynku. Każda klasa wyposażona jest w sprzęt multimedialny i dostęp do Internetu.
Ważne jest dla nas, by uczniowie czerpali radość z uczenia się. Oferujemy ciekawy program zajęć pozalekcyjnych. Realizujemy innowacje pedagogiczne i projekty, m. in. „Drzewo spełnionych marzeń”, „Kreatywna Dziewiętnastka”, „Wspólnie pokonamy szkolne progi i bariery”. Organizujemy lekcje żywej historii. W ramach śpiewającej klasy uczniowie tworzą chór „Figielek”. Wraz z chórem „Rozśpiewana Dziewiętnastka” bierzemy udział w programie „Rozśpiewany Białystok”, uczestniczymy w wielu konkursach i koncertach. Jesteśmy jedną z niewielu szkół w Polsce i jedyną w rejonie, która oferuje swoim uczniom zajęcia brydża sportowego. Możemy pochwalić się II miejscem w Mistrzostwach Młodzików. Uczniowie rozwijają swoje pasje w klasach sportowych o profilu koszykówka. Rokrocznie organizujemy Rowerowy Rajd Papieski, w którym udział biorą uczniowie, nauczyciele, rodzice, dziadkowie i przyjaciele szkoły. Jesteśmy organizatorem wielu cyklicznych imprez dla dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół i placówek naszego miasta oraz regionu m.in.: Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Dyrektora Szkoły, Gry Miejskiej „Z Piłsudskim po Białymstoku”, Miejskiego Koncertu Kolęd i Pastorałek, Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Podlaskiego Konkursu Pięknego Czytania, Miejskiego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas III i VIII. Ponadto nasi nauczyciele i uczniowie biorą udział w licznych projektach i programach edukacyjnych, takich jak: Europejski Program Edukacyjny „Uczenie się przez całe życie”, Comenius, Erasmus+, Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół, Lepsza Szkoła, Radosna Szkoła.
Mamy „Uczniowski budżet partycypacyjny” i „Salę z duszą” – projekty finansowane ze środków rady rodziców. Uczniowie podejmują różnorodne działania na rzecz swojego rozwoju i rozwoju szkoły, proponują i realizują inicjatywy szkolne i pozaszkolne poprzez dobrze pracujący Samorząd Uczniowski.
Daliśmy się też „wkręcić w pomaganie”, rokrocznie zbieramy nakrętki. „Biegamy, bo pomagamy”, organizujemy spektakle charytatywne i „Jarmark za grosik”. Zebrane w ramach tych akcji środki finansowe przeznaczamy na Domowe Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku, „Adopcję na odległość”, podopiecznych Szymona Hołowni w Kasisi, Emilce, która dzięki naszemu wsparciu mogła już kilkukrotnie wyjechać na turnus delfinoterapii do Turcji i na Ukrainę. Udzielamy też wsparcia innym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i potrzebują pomocy.
Od 15 lat współpracujemy z Polakami na Litwie (Suderwską Szkołą Podstawową im. M. Zdziechowskiego). Jesteśmy w grupie założycielskiej Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Sztandar naszej szkoły został odznaczony przez Sybiraków Medalem Pro Memoria.
Nasze plany to kontynuacja rozpoczętych i podejmowanie nowych wyzwań, które potwierdzają, że nasi uczniowie są ” ODWAŻNI i PEŁNI MĄDROŚCI, PRACOWICI i WYTRWALI, WDZIĘCZNI i HOJNI, WSPÓŁCZUJĄCY i DOBRZY DLA INNYCH, SAMODZIELNI i POMYSŁOWI” Przyświeca nam myśl: „Warto próbować każdego dnia zmieniać choć trochę swój świat na lepszy, bo cokolwiek to więcej niż nic, odrobina to więcej niż cokolwiek, trochę – to więcej niż odrobina…”
INFORMACJE O UCZNIACH
liczba uczniów, wiek uczniów, ilość klas
Do szkoły (kl. I-VIII) uczęszcza ponad 800 uczniów. Uczniowie pracują w 35 oddziałach, z czego
11 oddziałów to klasy I-III
24 oddziały to klasy IV-VIII
OPIS DO ZDJĘĆ
Tworzymy szkołę inspirującą do działania, przyjazną, kreatywną, innowacyjną, począwszy od przestrzeni, poprzez zadania dydaktyczne i wychowawcze, aby przygotować ucznia do samodzielnego i twórczego życia w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości.
Ważna jest dla nas nie tylko nauka ale i fakt, że dzieci są radosne i zadowolone.
Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z tą szkołą
wyślij zgłoszenie korzystając z formularza "Deklaracji współpracy" - link dostępny poniżej (kliknij w czerwony klawisz)