RODZAJ PLACÓWKI:
Zespół obejmuje szkołę podstawową i liceum, organem prowadzącym jest Inspektoria św. Stanisława Kostki w Warszawie
LOGO PLACÓWKI
STRONA WWW
PROFIL - STRONA FACEBOOK
DZIAŁANIE I
TAK - Wsparcie merytoryczne i opieka szkoły polonijnej przez szkołę polską w oparciu o zasadę partnerstwa.
DZIAŁANIE II
TAK - Uzyskanie Certyfikatu Szkoła 6.0
DZIAŁANIE III
TAK - Realizacja partnerskich projektów edukacyjnych
1. Współpraca kadry pedagogicznej:
opracowanie wspólnych programów
opracowanie innowacji dydaktycznych
wymiana doświadczeń
wizyty studyjne (mobilność nauczycieli)
2. Podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności nauczycieli poprzez udział w formach doskonalenia organizowanych przez ODN SWP
kursy
staże metodyczne
zjazdy
3. Współpraca dzieci i młodzieży:
działania z wykorzystaniem platformy
wymiana dzieci i młodzieży (mobilność uczniów)
konkursy
projekty edukacyjne
4. Aktywizacja lokalnego środowiska
inicjatywy edukacyjne włączające rodziców
warsztaty dla rodziców
KRÓTKI OPIS PLACÓWKI
specyfika, podejmowane działania, mocne strony, obszary do rozwoju
Zespół Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae” jest placówką prowadzoną przez Zgromadzenie Księży Salezjanów. Historia szkoły sięga 1925 r., kiedy istniejące w mieście gimnazjum męskie zostało powierzone salezjanom i zaczęło funkcjonować jako Gimnazjum Humanistyczne im. H. Sienkiewicza. W tym samym roku został wybudowany kościół pod wezwaniem św. Jana Bosko pełniący rolę kościoła szkolnego. W 1926 powstało gimnazjum żeńskie, którego prowadzenie również zostało powierzone salezjanom.
W czasie okupacji hitlerowskiej naukę prowadzono w formie tajnych kompletów. W 1944 roku wznowiło swą działalność Salezjańskie Gimnazjum i Licem Humanistyczne. Niestety w roku 1948, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, władze państwowe bezprawnie odebrały salezjanom budynek szkolny, przeznaczając go na państwową szkołę podstawową. Pod koniec 1992 roku władze Sokołowa Podlaskiego postanowiły wystąpić z prośbą do Zgromadzenia Salezjańskiego, aby podjęło na nowo działalność oświatowo-wychowawczą na terenie Sokołowa. Odpowiedzią na przedstawioną propozycję było otwarcie 1 września 1993 roku Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. Wraz z reformą oświaty w 1999r. utworzone zostało Salezjańskie Gimnazjum, a obecnie, oprócz liceum, działa także Salezjańska Szkoła Podstawowa.
Placówka prowadzi działalność w oparciu o system wychowawczy księdza Jana Bosko, który zakłada towarzyszenie młodym ludziom w ich rozwoju, wspieranie i rozwijanie talentów i sprawności, dążenie do doskonałości i świętości.
Mocną stroną naszej placówki jest poziom nauczania – uczniowie od wielu lat osiągają wysokie wyniki w nauce, czego efektem są bardzo dobre wyniki egzaminów zewnętrznych.
Nasza młodzież regularnie uczestniczy w konkursach i projektach edukacyjnych, często o zasięgu międzynarodowym. Są to m.in. projekt International Village, wymiana młodzieży polsko-niemieckiej w Krzyżowej, międzynarodowy projekt wymiany praktyk AIESEC, konkursy literackie, recytatorskie, plastyczne, muzyczne, ekologiczne o zasięgu ogólnopolskim.
Życie szkoły, oprócz nauki, to wiele imprez i uroczystości na stałe wpisanych do szkolnego kalendarium. Uczniowie spotykają się na szkolnych dyskotekach, prezentacji talentów podczas "Cecyliady", Boskim Festiwalu. Piękną tradycję ma szkolna Wigilia, która co roku gromadzi nie tylko nauczycieli, uczniów i ich rodziców ale również absolwentów. W czasie karnawału corocznie organizowany jest bal, w szkole odbywa się też studniówka.
Wolny czas uczniowie również mogą spędzać razem. Każda klasa kilka razy w roku wyjeżdża na jedno- lub kilkudniowe wycieczki. Jest również możliwość spędzania czasu w oratorium lub na zjęciach sportowych.
Jesteśmy obecni również w działaniach organizowanych w lokalnym środowisku - nasi uczniowie systematycznie biorą udział w konkursach czy projektach organizowanych przez instytucje miejskie lub inne szkoły (np. Konkurs Wiedzy o Sokołowie Podlaskim) czy też miejskich obchodach świąt narodowych i uroczystości. Niektóre z nich zostały zainicjowane przez naszą szkołę, jak np. uczestnictwo Sokołowa w Orszaku Trzech Króli.
Jesteśmy szkołą otwartą na nowe wyzwania i projekty, a nasi uczniowie chętnie uczestniczą w różnych działaniach organizowanych w szkole i poza nią.
INFORMACJE O UCZNIACH
liczba uczniów, wiek uczniów, ilość klas
Wiek uczniów - od 6 do 19 lat
Liczba uczniów -
243 uczniów w 9 oddziałach liceum
195 uczniów w 11 oddziałach szkoły podstawowej
OPIS DO ZDJĘĆ
Galerie na naszej stronie internetowej są pełne zdjęć z najrozmaitszych szkolnych uroczystości, zawodów sportowych, wycieczek i wyjazdów, a także wizyt gości w naszej szkole. Zapraszamy na stronę internetową szkoły www.sdb.pl
Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z tą szkołą
wyślij zgłoszenie korzystając z formularza "Deklaracji współpracy" - link dostępny poniżej (kliknij w czerwony klawisz)