RODZAJ PLACÓWKI:
Zespół Szkół Technicznych to publiczna szkoła ponadpodstawowa, której organem prowadzącym jest Gmina Miasto Częstochowa. W skład szkoły wchodzą: Technikum nr 12 im. Jana Pawła II i Branżowa Szkoła I stopnia nr 10 im. Jana Pawła II.
LOGO PLACÓWKI
STRONA WWW
PROFIL - STRONA FACEBOOK
DZIAŁANIE I
TAK - Wsparcie merytoryczne i opieka szkoły polonijnej przez szkołę polską w oparciu o zasadę partnerstwa.
DZIAŁANIE II
TAK - Uzyskanie Certyfikatu Szkoła 6.0
DZIAŁANIE III
TAK - Realizacja partnerskich projektów edukacyjnych
1. Współpraca kadry pedagogicznej:
opracowanie wspólnych programów
opracowanie innowacji dydaktycznych
opracowanie materiałów dydaktycznych
doradztwo metodyczne
wymiana doświadczeń
wizyty studyjne (mobilność nauczycieli)
2. Podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności nauczycieli poprzez udział w formach doskonalenia organizowanych przez ODN SWP
webinaria
kursy
szkolenia
konferencje
3. Współpraca dzieci i młodzieży:
działania z wykorzystaniem platformy
wymiana dzieci i młodzieży (mobilność uczniów)
konkursy
projekty edukacyjne
inicjatywy związane z celami programu
4. Aktywizacja lokalnego środowiska
inicjatywy edukacyjne włączające mieszkańców
KRÓTKI OPIS PLACÓWKI
specyfika, podejmowane działania, mocne strony, obszary do rozwoju
Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie to szkoła, w której uczniowie uczą się, aby zdobyć kwalifikacje zawodowe (m.in. na kierunkach technik architektury krajobrazu, technik budownictwa, technik informatyk czy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a także monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie czy monter sieci i instalacji sanitarnych), ale także, aby poszerzać swoje horyzonty i zdobywać różnorodne doświadczenie. Dlatego też społeczność ZST do tej pory włączała się w realizację różnorodnych przedsięwzięć.
Uczniowie od kilku lat w ramach programu Erasmus + biorą udział w praktykach zagranicznych i wyjeżdżają do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii. Szkoła nawiązała również relację ze środowiskami polonijnymi na Łotwie, Litwie, Ukrainie i Białorusi. Uczniowie ZST brali udział w wyjazdach edukacyjno-patriotycznych na Kresy Wschodnie. W minionym roku szkolnym mieli również okazję gościć w swojej szkole rówieśników ze szkoły w Grodnie, którzy przybyli na wizytę do Częstochowy.
Społeczność szkolna poza kontaktem z innymi krajami europejskimi, angażuje się w pielęgnowanie tradycji i wartości patriotycznych, z uwzględnieniem nauki o regionie i historii „małej ojczyzny”, czyli w tym przypadku Częstochowy. W związku z tym w szkole realizowane były np. takie projekty jak „Częstochowa w 20-leciu międzywojennym” czy „CZĘSTOsięCHOWA – Nieodkryta Częstochowa”. Dużą uwagę zwraca się także na pielęgnowanie pamięci o patronie szkoły – Janie Pawle II. Przykładem takiego działania jest organizowany przez ZST Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji św. Jana Pawła II. Natomiast zważając na zawodowy profil szkoły, nauczyciele wraz z uczniami stale angażują się w projekty związane z poszerzaniem umiejętności zawodowych, np. „Zawodowa współpraca” czy też „Żyjmy w EKOMIEŚCIE – postawmy na energię odnawialną”.
Zdecydowanie mocnymi stronami społeczności szkolnej ZST jest odwaga i chęć sprostania nowym wyzwaniom, dlatego też uczniowie chętnie biorą udział w konkursach przedmiotowych i zawodowych, osiągając przy tym sukcesy.
INFORMACJE O UCZNIACH
liczba uczniów, wiek uczniów, ilość klas
W Zespole Szkół Technicznych w 26 klasach kształci się 667 uczniów w wieku od 15 do 20 lat. Co ciekawe, w technikum funkcjonują klasy mundurowe.
OPIS DO ZDJĘĆ
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych są zdecydowanie aktywni. Swój czas dzielą na naukę zawodów, poszerzanie wiedzy z zakresu przedmiotów ogólnokształcących, a także na angażowanie się w różnorodne inicjatywy w szkole oraz poza nią. Uczniowie chętnie dzielą się swoją wiedzą z młodszymi kolegami i koleżankami np. podczas Dnia Przedsiębiorczości czy Festiwalu Techniku, które są corocznie organizowane w szkole. Lubią również pomagać potrzebującym, dlatego często włączają się w akcje charytatywne i udzielają się w roli wolontariuszy. Społeczność szkolna zdecydowanie lubi sport – np. od kilku lat uczniowie uczestniczą w rajdach rowerowych. Uczniowie ZST są zdecydowanie mobilni – biorą udział w programie Erasmus +, a także wyjeżdżają na wycieczki w różne zakątki Polski oraz poza nią (na zdjęciach widoczne praktyki w Hiszpanii oraz pobyt na Ukrainie połączony z renowacją cmentarza w Rohatyniu).
Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z tą szkołą
wyślij zgłoszenie korzystając z formularza "Deklaracji współpracy" - link dostępny poniżej (kliknij w czerwony klawisz)