PROJEKT

Współpraca polsko-belgijska: Cmolas-Leuven

Szkoła Podstawowa im. prof. Jana Czekanowskiego w Cmolasie, Polska i Polska Szkoła im. W. Szymborskiej w Leuven, Belgia


Od października 2019 r. Szkoła Podstawowa im. prof. Jana Czekanowskiego w Cmolasie realizuje projekt ,,Szkoła 6.0” organizowany przez Stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska”.

Głównym celem projektu jest: podnoszenie jakości pracy i rozwój polonijnych oraz polskich placówek oświatowych, popularyzowanie wiedzy o Polsce, polskim języku, kulturze i historii poza granicami kraju, wymiana doświadczeń placówek partnerskich i zdobycie Certyfikatu Szkoły 6.0.

Naszą szkołą partnerską jest Polska Szkoła Leuven im. Wisławy Szymborskiej w Belgii. Uczniowie z Cmolasu z dużym entuzjazmem włączają się w działania podejmowane w placówce. Piszą listy i kartki z życzeniami do kolegów z Belgii, nagrywają filmiki z nauki gramatyki i ortografii, wysyłają również słuchowiska radiowe i inscenizacje. Uczniowie z zagranicy odpowiadają na listy, a w naszych klasach gości radość i euforia! Podczas czytania korespondencji młodzież dowiaduje się, czym się interesują ich rówieśnicy, jakie mają przedmioty i ile czasu spędzają w szkole. Oni również dzielą się z nami swoimi pomysłami. Na święta Bożego Narodzenia wymieniliśmy się kartkami świątecznymi. Uczniowie naszej szkoły tworzą prezentacje multimedialne z życzeniami. W obu szkołach odbyły się spotkania świąteczne i krótkie przedstawienia jasełkowe na podstawie wspólnie opracowanego scenariusza.

Już przystąpiliśmy do przygotowań przed świętami wielkanocnymi. Ważnym elementem jest również poznanie patronów obu szkół, dlatego cmolascy uczniowie przygotowali prezentacje w wersji elektronicznej. Oprócz tego zgromadzili również materiały przedstawiające historię szkoły w Cmolasie. Zadaniem nauczycieli jest wsparcie merytoryczne nauczycieli polonijnych. Chętnie dzielimy się scenariuszami, materiałami dydaktycznymi poprzez umieszczanie ich na platformie Szkoły 6.0. Bardzo ciekawym wydarzeniem w szkole polskiej były ostatnio zajęcia w ramach kampanii profilaktycznej „Klikam z głową” realizowanej przez pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej – Delegatura w Rzeszowie. Dzieci z klas najmłodszych 1-3nauczyły się, jak unikać zagrożeń i bezpiecznie surfować po Internecie. Uczniowie oprócz bardzo cennych informacji otrzymali ulotki i gry edukacyjne od prowadzących. Jest to już druga część zajęć edukacyjnych w naszej szkole poświęcona bezpieczeństwu dzieci w sieci. Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w tego typu zajęciach już w październiku. Właśnie te scenariusze zajęć profilaktycznych, jak i ulotki i broszury informacyjne dla dzieci i rodziców zostaną przekazane do szkoły partnerskiej.

Kolejnym przedsięwzięciem planowanym wspólnie w obu szkołach będzie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który jest zaplanowany 21 lutego 2020 r. Przygotowany program zostanie wysłany do Belgii, aby wymienić się doświadczeniami.

Nasi uczniowie mają za zadanie przygotować gazetki ścienne poświęcone promocji języka polskiego. W tym dniu odbędzie się Parada Bohaterów Literackich, Koło Fortuny i losowanie pytań polonistycznych. Osoby, które udzielą prawidłowych odpowiedzi, otrzymają drobne upominki. W tym dniu będzie można również podziwiać grę aktorską w wykonaniu naszych uczniów. W szkole polonijnej na podstawie tego programu odbędą się zajęcia karnawałowe 19 i 22 lutego. Na stronie szkoły i w innych mediach opublikujemy materiał z tej inicjatywy.

Za kilkanaście dni odwiedzi nas pani dyrektor ze szkoły w Leuven. Podczas spotkania z radą pedagogiczną, władzami naszej gminy i uczniami; chcemy gorąco ją powitać i wymienić się doświadczeniami.

Pomysłów z każdym dniem przybywa i cieszymy się, że polonijna współpraca nabiera szybszego tempa.




Sporządziła:
Elżbieta Łagoda
Szkoła Podstawowa im. prof. J. Czekanowskiego w Cmolasie


PROJEKTY SZKOŁY 6.0





Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonia i Polakami za granicą.




PATRONAT MEDIALNY NAD PROJEKTEM ORAZ INFORMATYCZNY NAD PLATFORMĄ SZKOŁA 6.0







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów



facebook