niestety ten rok jest wyjątkowo trudny z powodów pandemii i wpływa w sposób nieprzewidywalny na realizację zaplanowanych wcześniej działań. Jesteśmy w dość nieprzewidywalnym momencie pandemii i nie możemy zagwarantować jakości wydarzenia jaką planowaliśmy na etapie wstępnych rozmów dlatego jesteśmy zmuszeni do zmiany terminu. O nowym terminie poinformujemy jak tylko sytuacja w kraju ustabilizuje się.
Łączenie polskich naukowców z całego świata jest niezwykle ważne i stanowi misję Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Będziemy dalej pracowali na rzecz tej idei. Zależy nam bardzo by planowane wydarzenie miało organizacyjnie i merytorycznie wysoki poziom i przede wszystkim w znaczącej części mogło się odbyć z bezpośrednim udziałem środowiska naukowców polskich.
Z góry dziękujemy za zrozumienie tej sytuacji, za życzliwość i będziemy zobowiązani za współprace w przyszłości.
Łączymy wyrazy szacunku.
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”
Celem Sympozjum Nauki Polskiej w Świecie jest promocja współczesnych naukowców polskich i polskiego pochodzenia, którzy swoją pracą krzewią polską naukę, kulturę i sztukę w świecie. Pragniemy wspierać obecność nauki polskiej na międzynarodowej arenie naukowej, jak również promować ją w świadomości Rodaków w kraju i poza jego granicami.
Konferencja Łączy Nas Nauka - Sympozjum Nauki Polskiej w Świecie to ważne wydarzenie, które ma za cel komunikację naukowców z różnych dziedzin z szeroką opinią publiczną. Innowacyjne osiągnięcia naukowe będą głównym tematem sesji z zakresu nauk ścisłych, inżynieryjno-technicznych i przyrodniczych oraz nauk humanistycznych, społecznych i sztuki.
Organizatorzy
Krzysztof Matyjaszewski pracuje jako J.C. Warner Professor of the Natural Sciences na Carnegie Mellon University w Pittsburghu w USA, gdzie jest również dyrektorem Center for Macromolecular Engineering oraz konsorcjum kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej z udziałem 60 firm chemicznych.
Profesor Matyjaszewski opublikował 1 100 artykułów naukowych i 24 monografie, które cytowane były ponad 160 000 razy, w tym 100 000 razy w ciągu ostatniej dekady (wg. Google Scholar). Jego indeks cytowań h-index wynosi 195. Jest też autorem 65 patentów amerykańskich i ponad 150 patentów międzynarodowych.
Irena Lasiecka pracuje jako Distinguished University Professor na University of Memphis w USA. Po studiach magisterskich i doktoracie uzyskanym na Uniwersytecie Warszawskim podjęła pracę w Polskiej Akademii Nauk. Następnie wyjechała na staż podoktorski na University of California w Los Angeles, po którym została zatrudniona na University of Florida oraz University of Virginia, na prestiżowej pozycji Commonwealth Professor.
Profesor Lasiecka zajmuje się badaniami w dziedzinie matematyki stosowanej, ze szczególnym uwzględnieniem teorii sterowania układami równań różniczkowych cząstkowych. Jest (współ)autorką ponad 350 artykułów oraz 6 monografii naukowych, a liczba cytowań jej prac przekracza 17 000 (wg. Google Scholar).
Izabella Łaba jest profesorem matematyki na University of British Columbia w Vancouver w Kanadzie. Studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 1994 roku uzyskała doktorat na University of Toronto. Następnie pracowała na University of California w Los Angeles oraz na Princeton University. Od roku 2000 pracuje na University of British Columbia.
Tematyką badań Profesor Łaby jest analiza harmoniczna, geometryczna teoria miary i kombinatoryka addytywna. W 2004 roku Canadian Mathematical Society przyznało jej nagrodę Coxeter-James Prize, a w 2008 roku Krieger-Nelson Prize. Profesor Łaba jest również członkiem honorowym (Fellow) organizacji naukowych takich jak: American Mathematical Society i Fields Institute w Kanadzie.
Marcin (Martin) Ostoja-Starzewski pochodzi z Krakowa. Po studiach na Politechnice Krakowskiej wyjechał z PRL. Pracował w Austrii, a następnie emigrował do Kanady, gdzie uzyskał stopnie naukowe inżyniera i doktora na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Od 2006 jest profesorem w University of Illinois at Urbana-Champaign, na wydziale Mechanical Science and Engineering oraz w Beckman Institute for Advanced Science and Technology.
Profesor Ostoja-Starzewski zajmuje się głównie mechaniką stochastyczną. Jest (współ)autorem ponad 220 artykułów naukowo-technicznych oraz czterech książek: ,,Microstructural Randomness and Scaling in Mechanics of Materials”, ,,Thermoelasticity with Finite Wave Speeds”, ,,Tensor-Valued Random Fields for Continuum Physics”, ,,Random Fields of Piezoelectricity and Piezomagnetism”.
Tomasz Mickiewicz jest profesorem ekonomii na Aston University, w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Przed podjęciem pracy w Aston, pracował na University College London, gdzie zachował tytuł honorary fellow. Habilitował się w zakresie teorii ekonomii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Jego badania naukowe koncentrują się na tym, jak rządy prawa, regulacje, kapitał społeczny i korupcja wpływają na przedsiębiorczość i inwestycje zagraniczne. Publikuje w czołowych czasopismach zajmujących się przedsiębiorczością, takich jak „Journal of Business Venturing”, „Strategic Entrepreneurship Journal” czy „Entrepreneurship Theory and Practice”, gdzie pełni również funkcję redaktora.
Krystyna Rutkowska jest profesorem w Instytucie Języków i Kultur Regionu Bałtyckiego Uniwersytetu Wileńskiego. Tematyka jej badań naukowych dotyczy dialektologii, etnolingwistyki, socjolingwistyki, tekstologii i historii języka, z ukierunkowaniem polonistycznym oraz porównawczym w problematyce polsko-litewskiej.
Na dorobek naukowy Profesor Rutkowskiej składa się 15 pozycji książkowych, w tym 4 monografie, około 120 artykułów i 3 portale internetowe. Współpracuje z Litewską Radą Naukową, Państwową Komisją Języka Litewskiego oraz Komisjami przy Komitecie Slawistów (Dialektologiczną, Socjolingwistyczna i Etnolingwistyczną).
Tamara Trojanowska pracuje jako profesor na University of Toronto w Kanadzie, gdzie od dwudziestu lat kieruje jedynym w Kanadzie i jednym z największych na kontynencie amerykańskim programem polonistycznym. Jest absolwentką teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i University of Toronto oraz byłą stypendystką na University of Oxford. Kierowała studiami podyplomowymi na wydziałach slawistyki i teatrologii, gdzie współzałożyła ,,BMOLab for Creative Research in the Arts, Performance, Emerging Technologies and Artificial Intelligence”.
Na działalność naukową Profesor Trojanowskiej składają się publikacje poświęcone miejscom wspólnym dramatu i teatru oraz historii, filozofii i myśli religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii transgresji i tożsamości.
Dorobek naukowców polskich i polskiego pochodzenia oraz ich wkład w rozwój światowej nauki w obszarze nauk społecznych, humanistycznych i sztuki.
Moderator: Jan Wiktor Sienkiewicz (Polska)
Dorobek naukowców polskich i polskiego pochodzenia oraz ich wkład w rozwój światowej nauki w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych i inżynieryjno-technicznych.
Moderator: Marta Lewicka (USA)
Współpraca i rozwój kontaktów naukowych badaczy polskich i polskiego pochodzenia.
Moderator: Jacek Gwizdka (USA)
Jak uprawia się naukę na Białorusi, Ukrainie i w Rosji?
Moderator: Agnieszka Niemczynowicz (Polska)
Najwyższej klasy naukowcy będą dzielić się swoją wiedzą w zakresie rozwiązań i trendów w obszarze swojej dziedziny naukowej.
Znakomita okazja do spotkań z naukowcami z całego świata oraz przedstawicielami polonijnych środowisk naukowych i instytucji wspierających naukowców. Znakomita okazja do nawiązania strategicznych kontaktów naukowych!
W konferencji Łączy Nas Nauka - Sympozjum Nauki Polskiej w Świecie wezmą udział uznani naukowcy polscy i polskiego pochodzenia z obszaru nauk humanistycznych, społecznych i sztuki oraz nauk inżynieryjno-technicznych, ścisłych i przyrodniczych, a także przedstawiciele polonijnych organizacji naukowych i instytucji wspierających rozwój nauki.