ORLE GNIAZDO


XIII ZLOT MŁODZIEŻY POLONIJNEJ „ORLE GNIAZDO”
POZNAŃ, 4-13 listopada 2023 r.


DZIEŃ SZÓSTY - 9 LISTOPADA 2023


Warsztatów ciąg dalszy

Czwartkowy poranek na XIII Zlocie Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” przebiegał pod znakiem warsztatów w grupach dziennikarskiej, muzycznej, plastycznej, tanecznej, teatralnej i skutecznej komunikacji.

Poza warsztatami w dzisiejszym programie zwiedzanie Poznania oraz seans filmowy w poznańskim kinie Muza. Uczestnicy obejrzą cieszący się wielką popularnością film "Chłopi", który pod koniec września został polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.



Zdjęcia-relacja: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna


Szlakiem artystów

Szlakiem artystów, czyli uczestnicy XIII Światowego Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orlego gniazda” za kulisami Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Garderoba, pracownia charakteryzatorsko-perukarska, rekwizytornia i na końcu scena. To trasa, którą pokonują artyści występujący na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dziś tą samą drogą przeszła jedna z grup Zlotowiczów. Towarzyszył im przewodnik, który w swojej opowieści skupił się nie tylko na pracy aktorów, których podziwiamy podczas przedstawienia, ale także na wszystkich osobach bez których żaden spektakl nie mógłby się odbyć. Jesteśmy przekonani, że podczas kolejnej wizyty w teatrze jako widz, spojrzymy na występ z jeszcze większym zachwytem.



Zdjęcia-relacja: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna


Teatr Wielki w Poznaniu

Ostatniego dnia sierpnia 1919 roku spektaklem Moniuszkowskiej Halki zainaugurowano w Poznaniu działalność Teatru Wielkiego - trzydzieści jeden lat później, pierwszej scenie muzycznej miasta nadany zostanie patronat największego polskiego kompozytora operowego. Istnienie sceny operowej w Poznaniu jest kontynuacją bogatej tradycji, sięgającej jeszcze czasów saskich, kiedy to podróżujące z Drezna do Warszawy włoskie trupy teatralne, prezentowały tu - komedie, intermedia, pantomimy i... opery. Pierwsze przedstawienia odnotowano już przed dwustu laty na dziedzińcu ówczesnego kolegium jezuickiego, przy dzisiejszej ul. Gołębiej (w gmachu obecnej Szkoły Baletowej) - tam też począwszy od 1783 roku regularnie występował zespół teatralny Wojciecha Bogusławskiego. Do początków dziewiętnastego wieku w Poznaniu gościły zespoły z Warszawy, Krakowa, Pragi, wystawiając utwory autorów polskich (Wybicki, Stefani, Elsner), włoskich (Paisiello, Cimarosa, Piccini, Salieri), francuskich (Grétry, Audinot), niemieckich (E.T.A. Hoffmann, Müller, Hoffmeister) i in.

Z wybudowaniem w 1804 roku (na dzisiejszym Placu Wolności) Teatru Królewskiego z widownią dla tysiąca widzów, rozpoczęła się w Poznaniu historia stałych teatrów repertuarowych, służących przez kolejne 100 lat zarówno zespołom polskim, jak i niemieckim, goszczącym tu obcym trupom teatralnym, ale i innym znakomitościom - w roku 1806 odbył się tu wielki bal na cześć cesarza Napoleona, który w dawnym kolegium pojezuickim w Poznaniu na dwa tygodnie założył kwaterę główną. Na scenie Teatru wystawiane są dzieła Mozarta, Webera, Cherubiniego, Elsnera, Dittersdorfa, Haydna, a po wydaniu przez władze pruskie w 1827 roku zakazu gry zespołom polskim (zakaz obowiązywał przez 10 lat), Kurpińskiego - w niemieckim przekładzie.



W 1870 roku powstał pierwszy stały zespół teatralny, wystawiający m.in. operetki Offenbacha i Suppégo czy też choćby pierwszą poznańską inscenizację Moniuszkowskiej Halki (8 marca 1873). Z początku w pierwszym stałym teatrze polskim wybudowanym w 1875 roku prawie połowę repertuaru stanowiły utwory czysto instrumentalne (wykonywane przez orkiestrę wojskową), później natomiast dominowała opera i operetka, co nieraz spotykało się z krytyką. Zanim doszło do wybudowania dzisiejszej sceny pod Pegazem, zagrano w Poznaniu 11 dzieł Wagnera (Tannhäuser miał ok. 75 przedstawień!), 9 Rossiniego, po 8 Verdiego, Donizettiego i Mozarta, 19 Offenbacha, 13 Aubera, z repertuaru polskiego 17 Damsego, 12 Elsnera, 7 Moniuszki, 6 Kurpińskiego.

W roku 1909 - wraz z wprowadzaniem przez ówczesne władze pruskie nowego założenia urbanistycznego miasta - rozpoczęto budowę nowoczesnego gmachu teatru miejskiego. Gmach, projektu monachijskiego architekta Maxa Littmanna, z neoklasycystyczną fasadą i pozbawioną lóż, "demokratyczną" widownią zwieńczyła charakterystyczna figura Pegaza. Tak ukształtowana bryła czyniła teatr porównywalny ze scenami w Dessau, Monachium, Linzu czy Królewcu.

Przejęcie Teatru Miejskiego przez władze polskie w 1919 roku otrzymało znakomitą oprawę: wieczorny spektakl Halki poprzedziła poranna akademia z udziałem Prezydenta Poznania Jarogniewa Drwęskiego oraz wybitnych osobistości z całego kraju: Kornela Makuszyńskiego, Emila Młynarskiego, Zenona Przesmyckiego ps. Miriam, Józefa Kotarbińskiego i in. Początkowo na scenie wystawiano również sztuki teatralne i wykonywano utwory symfoniczne, nieraz z udziałem najwybitniejszych polskich solistów. Jednak to dzięki operze i baletowi teatr szybko stał się jedną z najważniejszych scen muzycznych w kraju. Przedwojenne dzieje wyznaczają kolejne kadencje dyrektorskie - Adama Dołżyckiego (1919-1922), Piotra Stermicza-Valcroziaty (1922-1929), Zygmunta Wojciechowskiego (1929-1933) i Zygmunta Latoszewskiego (1933-1939), którego działalność, brutalnie przerwana wybuchem wojny, doprowadziła do zbudowania repertuaru i osiągnięcia poziomu artystycznego porównywalnych z największymi scenami ówczesnej Europy.

Repertuar opery poznańskiej w pierwszym dwudziestoleciu działalności obejmował utwory kompozytorów polskich oraz dziewiętnastowieczną klasykę opery włoskiej, francuskiej, niemieckiej - zrealizowano 12 prawykonań oper i baletów polskich, polskie prawykonanie baletu Harnasie Karola Szymanowskiego (9 kwietnia 1938), a także osiemnaście polskich prawykonań oper i operetek - Mozarta (Cosi fan tutte), R. Straussa (Ariadna na Naxos), Borodina (Kniaź Igor), Verdiego (Nieszpory sycylijskie), Pucciniego (Jaskółka), Glucka (Alcesta) i in. W starannie dobieranym zespole wykonawców i realizatorów znajdowały się nazwiska najwspanialszych artystów operowych - byli to m.in.: Karol Urbanowicz, Maria Janowska-Kopczyńska, Zygmunt Szpingier, Maksymilian Statkiewicz, Bolesław Fotygo-Folański, Mieczysław Rozmarynowicz, obok których stawali wyśmienici goście - Jan Kiepura, Toti dal Monte, Mario Battistini, Wanda Wermińska, Ada Sari, Ewa Bandrowska-Turska, Adam Didur, Stefan Belina-Skupniewski, czy Pietro Mascagni, który dyrygował swoją Rycerskością wieśniaczą (1925).

Po okupacyjnej przerwie, jesienią 1945 roku poznańska opera pod kierownictwem Zygmunta Wojciechowskiego jako pierwsza w kraju wznowiła działalność artystyczną. Inauguracyjną premierę operową Krakowiaków i Górali Karola Kurpińskiego (2 czerwca 1945) poprzedził cykl koncertów i recitali w zniszczonym w wyniku działań wojennych gmachu.

Edukacja teatralna

Przybywajcie do opery – zachęcają jej gospodarze - jest tu mnóstwo rzeczy do odkrycia! Lekcje, warsztaty, spacery, spotkania… – to okazje do tego, by szeroko otworzyć oczy, wyostrzyć słuch i się rozruszać. Naszym przewodnikiem jest ciekawość. Jeśli masz jej choć trochę, to trafiłeś we właściwe miejsce! Skorzystaliśmy z tej okazji, czego dowodem jest dzisiejsza wizyta uczestników Orlego Gniazda. Możecie pójść w ich ślady.


"Chłopi" seans filmowy

Wieczorem, o porze stosownej dla percepcji wielkiej literatury, uczestnicy Orlego Gniazda udali się na seans filmowy nowej adaptacji "Chłopów" Władysława Reymonta. Dzieła aktorsko-animowanego nagrodzonego już m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Hamptons IFF, BFI Festiwalu Filmowym w Londynie, a co najważniejsze będącego polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

FABUŁA

Warto podkreślić, że film nie jest wiernym odwzorowaniem książki Reymonta, a raczej impresją na wybrane z niej tematy.

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty staje się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

„Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej. Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

Muzykę do filmu stworzył wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzył specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) malują dźwiękiem magiczny pejzaż dopełniający piękno obrazów.



Zdjęcia-relacja: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna






CEL ZLOTU

Integracja młodych rodaków, pogłębianie wiedzy o kraju pochodzenia swoich przodków, przygotowanie młodzieży do działania na rzecz ruchu polonijnego, wymiana doświadczeń pomiędzy rówieśnikami z różnych krajów, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, kształtowanie postaw patriotycznych oraz aktywny wypoczynek!

ZLOT TO

  • wielka rodzina polonijna i poczucie przynależności do narodu polskiego, wpływa uświadamiająco na młodzież, że jest cząstką polonii,
  • miejsce do zgłębiania historii i kultury polski,
  • ważne wydarzenie w życiu młodzieży polonijnej, a młodzież uczestnicząca w zlocie po raz kolejny stanowi o ciągłości grupy zlotowej.

ZLOT „Orle Gniazdo”

  • motywuje do nauki języka polskiego, do poszukiwań swoich przodków,
  • integruje osoby z różnych środowisk polonijnych i krajów, sprzyja nawiązywaniu nowych i podtrzymaniu dawnych kontaktów,
  • inspiruje młodzież do działania, staje się impulsem, by zacząć udzielać się na rzecz lokalnego społeczeństwa polonijnego,
  • poszerza posiadane umiejętności i uczy nowych (warsztaty tematyczne),
  • zachęca do dzielenia się swoimi osiągnięciami, do prezentacji swoich talentów,
  • bywa, że zmienia ludzi (dosłownie i bez przesady).


Produkcja © Polonijna Agencja Informacyjna



PROGRAM
XIII ZLOTU MŁODZIEŻY POLONIJNEJ „ORLE GNIAZDO”


do 18:00    Przyjazdy w ciągu dnia uczestników zlotu do Poznania, do miejsca zakwaterowania.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


18:00   obiadokolacja   Dom Rekolekcyjny


19.30    Spotkanie organizacyjne - programu zlotu, podział na grupy warsztatowe.   Dom Rekolekcyjny


21.00    Wieczór taneczny    Dom Rekolekcyjny

08:00    Dla chętnych: Msza Święta w poznańskiej Katedrze

MIEJSCE: Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Ostrów Tumski 17, 61-109 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


09:00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


10.00-12.30    Zwiedzanie Ostrowa Tumskiego

MIEJSCE: Ostrów Tumski    ZOBACZ NA MAPIE


12.45    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.00-16.30    Warsztaty tematyczne pod kierunkiem instruktorów w grupach warsztatowych:
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


18.00    Przedstawienie baletowe pt. „Ślady” w Teatrze Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu

MIEJSCE: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
ul. Fredry 9, 61-701 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


20.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny

08.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00-    obiad   Dom Rekolekcyjny


16.00-    Ceremonia otwarcia XIII Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” z udziałem zaproszonych gości.
W programie: wystąpienia zaproszonych gości, prezentacja uczestników zlotu, część

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


19.00    kolacja   Dom Rekolekcyjny


20.30    Pokaz zdjęć i filmów z minionych zlotów. „Spojrzenie w zlotową przeszłość”   Dom Rekolekcyjny

08:00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.00-17.30    Zwiedzanie Starego Miasta w Poznaniu

MIEJSCE: Stare Miasto - Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


18.00    Prelekcja: „Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873), wielki podróżnik i odkrywca w roku jubileuszowym” dr Izabela Wyszowska

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


19.00    kolacja   Dom Rekolekcyjny


20.30    Wieczór Narodowy. Prezentacje krajów zamieszkania uczestników zlotu.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE

07.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-19.00    Wyjazd krajoznawczy do Rogalina i Kórnika


20.00    ognisko   Dom Rekolekcyjny

08.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.15-18.00    Zwiedzanie: Muzeum Narodowe, Teatr Wielki

MIEJSCE: Muzeum Narodowe w Poznaniu
al. Marcinkowskiego 9, 61-745 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE

MIEJSCE: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
ul. Fredry 9, 61-701 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


18.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny


20.45    Film „Chłopi” w poznańskim kinie Rialto

MIEJSCE: Kino Rialto
ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 38, 60-843 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE

08.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00    obiad   Dom Rekolekcyjny


16.30    Dyskusja na temat roli młodzieży w środowiskach polonijnych   Dom Rekolekcyjny


18.00    kolacja   Dom Rekolekcyjny


18.00    Rekreacja w aquaparku Termy Maltańskie

MIEJSCE: Termy Maltańskie
ul. Termalna 1, 61-028 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE

07.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny

Udział w uroczystościach państwowych święta niepodległości w Poznaniu i Gnieźnie
105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę


18.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny

08:00    Dla chętnych: Msza Święta w poznańskiej Katedrze

MIEJSCE: Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Ostrów Tumski 17, 61-109 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


09:00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


10:00    Rekreacja i sport na terenie ośrodka Domu Rekolekcyjnego


12.45    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.15-16.30    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


17.00    Ceremonia zakończenia zlotu.
Prezentacja dokonań grup warsztatowych, indywidualne występy artystyczne uczestników zlotu, wręczenie pamiątkowych dyplomów


19.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny


21.00    Pożegnalny wieczór taneczny   Dom Rekolekcyjny

08.00 - 13.00    śniadanie, przygotowanie do wyjazdu, obiad   Dom Rekolekcyjny

do 13.00    wyjazdy uczestników zlotu



Organizator Zlotu.
Stowarzyszenie ‘Wspólnota Polska” Oddział Wielkopolski.

Adres: 61-772 POZNAŃ, Stary Rynek 51.Tel./fax. +48-61-853-19-61, tel. + 48-61-852-71-21, e-mail: poznan@swp.org.pl


  poznan@swp.org.pl


Projekt finansowany
ze środków Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2023




ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 8735 ZAINTERESOWANYCH OSÓB




Warning: include_once(//kopernik/system/footer.php): failed to open stream: No such file or directory in /orlegniazdo/2023/dzien_06.php on line 377

Warning: include_once(): Failed opening '//kopernik/system/footer.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /orlegniazdo/2023/dzien_06.php on line 377

Warning: include_once(//kopernik/system/body-skrypty.php): failed to open stream: No such file or directory in /orlegniazdo/2023/dzien_06.php on line 382

Warning: include_once(): Failed opening '//kopernik/system/body-skrypty.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /orlegniazdo/2023/dzien_06.php on line 382