ORLE GNIAZDO


XIII ZLOT MŁODZIEŻY POLONIJNEJ „ORLE GNIAZDO”
POZNAŃ, 4-13 listopada 2023 r.


DZIEŃ PIĄTY - 8 LISTOPADA 2023


Rogalin i Kórnik

W piąty dzień „Orlego Gniazda” młodzież wraz z opiekunami pojechała na wyjazd krajoznawczy do Rogalina i Kórnika, czyli miejscowości położonych niedaleko Poznania, w którym realizowana jest większość tegorocznego programu Zlotu.

W Rogalinie zwiedzili zabytkowy zespół pałacowo-parkowy hrabiów Raczyńskich i pospacerowali po urokliwym parku, na obszarze którego rosną słynne rogalińskie dęby – Lech, Czech i Rus. Wiek tych niemych świadków historii oceniany jest nawet na 700 lat!

Po pałacu przyszedł czas na wizytę w XIX-wiecznym Zamku w Kórniku, który pomimo płynącego czasu ciągle wygląda jakby jego mieszkańcy - rodzina Działyńskich dopiero co opuściła to miejsce. Będąc w Kórniku nie sposób nie wspomnieć o polskiej noblistce Wisławie Szymborskiej, która urodziła się na Prowencie, obecnej części Kórnika. Przed ławeczką Wisławy Szymborskiej, Bogdan – uczestnik Zlotu z Ukrainy, przeczytał fragment wiersza „Kot w pustym mieszkaniu”.

Po intensywnym dniu wrażeń i refleksji, Zlotowicze wrócili do Poznania. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji na dzień dzisiejszy. Przed nimi ognisko i grill w ogrodach Domu Rekolekcyjnego TChr.









Zdjęcia-relacja: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna


Rogalin - zespół pałacowo-parkowy

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie ma szczególne znaczeniem dla kultury Polski dzięki wyjątkowym, ponadregionalnym wartościom zabytkowym, krajobrazowym oraz niematerialnym - związanym ze świadectwem życia i działalności rodziny Raczyńskich na przestrzeni ponad 150 lat. Zespół cechuje integralność stylistyczna i kompozycyjna założenia w typie entre cour et jardin, w obrębie którego architektura budynków spójnie łączy cechy stylistyczne charakterystyczne dla baroku, rokoka i klasycyzmu. Pałac jest jedną z najwybitniejszych realizacji 2. poł. XVIII w. w Polsce, nawiązującą do okazałej warszawskiej architektury rezydencjonalnej oraz stanowiącą inspirację dla wielkopolskich siedzib arystokracji z tego okresu. Wartość artystyczna prezentowanej w galerii obrazów kolekcji malarstwa polskiego i zagranicznego z przełomu XIX i XX wieku, z licznymi dziełami autorstwa tak znamienitych twórców, jak: Jacek Malczewski, Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Wojciech Kossak, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński, Wojciech Weiss, Olga Boznańska, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański oraz wartość przyrodnicza wyjątkowego w skali Europy skupiska pomnikowych dębów na terenie parku nadają obiektowi walor unikatowości. Bardzo dobra rozpoznawalność obiektu i jego znaczenie dla lokalnej społeczności czyni go jednym z symboli Wielkopolski.



Historia

Zespół pałacowo-ogrodowy w Rogalinie powstał w l. 1770-1776 z inicjatywy Kazimierza Raczyńskiego, pisarza wielkiego koronnego, następnie starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego, według projektu nieznanego autora wiązanego z warszawskim kręgiem architektów saskiego pochodzenia. Architekturze rezydencji, utrzymanej w typie entre cour et jardin, nadano cechy stylistyczne charakterystyczne dla późnego baroku i rokoka. Rokokowy ogród ozdobiono rzeźbami wykonanymi przez Augustyna Schöpsa. W l. 80. XVIII w. fundator zmodernizował rezydencję w duchu klasycyzmu według projektów wybitnych królewskich architektów: Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera. Kontynuatorem zapoczątkowanych prac był zięć Kazimierza - Filip Raczyński, który zastąpił dwubiegowe, reprezentacyjne schody istniejącym do dzisiaj westybulem i klatką schodową, wybudował łączniki galeriowe między oficynami a korpusem i przebudował stajnię i powozownię. Dzięki staraniom kolejnego właściciela – Edwarda Raczyńskiego, po 1815 r. sala balowa została przekształcona w neogotycką zbrojownię z ideową ekspozycją, w której oprócz broni zgromadzone były pamiątki narodowe. Edward był również fundatorem kościoła-mauzoleum wzniesionego w l. 1817-1820 we wschodniej części parku krajobrazowego, wzorowanego na świątyni rzymskiej Maison Carrée w Nîmes we Francji. Pierwotna, dwukondygnacyjna kaplica znajdująca się w południowym skrzydle pałacu została natomiast przebudowana ok. 1830 r. na oranżerię i bibliotekę.

Około poł. XIX wieku, kiedy majątkiem rogalińskim władał syn Edwarda – Roger Maurycy, zniesiono pierwotny układ dwóch dziedzińców przed pałacem, a na jego miejsce wprowadzono wydłużony gazon ujęty alejami kasztanowo-lipowymi. W l. 90. XIX w. Edward Aleksander Raczyński i jego żona Róża z Potockich przeprowadzili modernizację wnętrz pałacowych w oparciu o projekty przygotowane przez krakowskiego architekta Zygmunta Hendla. Do części wnętrz wprowadzono nową dekorację sztukatorską i piece kaflowe, a w dawnej reprezentacyjnej jadalni na piętrze pałacu utworzono okazałą, neorokokową bibliotekę. W 1910 r. powstał budynek galerii obrazów według projektu Mieczysława Powidzkiego połączony z południowym skrzydłem pałacu. Znalazła się w nim cenna kolekcja Edwarda Aleksandra - wybitnego mecenasa sztuki i prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie - obejmująca malarstwo polskie i zagraniczne z przełomu XIX i XX w. Zbiór liczył pierwotnie 466 dzieł (obecnie ok. 300) i był dostępny publicznie.

Rezydencja w Rogalinie pozostała rodową siedzibą Raczyńskich do 1939 roku. W czasie II wojny światowej pałac zajmowała szkoła Hitlerjugend. Zniszczeniu uległa wówczas część wyposażenia i wystroju pałacu, m. in. neorokokowa biblioteka. Kolekcja obrazów, która tuż przed wojną została zabezpieczona w Muzeum Narodowym w Warszawie, została zrabowana przez Niemców. Po zakończeniu wojny większość obrazów odzyskano. W 1948 r. zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie został przekazany Muzeum Wielkopolskiemu (ob. Muzeum Narodowemu) w Poznaniu.

Opis

Rogalin jest położony ok. 20 km na południe od Poznania. Zespół pałacowo-parkowy znajduje się w środkowej części wsi, po południowej stronie drogi prowadzącej z Mosiny do Kórnika. Dominantą późnobarokowego założenia w typie entre cour et jardin jest usytuowany między dziedzińcem a rokokowym ogrodem korpus główny pałacu połączony ćwierćkolistymi galeriami z oficynami bocznymi. Z oficyną południową łączy się galeria obrazów. Po północnej stronie wydłużonego gazonu znajdują się budynki dawnej drewutni i stajni, a po stronie południowej - powozowni. Zespół pałacowy wraz z regularnym ogrodem jest otoczony parkiem krajobrazowym z pocz. XIX w., który po stronie południowej i południowo-zachodniej przechodzi w malownicze rozlewiska Warty. Osiowy układ założenia podkreśla aleja prowadząca od głównej bramy przez dawny dziedziniec gospodarczy ujęty dwoma czworakami (ob. budynkami mieszkalnymi) do położonej na niewielkim wzniesieniu kaplicy pałacowej (ob. kościoła par. pw. św. Marcelina), wzorowanej na świątyni rzymskiej Maison Carrée w Nîmes we Francji, oraz dzwonnicy. Wszystkie budynki są murowane z cegły i otynkowane. Dachy pokrywa dachówka ceramiczna, z wyjątkiem dawnej drewutni i galerii obrazów zadaszonej przeszkleniem.

Pałac posiada cechy późnobarokowe, rokokowe i klasycystyczne. Korpus główny, wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta, jest dwukondygnacyjny od strony dziedzińca i trójkondygnacyjny od ogrodu. Elewacje frontowa i ogrodowa są siedemnastoosiowe, akcentowane trójosiowymi, bocznymi pseudoryzalitami. Część środkową podkreśla pseudoportyk fasady i ryzalit ogrodowy, nad którymi wznosi się dach mansardowy zwieńczony rzeźbą wojownika. We wnętrzach zakomponowanych w układzie dwutraktowym odtworzono, a w zachowanej części poddano gruntownym pracom konserwatorskim wystrój i wyposażenie, odwołując się do stanu z okresu międzywojennego, znanego z ikonografii archiwalnej. Boczne skrzydła pałacu są półtorakondygnacyjne (z wyjątkiem południowego, które ze względu na zróżnicowanie wysokości terenu jest dwukondygnacyjne od strony parku); ćwierćkoliste galerie od strony dziedzińca – jedenastoosiowe, boczne oficyny o rzutach prostokątnych – siedmioosiowe, z trójosiowymi pozornymi ryzalitami pośrodku, zwieńczonymi trójkątnymi frontonami. Podziały i wystrój elewacji jednokondygnacyjnych, wzniesionych na planach prostokątów budynków drewutni, stajni i powozowni nawiązują do wyrazu architektonicznego pałacu.

Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku to jeden z najciekawszych i najwspanialszych obiektów okolic Poznania. Jako zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym-nekropolią właścicieli znajduje się na liście Pomników Historii. Najważniejszą częścią zespołu jest posadowiony na wyspie zamek kórnicki z jego wyposażeniem, zbiorami, biblioteką od niemal dwustu lat stanowiący ważny ośrodek kulturalny i naukowy na mapie kraju i Europy. Początki zamku sięgają średniowiecza, jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku.

Pierwszy zamek obronny w Kórniku powstał prawdopodobnie w czwartym kwartale XIV wieku z fundacji Wyszoty herbu Łodzia, brata biskupa poznańskiego Mikołaja i zapewne przy jego finansowej pomocy. Początkowo było to ceglane założenie postawione na kamiennych fundamentach i usytuowane na odseparowanym fosą ziemnym kopcu. Miało ono formę nieregularnego czworoboku z umieszczoną w północno-wschodnim jego narożniku cylindryczną wieżą główną oraz dwu- lub trzykondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym. Wieża główna kontrolowała północną bramę wjazdową na dziedziniec, a zarazem przechodzącą przez Kórnik drogę z Poznania do Wrocławia. Najstarsza potwierdzona źródłowo informacja o warowni pochodzi z roku 1426. Jest nią akt umowy, jaką zawarł ówczesny właściciel Kurnika, kanonik gnieźnieński Mikołaj Górka (zm. 1439) z budowniczym poznańskim Mikołajem, skutkującej przekształceniem istniejącej zabudowy, powiększeniem jej powierzchni użytkowej i polepszeniem walorów obronnych.



Historia

Historia zamku sięga pierwszej połowy XV wieku, zaś jego obecną postać zawdzięczamy Tytusowi Działyńskiemu i przebudowie z połowy XIX wieku w stylu neogotyku angielskiego. Właścicielami Zamku Kórnickiego byli w ciągu wieków Górkowie, Czarnkowscy, Grudzińscy, Działyńscy i Zamoyscy. Jedną z najbarwniejszych postaci była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka (1714-1790), znana jako Biała Dama. Wyjątkową postacią dla polskiej historii był także Władysław Zamoyski (1853-1924), siostrzeniec Jana, syn Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej, brat Marii; przekazał całą majętność kórnicką i nabyte wielkim kosztem dobra zakopiańskie wraz z Morskim Okiem, które wyprocesował dla Polski, narodowi polskiemu w 1924 roku.

Według niektórych opracowań pierwotna budowla obronna została wzniesiona w XIV w. z inicjatywy Wyszoty, brata poznańskiego biskupa Mikołaja z Kórnika. Teza ta jednak nie znajduje potwierdzenia w źródłach, a pierwszy dokument dotyczący budowy zamku (kontrakt z cieślą Mikołajem) pochodzi z 1426. Ukończona prawdopodobnie ok. 1430 budowla, posadowiona na bagiennej wyspie, otoczona była fosą, dostęp do niej był możliwy przez most zwodzony oraz spuszczaną okutą kratę. Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice obiektu. W 1565 Stanisław Górka przebudował gotycki zamek na renesansową rezydencję przez zabudowanie wewnętrznego dziedzińca przez połączenie wszystkich budynków i pokrycie ich Dach łamany dachem łamanym. Część reprezentacyjna i brama wjazdowa zlokalizowana na stronie oółnocnej posiadała po obu stronach baszty. Pozostawiono most zwodzony. Od 1592 Zamek w Kórniku był reprezentacyjną siedzibą rodu Górków, jednego z najpotężniejszych rodów magnackich Wielkopolski doby renesansu i reformacji. W 1574 gościł tu Henryk Walezy, przejeżdżający przez Kórnik w drodze na koronację do Krakowa.

Po bezpotomnej śmierci Stanisława Górki w 1592 zamek przeszedł w posiadanie Czarnkowskich, a w 1610 został sprzedany przez Andrzeja Czarnkowskiego Zygmuntowi Grudzińskiemu. Od 1676 zamek był własnością rodu Działyńskich.

Pierwszą wybitną przedstawicielką rodu Działyńskich była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka (1714-1790). Po śmierci pierwszego męża Stefana Macieja Szołdrskiego i rozwodzie z drugim Aleksandrem Potulickim Teofila od połowy XVIII w. poświęciła swoje życie sprawie rozwoju kulturalnego i gospodarczego Kórnika i przebudowie rezydencji na barokowy pałac. Obok zamku urządziła ogród w stylu francuskim (obecnie, po przebudowie w XIX w., arboretum), utworzyła szkółki drzew i zwierzyniec z egzotycznymi roślinami i zwierzętami, dbała o rozwój miasta, sprowadzając doń niemieckich rzemieślników-kolonistów.

Namalowany przez A. Pesne portret Teofili w białej sukni, do dzisiaj zachowany w zamku, dał początek legendzie o Białej Damie – jednym z najsłynniejszych duchów w polskich zamkach.

Po śmierci Teofili Potulickiej Zamek w Kórniku przez krótki czas był w rękach Szołdrskich, na mocy wyroku sądowego w 1801 został jednak zwrócony Działyńskim. Rezydencję objął najpierw Ksawery Szymon Działyński, a od 1826 jego syn Tytus Działyński. Z powodu zaangażowania w powstanie listopadowe Tytus został ukarany przez władze pruskie konfiskatą majątku. Do Kórnika mógł wrócić z Galicji dopiero w 1839, po wygranym procesie o zwrot dóbr.

Tytus Działyński planował całkowitą przebudowę zamku jeszcze przed powstaniem listopadowym. Zamawiał związane z tym projekty u Antonia Corazziego, Henryka Marconiego i Karla-Friedricha Schinkla. Po powrocie do Kórnika przebudował zamek w stylu neogotyku angielskiego, zachowanym do dzisiaj. Podczas przebudowy najwięcej zaczerpnął z projektu Schinkla, twórczo go jednak modyfikując we współpracy z architektem Marianem Cybulskim.

W zamiarze Tytusa Działyńskiego, jednego z czołowych działaczy nurtu pracy organicznej w Wielkopolsce, zamek miał być nie tylko prywatną rezydencją, lecz służyć narodowi jako biblioteka i muzeum. Tytus zapoczątkował gromadzenie starodruków i rękopisów (m.in. Chopina, Mickiewicza, Bonapartego), które do dzisiaj są przechowywane w Bibliotece Kórnickiej. Ogród w stylu francuskim Teofili Potulickiej przekształcił w park w stylu romantycznym – obecne arboretum.

Po nagłej śmierci Tytusa Kórnik znalazł się w rękach jego syna Jana. Jan kontynuował prace w zamku, bardziej interesował się jednak rozbudową rezydencji swojej żony Izabeli z Czartoryskich w Gołuchowie. Po bezpotomnej śmierci Jana w 1880 zamek odziedziczył jego siostrzeniec, Władysław Zamoyski. Ten, jako obywatel francuski, w 1885 został zmuszony do opuszczenia Kórnika (rugi pruskie) i zamieszkał w Galicji (w Kuźnicach w Zakopanem), gdzie zasłużył się m.in. w walce o polskość Morskiego Oka. Do Kórnika powrócił dopiero w 1920. W 1924, tuż przed śmiercią, bezdzietny Zamoyski przekazał całe swoje dobra, w tym zamek wraz z imponującą kolekcją dzieł sztuki, zbiorami bibliofilskimi i ogrodem dendrologicznym (Arboretum Kórnickie) narodowi polskiemu. Darowizną zarządzała fundacja „Zakłady Kórnickie”. W czasie II wojny światowej zbiory w znacznej części zostały rozgrabione. Fundacja „Zakłady Kórnickie”, jak i inne w PRL, została zlikwidowana w 1953, w 2001 została reaktywowana na mocy ustawy.

Opis

Obecny kształt zamku nawiązuje do neogotyku angielskiego, jednego z historyzujących stylów popularnych w XIX w. Główne wejście do zamku znajduje się od strony północnej. Charakterystyczną cechą jest zwieńczenie głównego okna nad wejściem łukiem Tudora. Jeszcze do okresu międzywojennego do zamku wchodziło się przez tak zwany „babiniec”, przedsionek w kształcie barbakanu, wyburzony w latach 1925–1939. Strona zachodnia to rozbudowany architektonicznie taras z widokiem na jezioro Kórnickie i „Zwierzyniec”. Strona południowa jest zdominowana przez łuk indyjski, wzorowany prawdopodobnie na Pawilonie Królewskim w Brighton, a pośrednio na muzułmańskiej architekturze Indii (łuk w Kórniku nosi wyraźne podobieństwo do łuków Tadź Mahal). Od strony wschodniej nad zamkiem wznosi się neogotycka wieża, swoją elewacją z czerwonej cegły kontrastująca z resztą zamku, wybudowana dopiero podczas przebudowy zamku przez Tytusa Działyńskiego. Przy wjeździe do zamku stoją zabytkowe oficyny oraz wozownia.

Obecnie w zamku mieści się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, m.in. meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra. Najokazalszym wnętrzem rezydencji jest Sala Mauretańska, nawiązująca do Dziedzińca Lwów w Alhambrze, początkowo przeznaczona na bibliotekę, później na salę muzealną, do dzisiaj eksponująca pamiątki narodowe. W pokoju pod wieżą eksponowane są też zbiory etnograficzne i przyrodnicze przywiezione przez Władysława Zamoyskiego z Australii i Oceanii.

Zamek jest też siedzibą Biblioteki Kórnickiej PAN, jednej z największych bibliotek w Polsce.



CEL ZLOTU

Integracja młodych rodaków, pogłębianie wiedzy o kraju pochodzenia swoich przodków, przygotowanie młodzieży do działania na rzecz ruchu polonijnego, wymiana doświadczeń pomiędzy rówieśnikami z różnych krajów, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, kształtowanie postaw patriotycznych oraz aktywny wypoczynek!

ZLOT TO

  • wielka rodzina polonijna i poczucie przynależności do narodu polskiego, wpływa uświadamiająco na młodzież, że jest cząstką polonii,
  • miejsce do zgłębiania historii i kultury polski,
  • ważne wydarzenie w życiu młodzieży polonijnej, a młodzież uczestnicząca w zlocie po raz kolejny stanowi o ciągłości grupy zlotowej.

ZLOT „Orle Gniazdo”

  • motywuje do nauki języka polskiego, do poszukiwań swoich przodków,
  • integruje osoby z różnych środowisk polonijnych i krajów, sprzyja nawiązywaniu nowych i podtrzymaniu dawnych kontaktów,
  • inspiruje młodzież do działania, staje się impulsem, by zacząć udzielać się na rzecz lokalnego społeczeństwa polonijnego,
  • poszerza posiadane umiejętności i uczy nowych (warsztaty tematyczne),
  • zachęca do dzielenia się swoimi osiągnięciami, do prezentacji swoich talentów,
  • bywa, że zmienia ludzi (dosłownie i bez przesady).


Produkcja © Polonijna Agencja Informacyjna



PROGRAM
XIII ZLOTU MŁODZIEŻY POLONIJNEJ „ORLE GNIAZDO”


do 18:00    Przyjazdy w ciągu dnia uczestników zlotu do Poznania, do miejsca zakwaterowania.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


18:00   obiadokolacja   Dom Rekolekcyjny


19.30    Spotkanie organizacyjne - programu zlotu, podział na grupy warsztatowe.   Dom Rekolekcyjny


21.00    Wieczór taneczny    Dom Rekolekcyjny

08:00    Dla chętnych: Msza Święta w poznańskiej Katedrze

MIEJSCE: Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Ostrów Tumski 17, 61-109 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


09:00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


10.00-12.30    Zwiedzanie Ostrowa Tumskiego

MIEJSCE: Ostrów Tumski    ZOBACZ NA MAPIE


12.45    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.00-16.30    Warsztaty tematyczne pod kierunkiem instruktorów w grupach warsztatowych:
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


18.00    Przedstawienie baletowe pt. „Ślady” w Teatrze Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu

MIEJSCE: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
ul. Fredry 9, 61-701 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


20.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny

08.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00-    obiad   Dom Rekolekcyjny


16.00-    Ceremonia otwarcia XIII Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” z udziałem zaproszonych gości.
W programie: wystąpienia zaproszonych gości, prezentacja uczestników zlotu, część

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


19.00    kolacja   Dom Rekolekcyjny


20.30    Pokaz zdjęć i filmów z minionych zlotów. „Spojrzenie w zlotową przeszłość”   Dom Rekolekcyjny

08:00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.00-17.30    Zwiedzanie Starego Miasta w Poznaniu

MIEJSCE: Stare Miasto - Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


18.00    Prelekcja: „Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873), wielki podróżnik i odkrywca w roku jubileuszowym” dr Izabela Wyszowska

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


19.00    kolacja   Dom Rekolekcyjny


20.30    Wieczór Narodowy. Prezentacje krajów zamieszkania uczestników zlotu.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE

07.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-19.00    Wyjazd krajoznawczy do Rogalina i Kórnika


20.00    ognisko   Dom Rekolekcyjny

08.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.15-18.00    Zwiedzanie: Muzeum Narodowe, Teatr Wielki

MIEJSCE: Muzeum Narodowe w Poznaniu
al. Marcinkowskiego 9, 61-745 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE

MIEJSCE: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
ul. Fredry 9, 61-701 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


18.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny


20.45    Film „Chłopi” w poznańskim kinie Rialto

MIEJSCE: Kino Rialto
ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 38, 60-843 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE

08.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00    obiad   Dom Rekolekcyjny


16.30    Dyskusja na temat roli młodzieży w środowiskach polonijnych   Dom Rekolekcyjny


18.00    kolacja   Dom Rekolekcyjny


18.00    Rekreacja w aquaparku Termy Maltańskie

MIEJSCE: Termy Maltańskie
ul. Termalna 1, 61-028 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE

07.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny

Udział w uroczystościach państwowych święta niepodległości w Poznaniu i Gnieźnie
105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę


18.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny

08:00    Dla chętnych: Msza Święta w poznańskiej Katedrze

MIEJSCE: Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Ostrów Tumski 17, 61-109 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


09:00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


10:00    Rekreacja i sport na terenie ośrodka Domu Rekolekcyjnego


12.45    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.15-16.30    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


17.00    Ceremonia zakończenia zlotu.
Prezentacja dokonań grup warsztatowych, indywidualne występy artystyczne uczestników zlotu, wręczenie pamiątkowych dyplomów


19.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny


21.00    Pożegnalny wieczór taneczny   Dom Rekolekcyjny

08.00 - 13.00    śniadanie, przygotowanie do wyjazdu, obiad   Dom Rekolekcyjny

do 13.00    wyjazdy uczestników zlotu



Organizator Zlotu.
Stowarzyszenie ‘Wspólnota Polska” Oddział Wielkopolski.

Adres: 61-772 POZNAŃ, Stary Rynek 51.Tel./fax. +48-61-853-19-61, tel. + 48-61-852-71-21, e-mail: poznan@swp.org.pl


  poznan@swp.org.pl


Projekt finansowany
ze środków Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2023




ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 7762 ZAINTERESOWANYCH OSÓB




Warning: include_once(//kopernik/system/footer.php): failed to open stream: No such file or directory in /orlegniazdo/2023/dzien_05.php on line 362

Warning: include_once(): Failed opening '//kopernik/system/footer.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /orlegniazdo/2023/dzien_05.php on line 362

Warning: include_once(//kopernik/system/body-skrypty.php): failed to open stream: No such file or directory in /orlegniazdo/2023/dzien_05.php on line 367

Warning: include_once(): Failed opening '//kopernik/system/body-skrypty.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /orlegniazdo/2023/dzien_05.php on line 367