Podczas obrad Forum Ekonomicznego Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Longin Komołowski zaprezentował program i działalność Stowarzyszenia. W obszernym wystąpieniu szczególną uwagę poświęcił współpracy z samorządami lokalnymi, które aktywnie włączyły się w wiele realizowanych przez "Wspólnotę Polską" projektów. Premier Komołowski przedstawił także koncepcję i projekt Domu Polskiego we Lwowie.
Po długoletnich staraniach społeczność polska otrzymała prawa do nieruchomości, na której ma powstać Dom Polski - Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego we Lwowie. W 2012 r. Rada Miasta Lwowa na wniosek Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie przedstawiła do wyboru kilka obiektów na Dom Polski. Wybrany został obiekt na terenie likwidowanego miasteczka wojskowego przy ul. Szewczenki 3a. W 2013 roku została powołana Rada Konsultacyjna Domu Polskiego, w skład której weszli: Emilia Chmielowa - Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Emil Legowicz - Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oraz prof. Mieczysław Grzegocki – Prorektor Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego.
Rada Konsultacyjna zatwierdziła koncepcję programowo-użytkową Domu Polskiego. Dom Polski - Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego we Lwowie będzie ośrodkiem kultury, nauki, promocji języka polskiego i polskich tradycji narodowych oraz nowoczesnym centrum medialnym i konferencyjnym, dysponującym wielofunkcyjną salą widowiskową i miejscami noclegowymi.
Kończąc informację na temat Domu Polskiego prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" zwrócił się do zebranych przedstawicieli samorządów lokalnych z apelem, o wsparcie przedsięwzięcia i włączenie się w realizację koncepcji programowej Domu, który będąc najnowocześniejszym tego typu obiektem na Ukrainie, ma być zarazem miejscem promocji współczesnej Polski.
Źródło: SWP