Dom Polski we Lwowie


07.11.2015 Wmurowano akt erekcyjny pod Dom Polski we Lwowie Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - Dom Polski we Lwowie

W piątek 6 listopada br. wmurowano akt erekcyjny pod Dom Polski. Polacy ze Lwowa czekali na ten moment ponad 20 lat. Wydarzenie kończy okres sprawowania przez ambasadora Jarosława Drozda funkcji konsula generalnego we Lwowie. Zamyka również symbolicznie i faktycznie pewien etap w stosunkach polsko-ukraińskich.


Powstanie dawno oczekiwany, bo od ponad dwudziestu lat, Dom Polski. W Przemyślu oddano oficjalnie Ukraińcom Dom Ludowy w 2011. W Iwano-Frankiwsku Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego działa od 2013.

Uroczystości rozpoczęły się o 10 rano w Katedrze Lwowskiej uroczystą mszą świętą, którą odprawił biskup Leon Mały. Dwie godziny później goście zebrali się na miejscu, w którym stanie Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Dom Polski.

Na uroczystości przybyli m.in. minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, szef gabinetu prezydenta minister Adam Kwiatkowski, prezes zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Longin Komołowski, mer Lwowa Andrij Sadowy, ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin i jego następca Marcin Wojciechowski, konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd i jego następca Wiesław Mazur, prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz, rzecznik MSZ Ukrainy Mariana Beca oraz wielu przedstawicieli władz lokalnych z Ukrainy i Polski i najważniejsi goście – Polacy ze Lwowa.


Minister Kwiatkowski odczytał list Prezydenta Dudy: "Odkąd istnieje niepodległa Ukraina, odkąd mieszkający tu Polacy zyskali możliwość korzystania z wolności aktywnego zaistnienia w rodzącym się społeczeństwie obywatelskim, rosły państwa nadzieje i oczekiwania, aby posiadać we Lwowie własną siedzibę. Dziękuję państwu za przywiązanie do polskości, za postawę publicznej służby i za osobiste zaangażowanie, aby Dom Polski we Lwowie mógł powstać"





Po wmurowaniu aktu erekcyjnego nastąpiło spotkanie ministra Schetyny ze społecznością polską we Lwowie w Teatrze Opery i Baletu. Przemawiali ponadto Longin Komołowski, który przy tej okazji podziękował za pracę i wręczył kwiaty prezes Emilii Chmielowej. Przemawiał również prezes Związku Ukraińców w Polsce, który podziękował Pani prezes za wyciągniętą dłoń Polaków Ukrainy do środowiska polskich Ukraińców.



W rozmowie z Kurierem Galicyjskim min. Schetyna wspomniał swoje lwowskie korzenie: "Zawsze kiedy jestem we Lwowie, w mieście gdzie urodził się mój ojciec, odczuwam wzruszenie, jest ono symbolem dla historii Polski i dzisiejszego dnia Polski, dla wszystkich Polaków. Dzisiaj jestem szczególnie wzruszony, ponieważ dzisiaj jest dzień niezwykły. Po wielu latach udało się doprowadzić do szczęśliwego finału. Po uzyskaniu wszystkich zgód, dzisiaj wiemy na pewno, że powstanie Dom Polski we Lwowie – symbolu polskości, historii, polskiej dumy. Będzie to Dom Polski nie tylko z udziałem MSZ, ale i wszystkich Polaków na całym świecie, dom, który będzie realizował marzenia Polaków tutaj, we Lwowie…".





O powstającym Domu Polskim Emilia Chmielowa powiedziała Kurierowi Galicyjskiemu: "To nie jest tak, że nagle dzisiaj się spotkali ludzie i zobaczyli obiekt. Wszystkie sprawy organizacyjne trwały od dość dawna. Lista osób, którzy zasługują na podziękowanie, jest bardzo długa. Chciałam podziękować tym wszystkim ludziom dobrej woli, którzy chcieli zobaczyć w tym przyszłym Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego coś nowego, co będzie zbliżało ludzi ku sobie".



Longin Komołowski również podzielił się z "Kurierem Galicyjskim" swoimi refleksjami na temat CKPiDE: "Z jednej strony, otrzymałem satysfakcję i radość, że spełniło się marzenie moich poprzedników. Po okresie dużych starań i zabiegów środowisk polskich tutaj we Lwowie, stało się faktem, że wmurowaliśmy kamień węgielny, że budowa już się zaczęła. Z drugiej strony, taki niepokój – żeby ta budowa nie trwała zbyt długo, żeby te środki, które przeznacza państwo polskie, były wystarczające dla utrzymania tempa budowy. Źle by było, gdyby ta budowa się ciągnęła… Obiekt, który powstanie, jest ważny nie tylko dla środowiska polskiego. W tym momencie historycznym i w tej sytuacji, która się dzieje wokół nas w Europie, będzie to centrum dialogu europejskiego, dialogu z Ukrainą, która aspiruje do Unii Europejskiej, a Polska ją w tym wspiera".





W kapsule znalazł się akt erekcyjny oraz dwa numery Kuriera Galicyjskiego i ukraińskiej gazety Wysokyj Zamok. Po akcie wmurowania kamienia węgielnego, poświęcenia dokonał biskup Leon Mały. Centrum Kultury polskiej i Dialogu Europejskiego – Dom Polski będzie znajdować się przy ulicy Szewczenki 3a. Prawdopodobnie Dom Polski rozpocznie działalność za 2-3 lata.


Źródło: Kurier Galicyjski