Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego 2019


lipiec 2018 LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO W TORUNIU Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

W projekcie uczestniczy 20 osobowa grupa z Ukrainy. To nauczycielki i studentki Pedagogicznego Uniwersytetu im. Iwana Franki w Drohobyczu. Pochodzą z miejscowości: Drohobycz, Berdyczów, Żytomierz, Nieżuchów, Podorożne, Włodzimierz Wołyński, Dnipro. Wszystkie uczestniczki należą do Zjednoczenia Nauczycieli Polskich w Drohobyczu.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika będą doskonalić język polski na warsztatach językowych i wykładach o tematyce historyczno-kulturowej, prowadzonych przez pracowników naukowych. Będą spotykać się z historią i kulturą Polski w muzeach galeriach, kościołach, będą poznawać piękno Ojczyzny ich pradziadów, dziadków, rodziców.

Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego sprzyjać będzie nawiązywaniu kontaktów oraz wymianie informacji, przydatnych w rozwijaniu działalności polonijnej w rodzimych środowiskach uczestników.W ramach projektu odbędą się spotkania integracyjne ze śpiewem, tańcem oraz wycieczki integracyjne, które przyczynią się do pełniejszego uczestnictwa w bogactwie dziedzictwa i kultury Polski.

Mówią uczestniczki:

- Cieszymy się z pobytu w Polsce, większość z nas jest tutaj po raz pierwszy, i po raz pierwszy za granicą.
- Jesteśmy bardzo wdzięczne za zaproszenie nas na Letnią Akademię.
- Chcemy interesująco i twórczo spędzić czas w Toruniu, poznawać historię, kulturę naszej drugiej Ojczyzny, chcemy doskonalić język polski, by lepiej się porozumiewać. Jesteśmy przekonane, że Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego to nam umożliwi.


O KOPERNIKU I NIE TYLKO

Poznawanie Polski, jej historii i współczesności rozpoczęliśmy wykładem o Koperniku i Jego mieście. Spotkanie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim, w Sali Sejmiku Wojewódzkiego, wprowadziło słuchaczki Akademii, które wystąpiły w barwach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, do współczesności polskiej i regionalnej. Przed nimi codzienna nauka języka i literatury polskiej, i kolejne atrakcje.Autorką tekstu jest Janina Binczak, zaś fotografie wykonała Anna Kosicka.


Centrum Sztuki Współczesnej, twórczość Chopina i Moniuszki

Uczestnicy Akademii z zainteresowaniem oglądali współczesną grafikę projektową w Centrum Sztuki Współczesnej w towarzystwie artysty i pedagoga. Niekonwencjonalna sztuka budziła zachwyt. W siedzibie Stowarzyszenia nauczyciele i przyszli nauczyciele spotkali się przy Chopinie i Moniuszce. Śpiewali i zawiozą na Ukrainę teksty piosenek.

Rozmowy ze studentami UMK z Ukrainy, Białorusi i Litwy były ciekawe i przydatne, zwiedzanie nowoczesnego Campusu UMK w towarzystwie studentów i pracowników UMK otworzyło perspektywę studiowania w Toruniu.Tekst - Anna Kosicka
foto - Anna Kosicka i Bohdan Klimchuk (student UMK z Ukrainy)


Gdańsk, rozmowy o architekturze Chełmna

Sobotę spędzili uczestnicy Akademii wśród zabytków Gdańska, piękne uliczki, kościoły, widoki nad Motławą. Deszcz nikogo nie wystraszył - i z morzem trudno było się rozstać.

W niedzielę rozmowy o architekturze wśród gotyckich i renesansowych budowli Chełmna. Żal było odjeżdżać, gdy na Jarmarku Jaszczurczym występowały polskie i ukraińskie zespoły.Tekst i zdjęcia - Anna Kosicka


Zakończenie

Projekt Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego w Toruniu został zrealizowany!

Projekt Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego w Toruniu został zrealizowany! W Collegium Maius, w sali Kolankowskiego, na uroczystości zakończenia Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego, podziękowaniom, gratulacjom, pożegnaniom nie było końca.

Uczestniczyli zaproszeni goście: Prodziekan Wydziału Filologicznego UMK –dr hab. Dariusz Pniewski, Tatiana Čepukoit- Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, lektorzy prowadzący zajęcia: dr hab. Anna Skubaczewska-Pniewska, dr hab. Joanna Kamper-Warejko, przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z prezesem Kazimierzem Zasadowskim, przedstawiciele TV Toruń.

Tatiana Čepukoit odczytała list Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Bonisławskiego. List gratulacyjny był adresowany do organizatorów i uczestników Letniej Akademii, z podziękowaniem uczestnikom „za zaangażowanie i chęć ciągłego poszerzania swoich kompetencji, poprawiania znajomości języka polskiego, zdobywania wiedzy z historii oraz kultury polskiej, z życzeniami wielu sukcesów i satysfakcji związanej z dalszym doskonaleniem języka polskiego”. A organizatorom z gratulacjami, z podziękowaniem za trud, zaangażowanie i z życzeniami satysfakcji w życiu zawodowym i rodzinnym.

Prodziekan Dariusz Pniewski zachęcał młodych ludzi z Ukrainy do podejmowania studiów na UMK, na wydziale filologicznym, zapewniał o swojej otwartości na kontakty związane z rozwijaniem i współpracą naukową.

W imieniu „absolwentów”, Oksana –starosta grupy, podziękowała za stworzenie możliwości doskonalenia języka polskiego w pięknych murach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, za profesjonalne, dydaktyczne zajęcia, za bogaty, różnorodny program, klimat ciepła, serdeczności i gościnności. Wszyscy czuli się w Toruniu naprawdę Polakami. Będą odjeżdżać z poczuciem wielkiej radości i niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.

Młodzi ludzie przygotowali organizatorom i gościom niespodziankę, jako wyraz podziękowania – multimedialną prezentację z pobytu grupy z Ukrainy na Letniej Akademii.

Drugą niespodzianką – był wspólny piękny śpiew polskiej ludowej piosenki „Lipka” „Z tamtej strony jeziora stoi lipka zielona”…

Każdy z „absolwentów” Letniej Akademii, otrzymał certyfikat, książkę o Toruniu ” trzy płyty CD; z muzyką Fryderyka Chopina, z ariami operowymi w wykonaniu Jana Kiepury, bajkami dla dzieci oraz worek toruńskich pierników.

W ten sposób Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego w Toruniu dobiegła końca!FILM ZREALIZOWANY PRZEZ UCZESTNIKÓW AKADEMII

Letnią Akademię Kultury i Języka Polskiego w Toruniu
zrealizował Kujawsko-Pomorski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Toruniu.


Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą.


LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO W PORTALU WSPÓLNOTY POLSKIEJ


Formuła Letniej Akademii adresowana jest do osób dorosłych pochodzenia polskiego.


W ramach pobytu w Polsce uczestnicy wezmą udział w lektoratach z języka polskiego prowadzonych przez doświadczonych specjalistów oraz warsztatach i wykładach o tematyce historyczno-kulturowej prowadzonych przez pracowników naukowych. Odbędą się spotkania plenerowe, wizyty studyjne, panele dyskusyjne oraz wycieczki integracyjne, które umożliwią uczestnikom pełniejsze uczestnictwo w bogactwach dziedzictwa i kultury narodowej Polski.Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów